Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: fstab - montowanie kilku urządzeń USB  (Przeczytany 1958 razy)

Neoo

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« dnia: 2006-01-30, 18:17:06 »
Witam!

Postanowiłem sobie zrobic przesiadkę z KDE na Fluxboxa, gdyż da się na nim dużo bardziej wydajnie pracowac na moim sprzęcie...

Moje pytania:
1. Jak dodać ikonki na pulpit? CZytałem manual, ale tam nic na ten temat niema...

2. Czy jest takie coś jak autostart, żebym nie musiał za każdym razem po restarcie wpisywać tej komendy od ustawiania tapety itd...

3. Czy jest coś podobnego do Superkaramby, co by śmigało na fluxboksie. Widziałem takie coś na screenach. Nie wydaje mi się, żeby to była superkarramba.

Na razie tyle...

Dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.

coppertop

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-30, 18:36:43 »
2006-01-30 18:17:06 Neoo napisał:

> Witam!
 >
 > Postanowiłem sobie zrobic przesiadkę z KDE na Fluxboxa, gdyż da się na nim dużo bardziej
 > wydajnie pracowac na moim sprzęcie...
 >
 > Moje pytania:
 > 1. Jak dodać ikonki na pulpit? CZytałem manual, ale tam nic na ten temat niema...

  fbdesk bodaj to się nazywało: http://fluxbox.sourceforge.net/fbdesk/ - to do ikonek, a do tapety fbsetbg

 > 2. Czy jest takie coś jak autostart, żebym nie musiał za każdym razem po restarcie wpisywać tej
 > komendy od ustawiania tapety itd...
 
tak. Wpisujesz linijkę do .fluxbox/init (w twoim katalogu domowym) w sekcji session.screen0.rootCommand: . Ja u siebie mam np.:

fbsetbg -f /home/coppertop/documents/images/TheMatrixTrylogy/matrix-13.jpg && torsmo

(-f czyli tapetka ma być rozciądnięta)

 > 3. Czy jest coś podobnego do Superkaramby, co by śmigało na fluxboksie. Widziałem takie coś na
 > screenach. Nie wydaje mi się, żeby to była superkarramba.

Ja akurat używałem (bo przesiadłem się ostatnio w drógą stronę ;] ) torsmo. Bardzo fajna sprawa. Tekstowo Ci wszystko na pulpicie wyświetla. Daje świetny klimat.

Pozdro

Neoo

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-31, 17:50:14 »
Dzięki, wszystko się zainstalowało bez problemów. Dobrałem się też do pliku odpowiedzialnego za odpalanie programów zaraz przy starcie i ztego co wiem to można initem, albo tym skryptem startowym startup, czy jakoś tak...

Teraz mam problem Z fbdeskiem. Otóż odpala się on zaraz przy starcie fluxa, ale pole tekstowe pod ikonami jest całe czarne. Trzeba ręcznie ustawić właściwość text alpha na wyższą... Jak zrobić, żeby się zapamietała?
Drugi problem dotyczy zmiany ikonek. Edytuje sobie plik fbdesk.icons i jak zapisze to mi wraca do poprzedniego stanu (?)... Zmieniałem prawa dostępu, edytowałem jako root i zawsze to samo. Jak to zrobić?

Jeszcze jedna rzecz: da się jakoś konfigurować torsmo? Na przykład, żeby się znajdował w innej pozycji... Fajne to jest, ale przydałoby się to skonfigurować. To na razie tyle...

kfiaciarka

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-31, 23:13:16 »
 > Jeszcze jedna rzecz: da się jakoś konfigurować torsmo? Na przykład, żeby się znajdował w innej
 > pozycji... Fajne to jest, ale przydałoby się to skonfigurować. To na razie tyle...
da sie możesz go uruchamiać z róznymi parametrami, tyle ze ja wole gkrellm:) nie podoba mi sie ze miga przy odswierzaniu:)

dude

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-30, 15:41:54 »
Od kilku dni posiadam dysk zewnętrzny , który podłączam do komputera przez USB. Używam go jako "dużego pendrivea". Jednocześnie do komputera czasami podłączam aparat cyfrowy.
Nie jestem jedynym użytownikiem komputera więc procedura montowania zarówno dysku jaki i aparatu musi być maksymalnie uproszczona.
Wszystko jest ok , gdy do systemu podłączam pojedyńcze urządzenie. Wtedy problem można rozwiązać prostymi wpisami do pliku fstab.
Kłopoty pojawiają się gdy do komputera podłączam oba urządzenia jednocześnie. Wtedy system wykrywa aparat i dysk jako urządzenia /dev/sda lub /dev/sdb lub na odwrót w zależności od kolejność ich  uruchamiania. Jak zatem dokonać wpisów do fstab skoro to samo urządzenie może być rozpoznane przez system jako /dev/sda , /dev/sdb ?  
Ogólnie zależy mi na tym żeby punkt montowania dla konkretnego urządzenia był zawsze taki sami. Tzn aby aparat można było montować pod np. /mnt/aparat a dysk pod /mnt/Dysk.


DamianK

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-30, 18:20:05 »
2006-01-30 15:41:54 dude napisał:

> Od kilku dni posiadam dysk zewnętrzny , który podłączam do komputera przez USB. Używam go jako
 > "dużego pendrivea". Jednocześnie do komputera czasami podłączam aparat cyfrowy.
 > Nie jestem jedynym użytownikiem komputera więc procedura montowania zarówno dysku jaki i
 > aparatu musi być maksymalnie uproszczona.
 > Wszystko jest ok , gdy do systemu podłączam pojedyńcze urządzenie. Wtedy problem można
 > rozwiązać prostymi wpisami do pliku fstab.
 > Kłopoty pojawiają się gdy do komputera podłączam oba urządzenia jednocześnie. Wtedy system
 > wykrywa aparat i dysk jako urządzenia /dev/sda lub /dev/sdb lub na odwrót w zależności od
 > kolejność ich  uruchamiania. Jak zatem dokonać wpisów do fstab skoro to samo urządzenie może
 > być rozpoznane przez system jako /dev/sda , /dev/sdb ?  
 > Ogólnie zależy mi na tym żeby punkt montowania dla konkretnego urządzenia był zawsze taki sami.
 > Tzn aby aparat można było montować pod np. /mnt/aparat a dysk pod /mnt/Dysk.
 >
 >
Tak mi się wydaję, że zawsze musisz podłączać do tego samego portu USB w kompie a jeśli to nie pomoże to tak samo jak powyżej tylko też w tej samej kolejności

de_laurent

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-30, 23:37:05 »
Masz szczescie, bo akurat ostatnio o tym czytalem :) Niestety, niepodam ci konkretnego rozwiazania, po juz jest pozno, itd. :P Ale! Ale! Podac ci adres strony na ktorej to czytalem i na ktorej to jest to fajnie opisane... po angielsku. Zainteresuj sie tez udev - dobry wynalazek.

http://www.raoul.shacknet.nu/2005/09/18/udev/

Powodzenia

dude

  • Gość
fstab - montowanie kilku urządzeń USB
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-02-01, 17:49:25 »
2006-01-30 23:37:05 de_laurent napisał:

> Masz szczescie, bo akurat ostatnio o tym czytalem :) Niestety, niepodam ci konkretnego
 > rozwiazania, po juz jest pozno, itd. :P Ale! Ale! Podac ci adres strony na ktorej to czytalem i
 > na ktorej to jest to fajnie opisane... po angielsku. Zainteresuj sie tez udev - dobry
 > wynalazek.
 >
 > http://www.raoul.shacknet.nu/2005/09/18/udev/
 >
 > Powodzenia

Dzięki , właśnie o coś takiego mi chodziło