Nowe posty

Autor Wątek: Kompilacja nowego jądra - moduły  (Przeczytany 5445 razy)

Paweł_Kraków

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« dnia: 2005-12-26, 00:21:47 »
Witam !
Kilka dni temu zainstalowałem mandrivę 2006. Parametry komputera to:Celeron 2,66Ghz, 256MB RAM,dwa dyski po 80 GB każdy, grafika Radeon 9200, dźwięk Ymahama DSX-1. Na komputerze funkcjonuje Windows XP zainstalowany na jednej z partycji. W czasie prób zainstalowania Mandrivy komputer kilkukrotnie zawiesił się na samym początku instalacji (instalowałem na innej partycji niż Windows), ale za którymś razem wreszcie ruszył, i dalsza jej część przebiegła bez problemu. W tej chwili system zgłasza się programem rozruchowym, gdzie bez problemu wybieram Windowsa, lub Mandrivę. Problem pojawił się, gdy chciałem skonfigurować kartę dźwiękową (brak dźwięku). Po wejściu w menu \\"Centrum Sterowania\\", dalej  \\"sprzęt\\", zaznaczam ikonę \\"Przegląd i konfiguracja sprzętu\\". System zaczyna szukać urzadzeń, i ...tak mu zostaje. Komputer wiesza się tak, że czasami trzeba go wyłączyć z sieci. Sama Mandriva , gdy nie ruszam tej opcji, jak i Windows działają bez zarzutu. Płyta główna, dyski i RAM są nowe.Proszę o jakąś radę co z tym można zrobić. Szukałem już pomocy w kilku miejscach w internecie, ale niektóre osoby odpowiadające na posty były chyba w życiu strasznie niedowartościowane i traktują Forum Dyskusyjne jako miejsce do wstawiania złośliwych typu \\"doczytaj sobie instrukcję i nie zawracaj ludziom głowy\\", lub \\"ziepsiuła się kalta???Oj, jaka szkoda hi,hi !!\\" i podobnych. Z góry jednak dziękuję tym, którzy będą mi w stanie coś doradzić. Poazdawiam ! Paweł.

Bees

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-26, 12:30:54 »
2005-12-26 00:21:47 Paweł_Kraków napisał:

> Witam !
>Problem pojawił się, gdy chciałem skonfigurować kartę dźwiękową (brak
 > dźwięku). Po wejściu w menu \\"Centrum Sterowania\\", dalej  \\"sprzęt\\",
 > zaznaczam ikonę \\"Przegląd i konfiguracja sprzętu\\". System zaczyna szukać urzadzeń, i
 > ...tak mu zostaje. > internecie, ale niektóre osoby odpowiadające na posty były chyba w życiu strasznie
 > niedowartościowane ....

trzeba sie niestety do tego przyzwyczaic ;-)

 > w stanie coś doradzić. Poazdawiam ! Paweł.

Nie wiem czy pomoge , czy przy starcie systemu nie ma jakis komunikatow typu \\"nieudane\\" lub tym podobne co moglo by cie naprowadzic co powoduje konflikty. Jesli masz siec to sprobuj zaktualizowac system przez urpmi, a moze cos pomoze ...
Pozdrawiam, Bees!

Paweł_Kraków

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-28, 15:32:26 »
2005-12-26 12:30:54 Bees napisał:

> 2005-12-26 00:21:47 Paweł_Kraków napisał:
 >
 > > Witam !
 > >Problem pojawił się, gdy chciałem skonfigurować kartę dźwiękową (brak
 >  > dźwięku). Po wejściu w menu \\"Centrum Sterowania\\", dalej  \\"sprzęt\\",
 >  > zaznaczam ikonę \\"Przegląd i konfiguracja sprzętu\\". System zaczyna szukać
 > urzadzeń, i
 >  > ...tak mu zostaje. > internecie, ale niektóre osoby odpowiadające na posty były chyba
 > w życiu strasznie
 >  > niedowartościowane ....
 >
 > trzeba sie niestety do tego przyzwyczaic ;-)
 >
 >  > w stanie coś doradzić. Poazdawiam ! Paweł.
 >
 > Nie wiem czy pomoge , czy przy starcie systemu nie ma jakis komunikatow typu
 > \\"nieudane\\" lub tym podobne co moglo by cie naprowadzic co powoduje konflikty. Jesli
 > masz siec to sprobuj zaktualizowac system przez urpmi, a moze cos pomoze ...
 > Pozdrawiam, Bees!
 >

Witam !!
Mandriva jak i Windows dają się uruchomić z programu startowego bez żadnego problemu. Obydwa systemy wstają szybko, bez żadnych zacięc i komunikatów. W Windowsie bez zarzutu działają wszystkie urządzenia, więc sądzę, że są sprawne. Karta dźwiękowa Yamaha którą dyzponuję nie jest już najnowsza ale przyznam, że dźwięk ma bardzo dobry i nie chcę się jej pozbywać. Zajmuje co prawda dwa sloty, ale mam nadzieję, że to nie jest przyczyna problemu. Mandriva tak, jak wsześniej pisałem, również działa dobrze (poza opisywanym problemem z dźwiękiem) do momentu, gdy system zaczyna szukać zainstalowanych urządzeń.  Niestety na tą chwilę nie dysponuję siecią, ale faktycznie spróbuję się gdzieś podpiąć, i ściągnąć aktualizacje. Jak mi coś ruszy to napiszę.Dzięki za odpowieź ! Pozdrawiam !
Paweł

chmooreck

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-28, 15:58:36 »
w terminalu, spod roota (su) sprobuj odpalic alsaconf

olka

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-25, 21:24:14 »
Cześć,
zainstalowałam właśnie Slackware 10.2 i oczywiście zabrałam się za zmianę z kernela 2.4.31 na coś 2.6. Nigdy nie miałam problemu z kompilacją - jako, że nie za bardzo wyznaję się na sprzęcie zawsze ściągałam źródła z kernel.org i korzystając z defaultowego konfiga ewentualnie dodawałam coś, co było mi niezbędnę lub usuwałam to, czego byłam absolutnie pewna, że nie posiadam. Tak też zrobiłam i teraz. Make menuconfig, make bzImage, make modules, make modules_install. Reboot... i nie jest dobrze, żeby nie powiedzeć, że jest zupełnie źle: sieć nie działa, dźwięk także (co prawda nie skonfigurowany jeszcze, zeby nie mieć problemów z przejściem 2.4 -> 2.6, ale juz przy uruchamianiu kde komunikuje że błąd serwera dźwięku). Biorę lsmod, a tu zonk :/
załadowany jedynie moduł ntfs.
Próbuję modprobe via_rhine (zidentyfikowane przeze mnie jako moduł do sieci pod 2.4) i fatal: module not found
Identyczna sytuacja dla jądra 2.6.14.4 oraz 2.6.12.6 (na tym jądrze pod slackiem 10.1 wywalczyłam z pomocą uczynnych forumowiczów framebuffer, więc mogę powiedzieć, że mam już z nim doświadczenie...)
Nie posiadam, żadnych egzotycznych układów, sieciówka i dźwięk zintegrowane.
Gdzie robię błąd ? Czy w międzyczasie defaultowe ustawienia konfigów uległy drastycznemu odchudzeniu?

Dziękuję za podpowiedzi
olka

chmooreck

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-25, 21:58:35 »
no ja bym zaczal od sciagniecia 'slackowego' jajka (zrodel) 2.6.iles  - powinno byc skonfigurowane standardowo (zgadza sie ?) - no i budowal swoje na tej podstawie...

do kompilacji i instalacji modulow w 2.6 wystarczy make && make modules_install

zmiany w configu miedzy galeziami 2.4 i 2.6 zapewne byly dosc spore ;-)

olka

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-25, 22:14:34 »
2005-12-25 21:58:35 chmooreck napisał:

 > zmiany w configu miedzy galeziami 2.4 i 2.6 zapewne byly dosc spore ;-)

To nie podlega wątpliwości - nie darmo taka zmiana numeru :-), chodzi mi tylko o to, że jeśli w katalogu ze źródłami nie ma wcześniejszego konfiga, to ładowane są jakieś ustawienia domyślne czy cóś w tym rodzaju i ja nigdy na nie nie narzekałam, poza tymi wyjątkami, które poprawiałam (jakieś tam ntfs-y i fb itp). A tu taki zonk :/
No nic, pogooglam temat.

Dziękuję
olka

olka

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-25, 22:55:37 »
Ehh, kolejna droga przez mękę mnie chyba czeka :-). Dalej nie wiem czemu teraz nie działa ten sposób kompilacji, kiedy pod 10.1 sprawował się bez zarzutu, ale wyedytowałam ręcznie .config pod kontem modułów załadowanych pod jądrem 2.4 i jest znacznie lepiej - faktycznie moduł karty sieciowej był zupełnie not set ;-).
Zanim wszystko zacznie działać czeka mnie zapewne troszkę rekompilacji, ale dowiem sie przynajmniej dokładnie z czego zbudowany jest komputer :D.

pozdrawiam
olka

chmooreck

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-25, 23:34:22 »
When you have a working configuration file from 2.4, you can copy it to the upper 2.6 source directory as .config and do a

   make oldconfig.

prawde mowiac nie probowalem tego przy przejsciu 2.4 -> 2.6
ale jak widac gdzies wygooglalem, ze powinno dzialac... ;-)

czyli skopiuj twoja dzaialajaca konfiguracje z 2.4 do katalogu glownego ze zrodelkami 2.6 i daj
# make oldconfig
przygotuj sie psychicznie na udzielanie odpowiedzi do opcji, ktorych nie umial sobie dopasowac ;-)

chmooreck

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-25, 23:37:38 »
2005-12-25 23:34:22 chmooreck napisał:
WROC !! widac wygooglac mozna rozne rzeczy...

moze ci sie przydac:

http://www.gentoo.org/doc/en/migration-to-2.6.xml

powodzenia ;-)

olka

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-26, 00:42:11 »
2005-12-25 23:37:38 chmooreck napisał:

> 2005-12-25 23:34:22 chmooreck napisał:
 > WROC !! widac wygooglac mozna rozne rzeczy...
 >
 > moze ci sie przydac:
 >
 > http://www.gentoo.org/doc/en/migration-to-2.6.xml
 >
 > powodzenia ;-)

:-) Dobrze, że doszłam do wniosku, że wole się czegoś nauczyć, niż używać jakieś automagiczne sposoby. Sieć juz działa, teraz zabiorę się za muzykę i lpt (drukarka) a potem takie zbytki jak vesafb-tng.
Swoją drogą znowu link do gentoo... Chyba jak nabędę nieco wiedzy zainstaluję, bo chyba żaden inny system nie ma tak swietnej dokumentacji :D.

Ogromnie dziekuję za pomoc
olka

haves

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-21, 12:11:39 »
Mam nastepujacy problem po skonfigurowaniu jajka make menuconfig -> make bzImage  -> make modules -> make modules_install
skonfiugurowaniu lilo restarcie wyskakuje KERNEL PANIKED i sie wiesza na tym napisie pomóżcie mam slackwera 10.2

Maciek_Rutecki

  • Gość
Kompilacja nowego jądra - moduły
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-21, 13:33:07 »
2006-01-21 12:11:39 haves napisał:

> Mam nastepujacy problem po skonfigurowaniu jajka make menuconfig -> make bzImage  -> make
 > modules -> make modules_install
 > skonfiugurowaniu lilo restarcie wyskakuje KERNEL PANIKED i sie wiesza na tym napisie pomóżcie
 > mam slackwera 10.2

1. Nowy problem -> nowy watek
2. Za malo informacji, a i te podane są napisane z błędem.
3. http://rtfm.killfile.pl/

--
Maciek