Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak ucywilizować Gnome'a ?  (Przeczytany 26942 razy)

Panoramix

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« dnia: 2006-02-12, 23:32:16 »
Witam

Mam problem z Samba ver: 3.0.20 na Mandriva 10.1.

Po pierwsze: mogę przyłączyć komputer do domeny, ale jak go zrestartuje to nie jestem się wstanie zalogować (kontroler niedostępny).

Po drugie: wywala mi błąd - duplikacja nazw w sieci.

Co do pierwszego - łączę się za pomocą wifi i na początku myslałem, że poprostu karty nie inicjalizuje ale ...na kabelku jest to samo. Jak się zaloguje lokalnie to widzę udziały samby ...

Co do drugiego nie mam pojęcia ...

Proszę o pomoc ... googluje już 3 dzień i za nic nie mogę znaleść niczego co by pomogło.

Pozdrawiam
Panoramix

Panoramix

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-13, 20:24:25 »
Witam

Rozwiązałem problem.

Okazało się, że:

Co do łączenia się w ogóle - źle wpisałem serwer wins do Windowsa .... no cóż taka mała pomyłka 2 a 3 na końcu.

Co łączenia przed logowaniem - jak zwykle zamiast zadać proste pytanie kombinowałem. Drivery intela mają coś takiego jak łączenie przed logowaniem - dosłownie google i łączenie przed logowaniem ....

Chyba mam tendecje do za dużego komplikowania zapytan w google ;)

Pozdrawiam
Panoramix

olka

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-12, 19:17:41 »
Cześć,
posiadam Gnome'a w wersji 2.10.0. Posiadam go z własnej i nieprzymuszonej woli i mimo najszczerszych chęci zaczynam żałować ;-)
Już od kilku dni staram się doprowodzić go do takiego stanu ergonomiczności, żebym nie musiała uruchumiać takiej np opery tudzież gnugg za pomocą konsoli. Niestety bezowocnie, dlatego zwracam się tutaj o pomoc.
Wyszukałam, że dodawanie/usuwanie programów z menu i w ogóle wszystkie chyba operacje kształtujące zachowanie Gnome wykonuje sie poprzez Nautiliusa (np http://hedera.linuxnews.pl/_forum/00/_post/1538.html?postnum=20601 )
ale gdzie go moge znaleść :D ? W menu Applications tego nie ma, Places i Desktop tak samo, whereis nautilius nic nie zwraca... Czy element ten zmienił nazwę czy może trzeba go doinstalować czy w ogóle nie tędy droga?

Problem numer dwa: po długich poszukiwaniach udało mi się dodać tackę systemową, która tutaj podobnież zwie się Notification Area, ale jak sprawić żeby taki gaim czy gnugg zechcieli się tam zadokować? (trzymanie ich zminimalizowanych na pasku jest dość uciążliwe)

I ostatnie już pytanie: jeśli dobrze wygooglałam: polonizacja Gnome'a jest możliwa tylko poprzez polonizację całego systemu? (czyli nie ma jak w KDE oddzielnego pakietu )

z góry dziękuję za pomoc
olka

Lorenzo

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-12, 21:32:07 »
Witam.

Co prawda Gnome'a ostatni raz używałem w wersji 1.4 :-), ale wydaje mi się, że skoro nie masz nautilusa to musisz używac w nim innego window managera. Sprawdź jakie masz aktywne procesy - być może używasz sawfish'a i to jego musisz skonfigurowac.

olka

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-12, 21:42:03 »
2006-02-12 21:32:07 Lorenzo napisał:

> Witam.
 >
 > Co prawda Gnome'a ostatni raz używałem w wersji 1.4 :-), ale wydaje mi się, że skoro nie masz
 > nautilusa to musisz używac w nim innego window managera. Sprawdź jakie masz aktywne procesy -
 > być może używasz sawfish'a i to jego musisz skonfigurowac.
 >

Rety ale wtopa :D. Szukałam nautiLIUsa a nie nautiLUsa :D. Ehh, ten wtórny analfabetyzm.
No fakt:
nautilus: /usr/X11R6/bin/nautilus
pokazuje mi się coś, co wygląda jak mendżer plików. I nie ma w nim ani słowa o opcji konfiguracji manu Gnome'a stąd moje pytania pozostają nadal aktualne.
Na pewno ktoś na tym forum używa Gnome'a :D

Dziękuję za pomoc
olka

de_laurent

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-12, 22:47:37 »
No, przeciez na tej stronie co ja bylas podalas, stoi jak ciele w malowane wrota:

cytuje:
1. Włącz Nautilusa
2. Wybierz Przejdź -> Początek -> Aplikacje
3. ...no i rób co chcesz..
koniec cytatu.

olka

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-13, 15:16:24 »
2006-02-12 22:47:37 de_laurent napisał:

> No, przeciez na tej stronie co ja bylas podalas, stoi jak ciele w malowane wrota:
 >
 > cytuje:
 > 1. Włącz Nautilusa
 > 2. Wybierz Przejdź -> Początek -> Aplikacje
 > 3. ...no i rób co chcesz..
 > koniec cytatu.

Dziękuję.

-------------------------------

Po włączeniu
$nautilus
pojawia się okienko czegoś, co nazwałbym menadżerem plików z zawartością katalogu domowego, faktycznie, zwie się to
"Nautilus 2.10.0
Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system."
Mnie by właśnie interesowało to "rest of your system" a w szczególności modyfikacja menu Gnome'a.
W menu mam: File|Edit|View|Places|Help jakoś żadne nie koresponduje mi z polskim "Przejdź", ale sie nie upieram. (Może ewentualnie Places, ale jako submenu jest tylko: Home, Computer, Templates, Trash i CD/DVD Creator) Jedyne preferencje dotyczą wyświetlania plików itp: Edit->Preferences->File Management Preferences.
Niewątpliwie nie widzę czegoś :(. Bardzo proszę o nakierowanie

z góry dziękuję litościwemu człowiekowi :-)
olka

j3drek

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-13, 15:23:15 »
Jak ucywilizować Gnome'a ?

usunąć i zainstalować KDE :P

olka

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-02-13, 15:38:05 »
2006-02-13 15:23:15 j3drek napisał:

> Jak ucywilizować Gnome'a ?
 >
 > usunąć i zainstalować KDE :P

Zrobiłam dokładnie przeciwnie :D.
Ale nie sądzisz, że dobrze by było poznać środowisko zanim się je zupełnie przekreśli ? Inny niekoniecznie znaczy gorszy ;-) (chociaż osobiście skłaniam się do stwierdzenia smutnego faktu, że nie wiem o co chodzi :( - już fluxbox jest dla mnie bardziej userfriendly)

pozdrawiam
olka

chmooreck

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-13, 22:48:35 »
robie to z premedytacja... ;-)

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Editing_OpenDesktop_Menus

P.S. jedyna sluszna droga: Gnome -> XFCE4 :-D


jezior

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-02-14, 09:25:34 »
2006-02-13 22:48:35 chmooreck napisał:

> robie to z premedytacja... ;-)
 >
 > http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Editing_OpenDesktop_Menus
 >
 > P.S. jedyna sluszna droga: Gnome -> XFCE4 :-D
 >
 >

gnome-menu-editor

http://manny.cluecoder.org/packages/gnome-menu-editor/
http://www.gnome.org/~davyd/gnome-2-12/

A co do samego gnome :-) Bylem z nim od poczatku ale sie na niego wypialem tak okolo v2.8... Jest wolny, sypie sie konfig, co prawda nieczesto, ale jednak sypie... i ten "milion" paczek... do pelnego gnome z czystego systemu trzeba chyba z 50-60... I ich liczba zamiast malec ciagle rosnie... Nie moga tego jakos skomasowac?

de_laurent

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-02-14, 10:08:16 »
No, coz, skoro juz tak sobie sielankowo rozprawiamy o Gnomie, to i ja cos napisze. Sam nie uzywam Gnoma z kilku powodow  (o ktorych ponizej), ale czytam o nim od czasu do czasu i niestety, b. wielu ludzi zraza sie do Gnoma, z tego prostego powodu, ze zespol tworzacy Gnoma probuje na sile ulatwiac obsluge, przez co jeszcze bardziej ja komplikuje. Od dluzszego juz czasu mowi sie, ze Gnome zmierza w zlym kierunku i rzeczywiscie... Uzywam Firefoksa z KDE (z reszta innych programow opartych o GTK, tez) i gdy mam zapisac jakas strone, plik i tak dalej korzystajac z gnomowego y, jakby to nazwac... "okienka zapisywania" :) to po prostu odechciewa mi sie pracy z komputerem - juz bardziej ukryc sie chyba nie da... Jak ktos napisal, zespol Gnome, traktuje chyba uzytkownikow jak idiotow, wszystko przed nimi ukrywajac... Jest jeszcze kilka innych rzeczy (tutaj mozesz chyba dopisac swoja, Ola), ktore denerwuja (oczywiscie sa tez denerwujace rzeczy w KDE, mozna je jednak przezyc). Gnome posiada rowniez kilka przyjemnych rzeczy. Podobaja mi sie bardzo ikonki. Mam nadzieje tez, ze nowe projekty wygladu i zachowania Gnome wejda w zycie... http://www.flickr.com/photos/gamehack/sets/1506658/ Deweloperzy Gnoma, mogliby tez uwzglednic ergonomie pracy lub chociazby opinie swoich uzytkownikow... Tak czy inaczej dobrze, ze jest wybor.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-02-14, 15:22:12 »
2006-02-14 10:08:16 de_laurent napisał:

> No, coz, skoro juz tak sobie sielankowo rozprawiamy o Gnomie, to i ja cos napisze. Sam nie
 > uzywam Gnoma z kilku powodow  

Z tego, co wiem (przeczytałem gdzieś w gazecie komputerowej, a i w internecie też to można znaleźć), to nawet Linus Torvalds ostatnio skrytykował Gnome.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

olka

  • Gość
Jak ucywilizować Gnome'a ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-02-14, 19:00:30 »
Wracając do tematu :D

powinno być tak:
http://www.gnome.org/learn/users-guide/2.10/ch05s07.html#goseditmainmenu-61
to tyle teorii...

W praktyce wygląda tak, że spośród 8 Special URI Locations
http://www.gnome.org/learn/users-guide/2.10/ch06s08.html#gosnautilus-467
mi działają 3:
fonts:///
network:///
themes:///

:(

co do rady chmoorecka (może i z premedytacją, ale jesteś pierwszy który się nade mną ulitował ;-) nie posiadam pliku *.menu w katalogu domowym (głównego od gnoma tykać nie chcę bo to przecież zmieni układ wszystkim użytkownikom a nie o to chodzi) a stwarzać go od podstaw przekracza moją wiedzę i chęci :D

co do rady jeziora: pakiet był się zainstalował, teraz będziemy go oswajać ;-)

co do wypowiedzi roca (rocy, rocego ? :D): żeś mnie pocieszył, bo zaczęłam podejrzewać, że jestem uprzedzona do wspaniałego środowiska i tylko moja własna niechęć uniemożliwia mi odkrycie ogromnych możliwości jakie ono otwiera przed użytkownikiem....

co do wniosków ogólnych (czyli wkład własny w off-topic :-): chyba mimo najszczerszych chęci poznania gnome'a wrócę jednak do KDE

dziękuję wszystkim za pomoc
olka