Nowe posty

Autor Wątek: srodowiko graficzne  (Przeczytany 3280 razy)

struga

  • Gość
srodowiko graficzne
« dnia: 2006-01-14, 14:34:56 »
witam, z góry przepraszam, jeśli będę zadawał głupie pytania (trochę jestem spiety po przeczytaniu zasad forum:) ale jestem kompletnym analfabetą linuksowym. 2 dni temu zainstalowałem mandrake 10.0. oczywiście starałem się wcześniej poczytać trochę literatury ale mimo, że nie wiele rozumiałem postanowiłem zainstalować linuxa żeby nie uczyć się tak na sucho.
wystarczyło mi wiedzy żeby przejść przez instalację i jakośtam skonfigurować.
oto kilka problemów:
1. Partitions sector #234..... (1TB) and sector #12234.... (779GB) are overlaping. - co to jest, skąd te 1TB i 779GB, jak to rozwiązać, i czy to wogóle jest problem. przypuszczam, że chodzi o to że mam 2 dyski twarde, na 1 winXP-2 partycje na drugim mandrake10 oraz 2 partycje winxp.

2. jak ustawić konfigurację sieci? mam na razie wyłączonego firewalla bo nie wiem co pozaznaczać żeby był pełny dostęp do sieci i firewall.

3. ewentualnie jeszcze: jak sprawić żeby linux widział pendriva?

z góry dziękuję i proszę o trochę wyrozumiałości

matulik

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-14, 12:26:32 »
witam. mam suse 9.3 zaisntalowane na minimum system graficzny. chce korzystac z fvwm, poniewaz gnome i kde strasznie mi mula pc. zainstalowalem wiec, wlacza sie jakies (wlasnie nie wiem jak sie zwie) srodowkisko. w sumie takie nijakie. noto ok klikam na pulpit wlaczam xterm i proboje uruchomic fvwm. noto ok uruchamia sie ale jest jakis taki.... dziwny, inny niz normalnie. tak jakby zostaje jakby paski i inne  rzeczy z tego poprzedniego i tak sie ciezko pracuje. da sie cos z tym zrobic? zaisntalowac jakis menadzer zeby mi odrazu uruchamialo fvwm? prosze o pomoc pozdrawiam

Maciek_Rutecki

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-14, 13:16:10 »
2006-01-14 12:26:32 matulik napisał:

> witam. mam suse 9.3 zaisntalowane na minimum system graficzny. chce korzystac z fvwm, poniewaz
 > gnome i kde strasznie mi mula pc. zainstalowalem wiec, wlacza sie jakies (wlasnie nie wiem jak
 > sie zwie) srodowkisko. w sumie takie nijakie. noto ok klikam na pulpit wlaczam xterm i proboje
 > uruchomic fvwm. noto ok uruchamia sie ale jest jakis taki.... dziwny, inny niz normalnie. tak
 > jakby zostaje jakby paski i inne  rzeczy z tego poprzedniego i tak sie ciezko pracuje. da sie
 > cos z tym zrobic? zaisntalowac jakis menadzer zeby mi odrazu uruchamialo fvwm? prosze o pomoc
 > pozdrawiam

Dziwny, czyli jaki?

--
Maciek

matulik

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-14, 14:16:15 »
jakbym wiedzial jak sie zwie tobym napisal. ale mi chodzi o to zeby normalnie wlaczyc nvwm a nie oto jak nazywa. w tym mi mozesz pomoc --.--

Maciek_Rutecki

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-14, 14:22:51 »
2006-01-14 14:16:15 matulik napisał:

> jakbym wiedzial jak sie zwie tobym napisal. ale mi chodzi o to zeby normalnie wlaczyc nvwm a nie
 > oto jak nazywa. w tym mi mozesz pomoc --.--

Opisz jak wygląda, albo zamieść gdzieś zrzut ekranu, bo nie czuje się na siłach bawić w wróżkę. Może masz uruchomionego fvwm, a on nieco się różni od KDE/Gnome...

--
Maciek

matulik

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-14, 14:59:14 »
nie, to nie jest fvwm. takie szare brak jakichkolwiek paskow narzedziowych jedynie co mozna to kliknac na pulpit i pojawia sie menu w ktorym mozna wlaczyc xterm'a, killnac cos, deletnac i pare innych funkcji (focus, unfocus). nieda sie zasintalowac moze jakiegos menadzera logowania w ktorym da sie wybrac srodowisko graficzne?

Lorenzo

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-14, 17:55:52 »
2006-01-14 14:59:14 matulik napisał:

> nie, to nie jest fvwm. takie szare brak jakichkolwiek paskow narzedziowych jedynie co mozna to
 > kliknac na pulpit i pojawia sie menu w ktorym mozna wlaczyc xterm'a, killnac cos, deletnac i
 > pare innych funkcji (focus, unfocus).

A moze jednak to fvwm :>

> nieda sie zasintalowac moze jakiegos menadzera logowania
 > w ktorym da sie wybrac srodowisko graficzne?

wdm - WINGs Desktop Manager - mały szybki i ładniutki ze wszystkimi potrzebnymi opcjami.
Od biedy http://fatcat.ftj.agh.edu.pl/~nelchael/files/minidm/miniDM.html

Maciek_Rutecki

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-14, 18:24:08 »
fvwm to menager okien. Środowiska graficzne które znam, to KDE, Gnome i XFce. To taka luźna uwaga...

--
Maciek

matulik

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-14, 19:06:38 »
mi nie chodzi o to jak to sie nazywa, tylko o to zebym mogl swobodnie zmieniac srodowiska graficzne/menadzery okien. zainstalowalem menadzer logowania (?) z kde ale niewiem jak zrobic zeby byl on odpalany przy starcie systemu. pomozcie cos. pozdrawiam

Lorenzo

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-14, 19:19:07 »
2006-01-14 19:06:38 matulik napisał:

> mi nie chodzi o to jak to sie nazywa, tylko o to zebym mogl swobodnie zmieniac srodowiska
 > graficzne/menadzery okien. zainstalowalem menadzer logowania (?) z kde ale niewiem jak zrobic
 > zeby byl on odpalany przy starcie systemu. pomozcie cos. pozdrawiam

Mogłeś od razu tak pisać. Zrób dowiązanie kdm'a do /etc/rc.X (gdzie X to numer defaultowego runlevelu) w postaci S99kdm wskazujący na odpowiedni skrypt w /etc/init.d (możesz to również zrobic poprzez update-rc).

stachowy

  • Gość
srodowiko graficzne
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-03-28, 13:00:18 »
to środowisko o którym móisz to chyba fluxbox :)
Jeśli kde Ci zżera zasoby to go wywal w cholere, bo do niczego Ci potrzebny nie jest, no chyba że niektóre biblioteki, ale to już zależności tego przypilnują.
Do menedżera logowania używam jedynie gdm, jak dla mnie jest ok i działą dobrze na 256 ddr 1,0 GHz Athlon i gforce2 32Mb. Walcz i pisz jak idzie ;)