Nowe posty

Autor Wątek: Najlepsza dystrybucja?  (Przeczytany 4622 razy)

GorzaW

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« dnia: 2006-03-22, 17:39:00 »
Witam
mam problem z dzwiekiem w PLD AC
mam ALSA ale nie wykrywa mi karty dzwiekowej SB-Live!5.!

pozatym instalowaem system jako mini-cd i chyba nie umiem doinstalowac wszystkiego co wchodzi w sklad gnome\\'a.. moze znacie jakis sposob na to

pozdrawiam ;)

stachowy

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-28, 13:12:13 »
To nie od gnome\\'a zależy czy dźwięk Ci działa :P
Zainstaluj sobie w poldku pakiet kernela z audio w nazwie (lub alsa - nie pamiętam). Pamiętaj tylko czy masz grsecurity czy kernel24. Sprawdź też czy wogóle lspci czy wyświetli info o karcie. Zainstaluje sobie pełny pakiet alsy razem z alsa-tools i wtedy działaj.

stachowy

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-28, 13:13:38 »
>  Zainstaluje sobie pełny pakiet alsy razem z alsa-tools i wtedy działaj.

Sorki, nie \\"zainstaluje\\" tylko \\"zainstaluj sobie\\"

GorzaW

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-28, 16:13:45 »
pytanie o gnomie było niejako oddzielnym pytaniem nawet zrobiłem miejsce zeby tego ze sobanie wiązac ;)
dzieki za zainteresowanie jak zrozumie to co do mmnie napisałes to moze cos sie uda bo ogolnie to niewiem o co Ci chodzi..
ps niemam wogole /dev/mixer a wszedzie o niego pyta np \\"alsaconf\\"

stachowy

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-28, 16:53:30 »
ok, napiszę tak:
jeśli korzystasz (a na to wygląda) z kernela 2.6.x (wpisz uname -a to będziesz znał wersję kernela) to uruchom program poldek. W nim wpisz install kernel-grsecurity-sound-wersja_kernela i zobacz czy nie ma tam czegoś z alsa też np. kernel-grsecurity-alsa ablo coś w tym guście. Na wszelki wypadek zrebootuj kompa i sprawdź wtedy czy alsaconf Ci wykryje kartę. Nie musisz czekać aż przeszuka bazę program alsaconf, bo trwa to niepotrzebnie długo. Wciśnij Esc i wybierz wykrytą kartę (czasem jest ich więcej niż dwie więc próbuj różnych). Domyślnie dźwięk jest wyciszony, więc potem uruchom alsamixer i na kanale głównym oraz PCM wciśnij \\"M\\" (wyłączy Mute) i strzałkami zwiększ głośność. Mam nadzieję że to Ci pomoże. Jakby co to pisz...

stachowy

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-28, 16:54:37 »
aha, z gnomem zrób osobny wątek, bo tu zginie... tylko wyjaśnij dobrze, bo nie wiem na czym polega Twój problem z gnomem

lesiulodz

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-22, 16:34:00 »
wadomo że nie istnieje coś takiego ale czy mogli byście wyraźić swoje zdanie na temat swojej dystrybucji?

TheUsh

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-03-22, 16:48:32 »
2006-03-22 16:34:00 lesiulodz napisał:

> wadomo że nie istnieje coś takiego ale czy mogli byście wyraźić swoje zdanie na temat swojej
 > dystrybucji?

Komp1: Fedora core 4 - nadaje sie do uzytku po wymianie polowy pakietow. Poza tym dziala calkiem przyjemnie :P
Komp2: Slackware 10.2 - pieknie spelnia swoje zadanie na tym kompie (no troche stary : procek 333mhz i 32mb ram), czyli bez problemu mozna sluchac muzyki i korzystac na nim z internetu

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-03-22, 18:18:54 »
www.jakilinux.org - oni ci znajdą najlepszą dla ciebie. Według mnie: na początek SuSE, a potem warto spróbować swoich sił z innymi.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-03-22, 18:45:06 »
2006-03-22 18:18:54 Linker napisał:

> www.jakilinux.org - oni ci znajdą najlepszą dla ciebie. Według mnie: na początek SuSE, a potem
 > warto spróbować swoich sił z innymi.

Przy odrobinie szczęścia SuSE powinno cię zadowolić, jak na razie to najlepiej działająca dystrybucja na moim kompie.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

PawelA

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-03-23, 11:02:32 »
2006-03-22 18:45:06 roca napisał:

> 2006-03-22 18:18:54 Linker napisał:
 >

 > Przy odrobinie szczęścia SuSE powinno cię zadowolić, jak na razie to najlepiej działająca
 > dystrybucja na moim kompie.
Elou.
U mnie tez tak bylo.. ;) ale od 2 lat Gentoo z modyfikacjami... i sie go nie pozbede.. :D.
!Peace.

coppertop

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-03-23, 11:15:14 »
2006-03-22 16:34:00 lesiulodz napisał:

> wadomo że nie istnieje coś takiego ale czy mogli byście wyraźić swoje zdanie na temat swojej
 > dystrybucji?

Poprawka: Wiadomo, że NIE istnieje coś takiego. Każde distro ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeden woli SuSE, drugi Ubuntu, a jeszcze inny Slacka, albo Gentoo. Dla każdego jest to indywidualny wybór i nie da się wskazać najlepszej, istniejącej dystrybucji, bo każdy ma inne wymagania i nie ma takiej opcji, żeby jednym distrem "wszystkim dogodzić". Dla mnie najlepsze distro to Gentoo, ale nie każdy się z tym zgodzi.

stachowy

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-03-28, 16:11:36 »
Jak mówi coppertop, kwestia gustu.
Ja siedzę od 5 lat na PLD i jestem bardzo zadowolony. Jeśli się bardzo chcesz nauczyć linuxa to zacznij od Gentoo, może być nieco kłopotliwe na początek ale napweno się dobrze nauczysz linuxa. Tylko nie instaluj gotowca (chyba Stage3) tlyko zacznij od samego początku (chyba Stage1)... Gentoowcy mnie poprawią jakby co :)

Stars

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-03-28, 16:59:54 »
 > Poprawka: Wiadomo, że NIE istnieje coś takiego. Każde distro ma swoich zwolenników i
 > przeciwników. Jeden woli SuSE, drugi Ubuntu, a jeszcze inny Slacka, albo Gentoo. Dla każdego
 > jest to indywidualny wybór i nie da się wskazać najlepszej, istniejącej dystrybucji, bo każdy
 > ma inne wymagania i nie ma takiej opcji, żeby jednym distrem "wszystkim dogodzić".
 > Dla mnie najlepsze distro to Gentoo, ale nie każdy się z tym zgodzi.


Zaciekaiło mnie to  :D mam zamiar instalowac linuksa ale czytałem dużo na temat i zanalazłem jak dla początkującego polecają suse najbardziej stabilny i dla początkujących jak i zostać mozna przy nim ;] ale ciekawi mnie te gentoo polecacie go potem jak się linuksa naucze czy można od razu ??? Instalacja tez jest prosta jak na suse ;] (mam suse 10 na dvd które chce zainstalować i jestem zielony w instalacji nie ale potem mnie wykańcza linuks :D ;) teraz się nie dam !

stupid

  • Gość
Najlepsza dystrybucja?
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-03-28, 17:29:41 »
2006-03-28 16:11:36 stachowy napisał:

> Jak mówi coppertop, kwestia gustu.
 > Ja siedzę od 5 lat na PLD i jestem bardzo zadowolony. Jeśli się bardzo chcesz nauczyć linuxa to
 > zacznij od Gentoo, może być nieco kłopotliwe na początek ale napweno się dobrze nauczysz linuxa.
 > Tylko nie instaluj gotowca (chyba Stage3) tlyko zacznij od samego początku (chyba Stage1)...
 > Gentoowcy mnie poprawią jakby co :)
 >

Jak byś się chciał brać za gentoo, to żebyś się nie zniechęcił do niego to może zacznij od vidalinux - instalacja gentoo może wymagać sporo klepania w klawiaturę (ale jest już nawet jakiś graficzny instalator dla gentoo) a vidalinux nauczył by cię gentoo i przy tym łatwo się go instaluje. Ja mam Gentoo i uważam że jest super. Jeżeli chodzi o to stage to stage1 nie jest już wspierane bo można wypakować stage3 a potem : emerge --sync && emerge -e system && emerge -e world i  tak ma się skompilowany cały system tak jak chcemy tak jak było to w stage1.

Gentoo RULEZ :)
Pozdrawiam :)