Nowe posty

Autor Wątek: problem z kadu na knoppixe  (Przeczytany 2403 razy)

devilan

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« dnia: 2006-02-08, 08:56:06 »
Witam!

Moja dystrybucja to Slackware 10.2.
Jestem mniej lub bardziej szczęśliwym posiadaczem laptopa Compaq Armada 1700 (wiem, że przeżytek, ale działa jako tako), P II 233, 96MB RAM.

Laptop ten zawiera kartę zgodną z Sound Blaster tylko ma trochę chore ustawienia przerwań. Generalnie więc na jądrze 2.4.31 uruchamiałem kartę alsaconf\\'em wraz z wybraniem szukania kart na ISA i wykrywaniem sb8.
Tutaj pojawił się problem taki, że nie wykrywa mi urządzenia MIDI, a może wykrywa, ale za cholere nie wiem jak odpalić pliki MIDI!
aplaymidi prosi o jakąś opcję --port skąd mam to wytrzasnąć?

Postanowiłem się przesiąść na kernel 2.6.13 i konfiguracja ta sama, te same problemy z midi, a co gorsza, po tym jak skonfigurowałem ALSA, przy wyłączaniu komputera dostaję informację, że brakuje release() w jednym z modułów i wyskakuje mnóstwo liczb z adresami w rejestrach itp... po czym komp się w miarę normalnie zamyka :/

Sprawdzałem na knoppiksie, tam wpisywałem ręcznie ustawienia karty, bo alsaconf nic nie wykrywał (!)
modprobe sb io=0x220 irq=5 dma=1 dma16=5
modprobe opl3 io=0x388 # to do midi

Po wklepaniu powyższego dźwięk chodzi na knoppiksie jak marzenie, a i midi odpalają się w jakimś xplaymidi bez żadnego problemu!

Próbowałem wyłączyć ALSA na mojej konfiguracji (zarówno pod 2.4.31 jak i pod 2.6.13) i zastosować ten sam myk co na knoppiksie, ale nic to nie dało... Pod jądrem 2.6.13 w dodatku moduły inaczej się nazywają i nie ma modułu do obsługi MIDI :/

Jestem już totalnie zdezorientowany - nie wiem czy mam kompilować nowy kernel czy jak (na tym Pentiun II 233 to trochę potrwa :/ a nie chcę tego niepotrzebnie robić).

Co robić? :P

Pozdraviam
DevilaN

kfiaciarka

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-08, 11:42:56 »
2006-02-08 08:56:06 devilan napisał:

> Witam!
 >
 > Moja dystrybucja to Slackware 10.2.
 > Jestem mniej lub bardziej szczęśliwym posiadaczem laptopa Compaq Armada 1700 (wiem, że
 > przeżytek, ale działa jako tako), P II 233, 96MB RAM.
 >
 > Laptop ten zawiera kartę zgodną z Sound Blaster tylko ma trochę chore ustawienia przerwań.
 > Generalnie więc na jądrze 2.4.31 uruchamiałem kartę alsaconf\\'em wraz z wybraniem szukania kart
 > na ISA i wykrywaniem sb8.
 > Tutaj pojawił się problem taki, że nie wykrywa mi urządzenia MIDI, a może wykrywa, ale za
 > cholere nie wiem jak odpalić pliki MIDI!
 > aplaymidi prosi o jakąś opcję --port skąd mam to wytrzasnąć?
 >
 > Postanowiłem się przesiąść na kernel 2.6.13 i konfiguracja ta sama, te same problemy z midi, a
 > co gorsza, po tym jak skonfigurowałem ALSA, przy wyłączaniu komputera dostaję informację, że
 > brakuje release() w jednym z modułów i wyskakuje mnóstwo liczb z adresami w rejestrach itp...
 > po czym komp się w miarę normalnie zamyka :/
 >
 > Sprawdzałem na knoppiksie, tam wpisywałem ręcznie ustawienia karty, bo alsaconf nic nie
 > wykrywał (!)
 > modprobe sb io=0x220 irq=5 dma=1 dma16=5
 > modprobe opl3 io=0x388 # to do midi
 >
 > Po wklepaniu powyższego dźwięk chodzi na knoppiksie jak marzenie, a i midi odpalają się w
 > jakimś xplaymidi bez żadnego problemu!
 >
 > Próbowałem wyłączyć ALSA na mojej konfiguracji (zarówno pod 2.4.31 jak i pod 2.6.13) i
 > zastosować ten sam myk co na knoppiksie, ale nic to nie dało... Pod jądrem 2.6.13 w dodatku
 > moduły inaczej się nazywają i nie ma modułu do obsługi MIDI :/
 >
 > Jestem już totalnie zdezorientowany - nie wiem czy mam kompilować nowy kernel czy jak (na tym
 > Pentiun II 233 to trochę potrwa :/ a nie chcę tego niepotrzebnie robić).
 >
 > Co robić? :P
 >
 > Pozdraviam
 > DevilaN
spróbuj odpalić jako root alsaconf

devilan

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-08, 12:31:29 »
2006-02-08 11:42:56 kfiaciarka napisał:
 > spróbuj odpalić jako root alsaconf
Bez przesady - az taki ciemny to nie bylem :P Na slackware pracuje juz od 5 lat i conieco wiem... Zreszta moduly by sie nie zaladowaly bez alsaconf uruchominego jako root...

Ktos ma jakies konkretne pomysly?

mati5353

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-07, 22:13:58 »
witam. jestem bardzo poczatkujacym uzytkownikiem linuxa. zainstalowalem u siebie dosyc malo popularna dystrybucje o nazwie auditory secure ktora jest modyfikacja kanotixa i knoppixa skierowana na wardriving. Chcialems zainstalowac sobie kadu i tu pojawia sie problem. Jak wiadomo knoppix jest wersja live debiana, wiec oczywiste wydaje sie ze nalezy sciagnac kadu pod debiana. Jednak w mojej dystrybucji po wpisaniu deb wyswietla sie komunikat o nieznanej komendzie. probowalem tez sciagnac pakiety pod inne dystrybucje i zainstalowac je alien ale nie dziala. pomocy.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-07, 22:46:31 »
Sprawdź sobie wpisy w fstab, jesli tam jest np noexec na twojej partycji, to raczej nic tam nie zainstalujesz
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-07, 23:07:47 »
Jak nie ma pakietów dla twojej dystrybucji, to skompiluj program ze źródeł.

de_laurent

  • Gość
problem z kadu na knoppixe
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-08, 15:21:05 »
> debiana. Jednak w mojej dystrybucji po wpisaniu deb wyswietla sie komunikat o nieznanej
 > komendzie.

A do czego niby ma sluzy to "deb"?
Za moich czasow pakiety *.deb instalowalo sie dpkg -i nazwa.deb albo apt-getem...