Nowe posty

Autor Wątek: debian sarge i shell  (Przeczytany 630 razy)

jackusik

  • Gość
debian sarge i shell
« dnia: 2006-03-31, 12:27:40 »
Mam laptopa. Debian wersja 2.6.8-2-386. KDE 3.5.1. Alsa v1.0.4. Zainstalowałem bez problemów. Działa bez zarzutu. Jedyny problem to brak możliwości regulacji za pomocą przycisków z klawiatury. W Centrum Sterowania napisano: \\"Nie mozna odczytać read/dev/nvram. Jesli posiadasz laptopa IBM Thinkpad musisz załadować moduł nvram......... Mój laptop nie jest IBM\\'a. Czy mimo to powinienem to zrobić. A może przyczyna leży gdzie indziej?

zebra

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-31, 15:17:37 »
2006-03-31 12:27:40 jackusik napisał:

> Mam laptopa. Debian wersja 2.6.8-2-386. KDE 3.5.1. Alsa v1.0.4. Zainstalowałem bez problemów.
 > Działa bez zarzutu. Jedyny problem to brak możliwości regulacji za pomocą przycisków z
 > klawiatury. W Centrum Sterowania napisano: \\"Nie mozna odczytać read/dev/nvram. Jesli
 > posiadasz laptopa IBM Thinkpad musisz załadować moduł nvram......... Mój laptop nie jest IBM\\'a.
 > Czy mimo to powinienem to zrobić. A może przyczyna leży gdzie indziej?

Pewnie nie pomoge wiele, bo miałem taki sam problem ale w mandriva. Ale lepiej to niz nic. Po eksperymentach w centrum sterowania wskazania \\"własciwej\\" klawiatury działają przyciski głosniej, ciszej i wycisz. Może w twoim debianie jest mozliwośc zmian typu klawiatury, to warto tego spróbować. Dodam,że wskazana klawiatura nie ma nic wspólnego z rzeczywistością (po prostu testowałem po kolei od najbardziej prawdopodobnych), ale działa i to jest ważne.

zebra

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-31, 15:24:01 »
Sprawdziłem - u mnie przu klawiaturze jest moduł kbd.

zebra

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-31, 15:26:41 »
Hehe: nvram też jest załadowany mimo ze to też nie IBM :)

jackusik

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-31, 16:10:24 »
2006-03-31 15:26:41 zebra napisał:

> Hehe: nvram też jest załadowany mimo ze to też nie IBM :)
 >
Kombinuję, sprawdzam i nic. Mam nvram w katalogu: /usr/src/kernel-headers~8-2-386/include/config. Jestem początkujący, więc może robię coś źle? Nie wygląda na plik do kompilacji. Czy przenieś go gdzieś indziej?

zebra

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-31, 17:08:18 »
2006-03-31 16:10:24 jackusik napisał:

> 2006-03-31 15:26:41 zebra napisał:
 >
 > > Hehe: nvram też jest załadowany mimo ze to też nie IBM :)
 >  >
 > Kombinuję, sprawdzam i nic. Mam nvram w katalogu:
 > /usr/src/kernel-headers~8-2-386/include/config. Jestem początkujący, więc może robię coś źle?
 > Nie wygląda na plik do kompilacji. Czy przenieś go gdzieś indziej?

Ładowanie modułu to
modprobe nazwa_modułu
(oczywiście jako root)
Załaduje, o ile jądro jest skompilowane z tym modułem (skompilowane moduły powinny byc w /lib/modules/twoja_wesja_jądra/kernel). Jak go tam nie ma to tylko kompilacja jądra z tym modułem może pomóc.

sakul

  • Gość
debian sarge i shell
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-31, 11:10:08 »
Witam,

czytalem kilka watkow w tej sprawie ale nie zostaly rozwiazane pewne kwestie..

a mianowicie, chce udostenic kilku uzytkownikom shella, ALE - nie che aby mogli mi lazic po systemie.

dostali rbasha ale mimo wszystko moga sie poruszac po systemie (chociazby mc) - chcialbym ich zamknac w katalogu domowym (podczas sesji ftp sa zamknieci ale po ssh moga lazic gdzie chca)

czytalem o chroocie ale czytalem tez ze mozna to latwo obejsc... chcialbym zeby mogli uruchamiac sobie ssh, ekg, lynxa, screena itp, generalnie chodzi o to zeby uzywali sobie programikow ale wszystko robili w swoim /home/user/

nie jestem pewien czy jasno sie wyrazilem.. ale mam nadzieje ze tak:)

pozdrawiam