Nowe posty

Autor Wątek: Nietypowy problem z radiówka.  (Przeczytany 2394 razy)

tptak

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« dnia: 2006-03-11, 21:26:06 »
Zainstalowałem Slackware bez Xów.
Nie mogę znaleźć dokładnej specyfikacji.
Jest to karta dostępna na laptopie Comaq Armada 4131t.
Najdokładniejsze informacje jakie znalazłem są tu: http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=9349 (\\"prawdopobnie seria 17??\\").
Gdzieś indziej z kolei znalazłem informację że ktoś ożywił muzykę, ale jedyna wartościowa treść to było to, że użył modułów sound blaster i strzelał resztę konfiguracji aż w końcu trafił. Ale szczegółami już się nie podzielił.
Próbowałem \\"odkomentować\\" w /etc/rc.drc.modules konfiguracje następujących kart:
Sund Blaster Pro/16 Support
MAD16
ESS Maestro, Maestro2, Maestro2E
(przepisałem komentarze do tych sterowników). Nie grzebałem w parametrach przy tych dwóch pierwszych, a to dlatego że poprostu nie wiem co tam się wpisuje i niebardzo byłbym w stanie wymyśleć cokolwiek poprawnego.
We wspomnianym wątku gość wspomina o sndconfig, ale z tego co wiem, nie jest on dostępny pod slackware. Chyba że się mylę?
Alsaconf doszedł do wyboru \\"legacy ISA sound card\\". Zostawiłem sterowniki ESS i SB i nie zdecydowałem się na wypróbowanie wszystkich możliwych kombinacji DMA i IRQ. Zainstalowało  sterownik ES18xx, twierdząc że już będzie działać, ale próba odtworzenia jakiegokolwiek wave\\'a w aplay kończyła się zawsze tym, że program mówił że odtworzy dźwięk, ale nic z głośników nie leciało. Przerwanie przez Ctrl-C zgłaszało że odtwarzanie zostało przerwane.
Jeszcze spróbuję odpalić żeby alsa poszukała na wszystkich możliwych DMA i IRQ. Może jednak się uda.
Nie mniej jednak - jeśli macie jakąś wiedzę o tym sprzęcie i własne doświadczenia, prosiłbym o informację - jaki moduł i z jakimi parametrami powinienem załadować, aby usłyszeć dźwięk?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

guzzi1

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-11, 21:41:51 »
pierwsza rzecz to sprawdź co ci powie
lspci
Nie wiem jak w slaku ale w debianie jest takie coś jak modconf i sobie wybierasz pasujący model i działa.

Lorenzo

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-11, 21:48:09 »
Jeśli ta karta jest isa pnp, to spróbuj skonfigurowac ją poprzez isapnptools. W ostateczności próbuj ładować moduł z parametrami:
io=220 irq=5 dma=1
Powyższe napewno pójdzie na sb.
Niektóre modele mogły jeszcze korzystac z adresu 0x530 +-20 (nic nie dam sobie za to uciąć ;-) )

P.S. Mogą byc fluktuacje dotyczące irq - czasami jest to 3 lub 7 oraz dma może być 0 - takie były najczęstsze konfiguracje sb.

tptak

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-11, 21:53:59 »
Dziękuję Wam bardzo, ale chyba nadużyłem Waszego czasu, kiedy moglibyście pomóc innym :)
Po kolejnej próbie ALSA zainstalowała ponownie ten sterownik, jednak tym razem (zgodnie z zapowiedzią) wybrałem najbardziej rozbudowaną formę poszukiwań. Bezpośrednio po instalacji nic nie było słychać, ale po jakichś 10 minutach grzebania w manualu amixera udało mi się włączyć mikrofon. Nawet się usłyszałem.
Jeszcze nie sprawdziłem tego odtwarzania, ale mam nadzieję że też dojdę do źródła problemu, który blokował słyszenie czegokolwiek z tych wave\\'ów. Możliwe że to jednak było odtwarzane, tylko ja (debil) nie słyszałem bo było wyciszone w ustawieniach.
Dziękuję za rady :)

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-11, 18:35:13 »
Od pewnego czasu mialem radiowke pod mandrivą... Wszystko bylo ok. Tylko teraz mój dostawca neta cos pozmienial. Pod windowsem nowa konfiguracja wyglada tak że za pomoca normalnego polaczenia bezprzewodowego łącze sie z nadajnikiem (DHCP). Ale jest drugie połączenie. Jest to połączenie szerokopasmowe (PPPOE). Wiec na linuksie robie polaczenie bezprzewodowe. A potem probóje to drugie... Wiec daje ADSL i tam mam wybór urządzenia... I tu mam tylko karte eth0 do lana (inna siec). Pod windowsem pisze ze łączy sie przez miniport WAN. Prosze o pomoc!

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-11, 22:24:07 »
Sprawdź konfigurację sieci wireless pod Windowsem (access point, kanał, essid), a potem za pomocą iwconfig ustaw je pod Linuksem

  • Gość
Nietypowy problem z radiówka.
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-12, 08:59:42 »
Jest to zrobione. Ale problem nadal jest. Siec bezprzewodowa dziala bez zazutu. problem jest bo musze zrobić drugie polączenie za pomoca wlan0. Polaczenie szerokopasmowe (DSL) za pomoca protokolu PPPoE. Na linuksie mozna to zrobić ale system wykrywa mi do tego rodzaju polaczenia tylko karte eth0 a ja sie musze laczycz za pomoca wlana. Jak zrobic zeby w konfiguratorze bylo poza interfece eth0 jeszcze interfejs wlan0???