Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra  (Przeczytany 22824 razy)

ziro1

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« dnia: 2005-12-24, 10:18:05 »
Witam, mam pare pytań (typowo lamerskich) no ale co nie kazdy jest doskonały:) mianowicie:

1.Jak zrobic w slacku bu przy zaladowaniu systemu odbywalo sie logowanie graficzne, a nie spod konsoli?

2.Gdzie nalezy wprowadzic zmiane, by zwykly uzytkownik mogl wykonac polecenie typu: halt, reboot(sa dostepne tylko dla roota)

>hmm...wiem ze sa swieta, brak czsu ,ale jak ktos sie bedzie nudzil, piszcie<>thanks<

chmooreck

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-24, 11:52:39 »
2005-12-24 10:18:05 ziro1 napisał:

 > 1.Jak zrobic w slacku bu przy zaladowaniu systemu odbywalo sie logowanie graficzne, a nie spod
 > konsoli?

to zalezy od poziomu uruchamiania - poczytaj poczatek pliku /etc/inittab
tam tez sie ustawia domyslny poziom

 > 2.Gdzie nalezy wprowadzic zmiane, by zwykly uzytkownik mogl wykonac polecenie typu: halt,
 > reboot(sa dostepne tylko dla roota)

zainteresuj sie poleceniem sudo i jego plikem konfiguracyjnym /etc/sudoers

darvark

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-24, 12:07:51 »
2005-12-24 11:52:39 chmooreck napisał:

> 2005-12-24 10:18:05 ziro1 napisał:
 >
 >  > 1.Jak zrobic w slacku bu przy zaladowaniu systemu odbywalo sie logowanie graficzne, a nie
 > spod
 >  > konsoli?

w inittab jako domyslny ustawiasz 4 runlevel zamiast 3

 >  > 2.Gdzie nalezy wprowadzic zmiane, by zwykly uzytkownik mogl wykonac polecenie typu:
 > halt,
 >  > reboot(sa dostepne tylko dla roota)
 
 w konfiguracji login menadzera dodajesz w opcji allow shutdown:
local everybody. ewentualnie mozesz dodac uzytkownika do grupy wheel bodajze albo root juz dokladnie nei pamietam

toszek-waszek

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-23, 21:02:43 »
Witam wszystkich mam problem mam karte na chcipsecie Prism 2 i 2 systemy Mandriva 2005 i Win Xp i tutaj pojawia sie problem jezeli cos sie bawie np. kismetem w Linuksie i poxniej kiedy chce sobie wlaczyc Windowsa to sie nie da i musze wyjac karte z kompa uruchomic kompa, wyłączyc kompa włożyc karte i włączyć kompa i dopiero wtedy wszystko dziala. Taki koleś mi powiedział ze ta karta z Linuksem robia jakis bład przez co Win nie chce sie uruchomic win (zgadzam sie z nim to jest logiczne) a gdy nic nie robie z ta karta pod Linuksem wszystko dziala. I ten koles mi powiedział że mam "zchaszowac acpi" i zeby to zrobic trzeba skonfigurować jądro Linuksa i tutaj apel Ludzie prosze was kto ma jakies pomysly stronki na ten temat prsze was piszciez góry dzięki Pozdrowianka i zycze wszytskic Wesołych Świąt.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-23, 21:36:19 »
2005-12-23 21:02:43 toszek-waszek napisał:

> Witam wszystkich mam problem mam karte na chcipsecie Prism 2 i 2 systemy Mandriva 2005 i Win Xp
 > i tutaj pojawia sie problem jezeli cos sie bawie np. kismetem w Linuksie i poxniej kiedy chce
 > sobie wlaczyc Windowsa to sie nie da i musze wyjac karte z kompa uruchomic kompa, wyłączyc
 > kompa włożyc karte i włączyć kompa i dopiero wtedy wszystko dziala. Taki koleś mi powiedział ze
 > ta karta z Linuksem robia jakis bład przez co Win nie chce sie uruchomic win (zgadzam sie z nim
 > to jest logiczne) a gdy nic nie robie z ta karta pod Linuksem wszystko dziala. I ten koles mi
 > powiedział że mam "zchaszowac acpi" i zeby to zrobic trzeba skonfigurować jądro
 > Linuksa i tutaj apel Ludzie prosze was kto ma jakies pomysly stronki na ten temat prsze was
 > piszciez góry dzięki Pozdrowianka i zycze wszytskic Wesołych Świąt.


W grub/lilo do opcji kernela dodaj pci=noacpi lub acpi=off, jak dopisac znajdziesz w archiwalnych postach (wpisujac w wyszukiwarke acpi lub grub lub lilo. Zobaczymy, co to da.

--
Maciek

toszek-waszek

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-24, 10:30:48 »
Ale o ile wiem lilo i grub to sa środowiska graficzne a ja mam kde i wogole nie rozumiem Twojej wypowiedzi, mógłbyś jakoś dokładniej powiedziec co mam zrobić i weź pod uwage że o kompilacji jądra nie mam zielonego pojęcia

TheUsh

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-24, 11:49:25 »
2005-12-24 10:30:48 toszek-waszek napisał:

> Ale o ile wiem lilo i grub to sa środowiska graficzne a ja mam kde i wogole nie rozumiem Twojej
 > wypowiedzi, mógłbyś jakoś dokładniej powiedziec co mam zrobić i weź pod uwage że o kompilacji
 > jądra nie mam zielonego pojęcia

lilo i grub to bootloadery - to co sie pojawia przy wlaczeniu kompa i masz tam wybor systemu. pliki konfiguracyjne gruba i lilo sa w katalogu /boot

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-24, 14:29:45 »
2005-12-24 10:30:48 toszek-waszek napisał:

> Ale o ile wiem lilo i grub to sa środowiska graficzne a ja mam kde i wogole nie rozumiem Twojej
 > wypowiedzi, mógłbyś jakoś dokładniej powiedziec co mam zrobić i weź pod uwage że o kompilacji
 > jądra nie mam zielonego pojęcia

Nie wiem, kto Ci polecił kompilację jądra, ale chyba przesadził. Poszukaj u siebie czy używasz GRUB czy LILO (to są programy rozruchowe ).

--
Maciek

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-24, 14:30:27 »
2005-12-24 11:49:25 ush napisał:

> 2005-12-24 10:30:48 toszek-waszek napisał:
 >
 > > Ale o ile wiem lilo i grub to sa środowiska graficzne a ja mam kde i wogole nie rozumiem
 > Twojej
 >  > wypowiedzi, mógłbyś jakoś dokładniej powiedziec co mam zrobić i weź pod uwage że o
 > kompilacji
 >  > jądra nie mam zielonego pojęcia
 >
 > lilo i grub to bootloadery - to co sie pojawia przy wlaczeniu kompa i masz tam wybor systemu.
 > pliki konfiguracyjne gruba i lilo sa w katalogu /boot
 >


Lilo są w /etc/lilo.conf

--
Maciek

toszek-waszek

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-24, 19:55:28 »
Ja sobie sprawdziłem i mam coprawda bardzo głupie pytanie ale niestety nie znam na niego odpowiedzi wiec sie nie boje tylko pytam co to jest acpi ?? i czy wyłączenie tego tzn. zchaszowanie ??

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-25, 15:18:10 »
2005-12-24 19:55:28 toszek-waszek napisał:

> Ja sobie sprawdziłem i mam coprawda bardzo głupie pytanie ale niestety nie znam na niego
 > odpowiedzi wiec sie nie boje tylko pytam co to jest acpi ?? i czy wyłączenie tego tzn.
 > zchaszowanie ??

http://pl.wikipedia.org/wiki/ACPI

"zachaszowac" to po polsku wyłaczyć

Podejrzewam, że Linuks wyłacza kartę i potem są z nią problemy (zwykle wina leży w BIOSie, ale wymagałoby to aktualizacji). Zatem acpi=off oznacza całkowite wyłączenie acpi, ale szkoda, bo będziesz musiał wyłaczać komputer za pomocą wyłacznika. pci=noacpi wyłaczenie acpi ale tylko dla urządzeń pci (niech ktoś mnie poprawi jeśli coś namieszałem).

--
Maciek

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-25, 15:20:15 »
Bład może być w skryptach kasujących ustawienia karty sieciowej podczas wyłączenia komputera (chyba nawet było w listopadzie cos na forum), ale najpierw zobaczymy, czy to wina ACPI.

--
Maciek

toszek-waszek

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-25, 22:16:37 »
Ludzie przeczytałem tą stronke z wikipedii i jeszcze pare innych ale tak naprawde nic z tego nie rozumiem, i mam następne pytanie co sie stanie jezeli wyłacze acpi i co onacza ten tekst:"ale szkoda, bo będziesz musiał wyłaczać komputer za pomocą wyłacznika. pci=noacpi wyłaczenie acpi ale tylko dla urządzeń pci" Wydaje mi sie  że acpi jest związane z biosem i z wedlug mojego rozumowania jezli to wyłącze to sie wyłaczy w obu moich systemach ( Linuksie i windowsie) a ja chce aby mi dziala la prawidołowie na Linuksie. Nie wiem zapewne nie mam racji ale prosze was niech ktos to mi wytlumaczy o co chodzi z tym acpi bo boje sie cos ruszac w kompie bo nie chce nic skopac poważnego. Pomóżcie !!!

Maciek_Rutecki

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-25, 22:29:20 »
2005-12-25 22:16:37 toszek-waszek napisał:

> Ludzie przeczytałem tą stronke z wikipedii i jeszcze pare innych ale tak naprawde nic z tego nie
 > rozumiem, i mam następne pytanie co sie stanie jezeli wyłacze acpi i co onacza ten
 > tekst:"ale szkoda, bo będziesz musiał wyłaczać komputer za pomocą wyłacznika. pci=noacpi
 > wyłaczenie acpi ale tylko dla urządzeń pci" Wydaje mi sie  że acpi jest związane z biosem
 > i z wedlug mojego rozumowania jezli to wyłącze to sie wyłaczy w obu moich systemach ( Linuksie
 > i windowsie) a ja chce aby mi dziala la prawidołowie na Linuksie. Nie wiem zapewne nie mam
 > racji ale prosze was niech ktos to mi wytlumaczy o co chodzi z tym acpi bo boje sie cos ruszac
 > w kompie bo nie chce nic skopac poważnego. Pomóżcie !!!

Wyłaczenie ACPI w Linuksie wyłaczy go tylko w Linuksie, to chyba logiczne? Nic nie skopiesz, w najgorszym przypadku nie uruchomisz Linuksa, a to da sie naprawić. Może byś wreszcie sprawdził czy masz LILO czy GRUB to było by fajnie. Potem doczytaj na google.pl jak wygląda plik konfiguracyjny, to wtedy pogadamy.

--
Maciek

toszek-waszek

  • Gość
Problem z kartąsieciową i kompilacjąjądra
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-12-26, 12:11:21 »
Ja używam LILO z menu graficznym a jesli chodzi o plik konfiguracyjny znalazłem i wiem jak wygląda ale nie wiem co mam w nim zmienic. Moze mam go tu wkleić i ktoś mi powie co zmienić ??? Pozdrowianka