Nowe posty

Autor Wątek: kilka kont na kadu  (Przeczytany 5675 razy)

flak

  • Gość
kilka kont na kadu
« dnia: 2006-03-28, 20:01:42 »
Od pewnego czasu myślę o routerze z firewall+NAT na Slackware.
Właśnie zauważyłem ciekawą ofertę P120Mhz+16RAM+250HD.
Pytanie czy ten sprzęt będzie dostatecznie szybki do firewall+NAT.
To nie jest pytanie: \\"Czy Slackware-router będzie na tym działał\\" bo napewno będzie. Chodzi o to czy ten hardware nie będzie powodował spadków przepustowości na sieci.

Ważne 1: Prawdopodobnie bedzie miał 3 karty sieciowe, z czego jedna markowa (własny mikroprocesor i bajery) więc chyba nie będzie zwalniać procesora, ale nadal sygnał z zewnątrz będzie dzielony na 2.

Ważne 2: Pewnie będzie mieć 72 pin SIMM ram. Mam takie 4 moduły po 16Mb ale markowe z chipami korekcji błędów (ECC). Może ktoś wie czy Simm RAM z korekcją błędów można wstawić do \\"zwykłej\\" simmowej płyty głównej?

Ważne 3:
Rozumiem że gdybym za np. 2 lata wywalił tą markową kartę sieciową i wstawił kartę bezprzewodową i przerobił ją softwarowo na access point to nie byłby to dobry pomysł z punktu widzenia wydajności.



Disc

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-29, 03:09:07 »
Powiem tak, ja próbowałem z podobnym prockiem to był Pentium 110MHz, 32 mb ram. Miało to jedynie zadanie forwardowania pakietów (maskarada na nacie) z ra0 (sieć WiFi) na eth0 i dawał sobie radę slack 10 przez około 5 do 10 min. Później sie wykrzaczał. Obecnie postawiłem coś takiego na Pentium 2 350Mhz, 64 mb ram i to już śmiga bez bulu, a sprzęt tej klasy można na allegro znaleźć już za niecałe 50zł, to i tak o niebo taniej niż router wypozażony w accespoint client :)

miszmaniac

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-29, 12:42:16 »
Skoro ma to służyć jako zwykły sprzętowy router, bez aplikacji typu www, poczta, sql itp.. to w zupełności Ci to wystarczy. Jeśli odpowiednio skonfigurujesz jądro ładując w nie tylko to co bezwzględnie potrzebne, to naprawde nie ma przeciwskazań żadnych.

Co do ramu, to nie wydaje mi się, zeby można było wstawić ECC do zwykłej płyty, więc chyba ta opcja Ci odpadnie.

Ja miałem przez ponad rok router na pentiumie 166MX z 32 Ramu i zwykłymi kartami RTL\\'a i śmiagło wszystko. To, że przedmówcy działał przez 5-10 minut, to wina raczej złej konfiguracji, albo sprzętu.

flak

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-30, 22:08:07 »
2006-03-29 12:42:16 miszmaniac napisał:

> Skoro ma to służyć jako zwykły sprzętowy router, bez aplikacji typu www, poczta, sql itp.. to w
 > zupełności Ci to wystarczy. Jeśli odpowiednio skonfigurujesz jądro ładując w nie tylko to co
 > bezwzględnie potrzebne, to naprawde nie ma przeciwskazań żadnych.
 >
 > Co do ramu, to nie wydaje mi się, zeby można było wstawić ECC do zwykłej płyty, więc chyba ta
 > opcja Ci odpadnie.
 >
 > Ja miałem przez ponad rok router na pentiumie 166MX z 32 Ramu i zwykłymi kartami RTL\\'a i
 > śmiagło wszystko. To, że przedmówcy działał przez 5-10 minut, to wina raczej złej konfiguracji,
 > albo sprzętu.

Eee... a jeśli przez router będzie przelatywać NFS (z jednej podsieci na drugą)


Lorenzo

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-30, 22:42:17 »
Ja postawiłem router na 486dx4 100MHz, 2 sieciówki 3c509 - zwykła masquarada. Działają na tym jeszcze apache2, samba, cups i clamav.
Śieć chodzi idealnie.
Co do tych ramów to musisz sprawdzić jaka to płyta i czy je obsłuży (i430tx+ ecc obsługuje ale jeśli tam jest jakiś stary triton to może byc kłopot - u mnie na 486 pójda np tylko stare fpm o czasie dostepu nie mniejszym niz 70ns ;-) )

bisz

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-28, 17:00:52 »
szukam i cos nie moge znalesc takiej opcji ktoraby umozliwiala przełączanie (lub posiadanie równolegle odpalonych) kilku kont gg, jak to zrobić ?

TheUsh

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-28, 17:24:40 »
2006-03-28 17:00:52 bisz napisał:

> szukam i cos nie moge znalesc takiej opcji ktoraby umozliwiala przełączanie (lub posiadanie
 > równolegle odpalonych) kilku kont gg, jak to zrobić ?

KaduPRO chyba posiada pierwsza wymieniona przez ciebie opcje http://scripts.one.pl/tcl4kadu/ . Co do odpalonych na raz paru sesji kadu, to poszukaj na ich stronie domowej, tam kiedys cos takiego rzucilo mi sie w oczy

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-27, 12:34:21 »
Lub używaj Kopete

xis

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-27, 15:36:29 »
Generalnie filozofia Kadu jest podobna do uniksowej, czyli 'jeden user - jedno konto'. Twórcy Kadu trwają w niej niewzruszenie i nawet argumenty typu 'jeden user - kilka kont mailowych' ich nie przekonują. ;) Nie jesteś jednak bez szans;
Jeśli używasz Kadu 0.5, to wystarczy, że założysz grugi katalog np. ~/.kadu2 i odpalisz kadu z opcją, która wskaże ten katalog jako domyślny z konfiguracją.
W ten sposób możesz odpalić ile tylko chcesz sesji kadu.
Nie wiem, czy wcześniejsze wersje kadu też to potrafią (b. prawdopodobne, że tak), z tym, że w kadu < 0.50 kat. konfiguracji to ~/.gg.

kfiaciarka

  • Gość
kilka kont na kadu
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-27, 19:48:50 »
Przecież mozna mieć kilka profili i odpalać jednoczesnie:) Nie wiem jak to jest na kady 0.4.x bo sam używam wersji 0.5-svn z paczki Obenego dla gentoo:) ja tak odpalałem i działa na bank:)