Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?  (Przeczytany 7229 razy)

flak

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« dnia: 2006-03-06, 00:02:32 »
Szczerze mówiąc trochę mi głupio, że wyjeżdżam z czymś takim ale jestem przyparty do muru. Otóż chcę dodać do $PATH nowe ściężki do /opt bo w systemie nie ma ich zdefiniowanych.

$PATH=$PATH:/opt/sfw/bin

na userze zarówno sh (prawdziwy) jak i bash łapią ale gdy chodzi a root to dostaję:

/usr/bin:/usr/sbin=/usr/bin:/usr/sbin:/opt/sfw/bin not found

$PATH=/usr/bin:/usr/sbin

Grzebałem w /etc/profile a nawet w .bashrc (u roota) i nic. Proszę o pomoc. Zasadniczy problem tkwi w fakcie, że jak widać to nie Linux tylko Solaris. Z drugiej strony interpretator poleceń to nie cały system więc sądzę, że nie będzie to, aż tak wielka różnica. Mimo wszystko w zwiazku z tym, że to inny system to wysłucham każdej nawet najgłupszej sugestii.
Opinie użytkowników *BSD (a wiem, że są tutaj tacy ) są także jak najbardziej na miejscu.

jezior

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-06, 09:43:17 »
2006-03-06 00:02:32 flak napisał:

 > Opinie użytkowników *BSD (a wiem, że są tutaj tacy ) są także jak najbardziej na miejscu.

Ja uzywam tcsh... nawet na linuxie.
Co mowi wpisane:
$PATH

xavery

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-06, 11:33:15 »
 > $PATH=$PATH:/opt/sfw/bin

Masz przypisac nowa wartosc do zmiennej a nie podstawiac jej wartosc po lewej stronie. A wiec:
PATH=$PATH:/opt/sfw/bin

flak

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-06, 14:23:11 »
2006-03-06 11:33:15 xavery napisał:

>
 >  > $PATH=$PATH:/opt/sfw/bin
 >
 > Masz przypisac nowa wartosc do zmiennej a nie podstawiac jej wartosc po lewej stronie. A wiec:
 > PATH=$PATH:/opt/sfw/bin
 >

Uch racja. Chyba spada mi przepustowość pomiędzy szarymi. Z drugiej strony to jak udało mi się zmieniać \\"od ręki\\" ustawienia $PATH dla usera?

Niestety po restarcie komputera moje poprawki dla roota znikają a $PATH userów pozostaje!

mckmi

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-05, 21:14:58 »
Witam
Bardzo proszę o pomoc.
Potrzebuję zestaw DARMOWEGO oprogramowania dla firmy.
Potrzebny jest pakiet biurowy, jakis program do wystawiania faktur. Dobrze by było gdyby był także jakis program do wystawiania dokumentów PZ, WZ itd..
Zależy mi także aby system działał dość sprawnie i szybko, nie zawieszał się.
Jakiego najlepiej wybrac do tego Linux'a ?? Jakie środowisko graficzne ?? (dobrze by było aby zmęczone oczy mogły upoić się w jakimś ładnym schemacie okien) Z tego co słyszałem to KDE jest dość powolne.
Bardzo proszę o pomoc  i dziękuję z góry za informacje.
Pozdrawiam

kfiaciarka

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-05, 22:27:18 »
http://www.lefthand.pl/pl/ tu masz oprogramowanie specjalnie dla firmy. A linuxa jakiego chcesz, zazwyczaj bierze sie SuSE gdyż jak kupujesz to masz wsparcie :) Albo Mandrive - wersje pudełkowe. Zresztą firma musi i tak miec na linuxa fakturę. Nad dystrybucją trzeba by się dobrze zastanowić, mysle ze wersja binarkowa bo łatwiej i szybciej postawić system.

kmp

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-05, 23:21:10 »
2006-03-05 21:14:58 mckmi napisał:

> Witam
 > Bardzo proszę o pomoc.
 > Potrzebuję zestaw DARMOWEGO oprogramowania dla firmy.
 > Potrzebny jest pakiet biurowy, jakis program do wystawiania faktur. Dobrze by było gdyby był
 > także jakis program do wystawiania dokumentów PZ, WZ itd..
 > Zależy mi także aby system działał dość sprawnie i szybko, nie zawieszał się.
 > Jakiego najlepiej wybrac do tego Linux'a ?? Jakie środowisko graficzne ?? (dobrze by było aby
 > zmęczone oczy mogły upoić się w jakimś ładnym schemacie okien) Z tego co słyszałem to KDE jest
 > dość powolne.
 > Bardzo proszę o pomoc  i dziękuję z góry za informacje.
 > Pozdrawiam


http://www.e-linux.pl/modules/qfaktury/get.php

--
kmp

flak

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-03-06, 14:45:37 »
2006-03-05 21:14:58 mckmi napisał:

> Witam
 > Bardzo proszę o pomoc.
 > Potrzebuję zestaw DARMOWEGO oprogramowania dla firmy.
 > Potrzebny jest pakiet biurowy, jakis program do wystawiania faktur. Dobrze by było gdyby był
 > także jakis program do wystawiania dokumentów PZ, WZ itd..
 > Zależy mi także aby system działał dość sprawnie i szybko, nie zawieszał się.
 > Jakiego najlepiej wybrac do tego Linux'a ??

SuSE ma nie tylko wersję komercycną ze wsparciem technicznym ale i bez wsparcia technicznego - w pełni darmowe. Z drugiej strony SuSE daje równiż wersję OpenSource only czyli zawierającą wyłącznie open sourceowe oprogramowanie co może być pomocne w sytuacji gdy fundamentem działalności jest możność zajżenia do kodu źródłowego i bardzo "bezpieczna" licencja, ale to raczej rozwiązanie dla dużych firm i korporacji.
SuSe od stosunkowo niedawna ma polską wersję językową.

Jakie środowisko graficzne ?? (dobrze by było aby
 > zmęczone oczy mogły upoić się w jakimś ładnym schemacie okien) Z tego co słyszałem to KDE jest
 > dość powolne.

SuSE jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o wdzrożeniach komercyjcych. KDE dość powolne? To zależy na jakim sprzęcie i zależy do czego. SuSE ma KDE ustawione jako do myślne środowisko graficzne, ale są do wyboru inne w tym GNOME.


 > Bardzo proszę o pomoc  i dziękuję z góry za informacje.
 > Pozdrawiam



Warto zajżeć jeszczę tu:
http://biznes.linux.pl/

dranusek

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-06-28, 16:08:51 »
A jeżeli chcę mieć darmowy system operacyjny w firmie, to moze byc to np. SUSE z gazety? Czy jest w pełni legalne korzystanie w firmie z openSUSE ?

gomath

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-06-28, 20:44:31 »
2006-06-28 16:08:51 dranusek napisał:

> A jeżeli chcę mieć darmowy system operacyjny w firmie, to moze byc to np. SUSE z gazety? Czy
 > jest w pełni legalne korzystanie w firmie z openSUSE ?

Moim zdaniem jest to całkiem legalne i nie musisz mieć żadnych faktur ani rachunków. Wystarczy Ci licencja GPL, którą w każdej chwili możesz wydrukować.

http://forum.linux.pl/?id=forum&show=post&post=81022
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-364590-postdays-0-postorder-asc-start-0.html

de_laurent

  • Gość
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-06-28, 20:54:49 »
2006-06-28 16:08:51 dranusek napisał:

> A jeżeli chcę mieć darmowy system operacyjny w firmie, to moze byc to np. SUSE z gazety? Czy
 > jest w pełni legalne korzystanie w firmie z openSUSE ?
Tak, bylo to juz poruszane. Z tego co wiem, to musisz miec fakture/kwitek, ze zaplaciles za to oprogramowanie (nawet jezeli bedzie to 30pln :) ).

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Jakie w pełni darmowe oprogramowanie dla firmy ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-06-29, 00:32:36 »
2006-06-28 20:54:49 de_laurent napisał:

> 2006-06-28 16:08:51 dranusek napisał:
 >
 > > A jeżeli chcę mieć darmowy system operacyjny w firmie, to moze byc to np. SUSE z gazety?
 > Czy
 >  > jest w pełni legalne korzystanie w firmie z openSUSE ?
 > Tak, bylo to juz poruszane. Z tego co wiem, to musisz miec fakture/kwitek, ze zaplaciles za to
 > oprogramowanie (nawet jezeli bedzie to 30pln :) ).

Musisz i nie musisz :)

Było swego czasu kilka przypadków, kiedy urząd skarbowy zakwestionował darmowość wolnego oprogramowania w Polsce, jednak zgodnie z licencją jaka jest dołączona możesz je używać w dowolnym zastosowaniu, również w celach zarobkowych czyli w firmie. Czyli jest to zgodne z prawem.

Możesz przecież wykazać, że każdy program, posiada dołączoną licencję GNU/GPL, która zezwala Ci na używanie ich bez ponoszenia kosztów tejże licencji.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl