Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: instalacja rpm -bardzo początkujący  (Przeczytany 2468 razy)

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« dnia: 2006-03-01, 22:40:18 »
stworzylem skrypt i chce aby uruchamial sie automatycznie przy uruchamianiu komputera, ten plik umiescilem w katalogu /etc/rc.d/init.d/plik  pozniej dalem dowiazanie do /bin/plik i po restarcie niestety nie odpala sie :/ wie ktos dlaczego?

difrost

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-03-02, 00:22:48 »
2006-03-01 22:40:18 pionar napisał:

> stworzylem skrypt i chce aby uruchamial sie automatycznie przy uruchamianiu komputera, ten plik
 > umiescilem w katalogu /etc/rc.d/init.d/plik  pozniej dalem dowiazanie do /bin/plik i po
 > restarcie niestety nie odpala sie :/ wie ktos dlaczego?

Moze troche jasniej!? Jakie dowiazanie do /bin/plik?? Po co?? Co ten skryp ma robic??

de_laurent

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-03-02, 17:08:10 »
2006-03-01 22:40:18 pionar napisał:

> stworzylem skrypt i chce aby uruchamial sie automatycznie przy uruchamianiu komputera, ten plik
 > umiescilem w katalogu /etc/rc.d/init.d/plik  pozniej dalem dowiazanie do /bin/plik i po
 > restarcie niestety nie odpala sie :/ wie ktos dlaczego?

Ja wiem. Np. dlatego, ze pliki z obu tych katalogow NIE sa uruchamiane automatycznie.

\\"Najpierw, zadaj sobie *** wazne pytanie:\\" Co to za skrypt? Co on ma robic? Jezeli uruchamia np. jakis serwer (np. ssh), to wpisujesz ten plik do /etc/init.d/, a potem robisz specjalne dowiazanie do tego pliku w /etc/rc2.d (w zaleznosci od tego w jakim runlevelu uruchamiasz system, w Ubuntu domyslnie jest runlevel2). Specjalnosc tego dowiazania polega na tym, ze zaczyna sie od duzej litery S, po niej nastepuje numer (odpowiedzialny za kolejnosc uruchamiania np. 10 uruchomi sie wczesniej niz 90) i nazwa. Przyklad S20moj_fajowy_skrypt. O wiele rozsadniej jest jednak uzyc update-rc.d (jest w \\"Debianobazowanych\\" ;) dystrybucjach).

Jezeli natomiast chcesz uruchomic jakis \\"niewinny\\" skrypcik uzytkownika, ktory np. bedzie kasowal wszystkie pliki z twojego pulpitu, to lepiej umiescic ten program w np. twoim katalogu domowym, a dowiazanie do niego, w przypadku KDE, w katalogu /home/twojkatalogdomowy/.kde/Autostart.

Mam nadzieje, ze wyrazilem sie klarownie i przyblizylem nieco temat.

Pozdro

chmooreck

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-03-02, 18:22:32 »
@ de_laurent

a kto napisal, ze to ma chodzic na ubuntu ??

z tego, co widze zalozyciel topicu ma auroksa ;-)
ale odpowiem tak:
poczytaj http://www.killfile.pl
i potem tu wroc podajac wiecej szczegolow...


P.S. jak juz wrocisz (bo pewnie nie bedzie mi sie chcialo drugi raz odpowiadac ;-) ) to ci pisze:

jesli chcesz, ze by cos sie uruchamialo automatuycznie, przy starcie systemu, na prawach roota, to wywolujesz to w rc.local (oczywiscie konkretne polozenie zalezy od dystrybucji o ktorej nie chcialo ci sie wspomniec)

jesli ma to byc uruchamiane np. na koncie uzytkownika po zalogowaniu do X i twoje srodowisko graficzne trzyma sie standardow, to umiesc link do tego pliku w ~/Desktop/Autostart/

jesli ma sie cos uruchamiac pod konsola po zalogowaniu sie uzytkownika, to poczytaj sobie wiecej np. o procesie startu basha :P


frizz

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-01, 21:04:49 »
Witam !
Rozpakowałem rpma i po rozpakowaniu w katalogu mam jakieś *.bz2 oraz 2 pliki wykonywalne INSTALL i UPGRADE jak to zainstalować ??

kfiaciarka

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-03-01, 21:15:58 »
2006-03-01 21:04:49 frizz napisał:

> Witam !
 > Rozpakowałem rpma i po rozpakowaniu w katalogu mam jakieś *.bz2 oraz 2 pliki wykonywalne
 > INSTALL i UPGRADE jak to zainstalować ??
A co to za dystrybucja że rozpakowujesz rpm'y?
Jak rpm'ow to po prostu jako root wpisujesz w konsoli:
rpm -Uvh nazwa pakietu. Nie ma potrzeby nic rozpakowywać:)

frizz

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-03-01, 21:20:31 »
to jest mandrake , jak napisałem jestem początkującym ściągałem binda bo chciałem zeby serwerek pracowal jako dns i jakos nie moge sobie z tym poradzić

kfiaciarka

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-03-01, 22:40:13 »
Ale w mandraku masz coś takiego jak urpmi:
wejdź na stronę www.easyurpmi.zarb.org i sobie skonfiguruj bazę. Polecam serwery ftp.ps.pl(main, contrib, etc.) i ftp.free.fr ( jako plf). Weź sobie skompresowany plik listy to sie szybciej sciagnie. Te wygerowane dane wklej sobie jako root w konsole. Wtedy wpiszesz w w konsoli uprmi bind, albo graficznie w mcc (mandrake control center) zainstalujesz z zależnosciami. A jak coś nie działą to trzba konkretów szukać w necie:)
np:http://forum.mandriva.org.pl/archive/index.php/t-11876.html

kfiaciarka

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-03-01, 22:41:18 »
2006-03-01 22:40:13 kfiaciarka napisał:
Teraz bedzie działać:
http://easyurpmi.zarb.org  
http://forum.mandriva.org.pl/archive/index.php/t-11876.html

kwazar

  • Gość
instalacja rpm -bardzo początkujący
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-03-02, 19:07:39 »
rpm -ivh nazwa_pakietu.rpm - instalacja
rpm -Uvh nazwa_pakietu.rpm - aktualizacja

oczywiscie z konsoli jako root.