Nowe posty

Autor Wątek: AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)  (Przeczytany 10784 razy)

tboy

  • Gość
witam! podczas kompilacji 66 stage\\'ów poszło OK
na ostatnich 3 wywala mi nastepujacy error:

ERROR: kde-base/kdewebdev-3.4.1 failed
Function kde_src_compile, Line 166, Exitcode 2
died running emake, kde_src_compile: make
If you need support, post the topmost build error, NOT this status message

śledząc wcześniejsze wiersze wychwyciłem taki jeszcze komunikat:
\\"authentication rejected\\" i coś o authentication failed
o co chodzi? wcześniej nie wurzucał błędów, szło gładko, w dodatku kolega ma skompilowane kde bez najmniejszych problemów
help/ I need somebody\\'s help!

yakuza83

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-18, 21:09:13 »
Witam wszystkich.
Zapewne wiele osób kliknęło ten topic z nerwowym "przecież było!". Niestety, wiele informacji o skalowaniu itp przeglądnąłem na tymże forum, użyłem "szukajki", ale niestety nie znalazłem nic co by mi pomogło. Jeśli coś przeoczyłem - bardzo przepraszam :)

Od wczoraj jestem posiadaczem laptopa FS AmiloPro V2030, wyposażonego w proca Celeron M 1400MHz. Wyjeżdżam z nim na studia za granicę i potrzebuję czegoś pewnego i przyjaznego - padło na UBUNTU.

Zależy mi na wydłużeniu pracy na aku, więc miałem nadzieję, że instalacja pakietów (z synaptica), które podpowiadaliście w innych tematach, chyba wszystkich, które w opisie miały za zadanie sterować skalowaniem częstotliwości proca, pomoże mi w tym.

Niestety. co by się nie działo cat /proc/cpuinfo/ wskazuje 1400MHz. A wiatrak na procesorze wyje niemiłosiernie, a co najgorsze bez przerw. Wprawdzie trochę wolniej niż przy samym bootowaniu, ale nie zmienia to faktu, że zżera cenne volty, waty i co tam jeszcze może ;)


Druga sprawa, to to, iż nie mogę znaleźć Monitora częstotliwości procesora, choć podobno coś takiego jest. Instalacja z aptgeta CPU/MEM Monitora powiodła się, ale nic się nie zmieniło. Przynajmniej nie w menu, ani w trayu.


Bardzo prosiłbym o Waszą pomoc w tej sprawie. Ewentualnie może polecicie mi inną dystrybucję, która mi trochę ułatwi życie ;) Może Mandriva 2006 Free ?? Czy ona by coś zmieniła?

No i jeszcze prośba o łopatologiczne podejście do autora tego postu. Wprawdzie eksperymentując z wieloma rzeczami sobie poradziłem, ale często przez przypadek ;) (np. podpięcie neta z kablówki przez usb) :P Krok-po-krokowe naprowadzenie mnie będzie mile widziane. Pozdrawiam

Ale się rozpisałem :)

chmooreck

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-18, 22:03:24 »
po pierwsze lm_sensors i zorientuj sie jaki chip odpowiada za regulacje wiatraka...

po drugie
cpufreq-info
jaki masz wlaczony 'governor', jakie masz dostepne 'governor'y ? (czyli zarzadcow)
jakie masz dostepne czestotliwosci procesora ?
...w sumie mozesz wkleic cale info z cpufreq-info ;-)

no i pomyslimy co dalej...

yakuza83

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-19, 13:30:28 »
2006-01-18 22:03:24 chmooreck napisał:

> po pierwsze lm_sensors i zorientuj sie jaki chip odpowiada za regulacje wiatraka...
 >
 > po drugie
 > cpufreq-info
 > jaki masz wlaczony 'governor', jakie masz dostepne 'governor'y ? (czyli zarzadcow)
 > jakie masz dostepne czestotliwosci procesora ?
 > ...w sumie mozesz wkleic cale info z cpufreq-info ;-)
 >
 > no i pomyslimy co dalej...


Oto co otrzymałem:

saiha@ubuntu:~$ lm_sensors
bash: lm_sensors: command not found
saiha@ubuntu:~$ cpufreq-info
cpufrequtils 0.3: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004
Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
analyzing CPU 0:
  no or unknown cpufreq driver is active on this CPU
saiha@ubuntu:~$

Co w takim wypadku mam zrobić?


chmooreck

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-19, 14:19:11 »
2006-01-19 13:30:28 yakuza83 napisał:

 > saiha@ubuntu:~$ lm_sensors

lm_sensors to projekt zajmujacy sie szeroko pojetymi ukladami monitorujacymi sprzet... -> poszukaj stronki i sie troche rozeznaj

 > saiha@ubuntu:~$ cpufreq-info
 > cpufrequtils 0.3: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004
 > Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
 > analyzing CPU 0:
 >   no or unknown cpufreq driver is active on this CPU
 > saiha@ubuntu:~$
 >
 > Co w takim wypadku mam zrobić?

najwidoczniej nie masz wkompilowanej w jadro / zaladowanej obslugi zmiany czestotliwosci

Poczytaj troche o tym w dokumentacji jadra... sprawdz swoja konfiguracje jadra.. zaladuj odpowiednie moduly...

jak wroce do domq, to moze cos jeszcze dopisze, zeby cie bardziej naprowadzic... ;-)

yakuza83

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-19, 19:28:29 »
2006-01-19 14:19:11 chmooreck napisał:


 >
 > najwidoczniej nie masz wkompilowanej w jadro / zaladowanej obslugi zmiany czestotliwosci
 >
 > Poczytaj troche o tym w dokumentacji jadra... sprawdz swoja konfiguracje jadra.. zaladuj
 > odpowiednie moduly...
 >
 > jak wroce do domq, to moze cos jeszcze dopisze, zeby cie bardziej naprowadzic... ;-)


             Będę wdzięczny za to naprowadzenie :)
A może jednak po prostu lepiej zmienić distro? Może Madnriva 2006 Free coś takiego obsłuży bez przeszkód?
Do laptopa dostałem Knoppix'a 4.0 Live DVD. Nie wiem, czy jest wart uwagi. Podobno można z Live zrobić instalkę (jeszcze nie wiem jak).

Poradźcie proszę. Im więcej porad tym chyba lepiej :) Oby łopatologicznie ;) Pozdrawiam

zebra

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-19, 21:37:27 »
2006-01-19 19:28:29 yakuza83 napisał:

> 2006-01-19 14:19:11 chmooreck napisał:
 >
 >
 >  >
 >  > najwidoczniej nie masz wkompilowanej w jadro / zaladowanej obslugi zmiany czestotliwosci
 >
 >  >
 >  > Poczytaj troche o tym w dokumentacji jadra... sprawdz swoja konfiguracje jadra.. zaladuj
 >  > odpowiednie moduly...
 >  >
 >  > jak wroce do domq, to moze cos jeszcze dopisze, zeby cie bardziej naprowadzic... ;-)
 >
 >
 >              Będę wdzięczny za to naprowadzenie :)
 > A może jednak po prostu lepiej zmienić distro? Może Madnriva 2006 Free coś takiego obsłuży bez
 > przeszkód?
 > Do laptopa dostałem Knoppix'a 4.0 Live DVD. Nie wiem, czy jest wart uwagi. Podobno można z Live
 > zrobić instalkę (jeszcze nie wiem jak).
 >
 > Poradźcie proszę. Im więcej porad tym chyba lepiej :) Oby łopatologicznie ;) Pozdrawiam

Dużo zależy od sprzętu. Ja na laptopie jade na mandrivie 2006, obsługuje te wszystkie pierdółki do laptopa, jak zwalnienie procesora, profile wydajności, hibernacja ect. I jest to fajne, bo jak tylko siedzę w necie to żaden wiatrak nie buczy, absolutna cisza. A jak tzreba coś konkretnego robic, to się podkręca. Moze więc wartospróbować.

chmooreck

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-20, 14:16:42 »
obiecuje, ze juz dzisiaj/jutro wieczorkiem znajde chwilke... ;-)

Gedi

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-20, 14:32:30 »
http://forum.ubuntu.pl/
Wejdź tu i poszukaj, może jest proste rozwiązanie?

yakuza83

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-20, 15:50:05 »
2006-01-20 14:32:30 Gedi napisał:

> http://forum.ubuntu.pl/
 > Wejdź tu i poszukaj, może jest proste rozwiązanie?

Szukałem. Jest tam nawet mój topic. Chyba jedyny w dziale Mobile, który został bez odpowiedzi.
Przejżałem podobne tematy, ale w zasadzie do wszystkich porad się zastosowałem - bezskutecznie ( z resztą piszę na tym w poście na samej górze )

Myślę (choć się nie znam i pewnie się mylę), że jest kłopot z rozpoznaniem mojego proca. Być może system jakby zobaczył "Celeron Mobile" - wszyskto byłoby dobrze - a że widzi "Celeron M" to może już nie bardzo wie, że jest coś takiego jak skalowanie ;)

chmooreck

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-20, 18:55:44 »
to co dostales z cpufreq-info zonacza, ze nie masz zaladowanego modulu dla twojego procesora...

masz zaladowany modul speedstep-centrino ?


http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Gentoo_on_laptops
http://rffr.de/acpi
http://www.lsr.ph.ic.ac.uk/~ho1/toshiba-M35.html

jak bedziesz mial jakies problemy (tzn tu a tu nie chce mi dzialac tak jak powinno to sie jeszcze odezwij...)

yakuza83

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-20, 21:24:19 »
2006-01-20 18:55:44 chmooreck napisał:

> to co dostales z cpufreq-info zonacza, ze nie masz zaladowanego modulu dla twojego procesora...
 >
 > masz zaladowany modul speedstep-centrino ?
 >
 >
 > http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Gentoo_on_laptops
 > http://rffr.de/acpi
 > http://www.lsr.ph.ic.ac.uk/~ho1/toshiba-M35.html
 >
 > jak bedziesz mial jakies problemy (tzn tu a tu nie chce mi dzialac tak jak powinno to sie
 > jeszcze odezwij...)


no i niestety muszę się odezwać ;)
w ogóle dziękuję za chęć pomocy :) i szkoda, że jeszcze muszę tej z tej chęci tak czerpać..


więć. Z tym modułem speedstep-centrino to nie bardzo wiem co zrobić. Jeśli to coś pomoże to wklejam modproba:

"root@ubuntu:/home/saiha# modprobe speedstep-centrino
FATAL: Error inserting speedstep_centrino (/lib/modules/2.6.12-10-386/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/speedstep-centrino.ko): No such device"

jeśli chodzi o howto z gentoo to nie bardzo wiem jak z niego skorzystać. komendy raczej niespójne z ubuntu.

Powiem może co jeszcze sprawdzałem. Robiłem reinstal acpi, próbowałem powernowd zamiast cpufreqd. Acpi, acpid, acpi-support i cpudyn jest zainstalowane.

Co do proca. Rzeczywiście, Device Manager pokazuje unknown. W zaawansowanych znalazłem: linux.acpi_type | init | 1 (0x1) oraz processor.can_throttle | bool | true. Nie wiem, czy to coś podpowiada, nie znam się niestety.

Zrobiłem update systemu (przypominam,  że to Ubuntu 5.10 Breeze Badger), który obejmował (ponoć/chyba) update kernela. (2.6.12)

Mój proc to Celeron M. Chipset płyty głównej VIA.

Nie wiem co jeszcze dodać. Może tylko to, że będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

chmooreck

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-20, 23:05:31 »
sciagnij najnowsze jajo stabilne 2.6.15 i przekompiluj u siebie... chociazby po to, zeby sprawdzic czy towj procesor juz jest przez nie odpowiednio rozpoznawany...

w skrocie sciagnij z kernel.org, rozpakuj (najlepiej w /usr/src) skopiuj tam aktualny config (chociazby z /boot), nazwij go .config , wykonaj make oldconfig - odpowiedz na te pare pytan ;-) potem make && make modules_install
zainstaluj jadro (przegraj obraz do boot) skonfiguruj bootloader'a i po restarcie zobacz, czy modul laduje sie ok :D

eclipse22

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-10-20, 21:36:59 »
"FATAL: Error inserting speedstep_centrino
  (/lib/modules/2.6.12-10-386/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/speedstep-centrino.ko): No such device"

Mialem podobny problem...probowalem przez gnoma PowerManagement przez PowerSave przez CPUfreqd itd. itp. Kiedy otrzymywalem komunikaty 'Stepping not supported' i tym podobne chcialem na nowo kompilowac kernel... na szczescie obeszlo sie bez... Jak sie okazalo problem lezal w BIOSIE.... mialem wersje f14 update'owalem na f17 i.... nagle wszystko zaczelo dzialac! Wiec podaje to jako jedna z mozliwosci do sprawdzenia.

HP nx9420
Suse Linux 10.1 (x86)
Intell Core 2 Duo 2.16GHz
1024 MB RAM
ATI X1600 256 MB
Gnome


Maciek_Rutecki

  • Gość
AmiloPro V2030 - cpufreq, wycie wiatraka, itp. (ubuntu)
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-10-21, 19:51:37 »
2006-10-20 21:36:59 eclipse22 napisał:

 > Mialem podobny problem...probowalem przez gnoma PowerManagement przez PowerSave przez CPUfreqd
 > itd. itp. Kiedy otrzymywalem komunikaty 'Stepping not supported' i tym podobne chcialem na nowo
 > kompilowac kernel... na szczescie obeszlo sie bez... Jak sie okazalo problem lezal w BIOSIE....
 > mialem wersje f14 update'owalem na f17 i.... nagle wszystko zaczelo dzialac! Wiec podaje to

Potwierdzam, w HP miałem podobny problem, z kolei pomógł powrót do wcześniejszej wersji biosu:

http://www.unixy.pl/forum/art/nx6310/nx6310.html
http://diozaka.org/modules/nx6310.html

I parę wątków na forum hp.com.

Warto poszukać innej wersji BIOSu.

--
Maciek