Nowe posty

Autor Wątek: Java ale na AMD64  (Przeczytany 13407 razy)

grzech75

  • Gość
Java ale na AMD64
« dnia: 2006-02-11, 14:50:22 »
Witam.
Tydzień temu zacząłem korzystać z Linux Mandriva. Mój problem dotyczy oczywiście instalacji oprogramowania. Nie mogę przeprowadzić procesu instalacji żadnego programu z plików tar.gz. System nie wykonuje polecenia \\'make\\'. Wszystko jest ok. do momentu wpisania ./configure. Potem tylko krew, pot i łzy. Proszę poradę (uwzględniając, że jestem całkowicie zielony w kwestii linuxa).

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-11, 17:00:05 »
> System nie wykonuje polecenia \\'make\\'. Wszystko jest ok. do momentu wpisania ./configure.

Trzeba by więc polecenie make zainstalować. A poza tym - i tak lepiej z urpmi i dodatkowych repozytoriów korzystać.

zebra

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-11, 18:08:23 »
2006-02-11 14:50:22 grzech75 napisał:

> Witam.
 > Tydzień temu zacząłem korzystać z Linux Mandriva. Mój problem dotyczy oczywiście instalacji
 > oprogramowania. Nie mogę przeprowadzić procesu instalacji żadnego programu z plików tar.gz.
 > System nie wykonuje polecenia \\'make\\'. Wszystko jest ok. do momentu wpisania ./configure. Potem
 > tylko krew, pot i łzy. Proszę poradę (uwzględniając, że jestem całkowicie zielony w kwestii
 > linuxa).

Rzecz podstawowa - linux zawsze informuje co jest nie tak, tylko trzeba czytać. Na czym zatrzymuje sie polecenie ./configure? Ostatnie linijki przeczytaj, ze szczególną uwagą na słowo \\"error\\".
Zazwyczaj brakuje kilku lub kilkunastu pakietów, o ile w ogóle masz jakis compilator w systemie. Jak nie rozumiesz co linux \\"mówi\\", to wklej tutaj wynik ./configure jakiegos programu i ktos ci wytłumaczy.

coyte

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-16, 20:06:28 »
Też mam ten problem. Od niedawna używam linuxa madrivii 05, i nie idzie nic zainstalować. wklejam wynik z ./configure:

checking build system type... i686-pc-linux-gnu
checking host system type... i686-pc-linux-gnu
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking for prefix by checking for xmms... no
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cc... no
checking for cl... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log\\' for more details.

no i nie reaguje na make. jak wgrać te pakiety, których brakuje/skad je wziaść?

pozatym mam pare pytań:
jak przebiega instalacja, jakei są jej rodziaje i czym sie różnią, co sie dzieje z plikami - gdzie wedrują - do jakiego katalogu...  wiem że są rpmy, ale to chyba pod red, no i ten 2gi rodzaj, kiedy to mamy wysyp plików. w necie piszą tylko jak to zainstalować, a ja bym chciał znać szczegóły.
prosze o wyrozumiałośc dla nowicjusza :)
pozdrawiam, Rafał

coyte

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-16, 20:08:07 »
\\"A poza tym - i tak lepiej z urpmi i dodatkowych repozytoriów korzystać.\\" - mógłbyś szczegółowo rozwinąć?
pozdr, Rafał

zebra

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-16, 20:40:16 »
2006-02-16 20:06:28 coyte napisał:
 > wklejam wynik z ./configure:
 >
 > checking build system type... i686-pc-linux-gnu
 > checking host system type... i686-pc-linux-gnu
 > checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
 > checking whether build environment is sane... yes
 > checking for gawk... gawk
 > checking whether make sets $(MAKE)... yes
 > checking for prefix by checking for xmms... no
 > checking for gcc... no !!!!!
 > checking for cc... no !!!!!
 > checking for cc... no !!!!!
 > checking for cl... no !!!!!!!!
 > configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH!!!!!!
 > See `config.log\\' for more details.
 
Czytać, czytać, tłumaczyć i rozumieć!
1. Brak compilatora gcc, brak w ogóle jakiegokolwiek.
Dlatego wszyskim radze, przy instalacji mandrivy i wyborze pakietów zaznaczyc pozycje PROGRAMOWANIE! Ma się potem narzedzia do kompilacji. Trzeba teraz doistalować.
2. Czytać dział ARTYKUŁY - są tam wszystkie podstawowe informacje o instalowaniu programów.
3. Mandriva ma dosyc obszerne i sprawne narzędzia graficzne m.in. do instalowania: system - konfiguracja - konfiguracja komputera - zarzadzanie oprogramowaniem dodaj (usun) programy. Zaznaczasz opcje maximum informacji, klikasz na interesujący cię program i masz m.in. liste plików i gdzie który będzie (jest) zainstalowany.
4. URPMI to narzedzie pozwalające dodawać do listy pakietów rpm do wyboru dodatkowe zasoby np. z sieci, oprócz tych, które masz na płytach instalacyjnych mandrivy. Odsyłam do artykułów oraz wyszukiwarki obok (np. hasło urpmi)
5. Linuxa nie zjesz od razu, ale trzeba czytać, próbować, czasami cos popsuc, żeby się nauczyc.

Sie nastukałem.

Sufixx

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-16, 22:56:32 »
#coyte:
Dzieku urpmi mozna szybko i bezproblemowo instalowac pakiety sciagajac je prosto z serverow ftp.
Tu masz tutorial jak skonfigurowac urpmi:

http://mandriva.org.pl/content/view/213/76/

coyte

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-17, 17:35:56 »
oo, taką odpowiedź to rozumiem...
dzieki.
pozdro, Rafał

Jurcio

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-06-20, 13:30:04 »
 >  
 > Czytać, czytać, tłumaczyć i rozumieć!
 > 1. Brak compilatora gcc, brak w ogóle jakiegokolwiek.
 > Dlatego wszyskim radze, przy instalacji mandrivy i wyborze pakietów zaznaczyc pozycje
 > PROGRAMOWANIE! Ma się potem narzedzia do kompilacji. Trzeba teraz doistalować.

Jeśli się tej opcji nie zaznaczyło to jak doinstalować to wszystko, bo mimo usilnych starań (szukam informacji i testuje je od kilku tygodni) nie udało mi się posunąć do przodu z problemem:

linpsk-0.8.1]$ ./configure
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking for style of include used by make... GNU
checking for g++... g++
checking for C++ compiler default output file name... configure: error: C++ compiler cannot create executables

Komenda: rpm -q gcc cpp libstdc++ gcc-c++
pokazuje:

pakiet gcc nie jest zainstalowany
pakiet cpp nie jest zainstalowany
pakiet libstdc++ nie jest zainstalowany
pakiet gcc-c++ nie jest zainstalowan

a po sprawdzeniu mam libstdc++2.10...itd libstdc++5-3...itd, libstdc++6, z pakietami devel i static
A tego ostatniego nie mogę doinstalować bo twierdzi że już jest.

Proszę o sugestie- Jurek

 > 2. Czytać dział ARTYKUŁY - są tam wszystkie podstawowe informacje o instalowaniu programów.
 > 3. Mandriva ma dosyc obszerne i sprawne narzędzia graficzne m.in. do instalowania: system -
 > konfiguracja - konfiguracja komputera - zarzadzanie oprogramowaniem dodaj (usun) programy.
 > Zaznaczasz opcje maximum informacji, klikasz na interesujący cię program i masz m.in. liste
 > plików i gdzie który będzie (jest) zainstalowany.
 > 4. URPMI to narzedzie pozwalające dodawać do listy pakietów rpm do wyboru dodatkowe zasoby np.
 > z sieci, oprócz tych, które masz na płytach instalacyjnych mandrivy. Odsyłam do artykułów oraz
 > wyszukiwarki obok (np. hasło urpmi)
 > 5. Linuxa nie zjesz od razu, ale trzeba czytać, próbować, czasami cos popsuc, żeby się
 > nauczyc.
 >
 > Sie nastukałem.

opioom

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-11, 13:15:08 »
Tak jak w tytule. Czy ktos z was wie jak skonfigurować javę na amd64. Na zwykłym 32bit sa wszędzie instrukcje instalacji i konfiguracji ktore za zaden sposob nie dzialają pod 64bitami. Jave na 33bitach zainstalowalem i skonfigurowalem, wszystko chodzi pięknie, a na 64bitach za cholerę nie mozna uruchomic. Instrukcja do instalacji jest na stronie sun'a i zrobilem tak jak mowią. Później zostaje stworzenie dowiązania symbolicznego do libjavaplugin_oji.so. Tego jak to zrobic na amd64 juz nie ma. Wpisuję polecenia
ln -s /usr/java/jre1.5.0_06/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so ale i tak java nie startuje. Poza tym w katalogu jre1.5.0_06 nie istnieje u mnie podkatalog plugin.
Jak mogę uruchomić jave na amd64 w przeglądarce firefox 1.5.0.1??? Moze czegos brakuje w systemie?

opioom

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-02-11, 13:25:19 »
Acha i system to suse 10. Próbowałem także uruchomić javę w konqueror. Tak trzeba wskazać plik wykonywalny javy. I pytanie który to plik wykonywalny Javy?

jezior

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-02-11, 13:30:32 »
2006-02-11 13:25:19 opioom napisał:

> Acha i system to suse 10. Próbowałem także uruchomić javę w konqueror. Tak trzeba wskazać plik
 > wykonywalny javy. I pytanie który to plik wykonywalny Javy?

Poczekaj poczekaj, bo troche nieskladnie piszesz.

System masz i686 czy amd64? Twoj user-agent tez jest nieskladny ;-) Twierdzi ze: Linux i686 (x86_64)...

To w koncu i686 czy amd64?

co mowi:
uname -a

opioom

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-02-11, 13:33:28 »
> System masz i686 czy amd64? Twoj user-agent tez jest nieskladny ;-) Twierdzi ze: Linux i686

System to Suse na 64bit postawiony na AMD Athlon 64.

 > co mowi:
 > uname -a

Linux linux 2.6.13-15-default #1 Tue Sep 13 14:56:15 UTC 2005 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

jezior

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-02-11, 13:39:13 »
2006-02-11 13:33:28 opioom napisał:

 > Linux linux 2.6.13-15-default #1 Tue Sep 13 14:56:15 UTC 2005 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

To powinienes jave miec dla amd64, a z tego co widac probujesz "ruszyc" tą dla x86 ;-)

http://java.com/en/download/help/5000011400.xml

opioom

  • Gość
Java ale na AMD64
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-02-11, 13:53:30 »
Dokładnie tak zrobiłem i wynik końcowy mam identyczny. Ale jak teraz tą javę uruchomić.

Spróbuję jeszcze raz odinstalować javę i zainstalować tą która jest do pobrania na stronie sun'a z rozszerzeniem bin. Dotychczas instalowałem tą z rozszerzeniem rpn.bin. Chociaż nie wiem czy to jest jakaś różnica.