Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: SUSE czy GENTOO dla nowego :D  (Przeczytany 16295 razy)

Volender

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« dnia: 2006-03-29, 19:03:16 »
Mam w systemie dwie karty, jedną zintegrowaną i drugą Live!. Normalnie urzywam rzecz jasna Live!, ale w konfiguratorze dźwięku (Aurox 10.1) usilnie ciągle ustawia mi domyślą kartę tę zintegrowaną. Co dziwniejsze wszystkie programy nie chcą mi otwarzać na Live!, ale XINE zrobiło to bez pytania.
Czy jest szansa na życie z aktywnymi dwiema kartami?

stupid

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-29, 19:40:45 »
2006-03-29 19:03:16 Volender napisał:

> Mam w systemie dwie karty, jedną zintegrowaną i drugą Live!. Normalnie urzywam rzecz jasna
 > Live!, ale w konfiguratorze dźwięku (Aurox 10.1) usilnie ciągle ustawia mi domyślą kartę tę
 > zintegrowaną. Co dziwniejsze wszystkie programy nie chcą mi otwarzać na Live!, ale XINE zrobiło
 > to bez pytania.
 > Czy jest szansa na życie z aktywnymi dwiema kartami?

Może sprubój polecenie (jako root): alsaconf   i w czasie konfiguracji wybierz odpowiednią kartę.

zebra

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-29, 19:42:05 »
2006-03-29 19:03:16 Volender napisał:

> Mam w systemie dwie karty, jedną zintegrowaną i drugą Live!. Normalnie urzywam rzecz jasna
 > Live!, ale w konfiguratorze dźwięku (Aurox 10.1) usilnie ciągle ustawia mi domyślą kartę tę
 > zintegrowaną. Co dziwniejsze wszystkie programy nie chcą mi otwarzać na Live!, ale XINE zrobiło
 > to bez pytania.
 > Czy jest szansa na życie z aktywnymi dwiema kartami?

A nie mozna po prostu wyłączyc tej zintegrowanej w BIOS-ie?

de_laurent

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-29, 22:47:41 »
Bylo tego juz dosyc sporo o 2 kartach na forum...

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-29, 16:59:06 »
No własnie pytalem się juz o pare żeczy na forum teraz została mi dystrybucja ;) Wyczytałem dużo o suse że bardzo fajny i dla nowych i mozna przy nim zostać i że może być dla zawansowanych a linuxa ja nie znam nie wiem co te polecenia co czasem czytam znaczą ;)

Ale ostatnio widziałem ze juz ci co się znają zachwalają gentoo i czytałem ze nowemu tez polecali ze nauczy się wtedy linuxa wszsytkich komend juz podczas 1-3 tygodniowej jego instalacji :D ??? Masakra ale miło by było poznać program ! Nic złego o nim nie wyczytałem nigdzie o suse tez ! Wyczytałem ze instaluje się go i robi takim jaki urzytkownik chce ;] No więc co polecacie mi jednak łatwa instalacje suse i poznawanie linuxa ! A potem na gentoo spróbowac czy moze odrazu gento (nie znam się na niczym wiec ) ???

stupid

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-29, 17:26:42 »
2006-03-29 16:59:06 Stars napisał:

> No własnie pytalem się juz o pare żeczy na forum teraz została mi dystrybucja ;) Wyczytałem dużo
 > o suse że bardzo fajny i dla nowych i mozna przy nim zostać i że może być dla zawansowanych a
 > linuxa ja nie znam nie wiem co te polecenia co czasem czytam znaczą ;)
 >
 > Ale ostatnio widziałem ze juz ci co się znają zachwalają gentoo i czytałem ze nowemu tez
 > polecali ze nauczy się wtedy linuxa wszsytkich komend juz podczas 1-3 tygodniowej jego
 > instalacji :D ??? Masakra ale miło by było poznać program ! Nic złego o nim nie wyczytałem
 > nigdzie o suse tez ! Wyczytałem ze instaluje się go i robi takim jaki urzytkownik chce ;] No
 > więc co polecacie mi jednak łatwa instalacje suse i poznawanie linuxa ! A potem na gentoo
 > spróbowac czy moze odrazu gento (nie znam się na niczym wiec ) ???

Bierz gentoo, jak by co to najwyżej zawalisz nas pytaniami  :) :). W sumie to instalacja i użytkowanie gentoo nie jest takie trudne (handbook rulez :] ) tylko nie wolno się zniechecać po jakiś tam porażkach z instalacją. Ale po tych wszystkich trudach jakie byś przeszedł - mam tu szczególnie na myśli próbę cierpliwości jakiej zostałbyś poddany :) - uwierz że będziesz z siebie dumny że zbudowałeś sobie taki system i cały trud zwróci ci się z nawiązką.

Na co kolwiek się zdecydujesz - powodzenia :).

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-29, 17:33:54 »
 > Bierz gentoo, jak by co to najwyżej zawalisz nas pytaniami  :) :). W sumie to instalacja i
 > użytkowanie gentoo nie jest takie trudne (handbook rulez :] ) tylko nie wolno się zniechecać po
 > jakiś tam porażkach z instalacją. Ale po tych wszystkich trudach jakie byś przeszedł - mam tu
 > szczególnie na myśli próbę cierpliwości jakiej zostałbyś poddany :) - uwierz że będziesz z
 > siebie dumny że zbudowałeś sobie taki system i cały trud zwróci ci się z nawiązką.
 >
 > Na co kolwiek się zdecydujesz - powodzenia :).


HEHE no może skąd instalke ;) i jakiś poradnik znalazłem coś na google ale nie wiem moze macie leprze propozycje opisu instalacji ;)

deluge1

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-03-29, 17:41:57 »

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-03-29, 17:47:31 »
2006-03-29 17:41:57 deluge1 napisał:

> http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/


1.Ok własnie to znalazłem ale nie kapuje czegoś ;)

http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/  i tam jest tabela oO

Którą brać ;)  x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips  i są przeważnie takie wybory ?

Będe musiał wszystko drukować ale którą ;] mam durona 1600 512 ramów fx 5200 nagrywarke dvd i cdrom !

2.Jakieś porady przed instalacją ??
3.Co musze wiedzieć co dodatkowo sciągać i czy gentoo jest po polsku skad ściągnąć znajde pewnie info ale może wy coś wiecie i doradzicie ?

deluge1

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-03-29, 18:00:06 »
2006-03-29 17:47:31 Stars napisał:

> 2006-03-29 17:41:57 deluge1 napisał:
 >
 > > http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/
 >
 >
 > 1.Ok własnie to znalazłem ale nie kapuje czegoś ;)
 >
 > http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/  i tam jest tabela oO
 >
 > Którą brać ;)  x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips  i są przeważnie takie wybory ?
 >
 >
 > Będe musiał wszystko drukować ale którą ;] mam durona 1600 512 ramów fx 5200 nagrywarke dvd i
 > cdrom !
 >
 > 2.Jakieś porady przed instalacją ??
 > 3.Co musze wiedzieć co dodatkowo sciągać i czy gentoo jest po polsku skad ściągnąć znajde
 > pewnie info ale może wy coś wiecie i doradzicie ?

Po co drukować ?:P
wybierasz x86
2) moze do isntalacji warto wykorzystac knoppixa - podczas inastlowania masz X'y do dyspozycji i mozesz czytac :)
3)wszelkie info do instalacji jest w handbooku, mozesz tez korzystac z gentoo-wiki.com oraz forums.gentoo.org

stupid

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-03-29, 19:38:15 »
2006-03-29 17:47:31 Stars napisał:

 > 3.Co musze wiedzieć co dodatkowo sciągać i czy gentoo jest po polsku skad ściągnąć znajde
 > pewnie info ale może wy coś wiecie i doradzicie ?

Każdy linuks jest po polsku ale trzeba to sobie zrobić po jego instalacji. Przy gentoo to handbook krok po kroku i nie powinno być większych ( a nawet wcale) problemów. W Suse o ile dobrze pamiętam to przy instalacji wybiera się w jakim języku będzie system.

flak

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-03-29, 19:47:45 »
2006-03-29 17:47:31 Stars napisał:

> 2006-03-29 17:41:57 deluge1 napisał:
 >
 > > http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/
 >
 >
 > 1.Ok własnie to znalazłem ale nie kapuje czegoś ;)
 >
 > http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/  i tam jest tabela oO
 >
 > Którą brać ;)  x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips  i są przeważnie takie wybory ?
 >
 >
 > Będe musiał wszystko drukować ale którą ;] mam durona 1600 512 ramów fx 5200 nagrywarke dvd i
 > cdrom !
 
Lwia część komputerów w Polsce to komputery "PC" czyli fachowo "x86" lub "IA32" (nazwy równoważne, twój procesor to podgrupa o nazwie "i686") oraz komputery "amd64" które absolutnie bezzasadnie nazywa się często pecetami lub 64bitowymi pecetemi. Żeczywiście istnieją komputery o nazwie IA64 (64bitowe pecety) ale to ściśle serwerowa (i żadka) linia reprezentowana przez procesory Intel Itanium2 (w sklepie komputerowym pod blokiem takiego sprzętu nie kupisz).



 > 2.Jakieś porady przed instalacją ??

Będziesz potrzebował sporo czasu. Instalacja Gentoo jest bardzo długa będzie trwała przynajmniej pare godzin.

Dygresja:
Cytat dewelopera Gentoo SPARC budującego sys na naprawdę starym sprzęcie (część z nas jeszcze nie było na świecie):

"sundrop: ss5 75MHz, not enough memory, massively overkill 9GByte IBM scsiIII 15krpm hdd that I had lying around. Stage1, xfree86, fluxbox and kde. Not because I use bloatware like kde, mind (box is headless), I just did it to see how long it would take (less than two months to compile!). OOo is still emerging... "


Powodem jest to, że Gentoo jest kompilowana ze źródeł. Dodatkowo poczytaj o flagach kompilatora (gcc flags) pomoże ci w optymalizacji budowanego systemu. Musisz mieć przynajmniej jakieś pojęcie o tym bo jak nie to możesz bardzo prosto zniszczyć cały system który budujesz!!!
Są 2 płyty instalacyjne (okrojona i pełna) różnica jest taka, że na okrojonej brak części nażędzi które trzeba ściągnąć na bieżąco z Internetu. Obie płyty praktycznie NIE MAJĄ OPROGRAMOWANIA które instalujesz na dysk. Wszystko jest ściągane na żywo z Internetu. Jak nie masz stałego łącza to nie bież się za Gentoo.
Są 3 typy (STAGE) instalacji Gentoo poczytaj o tym z handbooku.


 > 3.Co musze wiedzieć co dodatkowo sciągać i czy gentoo jest po polsku skad ściągnąć znajde
 > pewnie info ale może wy coś wiecie i doradzicie ?

O spolszczeniu popytaj na www.gentoo.pl



Żeczywiści na Gentoo można się nauczyć Linuxa ale całła instalacja i "utrzymywanie" jest dość skomplikowana i pracochłodna. I w tym miejscu jest dużo unikatów niewystępujących w innych dystrybucjach (np. instalacja, pliki startowe, Portage - rdzeń Gentoo). Jeśli chcesz się zabrać za naukę Linuxa na dystrybucji dla zaawansowanych to raczej polecam Slackware. Konfiguruje się go bardzo podobnie: edytor tekstu i plik konfiguracyjny - stąd jest dobry do nauki. Slackware nie jest tak czaso-instalacyjno-żerny. Pozatym jest uważany za bardzo strykto UNIXowy system. Slackware jest również najstarszą z żywych dystrybuji (Gentoo jest stosunkowo młody).

Mówię to wszystko jako użytkownik i Slackware i Gentoo.





Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-03-29, 20:03:35 »
 >
 > Po co drukować ?:P
 > wybierasz x86
 > 2) moze do isntalacji warto wykorzystac knoppixa - podczas inastlowania masz X'y do dyspozycji
 > i mozesz czytac :)
 > 3)wszelkie info do instalacji jest w handbooku, mozesz tez korzystac z gentoo-wiki.com oraz
 > forums.gentoo.org
 


Mówiłem ze jestem nowy ;) i wogóle czytając ten poradnik sądze że przed formatem chyba wydrukowac się przyda bo jak się zatne na instalacji to nie chce mi się latać do kolegi ;] hehe

Znalazłem tam podział proponowany przez poradnik Partycja System plików Rozmiar Opis
/dev/hda1 ext2 32M Partycja rozruchowa
/dev/hda2 (swap) 512M Partycja wymiany
/dev/hda3 ext3 Pozostałe wolne miejsce Partycja główna

mam dysk 80gb co wy polecacie ??? i jaki system plików ???

Przeczytałem cały poradnik :] instalacji ;p teraz Kilka pytan Lili czy grub ?? Itp. jeszcze jest tam kilka dylematów ;)
Gento sama jego instalacja jest bez środowiska graficznego ?
Qrde ale będe miał przewalone :D jak go zainstaluje będzie pięknie !
Pytanie czy kompa moge wyłączyć podczas instalacji czy musi być załączony ;)

flak

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-03-29, 20:48:17 »
2006-03-29 20:03:35 Stars napisał:

>
 >  >
 >  > Po co drukować ?:P
 >  > wybierasz x86
 >  > 2) moze do isntalacji warto wykorzystac knoppixa - podczas inastlowania masz X'y do
 > dyspozycji
 >  > i mozesz czytac :)
 >  > 3)wszelkie info do instalacji jest w handbooku, mozesz tez korzystac z gentoo-wiki.com
 > oraz
 >  > forums.gentoo.org
 >  
 >
 >
 > Mówiłem ze jestem nowy ;) i wogóle czytając ten poradnik sądze że przed formatem chyba
 > wydrukowac się przyda bo jak się zatne na instalacji to nie chce mi się latać do kolegi ;]
 > hehe
 >
 > Znalazłem tam podział proponowany przez poradnik Partycja System plików Rozmiar Opis
 > /dev/hda1 ext2 32M Partycja rozruchowa
 > /dev/hda2 (swap) 512M Partycja wymiany
 > /dev/hda3 ext3 Pozostałe wolne miejsce Partycja główna
 >

W zasadzie może być. Nie będą tu wygłaszać żadnych teorii o rozkładaniu systemu napartycje.

 > mam dysk 80gb co wy polecacie ??? i jaki system plików ???
 >
Jest zasadniczo kilka systemów plików natywnych dla Linux.

ext2 - najstarszy, teoretycznie najszybszy, dopracowany do granic                        
         możliwości ale bez księgowania

ext3 - w żeczywistości to ext2 + moduł księgujący więc jest wstecznie    
         kompatybilny, kożysta z tego samego oprogramowania co          
         ext2. Niestety w przeciwieństwiedo ext2, ext3 to najwolniejszy          
        (natywny) system plików z księgowaniem

reiserfs - pierwszy system z księgowanie dla Linux. Bardzo szybki,  
             zostawia ext3 daleeeeko w tyle, natomiast w stosunku do
             NTFS to Reiserfs jest 2 razy szybszy (to wynika z testów
             labolatoryjnych)

Pozatym są jeszcze XFS, JFS i Reiser4, ale żaden z nich nie jest powszechnie uważany za gotowy do "misji krytycznych". Są używane ale ich popularność jest zdecydowanie mniejsza.
 
 
/dev/hda1 może być ext2 choć może lepiej reiserfs lub ext3 dędzie bezpieczniej. Jeśli tak to na wszelki wypadek powiększ /dev/hda1 do 40Mb.

Swap to tak naprawdę virtualna pamięć operacyjna - zostaw tak jak jest.

/dev/hda3 albo reiserfs albo ext3 jak wolisz


 > Przeczytałem cały poradnik :] instalacji ;p teraz Kilka pytan Lili czy grub ??

Zasadniczo obojętnie, użytkownicy częściej wybierają GRUB choć i tak w ogule nie wykożystują jego przewagi nad LiLo.

 Itp. jeszcze
 > jest tam kilka dylematów ;)
 > Gento sama jego instalacja jest bez środowiska graficznego ?

Chciałeś dystrybucji dla zaawansowanych to masz :)

 > Qrde ale będe miał przewalone :D jak go zainstaluje będzie pięknie !

Spoko. Mówi się że Gentoo jest najtrudniejszą dystrybucją do zainstalowania - jak przebrniesz to zainstalujesz każdego Linuxa

Choć słyszałem plotki że na niektórych architektórach jest od paru tygodni dostępny jakiś instalator.


 > Pytanie czy kompa moge wyłączyć podczas instalacji czy musi być załączony ;)
 >

Komputer musi być przez cały czas (kompilacji) włączony najlepiej wyłącz monitor i zajmij się w tym czasie czymś innym. Pomiędzy kompilacjami niby można robić przerwy ALE SĄ TO TRIKI których zdecydowanie nie polecam (pleceń typu "save & load" nie ma), trzeba mieć w tym troche (więcej) doświadczenia więc twój komputer musi zrobic wszystko od A do Z bez "resetowania".


Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-03-29, 21:08:53 »
 > Komputer musi być przez cały czas (kompilacji) włączony najlepiej wyłącz monitor i zajmij się w
 > tym czasie czymś innym. Pomiędzy kompilacjami niby można robić przerwy ALE SĄ TO TRIKI których
 > zdecydowanie nie polecam (pleceń typu "save & load" nie ma), trzeba mieć w tym
 > troche (więcej) doświadczenia więc twój komputer musi zrobic wszystko od A do Z bez
 > "resetowania".
 >
Ok mniejwiecej coś kapuje ściągam cd live ;] i jazda w piątek sobote i niedziele ;]
Trzymać kciuki jak macie jakies porady dla mnie to pisać teraz :P zanim piątek nadejdze ;]