Nowe posty

Autor Wątek: Grub a boot z SCSI  (Przeczytany 3412 razy)

lapper

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« dnia: 2006-02-09, 19:05:06 »
Sprawa wygląda następujaco. Mam w kompie dwa twardziele. Na jednym jest Linux a na drugim Windows. Jak mam włączonego linuxa to linux widzi twardziela z winem i moge sobie zgrać dane z win na linux. Gorzej jest w drugą strone bo twardziel z win ma nałożone ograniczenia i jest tylko do odczytu. Nie wiem jak zrobić żeby skopiować dane na twardziela z win.
Próbowałem to robić od drugiej strony czyli przy włączonym winie kopiować dane z linuxa. Tylko że mój windows nie widzi dysku z linuxem (tzn widzi go menadżer użądzeń ale już niepokazuje mi się moim komputerze).
Co mam robić??

bzyyczek

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-09, 19:09:16 »
2006-02-09 19:05:06 lapper napisał:

> Sprawa wygląda następujaco. Mam w kompie dwa twardziele. Na jednym jest Linux a na drugim
 > Windows. Jak mam włączonego linuxa to linux widzi twardziela z winem i moge sobie zgrać dane z
 > win na linux. Gorzej jest w drugą strone bo twardziel z win ma nałożone ograniczenia i jest
 > tylko do odczytu. Nie wiem jak zrobić żeby skopiować dane na twardziela z win.
 > Próbowałem to robić od drugiej strony czyli przy włączonym winie kopiować dane z linuxa. Tylko
 > że mój windows nie widzi dysku z linuxem (tzn widzi go menadżer użądzeń ale już niepokazuje mi
 > się moim komputerze).
 > Co mam robić??
 >

jaki masz system plików w windows??? ntfs czy fat??? jak ntfs to zapis jest dopiero w fazie tesotwej i do tego trzeba przekomplować jajko z tego co wiem.

lapper

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-09, 19:12:21 »
ntfs? A jak mam to zrobić?

bzyyczek

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-09, 19:15:59 »
2006-02-09 19:12:21 lapper napisał:

> ntfs? A jak mam to zrobić?
 >

jeszcze tylko jedno pytanie: przeszukałes to forum??? czy zrobiłes choc cokolwiek niż tylko bezmyślne wklepanie Twojego najistotniejszego problemu?

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=5&show=31

lapper

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-09, 19:16:25 »
A jak podłącze sobie twardziela z Fat32 to wszystko będzie ok?

bzyyczek

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-09, 19:19:08 »
2006-02-09 19:16:25 lapper napisał:

> A jak podłącze sobie twardziela z Fat32 to wszystko będzie ok?
 >

tak, powinno być ok, będziesz musiał jeszcze zmienić fstab prawdopodobnie minimalnie, ale to nie boli i jak wpiszesz w google fstab to wywali Ci całe info o wszystkim i jak to zrobić.

lapper

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-09, 19:49:59 »
dzięki wielkie

kfiaciarka

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-09, 22:53:03 »
jeszcze jedno :)
total commander z etyczka dla sytemu plików:) ja tak kopiuje np z reiserfs\\'a:)
http://www.ghisler.com/plugins.htm

renepl

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-02-09, 18:09:19 »
Witam
Jak bootować przy pomocy grub system z scsi

Na poczatek utworzylem partycje na dysku scsi dalem pierwszej boot flag
Sklonowalem system z dysku ATA na scsi [boot , /  ]

I teraz co musz zrobic zeby bootowal mi z scsi ?
Co zmienic w grub i czy trzeba jeszcze jakis specialny boot sector utworzyć?

  • Gość
Grub a boot z SCSI
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-10, 13:36:59 »
2006-02-09 18:09:19 renepl napisał:

> Witam
 > Jak bootować przy pomocy grub system z scsi
 >
 > Na poczatek utworzylem partycje na dysku scsi dalem pierwszej boot flag
 > Sklonowalem system z dysku ATA na scsi [boot , /  ]
 >
 > I teraz co musz zrobic zeby bootowal mi z scsi ?
 > Co zmienic w grub i czy trzeba jeszcze jakis specialny boot sector utworzyć?
 >
Rob dokladnie to co z dyskiem ide. Mam pare serwerow z dyskami scsi i dziala normalnie - nadpisalem mbr, wskazalem plik konfiguracyjny no i nie zapomnij o linku symbolicznym z /boot/boot do .
bo grub nie znajdzie pliku konfiguracyjnego
nie klonuj partycji (bajt po bajcie) tylko najwyzej rsyncem/cp, trzeba zmienic potem conieco...
grub-install ma opcje wykrywania urzadzen i dzieki niemu dowiesz sie jaki dysk grub widzi jako sda, sdb, itd...