Nowe posty

Autor Wątek: Serwer www za routerem  (Przeczytany 2790 razy)

Pocz

  • Gość
Serwer www za routerem
« dnia: 2006-04-04, 17:19:10 »
Witam,

nie wiem, czy ktoś pamięta, ale próbowałam zainstalować Mandrake 2006 Free, a potem również Ubuntu 5.1. W przypadku obydwóch zakończyło się niczym,w instalacji pojawił się problem mniej więcej w tym samym czasie, przed partycjonowaniem. Otóż w ogóle Linux nie wykrył mi dysków. A właściwie wykrył, ale potrzebował sterowników. Byłam w serwisie, specjalista powiedział, że po prostu RAID jest \\"za nowy\\" i, że jedynym wyjściem, wg niego jest przekompilowanie jądra. Jednak chciał za coś takiego ok. 250 zł. Proszę o pomoc!
Bardzo chciałabym korzystać z linuksa, ale w przypadku takiego kosztu to odpada.
Moje pytanie- czy jest jakaś dystrybucja, lub czy może niedługo wyjść, która obsługiwałaby tą konfigurację (mam 2 dyski podpięte pod RAID)?

Aha. Proszę się zwracać w miarę prostym językiem, jestem nieco początkująca.

Z góry dziękuję.

flak

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-04, 19:28:04 »
Proszę o pomoc!
 > Bardzo chciałabym korzystać z linuksa, ale w przypadku takiego kosztu to odpada.
 > Moje pytanie- czy jest jakaś dystrybucja, lub czy może niedługo wyjść, która obsługiwałaby tą
 > konfigurację (mam 2 dyski podpięte pod RAID)?



Jaki RAID? Więcej konkretów. RAID to baaaaardzo szerokie pojęcie. Opowiedz dokładnie co masz w jakiej konfiguracji i jakiej firmy, (i co chcesz zrobić)




250 zł za rekompilację jądra? Nie łapie o co tu chodzi. Masz kontroler IDE z \\"RAID\\" ale dystrybucje które chcesz zainstalować go nie widzą, tak? Istnieje sterownik Linuxowy ale nie ma go w instalatorze (popraw mnie jeśli się mylę).



Ech... Sprubuje powróżyć z fusów, to będą tylko sugestie bo mam zamało informacji:

1. W takim razie musisz ściągnąc z netu świerze jądro systemowe Linux nagrać łatkę z sterownikiem i je skompilować.
Teraz najtrudniejsze jądro systemowe trzeba nagrac na dyskietkę jako dyskietkę instalacyjną (razem z bootloaderem) wystartować komputer z floppy i kazać zabootować cdrom wtedy jądro systemowe powinno uruchomić instalator. Poproś kolegę znającego się na linuxsie by ci pomógł. 250 zł? Ten specja lista chyba oszalał!

2. Możliwe że problem jest w tym że to wcale nie jest RAID tylko \\"Fake RAID\\" - (w przypadku kontrolera IDE to bardzo możliwe). Coś jak Winmodem. Bios robi raid (z użyciem twojego procesora). Bios ogłupia system operacyjny (Windows) i wmawia mu, że RAID jest mimo iż fizycznie to tylko 2 dyski. Linux jako inteligentny system nie zabardzo się słucha Biosu bo widzi że ktoś go robi w jajo.


PS. RAID na dyskach IDE? Może i zrzędze ale to się nie nadaje na RAID.


xamil

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-04, 13:59:07 »
Za router robi mój stary komputer. Na routerze działa serwer www. Za routerem stoi komputer na którym też stoi serwer www. Oczywiście to co jest na komputerze za routerem nei jest widoczne na zewnątrz.

I teraz moje pytanie jak zrobic aby jakaś jedna konkretna strona postawiona na serwerze www na komputerze za routerem była widoczna na zewnątrz?

Chodzi o to, że czasem chce aby coś nad czym pracuje lokalnie można było szybko, łatwo i przyjemnie udostępnić do wglądu publicznego. Nie chce przekierowywać całego ruchu na serwer www za routerem ponieważ na routerze też mam serwer www.

jezior

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-04, 15:12:44 »
2006-04-04 13:59:07 xamil napisał:

 > Chodzi o to, że czasem chce aby coś nad czym pracuje lokalnie można było szybko, łatwo i
 > przyjemnie udostępnić do wglądu publicznego. Nie chce przekierowywać całego ruchu na serwer www
 > za routerem ponieważ na routerze też mam serwer www.

Skoro to www nie musi byc publiczne to przekieruj jakis inny port np. 81 z routera na 80 serwera ;-) i po krzyku

xamil

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-04, 21:16:07 »
Jakoś nawet poszło... muszę jeszcze tylko to samo zrobić dla ssl... zobacze co wyjdziee z tego. Dzięki;)

p.s. Rozumiem, że innej możliwości nie ma?

jezior

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-05, 11:01:28 »
2006-04-04 21:16:07 xamil napisał:
 
 > p.s. Rozumiem, że innej możliwości nie ma?

Innej mozliwosci nie widze.

TheUsh

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-05, 15:54:41 »
2006-04-04 21:16:07 xamil napisał:

> Jakoś nawet poszło... muszę jeszcze tylko to samo zrobić dla ssl... zobacze co wyjdziee z tego.
 > Dzięki;)
 >
 > p.s. Rozumiem, że innej możliwości nie ma?

No chyba ze chcesz sie bardziej pobawic to mozesz na tym drugim komputerze udostepnic folder ze stronka, a pozniej na routerze podmontowac go do np. /var/www/html/komputer2 (o ile /var/www/html to DocumentRoot w apache'u, no chyba ze z czegos innego korzystasz) . Mysle, ze rozumiesz o co mi chodzi :]

P.S. Takiego rozwiazania nie testowalem, wiec nie daje gwarancji, ze bedzie dzialac :P

networkdemon

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-18, 23:38:43 »
2006-04-05 15:54:41 ush napisał:

> 2006-04-04 21:16:07 xamil napisał:
 >
 > > Jakoś nawet poszło... muszę jeszcze tylko to samo zrobić dla ssl... zobacze co wyjdziee z
 > tego.
 >  > Dzięki;)
 >  >
 >  > p.s. Rozumiem, że innej możliwości nie ma?
 >
 > No chyba ze chcesz sie bardziej pobawic to mozesz na tym drugim komputerze udostepnic folder ze
 > stronka, a pozniej na routerze podmontowac go do np. /var/www/html/komputer2 (o ile
 > /var/www/html to DocumentRoot w apache'u, no chyba ze z czegos innego korzystasz) . Mysle, ze
 > rozumiesz o co mi chodzi :]
 >
 > P.S. Takiego rozwiazania nie testowalem, wiec nie daje gwarancji, ze bedzie dzialac :P

Ewentualnie mozesz zainstalowac na serwerze zewnetrznym serwer proxy. Bedziesz mial wtedy wieksze mozliwosci kontroli ruchu.