Nowe posty

Autor Wątek: Mniejsza pojemność DVD  (Przeczytany 4193 razy)

kalski

  • Gość
Mniejsza pojemność DVD
« dnia: 2006-01-09, 21:52:28 »
Witam,
mam nastepujacy problem: laptop o dosc leciwej konfiguracji bez napedow (fdd,cd), ale za to mam przejsciowke, dzieki ktorej moge hdd z notebooka wpiac do PC. Zrobilem tak podpinajac tylko dysk notebooka na master i rozpoczalem instalacje Mandrake. Po calym procesie, jeszcze przed pierwszym uruchomieniem przelozylem dysk do laptopa, lecz moim oczom ukazal sie Kernel Panic. Gdy wloze ten dysk z powrotem do desktop pc system startuje, ale na laptopie nie chce. Co zrobic, aby zainstalowac linuksa na tym laptopie?? ps.Windows 98 udalo mi sie w ten sposob zainstalowac bez zadnych problemow (jeszcze przed wykrywaniem urzadzen przelozylem dysk z pc do laptopa). Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam.

zebra

  • Gość
Mniejsza pojemność DVD
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-09, 22:07:43 »
2006-01-09 21:52:28 kalski napisał:

> Witam,
 > mam nastepujacy problem: laptop o dosc leciwej konfiguracji bez napedow (fdd,cd), ale za to mam
 > przejsciowke, dzieki ktorej moge hdd z notebooka wpiac do PC. Zrobilem tak podpinajac tylko dysk
 > notebooka na master i rozpoczalem instalacje Mandrake. Po calym procesie, jeszcze przed
 > pierwszym uruchomieniem przelozylem dysk do laptopa, lecz moim oczom ukazal sie Kernel Panic.
 > Gdy wloze ten dysk z powrotem do desktop pc system startuje, ale na laptopie nie chce. Co
 > zrobic, aby zainstalowac linuksa na tym laptopie?? ps.Windows 98 udalo mi sie w ten sposob
 > zainstalowac bez zadnych problemow (jeszcze przed wykrywaniem urzadzen przelozylem dysk z pc do
 > laptopa). Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam.

To może sie udać ale dysk musi byc tak samo podpiety w obu komputerach, np. primary master( po linuksiemu hda). Inaczej konieczna edycja etc/fstab lub kernel panic.

yogi009

  • Gość
Mniejsza pojemność DVD
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-14, 15:42:05 »
Albo ściągnij sobie wersję minimum jakiejś instalki linuksa (np. debian) i odpal toto z dysku, a resztę to on sobie z netu pobierze (no, tutaj łącze mogłoby być szybkie :-)))

yogi009

koconmus

  • Gość
Mniejsza pojemność DVD
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-09, 20:45:49 »
Czy ktoś ma pojęcie czemu DVD 4,7GB jest wyświetlane i obsługiwane przez k3b jako 4,4??

Dzięki z gory.

ZipoKing

  • Gość
Mniejsza pojemność DVD
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-03-18, 08:18:54 »
Problem z pojemnościami dysków DVD/ dysków twardych jest stary jak ENIAC ;-)
Chodzi o to, że producenci, podając pojemność w/w nośników używają następujących przeliczników (taki chwyt marketingowy):
1kB = 1000 bajtów
1MB = 1000 kB
1GB = 1000 MB ... itd

natomiast komputery liczą w sposób następujący (klasyczny) (1024 = 2^10)
1kB = 1024 bajtów
1MB = 1024 kB
1GB = 1024 MB .. itd

tak więc płyta która "ma" 4,7GB w rzeczywistości :
4,7 GB = 47000000 bajtów (info na nośniku)
4700000 bajtów = 4,48 GB (dla komputera)

Pozdrawiam,
Paweł S.