Nowe posty

Autor Wątek: Mandriva 2006 nie chce sie włączyć  (Przeczytany 4029 razy)

rafal_b

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« dnia: 2006-01-11, 12:50:54 »
Witam szanownych forumowiczów. Zainstalowałem Mandrivę 2006. Po instalacji załączyłem opcję supermount w centrum sterowania mandrake.dla napędu CD Nie dział to dobrze ponieważ:  gdy raz wejdę do katalogu /mnt/cdrom aby sprawdzić zawartość płytki  to potem jakis proces blokuje mi dostęp do napędu. W zależności od tego jakim programem prubuję dostać się do napędu (konqueror, mc) program ten zamiera i nic nie da się zrobić.
Czy ktoś może powiedzieć jak zdiagnozować co blokuje dostęp do napędu?
Chyba, że ktoś zna już gotowe rozwiązanie problemu?
Proszę o każdą sugestię.

Rafał

yogi009

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-14, 15:40:01 »
Prawym guzikiem myszki w ikonę napędu - odmontuj, wysuń.

yogi009(at).o2.pl

smakoszz

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-11, 09:21:42 »
Zaczne od tego ze to mój pierwszy kontakt z linuxem ale instalacja M 2006 przebiegła bez problemu bo praktycznie w szystko przebiega automatycznie.A wiec zainstalowałem, sam wykrył i skonfigurował  grafike,klawiature itd.
aż przyszedł czas restartu i...
I włączył sie chyba normalnie , zaczyna uruchamiac demony itp. az przychodzi moment kiedy powinien pojawic sie pulpit A ZAMIAST NIEGO WIDAC TYLKO CZERN!!!Dodam też ze klawiatura od momentu pociemnienia monitora też przestaje reagować  (wciskam np.numlocka i dioda sie nie zapala) Co robic?
Czy może być to wina płyty instalacyjnej?

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-11, 13:08:03 »
Jak już kiedyś ktoś tu napisał, to prawdopodobnie 100% obciążenie systemu i jest to prawdopodobnie wina usługi kat ( czy jakoś tak). Zapuść może ładowanie na dłuższy czas jeśli możesz (np. w tym czasie wyjdź, albo się prześpij) i zobacz co będzie. Aha, zastanawiam się, czy co jakiś czas mruga ci na obudowie dioda monitująca pracę dysku? Prawdopodobnie niedopracowany kat trza będzie wywalić...

opioom

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-11, 15:08:39 »
2006-01-11 09:21:42 smakoszz napisał:

ech czemuż  wy nie czytacie poprzednich wątkow???!!! Od razu nowy topic. No przecież jak ktos cos bedzie chciał w przyszłości znaleść to się za h... nie połapie.!

Zainstaluj Mandrive z opcją linux acpi=off i później wyłącz przy konfiguracji "Włączanie ACPI". Powinno normalnie startować.

smakoszz

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-14, 01:13:52 »
 >
 > Zainstaluj Mandrive z opcją linux acpi=off i później wyłącz przy konfiguracji "Włączanie
 > ACPI". Powinno normalnie startować.


co to jest ACPI

zebra

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-14, 07:57:07 »
2006-01-11 09:21:42 smakoszz napisał:

> Zaczne od tego ze to mój pierwszy kontakt z linuxem ale instalacja M 2006 przebiegła bez
 > problemu bo praktycznie w szystko przebiega automatycznie.A wiec zainstalowałem, sam wykrył i
 > skonfigurował  grafike,klawiature itd.
 > aż przyszedł czas restartu i...
 > I włączył sie chyba normalnie , zaczyna uruchamiac demony itp. az przychodzi moment kiedy
 > powinien pojawic sie pulpit A ZAMIAST NIEGO WIDAC TYLKO CZERN!!!Dodam też ze klawiatura od
 > momentu pociemnienia monitora też przestaje reagować  (wciskam np.numlocka i dioda sie nie
 > zapala) Co robic?
 > Czy może być to wina płyty instalacyjnej?
 >

Czekajcie koledzy, bo te diagnozy jakos mnie nie przekonują. Smakoszz, powiedz ty jeno, czy ta twoja czerń to całkowicie pusty ekran, może zupełnie wyłączony monitor, czy może jakieś literki sa na górze. Stawiałbym na żle skonfigurowaną grafike.

smakoszz

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-28, 02:00:30 »
Wlasnie nic nie widac,ani liter ani nawet kropki.....
Zainstalowalem po raz n-ty z wyłaczonym acpi czy jaos tak i nic,czekalem 20min i tez nic milczy i nie reaguje-nie oznacza to ze sie zniechecilem-napalilem sie na ten system i tak latwo nie odpuszce!!!!
Moze ktos ma jakis iiny pomysł?A z grafiką tez juz rozne rzeczy robilem i nic-zreszta czy od zle skonfigorowanej  grafiki klawiatura przestawala by dzialac?
Moze zmienic dystrybucje-czy z innymi tez sa takie problemy:)

xadmi

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-28, 08:31:36 »
2006-01-28 02:00:30 smakoszz napisał:

> Wlasnie nic nie widac,ani liter ani nawet kropki.....
 > Zainstalowalem po raz n-ty z wyłaczonym acpi czy jaos tak i nic,czekalem 20min i tez nic milczy
 > i nie reaguje-nie oznacza to ze sie zniechecilem-napalilem sie na ten system i tak latwo nie
 > odpuszce!!!!
 > Moze ktos ma jakis iiny pomysł?A z grafiką tez juz rozne rzeczy robilem i nic-zreszta czy od
 > zle skonfigorowanej  grafiki klawiatura przestawala by dzialac?
 > Moze zmienic dystrybucje-czy z innymi tez sa takie problemy:)

 Uruchom system z "failsafe" , wpisz : login
 login : twoj_login
 password : hasło
 startx
 Teraz powinien wykrzyczeć jakieś komunikaty

zebra

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-28, 08:36:29 »
2006-01-28 02:00:30 smakoszz napisał:


 > Moze ktos ma jakis iiny pomysł?A z grafiką tez juz rozne rzeczy robilem i nic-zreszta czy od
 > zle skonfigorowanej  grafiki klawiatura przestawala by dzialac?

Tak. Mysz i klawiatura są bezposrednio związane z X-y'sami. Jaka to karta graficzne? Uruchom linuxa w trybie tekstowym (failsafe), zaloguj sie (wpisz nazwe usera i hasło jeśli ustawiłeś),daj
mc
odszukaj plik /etc/X11/xorg.conf
i jakoś go tu wklej na forum, może ktos cos zauważy i cos wymyslimy.

 > Moze zmienic dystrybucje-czy z innymi tez sa takie problemy:)

Można spróbować. Niestety nadal linux ma problemy z niektórymi modelami urządzen, na szczęście coraz mniejsze. Byc może inna dystrybucja poradzi sobie lepiej. Ale warto jeszcze pomęczyc mandrive, bo na niczym tak nie poznasz obsługi linuxa jak na rozwiązywaniu problemów.

smakoszz

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-28, 09:53:17 »
We wpisywaniu komend nie jestem zbyt biegly, wiec azeby zdobyc te wszystkie inf. jakie chesz uzyskac (kwestia  klawiatury) a grafike mam ATI Radeona 9250-czytalem ze z ati sa problemy.....ale do tego stopnia:(
Jesli sa potrzebne jeszce jakies inne komendy to prosze o podanie bo jestem raczej na 100% pewny ze zadnej nie znam:)

smakoszz

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-28, 10:54:29 »
Uruchomilem wiecz samego rana w rtybie tekstowym (failsafe) i wpisalem longin i .... bad command, nie znam komend wiec to moze przez to..... wpisalem init(tak na wyczucie-jeszce nie wiem co to znaczy) i zobaczylem_usage init 0123456SsQqAaBbCcUu- ale to chyba nie jest wartosciowa informacja- a jesli chodzi o komendy to sprobojesamemu cosik wyszukac i moze powalczyc.A  i wpisalem etc/x11/org.conf
 i pokazalo No such file  or directory>>>wiem ze to straszne lamerstwo ale powiedzcie co robie zle:)

xadmi

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-28, 13:37:38 »
2006-01-28 10:54:29 smakoszz napisał:

> Uruchomilem wiecz samego rana w rtybie tekstowym (failsafe) i wpisalem longin i .... bad
 > command, nie znam komend wiec to moze przez to..... wpisalem init(tak na wyczucie-jeszce nie
 > wiem co to znaczy) i zobaczylem_usage init 0123456SsQqAaBbCcUu- ale to chyba nie jest
 > wartosciowa informacja- a jesli chodzi o komendy to sprobojesamemu cosik wyszukac i moze
 > powalczyc.A  i wpisalem etc/x11/org.conf
 >  i pokazalo No such file  or directory>>>wiem ze to straszne lamerstwo ale powiedzcie
 > co robie zle:)
 >

 wpisz  "login"  a nie longin !

Frank

  • Gość
Mandriva 2006 nie chce sie włączyć
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-01-28, 16:13:55 »
2006-01-28 09:53:17 smakoszz napisał:

> We wpisywaniu komend nie jestem zbyt biegly, wiec azeby zdobyc te wszystkie inf. jakie chesz
 > uzyskac (kwestia  klawiatury) a grafike mam ATI Radeona 9250-czytalem ze z ati sa
 > problemy.....ale do tego stopnia:(
 > Jesli sa potrzebne jeszce jakies inne komendy to prosze o podanie bo jestem raczej na 100%
 > pewny ze zadnej nie znam:)
 >
Mam akurat taką kartę i w Mdv 2006.O przy instalacji nie było z nią żadnych problemów