Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)  (Przeczytany 11070 razy)

chmooreck

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #15 dnia: 2005-12-29, 14:20:52 »
2005-12-29 13:45:10 karolcio napisał:

 > W sekcji "ServerLayout" mam ten wpis wyhaszować?
 > Czy to miałeś na myśli? Chcę się upewnić, żeby nie nababrać.
 >

tak.. wtedy bedziesz mial tylko jedno urzadzenie wskazujace... i spokojnie bedziesz mogl stwierdzic ktore w /dev odpowiada myszy, a ktore touchpad'owi...

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #16 dnia: 2005-12-29, 15:01:19 »
2005-12-29 14:20:52 chmooreck napisał:

> 2005-12-29 13:45:10 karolcio napisał:
 >
 >  > W sekcji "ServerLayout" mam ten wpis wyhaszować?
 >  > Czy to miałeś na myśli? Chcę się upewnić, żeby nie nababrać.
 >  >
 >
 > tak.. wtedy bedziesz mial tylko jedno urzadzenie wskazujace... i spokojnie bedziesz mogl
 > stwierdzic ktore w /dev odpowiada myszy, a ktore touchpad'owi...

Ręce opadają po raz n-ty. Wyhaszowałem wpis w ServerLayout,  zmieniałem /dev/input na mice i mouse0 i wciąż ten sam rezultat - touchpad ma się dobrze, mych nie chce działać. NIC nie rozumiem z tego.

zebra

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #17 dnia: 2005-12-29, 15:20:46 »
2005-12-29 15:01:19 karolcio napisał:

> 2005-12-29 14:20:52 chmooreck napisał:
 >
 > > 2005-12-29 13:45:10 karolcio napisał:
 >  >
 >  >  > W sekcji "ServerLayout" mam ten wpis wyhaszować?
 >  >  > Czy to miałeś na myśli? Chcę się upewnić, żeby nie nababrać.
 >  >  >
 >  >
 >  > tak.. wtedy bedziesz mial tylko jedno urzadzenie wskazujace... i spokojnie bedziesz mogl
 >  > stwierdzic ktore w /dev odpowiada myszy, a ktore touchpad'owi...
 >
 > Ręce opadają po raz n-ty. Wyhaszowałem wpis w ServerLayout,  zmieniałem /dev/input na mice i
 > mouse0 i wciąż ten sam rezultat - touchpad ma się dobrze, mych nie chce działać. NIC nie
 > rozumiem z tego.
 >

Mam mało czasu, musze gonić do roboty, ale przyszło mi do głowy pytanie czy próbowałeś konfiguracji graficznym narzedziem. Konkretnie konfiguracja komputera - przegląd i konfiguracja sprzetu. Masz tam jedna widoczna mysz, czy dwie? Jesli dwie to uruchom narzedzie konfiguracyjne i popróbuj, może to cos da.
Powodzenia

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #18 dnia: 2005-12-29, 15:22:16 »
2005-12-29 15:01:19 karolcio napisał:

> 2005-12-29 14:20:52 chmooreck napisał:
 >
 > > 2005-12-29 13:45:10 karolcio napisał:
 >  >
 >  >  > W sekcji "ServerLayout" mam ten wpis wyhaszować?
 >  >  > Czy to miałeś na myśli? Chcę się upewnić, żeby nie nababrać.
 >  >  >
 >  >
 >  > tak.. wtedy bedziesz mial tylko jedno urzadzenie wskazujace... i spokojnie bedziesz mogl
 >  > stwierdzic ktore w /dev odpowiada myszy, a ktore touchpad'owi...
 >
 > Ręce opadają po raz n-ty. Wyhaszowałem wpis w ServerLayout,  zmieniałem /dev/input na mice i
 > mouse0 i wciąż ten sam rezultat - touchpad ma się dobrze, mych nie chce działać. NIC nie
 > rozumiem z tego.
 > Kombinowałem również z wpisem w Device /dev/psaux no i to samo...

chmooreck

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #19 dnia: 2005-12-29, 16:51:54 »
jeszcze jedno.. ja uzywam protokolu IMPS/2, a nie ExplorerPS/2

moze to cos zmieni ?

devilan

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #20 dnia: 2005-12-29, 17:48:39 »
Witam!

Skoro już posprawdzałeś to o co prosili koledzy, to zrób to samo dla Knoppiksa uruchomionego z jądrem serii 2.4.x
Będziemy mogli porównać urządzenia w /dev/input oraz gdzie wskazują w obu przypadkach jak również wpisy w xorg.conf :)

Jeśli chodzi zaś o myszkę USB, to upewniłbym się czy myszka ma wsparcie jeśli chodzi o elektronikę, aby działać z przejściówką USB (tak, tak... przejściówka to kawał drutu - wszystko załatwia myszka). Pożyczenie od kogoś działającej myszki USB, żeby sprawdzić,  nie byłoby złym pomysłem :P


karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #21 dnia: 2005-12-29, 21:21:04 »
2005-12-29 17:48:39 devilan napisał:

> Witam!
 >
 > Skoro już posprawdzałeś to o co prosili koledzy, to zrób to samo dla Knoppiksa uruchomionego z
 > jądrem serii 2.4.x
 > Będziemy mogli porównać urządzenia w /dev/input oraz gdzie wskazują w obu przypadkach jak
 > również wpisy w xorg.conf :)
 >
 > Jeśli chodzi zaś o myszkę USB, to upewniłbym się czy myszka ma wsparcie jeśli chodzi o
 > elektronikę, aby działać z przejściówką USB (tak, tak... przejściówka to kawał drutu - wszystko
 > załatwia myszka). Pożyczenie od kogoś działającej myszki USB, żeby sprawdzić,  nie byłoby złym
 > pomysłem :P
 >
 >
Zdziwisz się, posprawdzałem na Knoppiksie z jednym i drugim jądrem, wpisy są identyczne w konfigu oraz taka sama jest zawartość /dev  i  /dev/input. Problem leży chyba głębiej. Mam wrażenie, że z kernelem 2.6 jest taki problem, że wyczuwając istnienie touchpada ( z którego mimo wszystko nie chcę rezygnować ) blokuje myszkę PS/2. Może się mylę, ale trochę to tak wygląda...

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #22 dnia: 2005-12-30, 00:43:15 »
2005-12-29 16:51:54 chmooreck napisał:

> jeszcze jedno.. ja uzywam protokolu IMPS/2, a nie ExplorerPS/2
 >
 > moze to cos zmieni ?

Twojego protokołu używałem już również, nie ma chyba rzeczy, której bym nie używał ... wszelkie możliwe wpisy chyba już były przeze mnie wpisane... i dalej to samo  !!!


chmooreck

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #23 dnia: 2005-12-30, 09:31:52 »
no to probuj kolejne wersje jadra ;-)

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #24 dnia: 2005-12-30, 10:22:00 »
2005-12-30 09:31:52 chmooreck napisał:

> no to probuj kolejne wersje jadra ;-)
Nie ma sensu, wszystkie z serii 2.6 zachowują się tak samo.
Wczoraj zainstalowałem z ciekawości kernel 2.4.28.0rc15
i porównywałem wpisy w xorg-u. Oczywiście myszka śmigała aż miło. W xorgu była tylko mysz PS/2, więc na kernelu 2.6.12 wyrzuciłem z xorg-a wszystko, co dotyczy touchpada. Uruchomiłem ponownie - oczywiście touchpad ma się extra, mycha nie działa. Cholera bierze...

devilan

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #25 dnia: 2005-12-30, 13:39:24 »
Eee... a nie możesz spróbować na tym samym systemie raz ruszyć z kernelem 2.4 a raz z 2.6?
Znaczy się mieć dwa kernele i sprawdzić przy tej samej konfiguracji/ tej samej instalacji na tym samym sprzęcie i tej samej dystrybucji? Bo z tego co napisałeś wynika, że dla dwóch różnych kerneli miałeś różne konfiguracje X'ów...

Wtedy mielibyśmy 100% pewności, że to nie kwestia konfiguracji systemu czy X'ów...

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #26 dnia: 2005-12-30, 14:14:47 »
2005-12-30 13:39:24 devilan napisał:

> Eee... a nie możesz spróbować na tym samym systemie raz ruszyć z kernelem 2.4 a raz z 2.6?
 > Znaczy się mieć dwa kernele i sprawdzić przy tej samej konfiguracji/ tej samej instalacji na
 > tym samym sprzęcie i tej samej dystrybucji? Bo z tego co napisałeś wynika, że dla dwóch różnych
 > kerneli miałeś różne konfiguracje X'ów...
 >
 > Wtedy mielibyśmy 100% pewności, że to nie kwestia konfiguracji systemu czy X'ów...

Jestem prawie pewien, że to nie kwestia X-ów. No właśnie wczoraj ruszałem Mandrivę 2006 raz z 2.4 a raz z 2.6.
Są jednak pewne różnice w xorg-u, np. przy 2.4 nie wykrywa touchpada ( brak wpisu), a jednak ów działa, jest tylko w sekcji InputDevice :
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/mouse"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
End Section

No i działa touchpad i PS/2.
Nic już nie wiem...

devilan

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-01-02, 09:35:20 »
2005-12-30 14:14:47 karolcio napisał:

> 2005-12-30 13:39:24 devilan napisał:
 >
 > > Eee... a nie możesz spróbować na tym samym systemie raz ruszyć z kernelem 2.4 a raz z
 > 2.6?
 >  > Znaczy się mieć dwa kernele i sprawdzić przy tej samej konfiguracji/ tej samej instalacji
 > na
 >  > tym samym sprzęcie i tej samej dystrybucji? Bo z tego co napisałeś wynika, że dla dwóch
 > różnych
 >  > kerneli miałeś różne konfiguracje X'ów...
 >  >
 >  > Wtedy mielibyśmy 100% pewności, że to nie kwestia konfiguracji systemu czy X'ów...
 >
 > Jestem prawie pewien, że to nie kwestia X-ów. No właśnie wczoraj ruszałem Mandrivę 2006 raz z
 > 2.4 a raz z 2.6.
 > Są jednak pewne różnice w xorg-u, np. przy 2.4 nie wykrywa touchpada ( brak wpisu), a jednak ów
 > działa, jest tylko w sekcji InputDevice :
 > Identifier "Mouse1"
 > Driver "mouse"
 > Option "Protocol" "auto"
 > Option "Device" "/dev/mouse"
 > Option "ZAxisMapping" "4 5"
 > End Section
 >
 > No i działa touchpad i PS/2.
 > Nic już nie wiem...

Hmm... czy w Mandrivie Xorg.conf generuje się automatycznie za każdym razem? Bo samo z siebie nie mogło zniknąć albo się pojawić w systemie coś w configu :P

Ja używam laptopa i myszka podlaczana na ps/2 chodzi mi z touchpadem jednoczesnie zarowno na jadrze serii 2.4 jak i 2.6

Szczerze - nie mam już pomysłów... Zmień protocol z auto na  PS/2 oraz sprawdź na jakie urządzenie wskazuje /dev/mouse
Może coś z GPM masz pomieszane dla touchpada, chociaz to nie tlumaczy wcale takiego zachowania przy roznych jadrach :/
Wylacz tez obsluge rolki ( zakomentuj ZAxisMapping). Generalnie touchpad gryzie sie z protokolem IMPS/2 i u mnie uzywanie touchpada z myszka rolkowa skutkowalo notorycznym automatycznym wedrowaniem kursora myszki w lewy dolny rog ekranu oraz losowymi samorzutnymi klikami :P
Takze przypuszczam, ze jedyne co, to moze byc tak, ze pod 2.4 inaczej wykrywana jest mysz niz na 2.6 jesli uzywa sie auto protocol w Xorg.conf

Ni mniej jednak nie mam doswiadczenia w tej kwestii - sa to tylko luzne wnioski wiec prosze kolegow bardziej doswiadczonych o ewentualne rozwianie niejasnosci albo sprostowanie jeslim glosil jakies herezyje :)

karolcio

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-01-03, 22:55:40 »
2006-01-02 09:35:20 devilan napisał:

> 2005-12-30 14:14:47 karolcio napisał:
 >
 > > 2005-12-30 13:39:24 devilan napisał:
 >  >
 >  > > Eee... a nie możesz spróbować na tym samym systemie raz ruszyć z kernelem 2.4 a raz
 > z
 >  > 2.6?
 >  >  > Znaczy się mieć dwa kernele i sprawdzić przy tej samej konfiguracji/ tej samej
 > instalacji
 >  > na
 >  >  > tym samym sprzęcie i tej samej dystrybucji? Bo z tego co napisałeś wynika, że dla
 > dwóch
 >  > różnych
 >  >  > kerneli miałeś różne konfiguracje X'ów...
 >  >  >
 >  >  > Wtedy mielibyśmy 100% pewności, że to nie kwestia konfiguracji systemu czy X'ów...
 >  >
 >  > Jestem prawie pewien, że to nie kwestia X-ów. No właśnie wczoraj ruszałem Mandrivę 2006
 > raz z
 >  > 2.4 a raz z 2.6.
 >  > Są jednak pewne różnice w xorg-u, np. przy 2.4 nie wykrywa touchpada ( brak wpisu), a
 > jednak ów
 >  > działa, jest tylko w sekcji InputDevice :
 >  > Identifier "Mouse1"
 >  > Driver "mouse"
 >  > Option "Protocol" "auto"
 >  > Option "Device" "/dev/mouse"
 >  > Option "ZAxisMapping" "4 5"
 >  > End Section
 >  >
 >  > No i działa touchpad i PS/2.
 >  > Nic już nie wiem...
 >
 > Hmm... czy w Mandrivie Xorg.conf generuje się automatycznie za każdym razem? Bo samo z siebie
 > nie mogło zniknąć albo się pojawić w systemie coś w configu :P
 >
 > Ja używam laptopa i myszka podlaczana na ps/2 chodzi mi z touchpadem jednoczesnie zarowno na
 > jadrze serii 2.4 jak i 2.6
 >
 > Szczerze - nie mam już pomysłów... Zmień protocol z auto na  PS/2 oraz sprawdź na jakie
 > urządzenie wskazuje /dev/mouse
 > Może coś z GPM masz pomieszane dla touchpada, chociaz to nie tlumaczy wcale takiego zachowania
 > przy roznych jadrach :/
 > Wylacz tez obsluge rolki ( zakomentuj ZAxisMapping). Generalnie touchpad gryzie sie z
 > protokolem IMPS/2 i u mnie uzywanie touchpada z myszka rolkowa skutkowalo notorycznym
 > automatycznym wedrowaniem kursora myszki w lewy dolny rog ekranu oraz losowymi samorzutnymi
 > klikami :P
 > Takze przypuszczam, ze jedyne co, to moze byc tak, ze pod 2.4 inaczej wykrywana jest mysz niz
 > na 2.6 jesli uzywa sie auto protocol w Xorg.conf
 >
 > Ni mniej jednak nie mam doswiadczenia w tej kwestii - sa to tylko luzne wnioski wiec prosze
 > kolegow bardziej doswiadczonych o ewentualne rozwianie niejasnosci albo sprostowanie jeslim
 > glosil jakies herezyje :)

Cuda niewidy, ja sam nie mogę rozgryźć Xorg.conf, dokonywałem już tutaj kilkudziesięciu różnych wpisów i nic nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. W końcu zdecydowałem się na kupno myszki z autentycznym interfejsem USB bez przejściówki. Podłączyłem do portu, włączyłem kompa no i oczywiście nic, ale tchnięty intuicją rozłączyłem i włączyłem ponownie (kiedyś o tym czytałem)no i wyobraź sobie, że działa bez zarzutu. Tak jest za każdym razem. Ale dlaczego ?! Na dystrybucji Knoppix z kernelem 2.6xx działa od razu O.K., co wcześniej nie miało miejsca. Co wydaje mi się śmieszne, wpisy w Xorg.conf nie zawsze mają wiele do powiedzenia, choć wiem, że brzmi to absurdalnie...

zebra

  • Gość
myszka PS/2 a jądra 2.6xx (laptop)
« Odpowiedź #29 dnia: 2006-01-04, 08:31:56 »
 > Cuda niewidy, ja sam nie mogę rozgryźć Xorg.conf, dokonywałem już tutaj kilkudziesięciu różnych
 > wpisów i nic nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. W końcu zdecydowałem się na kupno myszki z
 > autentycznym interfejsem USB bez przejściówki. Podłączyłem do portu, włączyłem kompa no i
 > oczywiście nic, ale tchnięty intuicją rozłączyłem i włączyłem ponownie (kiedyś o tym
 > czytałem)no i wyobraź sobie, że działa bez zarzutu. Tak jest za każdym razem. Ale dlaczego ?!
 > Na dystrybucji Knoppix z kernelem 2.6xx działa od razu O.K., co wcześniej nie miało miejsca. Co
 > wydaje mi się śmieszne, wpisy w Xorg.conf nie zawsze mają wiele do powiedzenia, choć wiem, że
 > brzmi to absurdalnie...

Z tym wyjęciem wtyku i podłaczeniem na nowo tez tak mam, wtedy, gdy wczesniej był uruchomiony windows. Coś zostaje w pamięci urzadzeń (może w biosie) po każdym systemie i sie poetm czasami gryzie.
Tak z ciekawości, czy po #reboot  nowa myszka też nie działa?