Nowe posty

Autor Wątek: 486 + linux  (Przeczytany 5303 razy)

---ANT

  • Gość
486 + linux
« dnia: 2006-02-06, 12:25:47 »
Witam.
Mam problem po instalacji systemu Ubuntu 5.10, mianowicie uruchamia się GDM, podaję login, hasło użytkownika, i podczas uruchamiania GNOME (pierwszy środkowy pasek stanu) system się zawiesza - pomaga tylko twardy reset.
Na dysku mam zainstalowany również system Windows XP. Komputer, to: Pentium 4 3.0, 512MB RAM, INTEL D915PGN, Sapphire ATI Radeon 9600XT PCI Xpress.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc ;-)

de_laurent

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-02-07, 01:02:42 »
Tak se ne poradim, pane Havranku!
Musisz (tzn. w sumie nie musisz, ale byloby fajnie) np. przelaczyc sie na konsolke tekstowa (np.: ctrl + alt + F2) jeszcze przed zalogowaniem w GDMie i tam dac (jako root) tail -f /var/log/gdm.log (zgaduje sciezke, bo nie mam gdm...). Mozesz zagladnac do /var/log i poszukac pliku z logiem GDM. Wtedy ciabach - przelaczasz sie do GDM logujesz i... ciabach - jeszcze raz wracasz na kosolke i patrzysz co sie wyswietla i na czym umiera. To byla wersja brawurowa. W wersji spokojnej po prostu od razu przelaczasz sie na kosole, logujesz jako root i szukasz logu GDMa w chyba /var/log. Ogladasz tego loga calkowicie, zasadniczo, pobierznie i dochodzisz do pewnych wnioskow - no, jezeli nie dochodzisz, to dajesz tego loga tutaj... :) Mam nadzieje, ze bylo prosto?

---ANT

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-09, 23:39:40 »
2006-02-07 01:02:42 de_laurent napisał:

> Tak se ne poradim, pane Havranku!
 > Musisz (tzn. w sumie nie musisz, ale byloby fajnie) np. przelaczyc sie na konsolke tekstowa
 > (np.: ctrl + alt + F2) jeszcze przed zalogowaniem w GDMie i tam dac (jako root) tail -f
 > /var/log/gdm.log (zgaduje sciezke, bo nie mam gdm...). Mozesz zagladnac do /var/log i poszukac
 > pliku z logiem GDM. Wtedy ciabach - przelaczasz sie do GDM logujesz i... ciabach - jeszcze raz
 > wracasz na kosolke i patrzysz co sie wyswietla i na czym umiera. To byla wersja brawurowa. W
 > wersji spokojnej po prostu od razu przelaczasz sie na kosole, logujesz jako root i szukasz logu
 > GDMa w chyba /var/log. Ogladasz tego loga calkowicie, zasadniczo, pobierznie i dochodzisz do
 > pewnych wnioskow - no, jezeli nie dochodzisz, to dajesz tego loga tutaj... :) Mam nadzieje, ze
 > bylo prosto?

OK, przejrzałem log i wydaje mi się, że występuje problem ze sterownikiem karty graficznej. Jak jednak zedytować plik \\"xorg.conf\\", jeśli potrzebne do tego jest konto root, na które nie mogę się zalogować, bo rzekomo nie znam hasła - przy instalacji nie podawałem hasła, a przy poleceniu \\"su\\" jest przecież wymagane.

olka

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-02-10, 09:15:54 »
2006-02-09 23:39:40 ---ANT napisał:

 > OK, przejrzałem log i wydaje mi się, że występuje problem ze sterownikiem karty graficznej. Jak
 > jednak zedytować plik \\"xorg.conf\\", jeśli potrzebne do tego jest konto root, na które
 > nie mogę się zalogować, bo rzekomo nie znam hasła - przy instalacji nie podawałem hasła, a przy
 > poleceniu \\"su\\" jest przecież wymagane.

A czy Ubuntu nie jest tą dystrybucją, która ma nieaktywne konto roota i uprawnienia superużytkownika uzyskuje sie przez sudo przed komendą wymagającą takowych uprawnień...

pozdrawiam
olka

---ANT

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-02-10, 12:55:11 »
2006-02-10 09:15:54 olka napisał:

> 2006-02-09 23:39:40 ---ANT napisał:
 >
 >  > OK, przejrzałem log i wydaje mi się, że występuje problem ze sterownikiem karty
 > graficznej. Jak
 >  > jednak zedytować plik \\"xorg.conf\\", jeśli potrzebne do tego jest konto root, na
 > które
 >  > nie mogę się zalogować, bo rzekomo nie znam hasła - przy instalacji nie podawałem hasła,
 > a przy
 >  > poleceniu \\"su\\" jest przecież wymagane.
 >
 > A czy Ubuntu nie jest tą dystrybucją, która ma nieaktywne konto roota i uprawnienia
 > superużytkownika uzyskuje sie przez sudo przed komendą wymagającą takowych uprawnień...
 >
 > pozdrawiam
 > olka
 >

Ok do tego już doszedłem ;) Właśnie tak było, ale z tym sobie poradziłem, tyle tylko, że to nie rozwiązało tego problemu. Zmieniałem ustawienia sterowników w xorg.config i dalej ten sam problem :(

de_laurent

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-10, 16:50:54 »
No, to sie pochwal, co znalazles w tym logu i czy zaintalowales sobie stery do swojego Radka?

axlinux

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-02-05, 22:21:49 »
Mam komputerek IBM 486 DX2 8 MB RAMu

Chciałbym go wykorzystać jakoś efektywnie, obecnie stoi na nim Dragon Linux lecz działa on bardzo wolno. Czy jest gdzieś w necie dystrybucja jakaś podobna do tej zawierające lekkie jądro, mc, pine, lynx, pico etc. Chodzi mi o taką co spokojnie będzie działać na dysku :) Oczywiście flopixy mnie nie interesują :)


Dzięki za jakieś podpowiedzi :)

flak

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-05, 23:07:11 »
2006-02-05 22:21:49 axlinux napisał:

> Mam komputerek IBM 486 DX2 8 MB RAMu
 >
 > Chciałbym go wykorzystać jakoś efektywnie, obecnie stoi na nim Dragon Linux lecz działa on
 > bardzo wolno. Czy jest gdzieś w necie dystrybucja jakaś podobna do tej zawierające lekkie
 > jądro, mc, pine, lynx, pico etc. Chodzi mi o taką co spokojnie będzie działać na dysku :)
 > Oczywiście flopixy mnie nie interesują :)
 >
 >
 > Dzięki za jakieś podpowiedzi :)

Slackware. Całość bez około 8 pakietów jest zgodne z i486/i386. Ale najlepiej wymontuj dysk, podczep do innego komputera i na nim zainstaluj. Będzie szybciej, z drugiej strony mam zastrzeżenia do działąnia niektórych Slackwerowych dyskietek instalacyjnych (zakładam, że to i486 nie ma bootowalnego cdromu).

Pogrzeb na forum bo jakiś czas temu napisałem pożądną instrukcję innemu forumowiczowi na temat i486 i Linux, a teraz nie mam czasu na opisywanie.

P.S. Mam obok mnie i486 DX2 66Mhz + 7.8 Mb Ram
więc wiem co mówię.

  • Gość
486 + linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-27, 12:40:33 »
Poza tym www.linux.org menu distributions i szukasz wśród minimalist