Nowe posty

Autor Wątek: problemy z bootowaniem  (Przeczytany 5487 razy)

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« dnia: 2006-01-02, 16:52:02 »
Witam.
Postanowiłem zamienić mojego win xp na mandriva-linux-free-2006 ale podczas instalacji kiedy doszło do partycjonowania dysków wyskoczył mi błąd o treści: invalid hd list description (co to wogule jest ??). i dalej ani rusz. próbowałem tworzyć nowe partycje, ale to też nic niedało bo zawsze na konieć wyskakuje ten błąd. co mam zrobić ?? Z góry dziękuje.

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-02, 17:23:22 »
Spróbuj stworzyć potrzebne partycje (to jest swap i ext3 / reiserfs) jakimś zewnętrznym programem - np. Partition Magic.

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-03, 20:49:35 »
2006-01-02 17:23:22 Linker napisał:

> Spróbuj stworzyć potrzebne partycje (to jest swap i ext3 / reiserfs) jakimś zewnętrznym
 > programem - np. Partition Magic.

Spróbowałęm ale nic to nie dało.

axlinux

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-03, 21:56:46 »
Wydaje mi się że DyskDruit w mandrivie nie potrafi obsłużyć twojego dysku, jeżeli masz duzy nowy dysk to jest to bardzo możliwe. Spróbuj stworzyć partycje np. Ranisz Partition Manager
Pamiętaj aby ustawić \\"/\\"

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-03, 22:39:31 »
2006-01-03 21:56:46 axlinux napisał:

> Wydaje mi się że DyskDruit w mandrivie nie potrafi obsłużyć twojego dysku, jeżeli masz duzy nowy
> dysk to jest to bardzo możliwe. Spróbuj stworzyć partycje np. Ranisz Partition Manager
> Pamiętaj aby ustawić \\"/\\"

Dysk to 80GB`owy Seagate a ten \\"Ranisz Partition Manager \\" to nie znam gdzie moge go ściągnąć ??
Jestem początkujący jeśli chodzi o linuxa czy oprócz Mandrivy może ktoś mi polecić coś darmowego ?? Nie chciałbym się zniechęcać przez jeden błąd. Ale już mam go dość.

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-03, 23:06:17 »
> Dysk to 80GB`owy Seagate a ten \\"Ranisz Partition Manager \\" to nie znam gdzie moge go
 > ściągnąć ??
 > Jestem początkujący jeśli chodzi o linuxa czy oprócz Mandrivy może ktoś mi polecić coś
 > darmowego ?? Nie chciałbym się zniechęcać przez jeden błąd. Ale już mam go dość.

Ja używam SuSE 10.0 i nie narzekam. Dzięki YaST\\'owi jest on dobry nawet dla początkujących użytkowników. Poza tym instalator sam proponuje podział i formatowanie partycji, ale można też samemu się pobawić.

a7v8x

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-04, 16:41:32 »
2006-01-03 22:39:31 fenixcorp napisał:

> 2006-01-03 21:56:46 axlinux napisał:
 >
 > > Wydaje mi się że DyskDruit w mandrivie nie potrafi obsłużyć twojego dysku, jeżeli masz
 > duzy nowy
 > > dysk to jest to bardzo możliwe. Spróbuj stworzyć partycje np. Ranisz Partition Manager
 > > Pamiętaj aby ustawić \\"/\\"
 >
 > Dysk to 80GB`owy Seagate a ten \\"Ranisz Partition Manager \\" to nie znam gdzie moge go
 > ściągnąć ??
 > Jestem początkujący jeśli chodzi o linuxa czy oprócz Mandrivy może ktoś mi polecić coś
 > darmowego ?? Nie chciałbym się zniechęcać przez jeden błąd. Ale już mam go dość.

Wydaje mi się, że nie jest to problem mandarynki, tylko dysku.
Napisz, czy instalujesz na czystym dysku, czy z partycjami - no napisz coś więcej!!!

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-04, 18:37:24 »
> Wydaje mi się, że nie jest to problem mandarynki, tylko dysku.
 > Napisz, czy instalujesz na czystym dysku, czy z partycjami - no napisz coś więcej!!!

Instaluje na sformatowany dysk z 3 partycjami
C:/ FAT32
D:/ FAT32
E:/ NTFS
Dysk jest już nie nowy ale nigdy nie miałęm problemów skanowałęm go kilka razy ale nic to nie dało. Usiłowałem powtórzyć instalacje nawet po usunięciu partcji i też nic. Co jeszcze moge powiedzieć ??

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-04, 23:41:24 »
Spróbuj innej dystrybucji, ja polecam SuSE

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-04, 23:47:38 »
2006-01-04 23:41:24 Linker napisał:

> Spróbuj innej dystrybucji, ja polecam SuSE

Bede wdzięczny jeśli jeszcze napiszesz gdzie go moge znaleść tą dystybucje ... ;)

opioom

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-05, 10:38:35 »
2006-01-04 23:47:38 fenixcorp napisał:

> 2006-01-04 23:41:24 Linker napisał:
 >
 > > Spróbuj innej dystrybucji, ja polecam SuSE
 >
 > Bede wdzięczny jeśli jeszcze napiszesz gdzie go moge znaleść tą dystybucje ... ;)
 >

www.google.pl twoim przyjacielem!
Spróbuj tego:
http://mirrors.uol.com.br/pub/suse/i386/10.0/iso/

ninio

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-05, 12:01:41 »
2006-01-04 18:37:24 fenixcorp napisał:

 >  > Napisz, czy instalujesz na czystym dysku, czy z partycjami - no napisz coś więcej!!!
 >
 > Instaluje na sformatowany dysk z 3 partycjami
 > C:/ FAT32
 > D:/ FAT32
 > E:/ NTFS
 > Dysk jest już nie nowy ale nigdy nie miałęm problemów skanowałęm go kilka razy ale nic to nie
 > dało. Usiłowałem powtórzyć instalacje nawet po usunięciu partcji i też nic. Co jeszcze moge
 > powiedzieć ??

1. poznaj swoje partycje: pobierz z www.ranish.com Ranish Partition Manager.(part.exe)
2. utworz partycje wg uznania, lecz wez pod uwage, ze:
- standardowo mozna utworzyc 4 partycje: 3 podstawowe (primary) i jedna rozszerzona (extended) albo 4 podstawowe
- Win XP/Win98 startuja tylko z podstawowych
- Linux moze miec wszystkie partycje jako dyski logiczne na partycji rozszerzonej (wymaga 2: swap i native)
- na partycji rozszerzonej oprocz linuxa moga byc dyski logiczne dodatkowe z fat32 lub ntfs
- niestety lepiej, gdy partycja native (/) albo przynajmniej /boot (jako part. podst.) zaczynaja sie ponizej 8GB (1024 cylinder) dysku- dotyczy to Lilo, czesto sa problemy
 Zakladajac, ze masz Win Xp i Linuxa mozna zaproponowac taki podzial dysku 80/76GB :
1.Pri Ntfs WinXP do 8GB system
2.Ext 6-16GB
 2.1Linux Swap 1GB
 2.2Linux native 5GB system
 2.3Linux /home 2-10GB
3.Pri Ntfs  50-60GB dane
 Kolejnosc instalacji jak powyzej.Pri Ntfs na dane mozna utworzyc pozniej spod winxp. Startowa partycje Pri Fat32 trzeba zmiescic przed Ext kosztem wielkosci part 1.Wszystkie dyski log. na dane moga byc na partycji Ext.
 Z mojej praktyki wynika, ze optymalne jest pozostawic MBR standardowy windowsowy zas bootloader linuxa umiescic na part Ext (ale np.w Mandrivie trzeba wybrac instalacje zawansowana) i w Ranish-u part. Ext uaktywnic po instalacji linuxa.
Najciekawsze jest, ze dodatkowym programem partsim mozna uczyc sie zabawy z ranish-em pod win xp. Partycje Ext tworzone przez Win XP czy fdisk od win98/me nie nadaja sie do startu Linuxa.
Twoj problem to prawdopodobnie D:Fat32 ktory jest na partycji rozszerzonej, jesli tworzyles go fdiskiem od windowsa.
uff, jakies watpliwosci jednak jeszcze pozostaly :)

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-05, 14:41:33 »
jejku to sie nazywa wyczerpująca wypowiedź !! ;)
Spróbuje siepobawić teraz z tymi informacjami i dam znać czy jest już OK. Dzięki.

fenixcorp

  • Gość
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-01-05, 23:07:15 »
Wykonał dokładnie wszystko wedle instrukcji ale to nic dało ... chyba jednak z ta Mandrivą coś jest nie tak bo znalazłem na płycie Chip: Linux Fedora Core 4 i on na (troszkę innych niż te wyżej opisane partycjach) zainstalował się bez przeszkód. Mnie jednak zależy na tej Mandrivie bo słyszałem że jest naj. Dziękuje wszystkim za pomoc!!

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
problemy z bootowaniem
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-01-05, 23:19:35 »
2006-01-05 23:07:15 fenixcorp napisał:

> Mnie jednak zależy na tej Mandrivie
 > bo słyszałem że jest naj. Dziękuje wszystkim za pomoc!!  

Dla mnie naj jest SuSE, a Mandriva be.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji