Nowe posty

Autor Wątek: Jak zainstalowac jakakowiek gre  (Przeczytany 4458 razy)

bzyko-1982

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« dnia: 2006-01-03, 18:17:28 »
Jestem początkującym w temacie linuksa i mam pytanie. Jak uruchomić obsługę 3D w mojej karcie - tj. S3  Graphics ProSavageDDR. Nadmieniam że karta jest zintegrowana i pracuje na laptopie Actina-Hunter. Pod Windowsem mam 3D a pod Linuksem nie. Próbowałem kilku wersji Fedora Core3, Mandreka11.00, Suse9.3, Mandrivy i to raczej jedne z najnowszych wersji a paltopa kupiłem już rok temu. Czy wina tkwi w tym że jest zintegrowana i windosowa? Można coś z tym zrobić? Jeśli jest potrzebne mogę podać pełną konfigurację ale to pewnie nie w tym rzecz. Z góry dziękuję za wszystkie porady.

wezyr007

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-03, 14:15:06 »
Witam jestem NOOBEM i niewiem wogole jak zainstalowac gry pod linuxa mam kilka gierek na cd ale niewiem co znimi zrobic tzn te gry maja rozne rozszerzenia takie jjak  tar.gz  , .rpm a moze jest jakis program co isntaluje gry niewiem i prosze o pomoc szukal w necie cos na ten temat ale niestety duzo nie znalazłem.
Zalózmy ze w folderze POOL(w katalogu domowym) sa 2 pliki od jednej gry  "bilard.tar.gz"  i plik o nazwie  "bilard1.rpm" co mam z tymi plikami zrobic pokolei jak je rozpakowac/zainstalowac.Probowalem juz chyba wszystkiego co NOOB moze zrobic i nic.Moze trzeba jakies specjalne polecenia wydac niewiem.
pomozcie plz i THX

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-03, 14:36:28 »
Nie chciałbym Cię pouczać, ale jak masz jakiś problem na forum, to pisz bardziej dokładnie, np. jakiego konkretnie masz Linuksa? Jakie podstawowe cechy sprzęŧu. Piszesz że jesteś lame, więc plików tgz na początek nie polecam. Zakładam że masz jakąś popularniejszą dystrybucję Linuksa, wię masz jakiś menedżer pakietów typu drakrpm, yast, lub coś innego. Typowym przykładem pakietów są pliki RPM. Domyślnie w niektórych dystrybucjach wystarczy na nie kliknąć, żeby się zainstalowały, lub potraktować je spod okienka terminala poleceniem 'urpmi'.  Ważne! Musisz znać hasło uprzywilejowanego użytkownika na twoim komputerze, tzw. root-a. Jeśli chciałbyś się czegoś dowiedzieć o danym poleceniu spod konsoli (terminala) wpisz 'man '. Niemała część gier posiada dodatkową pomoc ukrytą w ten sposób. Jeśli Ci się nie uda, to zapytaj jeszcze. Powowdzenia!

wezyr007

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-03, 14:52:23 »
masz moze nr gg to pogamy normalnie a ty mi napiszesz pokolei co mam zrboic to pierwszy moj kontakt z linuxem jakbys chcial to pisz na moje gg 617310

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-03, 15:00:28 »
Dzięki, miałęm kiedyś GG ale ktoś mi mój numer zakosił, więc nie bardzo. Pozatym forum to nie miejsce na podawanie swoich GG. Weź poczekaj do jutra zobaczysz ile będziesz miał odpowiedz. Na początek napisz wreszcie jakiego Linuksa używasz? Ok?

wezyr007

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-03, 15:20:21 »
OK uzywam Linux mandrake 10.1 mam P II 366 MHz sound blaster , voodoo 2 396 ramu :) twardy 15 gb
no to to by bylo na tyle
ale i tak dalej niewiem jak to rozpakowac/zainstalowac
:/ po  wejsciu do konsoli wpisuje SU zeby byc rootem ok potem wchodze do katalogu gdzie mam gre (czzyli plik .rpm) wpisuje komende i misze "no such of directory" czy cos takiego

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-03, 15:25:42 »
Jeśli siedzisz pod kde (?)  to spróbuj go kliknąć z twojego menedżera plików (konqueror?). Wtedy powinno się udać. Spod konsoli musisz wpisać 'urpmi ' czy jakoś tak. Jeśli masz wątpliwośći wpisz 'man urpmi'. W mandrake'u (mandrivie) urpmi jest jedną z domyślnych i najlepszych metod instalowania rpm-ów

Xax79

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-03, 15:34:42 »
> :/ po  wejsciu do konsoli wpisuje SU zeby byc rootem ok potem wchodze do katalogu gdzie mam gre
> (czzyli plik .rpm) wpisuje komende i misze "no such of directory" czy cos takiego

Zabawne, zastanawiasz sie w ogole co piszesz czy klepiesz po klawiaturze i od razu "dodaj".
Jaka komende ? "zainstaluj_mi_to" ? Ja mam 1974 komend dostepnych od reki, co se mamy powrozyc co ty tam wpisujesz ?
Powiem szczerze, probowale, ale na szklanej kuli tylko bluscreeny polecialy i juz chyba po niej.

W kazdym razie powodzenia, bedzie Ci potrzebne.

wezyr007

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-03, 15:35:44 »
po klikniecie na ten plik z teego konqueror wyskakuje takie cos

Następujący pakiet oprogramowania zostaną zainstalowane na komputerze:

/home/urfol/gr/foobillard.rpm

Być może będziesz mieć ochotę go zapisać. Jaki jest twój wybór?
KLIKAM WTEDY "zainstaluj go"a  po chwili
wyskakuje taki komunikat

Niektóre z wybranych pakietów nie mogą zostać zainstalowane:
foobillard-3.0a-1.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu libGLcore.so.1)
czy się zgadzasz ?

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-03, 15:42:56 »
Wybacz, że to piszę, ale sam mam Mandrivę, więc chcę powiedzieć, że jeśli chodzi o pkaiety to jest ona bardzo uboga. Nie wiem jakie jest menu w twojej wersji, ale zdaje się, że musisz to zrobić tak: Menu KDE -> System ->
(Administracja- ale nie musi tego być) -> Konfiguracja komputera - lub w moim wypadku kryło się tam coś innego więc musiałem wchodzić w Konfiguracja komputera tryb zaawansowany czy jakoś tak, a tam z kolei wybrać zakładkę pakiety, i instalacja oprogramowania lub usuwanie oprogramowania. Najpierw sprawdź to drugie, w polu wyszukiwania wpisz nazwę tego pliku jak mi podałeś i ustaw wyszukiwanie na 'w nazwach plików' czy jakoś tak. Jeśli nie ma, to sprawdź w instalcji, może masz farta i będzie na płycie instalacyjnej. Jeśli nie masz farta, to będziesz musiał dociągnąc plik z sieci. Powodzenia!

xadmi

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-03, 15:50:53 »
2006-01-03 15:35:44 wezyr007 napisał:

>
 > po klikniecie na ten plik z teego konqueror wyskakuje takie cos
 >
 > Następujący pakiet oprogramowania zostaną zainstalowane na komputerze:
 >
 > /home/urfol/gr/foobillard.rpm
 >
 > Być może będziesz mieć ochotę go zapisać. Jaki jest twój wybór?
 > KLIKAM WTEDY "zainstaluj go"a  po chwili
 > wyskakuje taki komunikat
 >
 > Niektóre z wybranych pakietów nie mogą zostać zainstalowane:
 > foobillard-3.0a-1.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu libGLcore.so.1)
 > czy się zgadzasz ?

 Jest tutaj artykuł o URPMI  najpierw sobie poczytaj.

wezyr007

  • Gość
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-03, 15:56:10 »
a po zainstalowaniu gdzie te gry sie wgrywaja do jakiego folderu i jak je uruchomic

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac jakakowiek gre
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-03, 16:01:03 »
Zazwyczaj do katalogu /usr/games, a skróty do nich w większości przypadków są w menu KDE (niestety nie wszystkie gry to obsługują). Jeżeli jeszcze nie masz jej w menu, to czasem pomago relogowanie (wy- i zalogowanie) się