Nowe posty

Autor Wątek: deaktywacja modułu jądra :/  (Przeczytany 2721 razy)

Pocz

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« dnia: 2006-01-18, 09:23:38 »
Witam, mam pewne pytanie. Tak więc mam cztery dyski twarde (w tym C:, na którym jest zainstalowany Windows). Tak więc chciałabym, aby na jednym z (wolnych) dysków został zainstalowany Linux (Mandriva 2006, bez utraty
Windowsa (XP). Problem jest jednak w partycjonowaniu, ponieważ nie mam zupełnego pojęcia, jaką opcję  zaznaczyć(przy instalacji) i który dysk zostanie
wykryty (ew. jak to zmienić). Oraz jak muszę ten dysk spartycjonować (mam Partition Magic 8)
Proszę o pomoc, z góry dziękuję!

xadmi

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-18, 10:10:39 »
2006-01-18 09:23:38 Pocz napisał:

> Witam, mam pewne pytanie. Tak więc mam cztery dyski twarde (w tym C:, na którym jest
 > zainstalowany Windows). Tak więc chciałabym, aby na jednym z (wolnych) dysków został
 > zainstalowany Linux (Mandriva 2006, bez utraty
 > Windowsa (XP). Problem jest jednak w partycjonowaniu, ponieważ nie mam zupełnego pojęcia, jaką
 > opcję  zaznaczyć(przy instalacji) i który dysk zostanie
 > wykryty (ew. jak to zmienić). Oraz jak muszę ten dysk spartycjonować (mam Partition Magic 8)
 > Proszę o pomoc, z góry dziękuję!

 To \\"C:\\" jest dyskiem twadym ?
 Instalator Mandrivy jest naprawdę prosty i mówi po polsku, powinien pokazać wszystkie dyski : hda ( to pewnie ten C ), hdb itd. jeśli dyki sata to : sda ,sdb itd. sam wskazujesz miejsce gdzie chcesz mieć linuksa a Magica to sobie odpuść.

Pocz

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-18, 12:59:03 »
2006-01-18 10:10:39 xadmi napisał:

 >  To \\"C:\\" jest dyskiem twadym ?

Tak, ponieważ jeszcze nie zainstalowałam Linuksa, mam jeszcze Windowsa.
 >  Instalator Mandrivy jest naprawdę prosty i mówi po polsku, powinien pokazać wszystkie dyski :
 > hda ( to pewnie ten C ), hdb itd. jeśli dyki sata to : sda ,sdb itd. sam wskazujesz miejsce
 > gdzie chcesz mieć linuksa a Magica to sobie odpuść.

Dziękuję za odpowiedź :)



j3drek

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-17, 22:32:51 »
Nie orientuje się ktoś przypadkiem czy da się w jakiś sposób zdeaktywować wkompilowany w jądro moduł, czy jest to niemożliwe?


Maciek_Rutecki

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-18, 10:03:42 »
2006-01-17 22:32:51 j3drek napisał:

> Nie orientuje się ktoś przypadkiem czy da się w jakiś sposób zdeaktywować wkompilowany w jądro
 > moduł, czy jest to niemożliwe?
 >
 >

Jak jest na stałe, to nie za bardzo, najlepiej jest zrobić własnoręczna kompilację na podstawie konfiguracji z systemu (tylko wywalić moduł, który przeszkadza) i już. Wtedy najlepiej wziąźć źródła jądra z dystrybucji (wraz z łatami).

--
Maciek

j3drek

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-18, 10:25:36 »
2006-01-18 10:03:42 Maciek_Rutecki napisał:

 > Jak jest na stałe, to nie za bardzo, najlepiej jest zrobić własnoręczna kompilację na podstawie
 > konfiguracji z systemu (tylko wywalić moduł, który przeszkadza) i już. Wtedy najlepiej wziąźć
 > źródła jądra z dystrybucji (wraz z łatami).
 >
 > --
 > Maciek

No tak :/, kurcze tylko mi się nie chce kompilować/instalować  jądra, ale chyba będę zmuszony

thx :D

chmooreck

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-18, 12:56:55 »
2006-01-18 10:25:36 j3drek napisał:

 > No tak :/, kurcze tylko mi się nie chce kompilować/instalować  jądra, ale chyba będę zmuszony

to na prawde nie jest straszne... mysle, ze czas porownywalny do napisania dwoch postow na forum ;-)

nie liczac oczywiscie czasu samej kompilacji, ktory zalezu od sprzetu...

j3drek

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-18, 16:43:24 »
2006-01-18 12:56:55 chmooreck napisał:
 > to na prawde nie jest straszne... mysle, ze czas porownywalny do napisania dwoch postow na
 > forum ;-)
 >
ale po napisaniu dwóch postów nie musze restartować kompa :D

Maciek_Rutecki

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-18, 18:04:10 »
2006-01-18 16:43:24 j3drek napisał:

> 2006-01-18 12:56:55 chmooreck napisał:
 >  > to na prawde nie jest straszne... mysle, ze czas porownywalny do napisania dwoch postow
 > na
 >  > forum ;-)
 >  >
 > ale po napisaniu dwóch postów nie musze restartować kompa :D
 >

Jak się uprzesz, to nie będzie trzeba ;-)

--
Maciek

j3drek

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-18, 18:36:12 »
> Jak się uprzesz, to nie będzie trzeba ;-)
 >
 > --
 > Maciek

A jak mam sie upierać, żeby nie trzeba było? :D hem? Nie wiedziałem, że jest jakiś sposób podmiany kernela bez restartu.


pozdrawiam

Maciek_Rutecki

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-18, 18:56:30 »
2006-01-18 18:36:12 j3drek napisał:

>  > Jak się uprzesz, to nie będzie trzeba ;-)
 >  >
 >  > --
 >  > Maciek
 >
 > A jak mam sie upierać, żeby nie trzeba było? :D hem? Nie wiedziałem, że jest jakiś sposób
 > podmiany kernela bez restartu.
 >
 >
 > pozdrawiam

Od jądra 2.6.13 wprowadzono mechanizm kexec, który uruchomić nowe jądro i wyłączyć stare.

menuconfig jadra-> Processor type and features->kexec system call (EXPERIMENTAL)

Mówię od razu; nie testowałem :-)

--
Maciek

j3drek

  • Gość
deaktywacja modułu jądra :/
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-18, 21:30:33 »
> Od jądra 2.6.13 wprowadzono mechanizm kexec, który uruchomić nowe jądro i wyłączyć stare.
 >
 > menuconfig jadra-> Processor type and features->kexec system call (EXPERIMENTAL)
 >
 > Mówię od razu; nie testowałem :-)
 >
 > --
 > Maciek

No tak fajnie :)
Ale u mnie bez restartu sie i tak nie obejdzie, bo używam jeszcze kerenela 2.6.11 :-)
Ale skoro jest taka funkcja to skopiluje sobie najnowsze jądro, na przyszłość będzie jak znalazł :)

Dzieki za informacje