Nowe posty

Autor Wątek: Linux Aurox - serwer  (Przeczytany 3947 razy)

izzy1985

  • Gość
Linux Aurox - serwer
« dnia: 2006-03-02, 23:18:54 »
Witam. Jestem początkujący. Chciałbym Sobie zainstalowac Suse 10. Jednak mam pare nurtujących mnie pytan i bardzo prosze was o pomoc.
A więc :

Mam obecnie 3 partycje windosowskie.Dwie z nich chce usunąc ( C,D ) i na ich miejscu zainstalowac Linuxa.
Jedną ( E ) chciałbym zostawić poniewaz ma ona 35 gb i cała zwiera niezbędne mi dane , których nie mam jak przenieść, nawet na chwile.

Mam do was pytanko , czy po instalacji Linuxa będę widzial tą partycje fat32 w linuxie i czy będe mógl sobie przenieść dane na partycje linuxową.

Pytanko numer 2 ( bardzo mi na nim zależy ) :
Załóżmy że przeniosłem już dane i chce usunąc partycje Windowsa. Więc usuwam.....Czy w tym momencie, po usnunięciu jej , mogę wolne miejsce jakoś domontowac/ dokleić do isteniejącej już partycji Linuxa czy to jest niewykonalne ??

Mam jeszcze jedno pytanie które mnie bardzo nurtuje. Czy gdybym z poziomu windowsa ( jeszcze przed instalką linuxa ) przekonwertował partycję E na system plików linuxa, to czy puzniej po zainstalowaniu Linuxa widział bym ją w systemie czy raczej nie ??>

Ps. Zaznaczam iż domyślnym systemem plików w Suse 10 jest ReiserFS

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux Aurox - serwer
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-03, 00:03:02 »
2006-03-02 23:18:54 izzy1985 napisał:

> Witam. Jestem początkujący. Chciałbym Sobie zainstalowac Suse 10. Jednak mam pare nurtujących
 > mnie pytan i bardzo prosze was o pomoc.
 > A więc :
 >
 > Mam obecnie 3 partycje windosowskie.Dwie z nich chce usunąc ( C,D ) i na ich miejscu
 > zainstalowac Linuxa.
 > Jedną ( E ) chciałbym zostawić poniewaz ma ona 35 gb i cała zwiera niezbędne mi dane , których
 > nie mam jak przenieść, nawet na chwile.
 >
 > Mam do was pytanko , czy po instalacji Linuxa będę widzial tą partycje fat32 w linuxie

Tak, najlepiej w czasie instalacji zamontowac sobie taką partycję np w katalogu /wirus         :-)

 i czy
 > będe mógl sobie przenieść dane na partycje linuxową.

Tak, chyba, że sie nie zmieszczą (nie wiem jak dużo masz danych na E)

 > Pytanko numer 2 ( bardzo mi na nim zależy ) :
 > Załóżmy że przeniosłem już dane i chce usunąc partycje Windowsa. Więc usuwam.....Czy w tym
 > momencie, po usnunięciu jej , mogę wolne miejsce jakoś domontowac/ dokleić do isteniejącej już
 > partycji Linuxa czy to jest niewykonalne ??

Używając odpowiedniego narzędzia mozna rozciągać partycje wykorzystując wolne miejsce. Pod linuksem na dysku mozna wprost cuda robić...

 > Mam jeszcze jedno pytanie które mnie bardzo nurtuje. Czy gdybym z poziomu windowsa ( jeszcze
 > przed instalką linuxa ) przekonwertował partycję E na system plików linuxa, to czy puzniej po
 > zainstalowaniu Linuxa widział bym ją w systemie czy raczej nie ??>

Nie bardzo wiem o co ci chodzi. Po co konwertować fata na reisera z poziomu window$a - to może zaowocowac mnóstwem błędów. Poza tym bezpowrotnie stracisz dane (które sa dla ciebie b. wazne, jak napisałeś). Lepiej najpierw zainstalowac linuxa, następnie pskopiwac dane z E w bezpieczne miejsce, i dopiero potem konwertowac FAT-a na raisera albo inne wynalazki.

 >
 > Ps. Zaznaczam iż domyślnym systemem plików w Suse 10 jest ReiserFS

To wiem, nie jestem blondynką :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

chmooreck

  • Gość
Linux Aurox - serwer
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-03, 00:15:08 »
2006-03-03 00:03:02 roca napisał:

> 2006-03-02 23:18:54 izzy1985 napisał:
 >
 >  > Pytanko numer 2 ( bardzo mi na nim zależy ) :
 >  > Załóżmy że przeniosłem już dane i chce usunąc partycje Windowsa. Więc usuwam.....Czy w
 > tym
 >  > momencie, po usnunięciu jej , mogę wolne miejsce jakoś domontowac/ dokleić do
 > isteniejącej już
 >  > partycji Linuxa czy to jest niewykonalne ??
 >
 > Używając odpowiedniego narzędzia mozna rozciągać partycje wykorzystując wolne miejsce. Pod
 > linuksem na dysku mozna wprost cuda robić...

ja bym radzil podczas instalacji z 10GB na poczatku partycji przeznaczyc na /, reszte na /home
wtedy po przeniesieniu danych na /home bedziesz mogl rozszerzyc ja do konca dysku (ew. zostawiajac jeszcze troche na swap\\'a ;-) )
w kazdym razie zrob tak, zeby partycja /home byla bezposrednio przed obecnym dyskiem E:

 >  > Ps. Zaznaczam iż domyślnym systemem plików w Suse 10 jest ReiserFS
 >
 > To wiem, nie jestem blondynką :-)

Ja tez nie jestem blondynka, a nie wiedzialem... imho informacja ta pomogla mi sie zorientowac jaki system plikow bedzie zakladany i moim zdaniem dobrze, ze sie tu znalazla :-D

lewy11

  • Gość
Linux Aurox - serwer
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-02, 19:16:57 »
Witam. U taty w firmie jakas firma kiedy zrobila siec itp ale ona juz nie istnieje.Ale do rzeczy:
JEst serwer na linuxie Aurox i jest na nim zainstalowany porogram MARS (emulator Novela).
I koncówki startuja z dyskietki i tylko wpisuja ligin i pass. i teraz chodzi o to ze przy koncowce jest drukarka i serwer ja na wpisana jako PRN_1 i chodzi mi o to gdzie on nadae sobie te nazwy? i jak dodac urzytkownika do MARS'a ?? Moze ktos zna cały opis podobnej konfiguracji? pozdrawiam

kmp

  • Gość
Linux Aurox - serwer
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-03, 00:38:36 »
2006-03-02 19:16:57 lewy11 napisał:

> Witam. U taty w firmie jakas firma kiedy zrobila siec itp ale ona juz nie istnieje.Ale do
 > rzeczy:
 > JEst serwer na linuxie Aurox i jest na nim zainstalowany porogram MARS (emulator Novela).
 > I koncówki startuja z dyskietki i tylko wpisuja ligin i pass. i teraz chodzi o to ze przy
 > koncowce jest drukarka i serwer ja na wpisana jako PRN_1 i chodzi mi o to gdzie on nadae sobie
 > te nazwy? i jak dodac urzytkownika do MARS'a ?? Moze ktos zna cały opis podobnej konfiguracji?
 > pozdrawiam


Podobno Gooogle znaja..... no i pewnie autor tego wynalazku:
http://www.compu-art.de/mars_nwe/

--
kmp