Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: SUSE czy GENTOO dla nowego :D  (Przeczytany 16294 razy)

chmooreck

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-03-30, 09:07:40 »
2006-03-29 19:47:45 flak napisał:

 > Lwia część komputerów w Polsce to komputery "PC" czyli fachowo "x86" lub
 > "IA32" (nazwy równoważne, twój procesor to podgrupa o nazwie "i686") oraz
 > komputery "amd64" które absolutnie bezzasadnie nazywa się często pecetami lub
 > 64bitowymi pecetemi. Żeczywiście istnieją komputery o nazwie IA64 (64bitowe pecety) ale to
 > ściśle serwerowa (i żadka) linia reprezentowana przez procesory Intel Itanium2 (w sklepie
 > komputerowym pod blokiem takiego sprzętu nie kupisz).

OT
hmmm.. a ja myslalem, ze PC to Personal Computer i to czy ma architekture 32, czy 64 bitowa procesora nie ma wiekszego znaczenia... to tak jakbys mi tu napisal, ze komp z sempronem 32 bitowym jest pc'tem, a z 64 bitowym juz nie jest... zastanow sie jeszcze raz nad tym, co napisales, oki ;-)

no offense oczywiscie - tylko nie chce, zeby ktos zostal wprowadzony w blad... :-)

flak

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-03-30, 09:36:07 »
2006-03-30 09:07:40 chmooreck napisał:

> 2006-03-29 19:47:45 flak napisał:
 >
 >  > Lwia część komputerów w Polsce to komputery "PC" czyli fachowo "x86"
 > lub
 >  > "IA32" (nazwy równoważne, twój procesor to podgrupa o nazwie "i686")
 > oraz
 >  > komputery "amd64" które absolutnie bezzasadnie nazywa się często pecetami lub
 >  > 64bitowymi pecetemi. Żeczywiście istnieją komputery o nazwie IA64 (64bitowe pecety) ale
 > to
 >  > ściśle serwerowa (i żadka) linia reprezentowana przez procesory Intel Itanium2 (w
 > sklepie
 >  > komputerowym pod blokiem takiego sprzętu nie kupisz).
 >
 > OT
 > hmmm.. a ja myslalem, ze PC to Personal Computer i to czy ma architekture 32, czy 64 bitowa




 > procesora nie ma wiekszego znaczenia... to tak jakbys mi tu napisal, ze komp z sempronem 32
 > bitowym jest pc'tem, a z 64 bitowym juz nie jest... zastanow sie jeszcze raz nad tym, co
 > napisales, oki ;-)
 
Sempron 32 bit to IA32 a z 64biowym to amd64. Ważny jest procesor i system operacyjny a nie reszta hardwareu. To że sprzęt z x86 można włożyć do amd64 o niczym nie świadczy. Sam mam SPARC z włożonymi kartami sieciowymi sprzedawanymi dla IA32. A wiem że użytkownicy IA32 cenią sobi Sunowskie kontrolery SCSI spredawane dla SPARC.

IA64 to Personal Computer 64 bit, bardzo śmieszne bo ten personal computer ma od czterech procesorów w zwyż (do chyba 50ciu) dziesiątki gigabaitów ramu i jest podłączony przez np. Fiber Channel do "pralki dyskowej".


>
 > no offense oczywiscie - tylko nie chce, zeby ktos zostal wprowadzony w blad... :-)

P.S. Udowodnij mi że PPC (Power Personal Computer) to "pecet""


chmooreck

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-03-30, 14:08:06 »
no dobra.. pzekonales mnie w 110%... nie mam w domu peceta... :D

P.S. chyba musze sie wrocic na studia...

chmooreck

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-03-30, 14:19:53 »
aaa.. i dlaczego mieszasz do tego wszystkiego software ?

poczytaj troche o historii rozwoju komputerow PC, bo wyglada na to, ze przez omylke wrzuciles do tej kategorii komputery z procesorami 32-bitowymi zamiast zatrzymac sie na 16-sto bitowej 286)

a PC'tami okreslamy zdajsie komputery zgodne wstecznie z IBM PC... ale to zamierzchla historia... :D

chmooreck

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-03-30, 14:30:24 »
zreszta niewazne.. EOT


a wracajac do glownego watku... ja jednak na poczatek wybralbym suse ;-)

chociaz nie wiem jak tam sprawuje sie obecnie graficzny instalator w gentoo... ktos z niego juz korzystal ?

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-03-30, 16:43:06 »
2006-03-30 14:30:24 chmooreck napisał:

> zreszta niewazne.. EOT
 >
 >
 > a wracajac do glownego watku... ja jednak na poczatek wybralbym suse ;-)
 >
 > chociaz nie wiem jak tam sprawuje sie obecnie graficzny instalator w gentoo... ktos z niego juz
 > korzystal ?


hmm nie wiem co z graficzną wersją :P ale instaluje tak czy owak ;] mam juz cd ściągnięte ale jeszcze nie zaczynam czekam co najmniej na wolny wekkend :] myśle ze ta sobota ! :D i niedziela :PP

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-03-30, 17:02:53 »
2006-03-30 16:43:06 Stars napisał:

> 2006-03-30 14:30:24 chmooreck napisał:
 >
 > > zreszta niewazne.. EOT
 >  >
 >  >
 >  > a wracajac do glownego watku... ja jednak na poczatek wybralbym suse ;-)
 >  >
 >  > chociaz nie wiem jak tam sprawuje sie obecnie graficzny instalator w gentoo... ktos z
 > niego juz
 >  > korzystal ?
 >
 >
 > hmm nie wiem co z graficzną wersją :P ale instaluje tak czy owak ;] mam juz cd ściągnięte ale
 > jeszcze nie zaczynam czekam co najmniej na wolny wekkend :] myśle ze ta sobota ! :D i niedziela
 > :PP

Pytanie: Z tego co przeczytałem po zainstalowaniu gentoo sam się aktualizuje po każdym ubdate ??? Czy zle przeczytałem albo zrozumiałem ???

flak

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-03-30, 19:58:22 »
2006-03-30 17:02:53 Stars napisał:

> 2006-03-30 16:43:06 Stars napisał:
 >
 > > 2006-03-30 14:30:24 chmooreck napisał:
 >  >
 >  > > zreszta niewazne.. EOT
 >  >  >
 >  >  >
 >  >  > a wracajac do glownego watku... ja jednak na poczatek wybralbym suse ;-)
 >  >  >
 >  >  > chociaz nie wiem jak tam sprawuje sie obecnie graficzny instalator w gentoo... ktos
 > z
 >  > niego juz
 >  >  > korzystal ?
 >  >
 >  >
 >  > hmm nie wiem co z graficzną wersją :P ale instaluje tak czy owak ;] mam juz cd ściągnięte
 > ale
 >  > jeszcze nie zaczynam czekam co najmniej na wolny wekkend :] myśle ze ta sobota ! :D i
 > niedziela
 >  > :PP
 >
 > Pytanie: Z tego co przeczytałem po zainstalowaniu gentoo sam się aktualizuje po każdym ubdate
 > ??? Czy zle przeczytałem albo zrozumiałem ???
 
E.ee... To jest tak kiedy używasz Gentoo to instalujesz (kompilujesz) programy względem swoistego klucza - Portage. Komenda

emerge sync

Synchronizuje bazę danych z informacjami o fdostępnym oprogramowaniu dla Gentoo.

emerge -u world
lub
emerge -Du world

Powoduje że system sprawdza wesje zainstalowanego oprogramowania w systamie z danymi dostepnymi w portage. Jeśli w portage jest informacja o dostępności oprogramowania o wyższaj wersji niż zainstalowana to system automatycznie ściąga źródła z Internetu i rozpoczyna kompilacje.

Powinieneś poczytać o portage i komendzie "emerge". To główna cacha Gentoo. Pamiętaj że nowe wersje oprogramowania dla Gentoo pojawiaja się dość często więc nie rób pochopnie "world" bo może się okazać że zajmie to tyle samo czasu co cała instalacja z STAGE 1.

chmooreck

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-03-30, 20:01:56 »
zeby zupdatowac dostepne programy nalezy wykonac conajmniej 2 kroki:

1. zsynchronizowac sie z aktualnym drzewem portage:
# emerge --sync

2. zupdatowac oprogramowanie do najnowszych dostepnych wersji, np:
# emerge -uavD world


potem ewentualnie:
# etc-update
jesli pojawily sie jakies nowe wersje plikow konfiguracyjnych w /etc - o tym fakcie zostaniesz powiadomiony komunikatem po zakonczeniu aktualizacji orpogramowania

Disc

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #24 dnia: 2006-03-30, 20:23:23 »
Nie wiem, jak Gentoo, ale Slackware zdaje sie że robi to sobie automatycznie, moje przypuszczenie biorę stąd, że mam mały serwerek na slacku 10.0 i co kilka dni lwią część pamięci (z pośród 64MB) (zawsze w nocy w okolicach godziny 2:00 może 2:30) zajmuje proces o nazwie "updatedb" i zajmuje on czołową pozycję na liście top. Dysk dostaje przy tym takich obrotów, że czasem mam wrażenie, że wyskoczy z obudowy :P
Naszczęście to małoprawdopodobne bo to obudowa desktop :P

P.S. Czy może spotkaliście się z czymś takim samoczynnym obciążeniem systemu?

Disc

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-03-30, 20:25:04 »
Miałem na myśli aktualizacje systemu, ale deczko spóźniłem się z postem :)

Stars

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #26 dnia: 2006-03-30, 20:52:53 »
Mniej więcej kapuje o co chodzi oO heheh mam juz cdlive wypalone i okaże się po ilu próbach instalacji zrozumie ten system ! Teraz pozostało mi sciągnąć juz mam prawie cały poradnik ;)
BTW: Moje próby sięgają red hat chyba 7 wtedy musiałem znać sweg kompa mianowicie łącze monitor no wszystko co miałem jak system go nie rozpoznawał musiałem sam mu pomyc jak suse juz raz instalowałem jest jeszcze prosciej niż red hat kiedyś a teraz jak się gentoo zachowa ??? Czy wszystko pozna a tylko dostęp do neta musze mu skonfigórować czy tez rozpozna wszystko sam ??

lamaglama

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-03-30, 23:18:39 »
to "updatedb" to pewnie robi ci bazę wszystkich plików na dyskach w celu  sybkiego wyszukiwania plików , może ustawiałeś gdzieś w crotabie aktualizację - polecenie locate -u + opcje  (albo slocate ;) , jeden wuj ) ?


2006-03-30 20:23:23 Disc napisał:

> Nie wiem, jak Gentoo, ale Slackware zdaje sie że robi to sobie automatycznie, moje
 > przypuszczenie biorę stąd, że mam mały serwerek na slacku 10.0 i co kilka dni lwią część
 > pamięci (z pośród 64MB) (zawsze w nocy w okolicach godziny 2:00 może 2:30) zajmuje proces o
 > nazwie "updatedb" i zajmuje on czołową pozycję na liście top. Dysk dostaje przy tym
 > takich obrotów, że czasem mam wrażenie, że wyskoczy z obudowy :P
 > Naszczęście to małoprawdopodobne bo to obudowa desktop :P
 >
 > P.S. Czy może spotkaliście się z czymś takim samoczynnym obciążeniem systemu?

Disc

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-03-31, 13:22:44 »
Napewno tego nie ustawiałem, być może to domyśle ustawienie instalatora w slackware?

PawelA

  • Gość
SUSE czy GENTOO dla nowego :D
« Odpowiedź #29 dnia: 2006-03-31, 16:05:11 »
2006-03-30 20:52:53 Stars napisał:

> Mniej więcej kapuje o co chodzi oO heheh mam juz cdlive wypalone i okaże się po ilu próbach
 > instalacji zrozumie ten system ! Teraz pozostało mi sciągnąć juz mam prawie cały poradnik ;)
 > BTW: Moje próby sięgają red hat chyba 7 wtedy musiałem znać sweg kompa mianowicie łącze monitor
 > no wszystko co miałem jak system go nie rozpoznawał musiałem sam mu pomyc jak suse juz raz
 > instalowałem jest jeszcze prosciej niż red hat kiedyś a teraz jak się gentoo zachowa ??? Czy
 > wszystko pozna a tylko dostęp do neta musze mu skonfigórować czy tez rozpozna wszystko sam ??
 >
Elou.
Nie chcialem sie wtracac, ale musze dorzucic swoje 3/100 pln-a.
Chlopie sciagnij sobie SUSE, bo zasypiesz nas taka iloscia bezsensownych postow z pytaniami na ktore mozna znalezl odpowiedz w handbooku, lub w manie, ew necie.
Wszystkie te pytania ktore dotychczas zadales jak dla mnie niestety pokazuja, ze jestes Czlowiekiem ktory nie potrafi czytac ze zrozumieniem, a taki gentoo bez problemu nie zainstaluje.
Daj sobie na luzik i nam tez... SUSE bedzie w sam raz a w miedzy czasie polecam wizyte na gentoo.org i poczytac forum i wsio co dasz rade.... wtedy sie szarpnij na gentoo.
!Peace.

P.s. Ktos sie pytal o graficzny instalator w 2006, nie polecam z ciekawosci sciagnolem iso z tym i stawialem u znajomego, tragedia jak dla mnie byla, za duzo problemow, latwiej bylo mi ze starego stage`a postawic i zaktualizowac... i duzo szybciej ;).