Nowe posty

Autor Wątek: [Slackware] problemy po kompilacji jajka  (Przeczytany 8781 razy)

icek

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« dnia: 2006-01-29, 19:57:09 »
Mam dwa problemy:
1. Działałem przez miesiąc na Mandrivie LM2005 i wszystko było OK.
Niedawno miałem zmianę kompa i już nie jest.
Specyfikacja:
Athlon64 3200+
ASRock 939dual (chipset ULI M1695) + ULI PCI Fast Ethernet Ethernet
GF 6600V PCIe
1GB RAM
HDD1 ATA (ide)
HDD2 SATA (sata2)
Problem był najpierw z kartą graficzną, ale z tym mi sie udało i jest już OK. Wszystko działa, tylko nie sieć i internet. Kartę sieciową wykrywa odpowiednio. Wszystkie ustawienia są te same jakie były wcześniej i jakie chodzą też pod windą:
ip 192.168.0.2
maska 255.255.255.0
brama 192.168.0.1
dns1 217.30.137.200
dns2 217.30.129.149
Łączę się z dialogiem ale przez siec lokalną. Czyli modem ADSL>ROUTER>SWITCH> i sieć lokalna na 6 kompów w tym mój. Pod windą wszystko gra i sieć i internet.
Nie mam pojęcia co zrobić. Ściągnołem od producenta sterowniki http://www.uli.com.tw/eng/support/drivers.php w razie jak już te z mandrivy nie szły i zrobiłem wszystko zgodnie z opisem dołączonym do sterowników. Efektu jednak nie ma...

2. Bardzo nietypowy. Tym razem odwrotnie. Pod linuxem jest OK, ale jak włącze winde (XPpro) i wejdę w Mój Komputer, muszę czekać dobre 5 min. z hakiem żeby coś wogóle się wyświetliło jak by szukał urządzeń. Dzieje się tak tylko wtedy gdy zainstaluje linuxa.
Moje partycje:
pod win:
c: ATA IDE 40 GB NTFS -system windows
d: SATA2 200 GB NTFS -bez żadnego systemu
pod linuxem:
hda1: partycja c: windows
hda5: Ext3 z instalką linuxa (15GB)
hda6: Swap (3,5 GB)
Lilo załadowane jest standardowo na MBR

Obecnie tydzień temu zainstalowałem Mandrive 2006 Free z myślą, że może będzie lepiej ale nic z tego.
Proszę o pomoc bo męcze się już miesiąc i nic nie potrafie już z tym zrobić, a z linuxem jak widać zaczynam dopiero i mam dobre chęci ale jak tego nie przeskocze to kapitulacja  
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

icek

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-31, 13:50:00 »
2006-01-29 19:57:09 icek napisał:

2 problem udało mi sie rozwiązać. Zamiast jednej partycji linuxowej ext 3 zrobiłem dwie, na jednej jest system, a na drugiej home. No i pomogło, teraz mój komputer pod windą działa normalnie.

Jednak dalej mam problem z połączeniem do internetu... :(

siwykool

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-02-06, 19:14:02 »
2006-01-29 19:57:09 icek napisał:

> Mam dwa problemy:
 > 1. Działałem przez miesiąc na Mandrivie LM2005 i wszystko było OK.
 > Niedawno miałem zmianę kompa i już nie jest.
 > Specyfikacja:
 > Athlon64 3200+
 > ASRock 939dual (chipset ULI M1695) + ULI PCI Fast Ethernet Ethernet
 > GF 6600V PCIe
 > 1GB RAM
 > HDD1 ATA (ide)
 > HDD2 SATA (sata2)
 > Problem był najpierw z kartą graficzną, ale z tym mi sie udało i jest już OK. Wszystko działa,
 > tylko nie sieć i internet. Kartę sieciową wykrywa odpowiednio. Wszystkie ustawienia są te same
 > jakie były wcześniej i jakie chodzą też pod windą:
 > ip 192.168.0.2
 > maska 255.255.255.0
 > brama 192.168.0.1
 > dns1 217.30.137.200
 > dns2 217.30.129.149
 > Łączę się z dialogiem ale przez siec lokalną. Czyli modem ADSL>ROUTER>SWITCH> i sieć
 > lokalna na 6 kompów w tym mój. Pod windą wszystko gra i sieć i internet.
 > Nie mam pojęcia co zrobić. Ściągnołem od producenta sterowniki
 > http://www.uli.com.tw/eng/support/drivers.php w razie jak już te z mandrivy nie szły i zrobiłem
 > wszystko zgodnie z opisem dołączonym do sterowników. Efektu jednak nie ma...
 >
 > 2. Bardzo nietypowy. Tym razem odwrotnie. Pod linuxem jest OK, ale jak włącze winde (XPpro) i
 > wejdę w Mój Komputer, muszę czekać dobre 5 min. z hakiem żeby coś wogóle się wyświetliło jak by
 > szukał urządzeń. Dzieje się tak tylko wtedy gdy zainstaluje linuxa.
 > Moje partycje:
 > pod win:
 > c: ATA IDE 40 GB NTFS -system windows
 > d: SATA2 200 GB NTFS -bez żadnego systemu
 > pod linuxem:
 > hda1: partycja c: windows
 > hda5: Ext3 z instalką linuxa (15GB)
 > hda6: Swap (3,5 GB)
 > Lilo załadowane jest standardowo na MBR
 >
 > Obecnie tydzień temu zainstalowałem Mandrive 2006 Free z myślą, że może będzie lepiej ale nic z
 > tego.
 > Proszę o pomoc bo męcze się już miesiąc i nic nie potrafie już z tym zrobić, a z linuxem jak
 > widać zaczynam dopiero i mam dobre chęci ale jak tego nie przeskocze to kapitulacja  
 > Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.


Witam :)
daj
lspci
lsmod
ifconfig
i ctrl+c zobaczymy co i jak :)

philipsomax

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-29, 13:34:41 »
Skompilowałem jajo 2.6.15 a wcześniej miałem 2.4.29, no i problem w tym że nowy linux nie wykrywa mi karty sieciowej, rozumiem że coś sknociłem jak robiłem make menuconfig ale czy teraz da sie to jakoś naprawi bez ponownej kompilacji.? Mozna jakoś załadowa tą karte ? jakim poleceniem ? Z góry dzięki , pozdraWIAM ;)

szogunek

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-29, 19:00:25 »
2006-01-29 13:34:41 philipsomax napisał:

> Skompilowałem jajo 2.6.15 a wcześniej miałem 2.4.29, no i problem w tym że nowy linux nie
 > wykrywa mi karty sieciowej, rozumiem że coś sknociłem jak robiłem make menuconfig ale czy teraz
 > da sie to jakoś naprawi bez ponownej kompilacji.? Mozna jakoś załadowa tą karte ? jakim
 > poleceniem ? Z góry dzięki , pozdraWIAM ;)
modprobe -a nazwa-modulu
mozesz takim poleceniem jezeli oczywiscie skompilowales jako modul karte sieciowa, a jezeli nie wlaczyles w kernelu wogule karty sieciowej to nie da sie nic zrobic, musisz wtedy jeszcze raz przekompilowac kernela z obsluga twojej karty

chmooreck

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-29, 19:55:25 »
2006-01-29 19:00:25 szogunek napisał:

 > mozesz takim poleceniem jezeli oczywiscie skompilowales jako modul karte sieciowa, a jezeli nie
 > wlaczyles w kernelu wogule karty sieciowej to nie da sie nic zrobic, musisz wtedy jeszcze raz
 > przekompilowac kernela z obsluga twojej karty

nie musisz... tzn starczy zaznaczyc jako modul i przekompoilowac tylko moduly (make modules && make modules_install)

philipsomax

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-30, 13:30:44 »
No ok, teraz zrobiłem tak, że przekompilowałem jajo ze sterownikiem via_rhine, bo chyba o to chodziło, tzn. nie instalowałem go jako moduł ale bezpośrednio do jądra, wszystko porobiłem, moduły przekompilowałem, i po zrestartowaniu dalej nie działa. co robic ?

chmooreck

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-30, 13:36:28 »
a skad mamy wioedziec jaka masz sieciowke ? a tym samym jaki modul jest potrzbeny ?
zastanowiles sie nad tym ?

dulus

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-30, 17:01:02 »
2006-01-30 13:30:44 philipsomax napisał:

> No ok, teraz zrobiłem tak, że przekompilowałem jajo ze sterownikiem via_rhine, bo chyba o to
 > chodziło, tzn. nie instalowałem go jako moduł ale bezpośrednio do jądra, wszystko porobiłem,
 > moduły przekompilowałem, i po zrestartowaniu dalej nie działa. co robic ?
 >

Napisz jaki masz chip na karcie sieciowej? Nikt nie da Ci satysfakcjonujacej odpowiedzi skoro pytanie jest zle postawione.

Pozdrawiam

philipsomax

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-30, 18:37:19 »
> Napisz jaki masz chip na karcie sieciowej? Nikt nie da Ci satysfakcjonujacej odpowiedzi skoro
 > pytanie jest zle postawione.
Ups, przepraszam ;)
Karta sieciowa jest zintegrowana z płytą główną KVT600X-L, Chip jest na mostku południowym VT8237

 > Pozdrawiam

Ja również pozdrawiam ;)

dulus

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-30, 20:02:03 »
OK. Powineneś wkompilowac via_rhine , co zapewne już uczynileś. W pliku /var/log/messages powinien byc wpis via-rhine.c i wersja sterownika. Wkompiluj sobie rowniez BLK_DEV_VIA82CXXX.

Następnie sprobuj netconfig.

philipsomax

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-31, 13:19:31 »
No 0k zrobiłem tak, że zainstalowałem sterownika jako moduł, przekompilowałem i już wykrywa mi eth0, ale działa tylko kadu, nie działa opera i thunderbrd ? Czyżbym zapomniał o obsłudze jakiegoś protokołu ? Co teraz mam zrobic ?

gielo

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-31, 14:05:54 »
2006-01-31 13:19:31 philipsomax napisał:

> No 0k zrobiłem tak, że zainstalowałem sterownika jako moduł, przekompilowałem i już wykrywa mi
 > eth0, ale działa tylko kadu, nie działa opera i thunderbrd ? Czyżbym zapomniał o obsłudze
 > jakiegoś protokołu ? Co teraz mam zrobic ?

a jestes pewny ze linuks ci nie wykrywa karty a nie po prostu nie masz jej podniesionej. sprubuj zrobic to wydajac komende:
ifconfig -I eth0 up

eth0 to nr interfejsu sieciowego, jesli posiadasz 2 sieciowki to moze to byc tez eth1


chmooreck

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-01-31, 14:31:10 »
2006-01-31 13:19:31 philipsomax napisał:

> No 0k zrobiłem tak, że zainstalowałem sterownika jako moduł, przekompilowałem i już wykrywa mi
 > eth0, ale działa tylko kadu, nie działa opera i thunderbrd ? Czyżbym zapomniał o obsłudze
 > jakiegoś protokołu ? Co teraz mam zrobic ?

tylko o wpisie w /etc/resolv.conf

zapewne mozesz sie laczyc podajac IP, a masz problem z laczeniem sie po nazwie.. (np onet.pl)

philipsomax

  • Gość
[Slackware] problemy po kompilacji jajka
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-01-31, 15:38:43 »
A coś mam dopisac do resolv.conf ? A co ifconfiga, jak wpisuje ifconfig to mi wypisuje dwa interfejsy: eth0 i lo, zrobie ifconfig eth0 up i nic nie daje (bo jest juz up'nięta).
Aha i posiadam tylko jedną sieciówke ;)
Czy to nie jest tak czasem wina dns'a ? i trzeba znowu kompilowac ? :/