Nowe posty

Autor Wątek: Kłopot z Konquerorem  (Przeczytany 9205 razy)

gremik

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« dnia: 2006-02-23, 09:54:05 »
Jestem laikiem jeśli chodzi o Linuxa. Mam w domu stary nieużywany komputer o parametrach jak w/w. Żona pracuje w szkole i wymyśliła iż weźmie go sobie do pracy. Musi mieć edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny przeglądarkę PDF i Internetu. Kiedyś chodził na tym sprzęcie Star Office 5.2 pod Win95! Wszystko musi być okienkowe i po polsku!! To bardzo ważne!! Wymyśliłem sobie SUSE bo podobał mi się na LiveDVD z ostatniego Linux+ Ale jak zainstalować SUSE na czymś takim?? I czy w ogóle jest to możliwe ?? Może lepiej sięgnąć po jakąś starą dystrybucję?? Mam gdzieś RedHata tak z 1999roku. Myślę że nawet KDE by poszło z tej dystrybucji. Co o tym myślicie??

siloam

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-23, 18:50:02 »
Masz niezłego staruszka :)

KDE przy takich parametrach to nie wiem czy pójdzie. SUSE full nawet się nie zmiesci... Nalepsze distro to byłby Damn Small Linux (50 MB), lub GnuStep- te są specjalnie zaprojektowane na starszy sprzęt, ewentualnie Puppy Linux (60MB), ale one nie są po polsku. Spróbuj zainstalować CDlinuxa.pl www.cdlinux.pl w wersji \\"mały\\", a potem dościągasz reszte. A i o Open Ofice nawet nie masz co marzyć :) Może pójdzie Abiword, a  napewno Siag Office. Czeka Cię nieco pracy, ale linux po odpowiedniej z nim zabawie potrafi w taki sprzęt tchnąć nowe życie :) Jak coś to daje Ci nr GG 4869413. Narka

pablo2k5

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-23, 18:57:36 »
jest jeszcze polska minidystrybucja linux NND strona projektu to www.nnd.freesco.pl

flak

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-23, 23:37:05 »
2006-02-23 18:57:36 pablo2k5 napisał:

> jest jeszcze polska minidystrybucja linux NND strona projektu to www.nnd.freesco.pl

Bez przesady. Minidystrybucja na taki sprzęt?!
Największy problem to polonizacja dla takiego sprzętu.
Spróbuj Slackware. Bierz najświeższą wersje bo Slackware bardzo dobrze sobe radzi na starych komputerach. Grafika będzie działać ale KDE/GNOME raczej nie pójdą. Sprubój XFCE jest bardzo dobry jak kolwiek nie ma ikon na pulpicie. Ale jest menadżer katalogów (xfm). Ewentualnie można sprubować XFCE + menadżer katalogów z KDE \\"konqueror\\". Do tego doinstaluj spolszczone OpenOffice.org (będzie chodzić wooolno), chyba że starcza Koffice (będący częścią dystrybucji). Gdyby XFCE też było za wolne
zawsze jest Window Maker lub Blackbox. Przeglądarki PDF to gv, ggv, xpdf (ten chyba będzie odpowiedni) i jeszcze kilka innych.    

Wady:

Slackware jest stosunkowo trudny w konfiguracji - o graficznych konfiguratorach zapomnij.

Koffice i KDE jako takie (Konqueror to część KDE, Koffice zresztą też) mają spolszczenia reszta nie.

OpenOffice.org będziesz musiał zainstalować ręcznie co może być kłopotliwe (nie zapomnij zainstalować pakietu zatytułowanego \\"rpm\\")

Podsumowując najlepiej jeśli Slackware zainstaluje dla Ciebie jakiś użytkownik Linuxa. Cała dystrybucja zajmuje 2 GB więc trzeba coś wyżucić. Ja upchnąłem Slackware-10.1 (najświeższy to 10.2) na na ok. 400 MB - grafika z Window Makerem (ale ja używam na nim raczej narzędzi niż programów użytkowych). Z KDE (dla Konquerora) + OpenOffice.org i garścią graficznych gratów powinieneś się zmieścić.  

P.S. Co do pakietów biurowych jest jeszcze \\"wolno stojące\\" Abiword (do tekstu) i Gnumeric (arkusz kalkulacyjny), ale Gnumeric w Slackware 10.2 chyba już nie ma.

siloam

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-23, 23:45:34 »
NND to system ma router- serwer a nie dla kobiety :)

NIe znam sie na Slacku, ale myśle że CDlinux.pl mały, pójdzie. No i wszystko po polsku. Łatwy w konfiguracji i oparty na debianie. IceWM + Rox.

siloam

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-23, 23:48:44 »
No i Cdlinux.pl  jest o wiele mniejszy niż Slack....jakieś max 150 MB i ma łatwy w obsłudze tekstowy instalator ... a programów nie tak mało :)

gremik

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-24, 09:40:21 »
Dzięki. Sorki że się SuSe uczepiłem, ale moja żona nie będzie raczej chciała używać czegoś prostszego od Win95, a już tym bardziej po angielsku. Muszę wymyslić coś co się nie będzie znacząco różniło obsługą od Windy. Chyba sprubuję tego SuSe, tylko wytnę maksymalnie co się da.
O ile się da!!
Myslę że sprubuję zainstalować jakąś starszą wersję OpenOffica, tylko nie mogę nigdzie znaleźć jakie wymagania były na przykład dla OO 1.0. Na Slackware to się chyba nie porwę bo mnie trochę przeraża. Jak nie pujdzie SuSek to sprubuję CDLinuxa.
No tylko że muszę z tym poczekać do następnego piątku bo na wyjeździe jestem!!
Dzięki za podpowiedzi!! Zdam relację jak mi poszło.
Pozdrawiam


siloam

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-24, 14:56:03 »
To dyskusyjne czy SUSE jest bardzie podobne w użytkowaniu do windy 95 niż CDlinux.pl. Po prostu IceWM, ma tematy do wyboru. I jest tam Win95 i jeszcze Win XP i wiele innych :) Powodzenia

Mietas

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-02-22, 21:40:35 »
Witam. Mam mały kłopocik z Konquerorem. A jest on taki: Konqueror wysiadł! Co ja mam zrobić??

anarcho

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-23, 09:41:37 »
2006-02-22 21:40:35 Mietas napisał:

> Witam. Mam mały kłopocik z Konquerorem. A jest on taki: Konqueror wysiadł! Co ja mam zrobić??
 >

Zaprosic spowrotem :>

kfiaciarka

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-02-23, 09:58:19 »
Jak szukasz odpowiedzi na swoje pytania to napisz wiecej szczegółow. Najlepiej odpal go w konsoli i wklej to co ci pokazalo przy starcie:)


Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-02-23, 16:09:28 »
2006-02-22 21:40:35 Mietas napisał:

> Witam. Mam mały kłopocik z Konquerorem. A jest on taki: Konqueror wysiadł! Co ja mam zrobić??
 >
 Zdecydowanie odradzam konquerora - stwarza dziwne problemy, choć ma pewne fajne rozwiązania.

Zdecydowanie lepszy jest Firefox.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

de_laurent

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-02-24, 12:53:39 »
>  Zdecydowanie odradzam konquerora - stwarza dziwne problemy, choć ma pewne fajne rozwiązania.
 >
 > Zdecydowanie lepszy jest Firefox.


Tak, zwlaszcza jako menedzer plikow ;)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-02-24, 14:45:54 »
2006-02-24 12:53:39 de_laurent napisał:

>  >  Zdecydowanie odradzam konquerora - stwarza dziwne problemy, choć ma pewne fajne
 > rozwiązania.
 >  >
 >  > Zdecydowanie lepszy jest Firefox.
 >
 >
 > Tak, zwlaszcza jako menedzer plikow ;)
 >

Jesli o to chodzi, to lepszy jest Krusader
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

sys

  • Gość
Kłopot z Konquerorem
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-02-24, 16:07:11 »
2006-02-24 14:45:54 roca napisał:

> 2006-02-24 12:53:39 de_laurent napisał:
 >
 > >  >  Zdecydowanie odradzam konquerora - stwarza dziwne problemy, choć ma pewne fajne
 >  > rozwiązania.
 >  >  >
 >  >  > Zdecydowanie lepszy jest Firefox.
 >  >
 >  >
 >  > Tak, zwlaszcza jako menedzer plikow ;)
 >  >
 >
 > Jesli o to chodzi, to lepszy jest Krusader
 >

OT zrobie ale openspace i mc w konsoli :P