Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Klawiatura multimedialna  (Przeczytany 8476 razy)

darvark

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« dnia: 2005-12-22, 15:40:36 »
witam
z gory uprzedzam ze nie mam zamiaru wywolywac zadnych plomiennych dyskusji pelnych wyzwisk i klotni. chce poznac opinie osob ktorych najbardziej dotyczy ta kwestia. tzn poczatkujacych.
a dokadniej chce zapytac czemu na swoja pierwsza dystrybucje wybieraja mandrive? wiem ze jest ladna klikana i wogole, ale jak przegladam forum to przytlaczajca wiekszosc postwo dotyczy problemow z ta dystrybucja.
bede wdzieczny za w mairae tresciwe i konkretne odpowiedzi.
pozdrawiam

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-22, 16:03:29 »
Też mnie to dziwi. Pewnie dlatego, że chcą darmowego Windowsa.

Działa \\"n\\" dni po instalacji dobrze jak Windows, a potem zaczynają się jaja. Zwiechy, błędy, problemy z aplikacjami, z systemem.

Domyślam się że cięzko jest przejść z Windowsa na stabilny system  - pewnie dlatego Mandriva

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-22, 16:32:12 »
A jeszcze jedna kwestia.

Wybierają początkujący Mandrive bo czytają debilne teksty pisane przez jełopów, którzy mają tylko doświadczenia z Mandrivą i są \\"super znawcami linuksów\\".

Szlak mnie poprostu trafia. Np. Debian jest 10 razy prostszy, bo i tak należy zakładać, że jedynie co taki newbie robi to instaluje nowy software.

Potem i tak jest ewentualnie ten sam problem z konfiguracją czegoś - np serwera ftp. No ale już nie newbie.

Też nie to, że usrałem sie na Debiana, bo go nie używam. Jest dla mnie za wolny. Używam sobie Gentoo. Ale no cóż, pominę fakt, żę zainstalowałem Gentoo po miesiącu pracy z Linuksem i bladym pojęciem o tym systemie. Wystarczy znać angielski i robić tak jak pisze w manualu.

Zresztą macie tu alternatywy dla total newbie:
- Debian, Ubuntu, Kubuntu (zapamietać apt-get ciężko jest, wiem. A wogóle synaptica znaleść w menu to jest nierealne)
- VLOS (nauczyć się emerge - hardcore)

dla newbie w unixach
- Debian, Ubuntu, Kubuntu, VLOS
- Arch Linux

za nic nie zainstaluje nikomu
- Red Hat\\'ów i SuSe - dopuki reposytoriów nie zrobią jak należy
- Mandrivy - bez komentarza
- Lycoris - śmiech na sali

Pomijam reszte dystrynucji z racji tego, że są to popostu ciekawostki lub distra dla ludzi już siedzących w temcie linuksów.

Panoramix

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-22, 18:04:36 »
Witam

Bardzo ciekawa opinia o Madrivie ale na mój gust twoje podejście jest bardzo przesadzone.

Większość serverów, które stawian chodzą na dawnym mandraku lub nowej mandrivie i nie mam z nimi żadnym probelmów chodzą już całe lata i nie było restartów (nawet jądra nie kompilowałem).

Mówienie, że Mandrake szybko pada ?? a który system szybko nie pada jak człowiek zaczyna się uczyć?? ja swojego pierwszego Slackware rozwaliłem chyba w 2 dni jak się uczyłem poprostu odleciał. Nie ma takiego systemu, który wytrzymałby proces uczenia się i przetrwał bez uszczerbku.

A teraz jeszcze jedno: życzę ci, żebyś kiedyś musiał popracować w firmie, która poważnie podchodzi do linuxa i zainstalował tam sobie swoje gento, ubuntu czy co tam chcesz. Gento niby super: emerge sciąga i kompiluje ty prezentujesz szefowi program a on zapyta cię a gdzie dokumentacja ?? z jakimi flagami się kompilowało, gdzie są wszystkie pliki, a poza tym kto da nam wsparcie do niestandardowo skompilowanego systemu nie mówiąc już o przekompilowanym jądrze? i wtedy nagle okazuje się, że wcale nie jest tak wesoło.

Z gento można się wiele nauczyć człowiek zaczyna rozumieć jak to wszystko działa, co to są zależności i inne rzeczy ale nie znam firmy, która używała by go jako serwera (tzn znałem 2 ale szybko przeszły na Red Hata Enterprise 3.0).

Ale wracając do tematu jeżeli ktoś mówi mi, że Mandriva działa kilka dni a potem się sypie to znaczy, że nie umie jej zainstalować ani skonfigurować jak się tego nie potrafi to nawet Vectro linux (jeszcze bardziej spartański Slackware) pada i nie chce wstać.

Nawet Windows postawiony i skonfigurowany w odpowiedni sposób działa latami problem tylko w tym, że nieziemsko dużo czasu zajmuje taka konfiguracja a poza tym kosztuje niesamowice dużo pieniędzy i chyba dlatego Windows jest tak bardzo polecany przez wszystkie firmy konsultingowe: przy Windowsie jest dużo pracy:)

Pozdrawiam
Panoramix

xadmi

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-22, 22:42:29 »
2005-12-22 16:32:12 yonami napisał:

> A jeszcze jedna kwestia.
 >
 > Wybierają początkujący Mandrive bo czytają debilne teksty pisane przez jełopów, którzy mają
 > tylko doświadczenia z Mandrivą i są \\"super znawcami linuksów\\".
 >
 > Szlak mnie poprostu trafia. Np. Debian jest 10 razy prostszy, bo i tak należy zakładać, że
 > jedynie co taki newbie robi to instaluje nowy software.
 >
 > Potem i tak jest ewentualnie ten sam problem z konfiguracją czegoś - np serwera ftp. No ale już
 > nie newbie.
 >
 > Też nie to, że usrałem sie na Debiana, bo go nie używam. Jest dla mnie za wolny. Używam sobie
 > Gentoo. Ale no cóż, pominę fakt, żę zainstalowałem Gentoo po miesiącu pracy z Linuksem i bladym
 > pojęciem o tym systemie. Wystarczy znać angielski i robić tak jak pisze w manualu.
 >
 > Zresztą macie tu alternatywy dla total newbie:
 > - Debian, Ubuntu, Kubuntu (zapamietać apt-get ciężko jest, wiem. A wogóle synaptica znaleść w
 > menu to jest nierealne)
 > - VLOS (nauczyć się emerge - hardcore)
 >
 > dla newbie w unixach
 > - Debian, Ubuntu, Kubuntu, VLOS
 > - Arch Linux
 >
 > za nic nie zainstaluje nikomu
 > - Red Hat\\'ów i SuSe - dopuki reposytoriów nie zrobią jak należy
 > - Mandrivy - bez komentarza
 > - Lycoris - śmiech na sali
 >
 > Pomijam reszte dystrynucji z racji tego, że są to popostu ciekawostki lub distra dla ludzi już
 > siedzących w temcie linuksów.

 Chyba kolega rzeczywiście słabo zna ową  Mandrivę/mandarynkę/Mandrake .... :)
 I wydziwia ....:-[

xadmi

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-22, 23:39:14 »
 > a dokadniej chce zapytac czemu na swoja pierwsza dystrybucje wybieraja mandrive?
 
 Nie wiem ,to chyba kwestia jakiejs reklamy ( :D )

 > problemow z ta dystrybucja.

  Jak z każdą ...zdaje się  ani mniej ani wiecej  :-P

 > bede wdzieczny za w mairae tresciwe i konkretne odpowiedzi.

  Użyj i zobacz ...

 > pozdrawiam
 
  Pozdrawiam .
 >

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-23, 05:21:29 »
Wiesz, ja pisałem o użytkownikach domowych.

A w firmach jak ktoś instaluje Mandrake to gratuluje informatyka. Dla firm jest SuSe i Red Hat. Są nafaszerowane gotowymi rozwiązanami typu security i administration :-) Poza biurem robi sie kłopot, bo jednak w domu ciągle coś nowego sie instaluje.

Oczywiście to jest MOJA opinia.

Znam również adminów, którzy serwery postawili właśnie na Gentoo. No ale oni faktycznie są dziwni - tacy typowi informatycy, samouki. Wiedze mają niebywała w tym zakresie. Nawet umieją sobie przetestować czy przy próbie włamania system zareaguje poprawnie :-)

Oczywiście muszę przytoczyć opinie ludzi, którzy mieli domowe doświadczenia z RH/SuSe czy Mandaryną, a teraz pracjących na Debianie. Naprawdę oni są dużo bardziej zadowoleni ze swojego systemu, dużo więcej potrafią sami zrobić i dużo bardziej doceniają możliwości linuksa :-)

Wybór zawsze należy do usera. Jak mam swoje ulubione distra, Gentoo,Gentoo/VLOS,Debian,PC-BSD,SuSe,RH

Za niedługo będę chwalić Red Hata, któremu brakuje tylko jednego: reposytoriów. Niby są, ale jeszcze ich funkcjonaność jest nie najlepsza. :D Teraz kolej na SuSe...

W przypadku SuSe, reposytoria + YAST + (regularne i bezpieczne update\\'y) dadzą niebywałe możliwości początkującym jak i zaawansowanym - poprostu tym, którzy będą mieli ochote popracować prościej na desktopie.

Spodziewam się, że w ciągu 3 lat RH i SuSe zmonopolizują rynek newbie :D A przyznaje również, że Mandaryna robi się coraz bardziej stabilna :-) Poczekamy 3 lata

Pozdrawiam

darvark

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-23, 07:21:57 »
2005-12-22 23:39:14 xadmi napisał:

>
 >  > a dokadniej chce zapytac czemu na swoja pierwsza dystrybucje wybieraja mandrive?
 >  
 >  Nie wiem ,to chyba kwestia jakiejs reklamy ( :D )
 >
 >  > problemow z ta dystrybucja.
 >
 >   Jak z każdą ...zdaje się  ani mniej ani wiecej  :-P
 >
 >  > bede wdzieczny za w mairae tresciwe i konkretne odpowiedzi.
 >
 >   Użyj i zobacz ...
 >
 >  > pozdrawiam
 >  
 >   Pozdrawiam .
 >  >
 >

nie ja nie chce sprawdzac bo juz mialem stycznaosc z mandriva i jednak wole starego poczciwego slackware. ale poprostu pytam z ciekawosci. malo ktory newbie siega po redhata, juz nawet aurox rzadziej sie pojawia. ciagle tylko mandriva. w sumie to moze i dobrze, ale zaciekawila mnie ta tendencja ze wiekszosc osob wybiera wlasnie to.

sco

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-23, 07:32:30 »
2005-12-23 07:21:57 darvark napisał:

> 2005-12-22 23:39:14 xadmi napisał:
 >
 > >
 >  >  > a dokadniej chce zapytac czemu na swoja pierwsza dystrybucje wybieraja mandrive?
 >  >  
 >  >  Nie wiem ,to chyba kwestia jakiejs reklamy ( :D )
 >  >
 >  >  > problemow z ta dystrybucja.
 >  >
 >  >   Jak z każdą ...zdaje się  ani mniej ani wiecej  :-P
 >  >
 >  >  > bede wdzieczny za w mairae tresciwe i konkretne odpowiedzi.
 >  >
 >  >   Użyj i zobacz ...
 >  >
 >  >  > pozdrawiam
 >  >  
 >  >   Pozdrawiam .
 >  >  >
 >  >
 >
 > nie ja nie chce sprawdzac bo juz mialem stycznaosc z mandriva i jednak wole starego poczciwego
 > slackware. ale poprostu pytam z ciekawosci. malo ktory newbie siega po redhata, juz nawet aurox
 > rzadziej sie pojawia. ciagle tylko mandriva. w sumie to moze i dobrze, ale zaciekawila mnie ta
 > tendencja ze wiekszosc osob wybiera wlasnie to.
 >

A może tak najpierw zdefiniować to o czym mowa, czyli stabilność systemu. Co właściwie znaczy ta \\"stabilność\\". Czy mamy na myśli to, że system będzie stał i stał i stał i stał... Mój XP czasem stoi tygodniami bez restartu :) Jeśli nie jest przeciążany instalacjami to też mu się nic niedobrego nie dzieje. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że newbie wywala każdy system :) Ja zawieszam Mandrivę raz na dzień :D Przyznaję, że jestem żółtodziobem w kwestii linuxow, na windowsach trochę się znam, ale gadki typu \\"ta dystrybucja jest do bani, ta się tylko liczy\\" wydają mi się nieco przesadzone :)) Ja na początek wybrałem Mandrake\\'a, teraz kontynuuję z Mandrivą i nie narzekam. Parę razy już mnie pozytywnie zaskoczyła, czego i wszystkim życzę ;D
Pozdrawiam
B.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-23, 15:41:47 »
Sam rozpoczynałem z Mandrake 9.1, teraz używam czegoś innego, ale mniejsza z tym.

IMO Najczęsciej pojawiają się problemy z Mandrivą gdyż:

- jest najpopularniejsza wśród newbie,
- jak sie nie zna systemu, to łatwo go uszkodzić - sam wielokrotnie byłem zmuszony reinstalować system (np. uszkodziłem libc :D ),

--
Maciek

jezior

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-23, 15:57:02 »
2005-12-23 15:41:47 Maciek_Rutecki napisał:

> sam wielokrotnie byłem zmuszony reinstalować
> system (np. uszkodziłem libc :D ),

no rozumiem zdarza sie cos uszkodzic ;-) Ale od razu reinstalowac? eeeee.... Maciek....

pzdr
jezior

Maciek_Rutecki

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-23, 18:59:09 »
2005-12-23 15:57:02 jezior napisał:

> 2005-12-23 15:41:47 Maciek_Rutecki napisał:
 >
 > > sam wielokrotnie byłem zmuszony reinstalować
 > > system (np. uszkodziłem libc :D ),
 >
 > no rozumiem zdarza sie cos uszkodzic ;-) Ale od razu reinstalowac? eeeee.... Maciek....
 >
 > pzdr
 > jezior

W pierwszym tygodniu skasowałem sobie /boot, wtedy nie wiedziałem nic o chroot. Raz rozjechała mi się tablica partycji. O libc już wspomniałem. Chciałem sprawdzić, czy bez /usr system ruszy (w zasadzie ruszył, ale niekoniecznie tak jak chciałem), na szczęście naprawiem. Żeby było weselej na początku (pierwsze pół roku) uczyłem się obsługi Linuksa nie mając dostępu do sieci.

Różne rzeczy wyprawiałem. :-)

--
Maciek

Sufixx

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-23, 22:23:55 »
Dlaczego Mandriva?

Dużo osób mówi, że jest najlepsza dla początkujących, a takich (nie oszukujmy się) chyba najwięcej.
Osobiście poprzednio używałem Mandrake 9.2 potem 10.1 jeszcze jakiś Aurox sie nabił. Tydzień temu ściagnąłem sobie Mandrive (Miała być inna dystrybucja, ale jeszcze nie czuję się na siłach :P) , i narazie nie narzekam. System stabilny, jak dotąd raz tylko sie wiesił (moja wina), konfiguracja i wszystko ok. No mam tylko małe problemy z zainstalowaniem nowszysch sterowników nvidii, ale coś pokombinuje.

Za parę miesięcy bedę mógł wyrazić pełniejszą opinię... O ile mandriva tyle ze mną wytrzyma :PP


ŻYCZE WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT!!! :D

dziki1250

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-24, 10:47:44 »
Czemu mandriva?? Wcześniej miałem Fedore Core 4 i myślałem, że nerwice dostane. Jak coś miało działać bez zbędnych ceregieli to nie działało. Jak chciałem sobie troche pokombinować to też się nie dało. Chciałem coś ze źrudeł skompilować i nie dało się bo fedora ma dziwne rozmieszczenie plików. Dzisiaj pocztą pownien przyjść grudnoiwy numer linuxa+ z mandriva i slackiem i mandrive zainstaluje sobie do użytkowania a slcacka do kombinowania i będzie git:D

jezior

  • Gość
Klawiatura multimedialna
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-12-24, 11:12:43 »
2005-12-23 18:59:09 Maciek_Rutecki napisał:

> Żeby było weselej na początku (pierwsze pół roku) uczyłem się obsługi Linuksa nie mając dostępu do
 > sieci.

Ja mialem modem w pracy :D 28,8 do ktorego moglem sie dobrac tak z 30 min. dziennie :D, ale to byly czasy :] numer dostepowy z NASK... , konto pocztowe *@alfa.nask.costam... Ja pier* to juz z 10 lat bedzie ROTFL
hehe :D nie pamietam dokladnie ale juz chyba zaczynały kernele 2.0.x wchodzic  :]
Linux poznikal z moich kompów na rzecz BSD w tak zwanym miedzyczasie (mam jeszcze 2 slacki) ze wzgledu na to ze przestal mi zupelnie odpowiadac kierunek rozwoju linuxa jako takiego, ale zmienil zupelnie moj swiatopoglad i za to mu chwala :D