Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: operacje nad wieloma plikami [bash]  (Przeczytany 32306 razy)

Xax79

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #15 dnia: 2005-05-20, 10:04:57 »
Tak sie zastanawiam po co Ty sie w ogole meczysz na jakims starociu. W chwili obecnej to malo kto siedzi na RH 8.0 a od czasow jego swietnosci juz sporo faz ksiezyca minelo, kto bedzie pamietal jak sie cos tam w RH 8.0 robilo (z googla pewno tez juz wszystkie watki na ten temat wyparowaly).

Jezeli chcesz sie zapoznac z linuksem jest sporo jednoplytowych, w pelni dzialajacych dystrybucji, ktore sa zdecydowanie nowsze od RH 8 (od chocby taki knoppix, bazujacy na debianie, ktorego mozna odpalic zarowno z CD jak i zainstalowac na HD).

Do nauki linuksa warto tez wybrac dystrbucje, ktora jest choc troche wymagajaca. Czegos sie byc moze nauczysz.

Oczywiscie ostateczna decyzja i tak jest Twoja, ale tak na serio - nowsze w tym przypadku znaczy zdecydowanie lepsze.

PS. A Wracajac do tematu, to jaki kernel tak w ogole masz ? Jaki system dziwku, skoro ktos wspomnial wczesniej ze ALSY to w RH 8 nie ma choc chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalowac jakis nowszy kernel, ktory ALSE obsluguje (seria 2.6 ma jej obsluge wbydowana). Moze po prostu twoj system w obecnej konfiguracji twoich kart nie obsluguje, a wtedy na bank nie zadziala.

Zbooj

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #16 dnia: 2005-05-20, 10:08:16 »
2005-05-20 09:45:30 Neoo napisał:

> Tylko taki jest jeszcze problem. Kiedy wpisuje do konsoli \\"kudzu\\", to pisze mi:
 > \\"bash: kudzu: command not found\\" to samo, jeżeli wpisze \\"sndconfig\\". Jak
 > wpisze man kudzu, to normalnie wyświetla manual. To samo z man sndconfig. Powiedzcie, mam
 > zrombany system, czy coś sam źle robię??

To nie jest windows! Tutaj dokumentacja jest w jednym pakiecie a aplikacja w innym.
Masz zainstalowana dokumentacje, niestety nie masz aplikacji sndconfig.

Szerze to najszybciej bedzie jesli dowiesz sie w jakim pakiecie jest sndconfig - polecam google albo rpm.pbone.net, skorzystaj z funkcji rozszerzonego szukania dopasujesz wtedy szukanie do dystrybucji.
Potem tylko wydasz stosowne polecenie
urpmi pakiet <- to jest lepsze bo urpmi ;)
lub
rpm -ivh pakiet

Wydaje mi sie ze karte Geniusa szybciej odpalisz.Jakbys jeszcze napisał na jakim chipsecie ten Genius to byłoby miło.
Swego czasu z Yamahami byl problem.

Pozdro

Zbooj

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #17 dnia: 2005-05-20, 10:10:22 »
2005-05-20 10:08:16 Zbooj napisał:

> 2005-05-20 09:45:30 Neoo napisał:
 >
 > > Tylko taki jest jeszcze problem. Kiedy wpisuje do konsoli \\"kudzu\\", to pisze mi:
 >  > \\"bash: kudzu: command not found\\" to samo, jeżeli wpisze \\"sndconfig\\".
 > Jak
 >  > wpisze man kudzu, to normalnie wyświetla manual. To samo z man sndconfig. Powiedzcie,
 > mam
 >  > zrombany system, czy coś sam źle robię??
 >
 > To nie jest windows! Tutaj dokumentacja jest w jednym pakiecie a aplikacja w innym.
 > Masz zainstalowana dokumentacje, niestety nie masz aplikacji sndconfig.
 >
 > Szerze to najszybciej bedzie jesli dowiesz sie w jakim pakiecie jest sndconfig - polecam google
 > albo rpm.pbone.net, skorzystaj z funkcji rozszerzonego szukania dopasujesz wtedy szukanie do
 > dystrybucji.
 > Potem tylko wydasz stosowne polecenie
 > urpmi pakiet <- to jest lepsze bo urpmi ;)
 > lub
 > rpm -ivh pakiet
 >
 > Wydaje mi sie ze karte Geniusa szybciej odpalisz.Jakbys jeszcze napisał na jakim chipsecie ten
 > Genius to byłoby miło.
 > Swego czasu z Yamahami byl problem.
 >
 > Pozdro

ftp://mirror.switch.ch/mirror/fedoralegacy/redhat/8.0/os/i386/sndconfig-0.69-1.i386.rpm

Ale ja jestem dzis miły ;)

Pozdro

de_laurent

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #18 dnia: 2005-05-20, 10:15:40 »
To ja moze sprobuje jeszcze raz. Daj sobie spokoj z tym Kapeluszem, bo to staroc. Jak zainstalujsz cos nowszego, to na 100% nie bedziesz mial problemu z zadna z tych kart... No, chyba, ze chesz sie \\"czegos\\" nauczyc... Przy okazyjnie, z tego co mi wiadomo, jezeli masz karte oparta na (ch)czipsecie opl, to nie powinno byc z ta kartka zadnego wiekszego problemu (nawet w takim starym Kapeluszu)... Nie mam pojecia jak stare sa te karty, ale raczej wszystko co jest starsze (i popularne) niz 2-3 lata ma wsparcie... :)

xis

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #19 dnia: 2005-05-20, 10:48:42 »
Sndconfig i Kudzu w RH8 są wg mnie na jakieś 90%. Problem jednak w tym, że prawdopodobnie nie jesteś zalogowany jako root :)

Aha, Zbooj się troszkę zagalopował i polecił użycie urpmi. Obawiam się jednak, ze RH8 nie słyszał nigdy o tym wynalazku ;)

Zbooj

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #20 dnia: 2005-05-20, 15:51:22 »
2005-05-20 10:48:42 xis napisał:

> Sndconfig i Kudzu w RH8 są wg mnie na jakieś 90%. Problem jednak w tym, że prawdopodobnie nie
 > jesteś zalogowany jako root :)
 >
 > Aha, Zbooj się troszkę zagalopował i polecił użycie urpmi. Obawiam się jednak, ze RH8 nie
 > słyszał nigdy o tym wynalazku ;)
 >
Dzieki Xis dobrze wiedziec. Swego czasu mialem Mandraka 6.1 i wydawalo sie ze juz urpmi napisali ;)
Pozdro :)

xis

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #21 dnia: 2005-05-20, 16:08:13 »
2005-05-20 15:51:22 Zbooj napisał:

 > Dzieki Xis dobrze wiedziec. Swego czasu mialem Mandraka 6.1 i wydawalo sie ze juz urpmi
 > napisali ;)
 > Pozdro :)

Nie ma sprawy :) Właściwie nie jestem pewien, ale urpmi jest chyba tylko i wyłącznie w MDK. W RH jest up2date a w Fedorach (pochodzących od RH) jest yum. Wydaje mi się, że poza nieoficjalnym apt-get nie ma więcej nakładek na RPM. Oczywiście, mogę się mylić :)

Pozdrawiam

Neoo

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #22 dnia: 2005-05-20, 16:29:24 »
Z radością oznajmiam, że problem został częściowo rozwiązany. Jedyne, co pozostaje do zrobienia, to to, aby dźwięk zostawał po zrebootowaniu kompa. Zrobiłem wszystko, co napisaliście (przynajmniej jeszcze rano) tzn. zalogowałem się jako root, zapuściłem kudzu - kaplica! Zapuściłem sndconfig - działa!! Tylko powstał pewien problem, XMMS nie chce mi odtwarzać mp3, ale to chyba wada niedopracowania, bo ogg chodzi bezproblemowo. Jądro systemu, który posiadam ma wersję 2.4.18-14.

xis

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #23 dnia: 2005-05-20, 17:04:36 »
2005-05-20 16:29:24 Neoo napisał:

> Z radością oznajmiam, że problem został częściowo rozwiązany. Jedyne, co pozostaje do zrobienia,
 > to to, aby dźwięk zostawał po zrebootowaniu kompa. Zrobiłem wszystko, co napisaliście
 > (przynajmniej jeszcze rano) tzn. zalogowałem się jako root, zapuściłem kudzu - kaplica!
 > Zapuściłem sndconfig - działa!! Tylko powstał pewien problem, XMMS nie chce mi odtwarzać mp3,
 > ale to chyba wada niedopracowania, bo ogg chodzi bezproblemowo. Jądro systemu, który posiadam
 > ma wersję 2.4.18-14.

Dziwne, bo sndconfig powinien zrobić odpowiednie wpisy w /etc/modules.conf (nic tam nie zmieniaj!) :)

Co do xmms to, prawy przycisk myszy -> opcje -> wtyczki wyjsciowe i tam sobie popstrykaj i potestuj (każda zmiana wtyczki okupiona musi zostać zatrzymaniem i zastartowaniem piosenki na nowo).

Jeśli rzeczywiście po reboocie nie masz dźwięku to zrób tak:

wpisz lsmod (wynik wklej na forum)
wykonaj sndconfig i ponownie skonfiguruj karte
Po sndconfig znow wpisz lsmod i wklej wynik na forum.

W skrócie: wklej nam tutaj wynik polecenia \\'lsmod\\' PRZED i PO wykonaniu sndconfig.

(lsmod jako root oczywiście)

gomath

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #24 dnia: 2005-05-20, 23:34:28 »
Być może nie możesz słuchać mp3, bo nie masz pluginu do ich odtwarzania (ze względów licencyjnych nie dodawali jej do fedory, nie pamiętam jak było z redhatem).

Neoo

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #25 dnia: 2005-05-21, 21:24:52 »
Ok. Dzięki, za wszystko. Problem rozwiązany. Proszę jeszcze tylko o jedno: czy jest możliwość pobrania dodatkowych pluginów do XMMS (chodzi mi głównie o mp3) i jeżeli jest to poprosze o adres takiej strony. Z góry dziękuję, bo wiem, że można na was liczyć ;).

chmooreck

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #26 dnia: 2005-05-22, 12:13:35 »
hmmm... www.google.pl -> xmms plugin ??

na prawde warto korzystac z czegos takiego, jak wyszukiwarka...

Neoo

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #27 dnia: 2005-05-22, 13:21:05 »
Ok. Dzięki

shiny

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #28 dnia: 2005-05-17, 22:52:25 »
Witam,
Jak w bash'u wykonać jakąś operację nad wieloma plikami? Próbowałem używać pętli for, np. for i in *, ale pojawia się problem jesli pliki zawieraja spacje. Calą sytuację obrazuje poniższy przykład:

ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$ ls
01-...The Day Has Come.mp3  02-Last Night.mp3  03-Her Silence.mp3
ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$ for i in *;do lame -b 96 $i;done
lame: excess arg Has
LAME version 3.96.1 (http://lame.sourceforge.net/)

usage: lame [options] [outfile]

    and/or can be "-", which means stdin/stdout.

Try:
     "lame --help"           for general usage information
 or:
     "lame --preset help"    for information on suggested predefined settings
 or:
     "lame --longhelp"
  or "lame -?"              for a complete options list

Could not find "02-Last".
Could not find "03-Her".
ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$

Probowalem zastapic polecenie:
do lame -b 96 $i
poleceniem:
do lame -b 96 "$i"
lecz nie pomogło.

  • Gość
operacje nad wieloma plikami [bash]
« Odpowiedź #29 dnia: 2005-05-18, 09:11:56 »
2005-05-17 22:52:25 shiny napisał:

> Witam,
 > Jak w bash'u wykonać jakąś operację nad wieloma plikami? Próbowałem używać pętli for, np. for i
 > in *, ale pojawia się problem jesli pliki zawieraja spacje. Calą sytuację obrazuje poniższy
 > przykład:
 >
 > ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$ ls
 > 01-...The Day Has Come.mp3  02-Last Night.mp3  03-Her Silence.mp3
 > ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$ for i in *;do lame -b
 > 96 $i;done
 > lame: excess arg Has
 > LAME version 3.96.1 (http://lame.sourceforge.net/)
 >
 > usage: lame [options] [outfile]
 >
 >     and/or can be "-", which means stdin/stdout.
 >
 > Try:
 >      "lame --help"           for general usage information
 >  or:
 >      "lame --preset help"    for information on suggested predefined settings
 >  or:
 >      "lame --longhelp"
 >   or "lame -?"              for a complete options list
 >
 > Could not find "02-Last".
 > Could not find "03-Her".
 > ljubomir@Fidel:/windows/d/music/Demether/[...The Day Has Come...- Demo]$
 >
 > Probowalem zastapic polecenie:
 > do lame -b 96 $i
 > poleceniem:
 > do lame -b 96 "$i"
 > lecz nie pomogło.
Jesli chcesz w petli wykonac lame, to otaczasz $i przez zwykly cudzyslow (bez backslasha). Backslash jest potrzebny do "umieszczenia cudzyslowu wewnacz cudzyslowu".Czyli

for i in *.mp3; do lame -b 96 "$aa"; done

Uwaga, zamiast for, do operacji na wielu plikach w roznych katalogach uzyteczne jest find. Jesli mimo wszystko nie dziala, czasami warto jest dodac echo po "do" i sprawdzic co for wyprodukowalo. Do naprawde skomplikowanych operacji na wielu plikach warto jest napisac skrypt.