Nowe posty

Autor Wątek: zamykanie systemu  (Przeczytany 3009 razy)

sco

  • Gość
zamykanie systemu
« dnia: 2005-12-21, 13:08:40 »
OK, wiedziałem do tej pory, że Linux króluje ;D ale dzisiaj moja Mandriva przeszła sama siebie. W czasie instalacji nie miałem podłączonego skanera. Dzisiaj podłączyłem skaner i szukałem info o zainstalowaniu mojego Plusteka. Tak dla próby, przed wszystkim wpisałem scanimage -L i... skaner sam się zainstalował :D

Mandriva ROX :D
Pozdrawiam wszystkich i życzę Wesołych Świat ;D

Lorenzo

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-21, 15:12:50 »
Poprostu wynika to z kwantowania czasu i tunelowania przestrzenii :P

stoper4

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-21, 21:10:33 »
a ja se tez zainstaluje linuxa jak mi minie kara na kompa bo teraz siedze po cichu :PPP

szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-21, 10:50:56 »
Mam Mandriva 2006.Są dwa konta-root i użytkownik.Obojetnie, na którym jestem zalogowany i mam ochotę skończyć pracę z komputerem nie mogę normalnie zamknąc systemu.Wygląda to w ten sposób, że po kliknieciu na ikonę Centrum otwiera się okno z komendami a tam klikam na wyloguj (bo innego polecenia tego typu tam nie ma);pojawia si ę z kolei okienko ze śpiącym druidem ale tylko z dwoma przyciskami:wyloguj i anuluj.Po wyloguj otwiera sie okno z localhost drugiego konta.Po wpisaniu hasła uruchamia się system; ja znowu na wuloguj,znowu smok i znowu okno z localhost,i tak wkoło Wojtusia...a mi pozostaje palec na reset.Pytam bo dzień wcześniej po tygodniu użytkowania MandrakeLinux 10.1 zainstalowałem właśnie tę M 2006; robiąc to w ten sposób,że gdzieś tam na etapie instalacji zaznaczylem opcję:,,uaktualnij''(czy jakoś tak inaczej) zamiast ,,zainstaluj od nowa''.Gdzieś to wyczytałem, a miałem tam trochę plików pościągane.no i pamietam ,ze tam po wyloguj okno ze smokiem miało dodatkowo przycisk -,,zamknij system''Czy to był jednak błąd z mojej strony taki typ instalacji?Szukałem też w ustawieniach ale tam jest tylko mowa o otwieraniu systemu a nic o zamykaniu.No i jeszcze jedno -nie mam polskich znaków diakrytcznych,chociaz w konfiguracji mam polską 105 znakową klawiaturę.Probowałem też komend halt i reeboot; z tym samym skutkiem

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-21, 11:01:06 »
Jak używasz KDM to
Centrum Sterowania KDE/Administracja Systemem/Menadżer Logowania

Jak używasz GDM to
a) wpisujesz "uruchom" w KDE
kdesu gdmsetup
b) z konsoli
su
{password}
gdmsetup

Tam sie fajkuje "Zwykły użytkownik może wykonać WYŁĄCZ"

Od tej chwili będzie WYŁĄCZ działać, a w dodatku będzie w pasku obok logout menadżera okien :-)

Pozdrawiam

szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-21, 11:54:04 »
2005-12-21 11:01:06 yonami napisał:

>
 > Jak używasz KDM to
 > Centrum Sterowania KDE/Administracja Systemem/Menadżer Logowania
 >
 > Jak używasz GDM to
 > a) wpisujesz "uruchom" w KDE
 > kdesu gdmsetup
 > b) z konsoli
 > su
 > {password}
 > gdmsetup
 >
 > Tam sie fajkuje "Zwykły użytkownik może wykonać WYŁĄCZ"
 >
 > Od tej chwili będzie WYŁĄCZ działać, a w dodatku będzie w pasku obok logout menadżera okien
 > :-)
 >
 > Pozdrawiam
Mam KDE;niestety,po dostaniu sie do menedżera logowania znalazłem tam: ,,mozliwość zamykania systemu-a)lokalnie: wszyscy;b)zdalnie:wszyscy,(były tam też opcje-adm. lub nikt)''.Tak wiec nic nie zmieniałem.Komenda halt i reeboot spowodowała zamknięcie komp.(dziwne bo wyłaczył sie chyba jeden wentylator ,monitor jest włączony -tak jak przy ,,uśpieniu''Wind)i wyświetlenie m.in.komunikatów:,,Error;no UPS definitions found-nieudane'',oraz:,,stoping NFS locking-nieudane''.Jeszcze przy okazji jak byłem w ustawieniach KDE to zaznaczyłem-,,nie wymagaj hasła przy logowaniu''.Nacisnałem reset,no i pojawiło sie okno logowania z hasłem,sustem sie otworzył ale dalej nie dziala ,,wyłączanie ''i sytuacja jak w pirwszym moim poście.Z innego forum uzyskalem porade:komendy-poweroff lub shutdown-h now lub{tel}init 0 ale na wszystkie była odpowiedz:comand not found.

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-21, 11:57:08 »
bo te komendy wywołuje sie z root'a.

a co do KDM'a to powinno być "LOKALNIE" :P

szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-21, 12:24:06 »
2005-12-21 11:57:08 yonami napisał:

> bo te komendy wywołuje sie z root'a.
 >
 > a co do KDM'a to powinno być "LOKALNIE" :P
Lokalnie-tak było i jest.Na próbę zrobi łem i,,nikt''i Administrato'',bez skutku...wygląda,ze nie odnoszą skutku żadne wprowadzane zmiany;tak jak wyżej w poście w temacie ,,włącz bez hasła'',Coś jest chore,pierwszego dnia po uruchomieniu kdetv skanowal eter i jyz ogladałem TV,a na drugi dzień przy jego włączeniu brzęklo tluczone szklo i pojawił się komunikat:,,wyswietlanie obraz nie jest możliwe przy aktualnej konfiguracji.Spróbuj pozmieniać opcje konfig.wtyczki V4L2''.To druga sprawa,a jest jeszcze coś:ściągnołem parę plików(Kadu,Tleen,stery)wypaliłem przez  K3b;wkładam płytę z powrotem do sprawdzenia,znów szkło i komunikat:,,mount:I could not determine the filesystem type and none was specified''.Obraz nędzy i rozpaczy,w windzie byłby to na pewno jakiś spy-badziew,tu nie wiem...Mandrake przez tydzień ale jednak lepiej chodził.Może mieć na to wszystko wpływ to że zaraz na drugi dzień pobrałem z Mandrivy aktualizacje bezpiecze ństwa?Sam nie grzebałem w systemie,mam tylko zainstalowanego Skype i Firestarter,no bo tylko tyle mogłem.Root  oczywiście za każdym razem;tyle już pojąłem

szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-21, 23:53:00 »
2005-12-21 12:24:06 szuwa 64 napisał:

> 2005-12-21 11:57:08 yonami napisał:
 >
 > > bo te komendy wywołuje sie z root'a.
 >  >
 >  > a co do KDM'a to powinno być "LOKALNIE" :P
 > Lokalnie-tak było i jest.Na próbę zrobi łem i,,nikt''i Administrato'',bez skutku...wygląda,ze
 > nie odnoszą skutku żadne wprowadzane zmiany;tak jak wyżej w poście w temacie ,,włącz bez
 > hasła'',Coś jest chore,pierwszego dnia po uruchomieniu kdetv skanowal eter i jyz ogladałem TV,a
 > na drugi dzień przy jego włączeniu brzęklo tluczone szklo i pojawił się komunikat:,,wyswietlanie
 > obraz nie jest możliwe przy aktualnej konfiguracji.Spróbuj pozmieniać opcje konfig.wtyczki
 > V4L2''.To druga sprawa,a jest jeszcze coś:ściągnołem parę plików(Kadu,Tleen,stery)wypaliłem
 > przez  K3b;wkładam płytę z powrotem do sprawdzenia,znów szkło i komunikat:,,mount:I could not
 > determine the filesystem type and none was specified''.Obraz nędzy i rozpaczy,w windzie byłby
 > to na pewno jakiś spy-badziew,tu nie wiem...Mandrake przez tydzień ale jednak lepiej
 > chodził.Może mieć na to wszystko wpływ to że zaraz na drugi dzień pobrałem z Mandrivy
 > aktualizacje bezpiecze ństwa?Sam nie grzebałem w systemie,mam tylko zainstalowanego Skype i
 > Firestarter,no bo tylko tyle mogłem.Root  oczywiście za każdym razem;tyle już pojąłem
No tak, nie ma mocnych...chyba tylko recepta z Win może tylko pomóc-./Format C.A może mieć wpływ awaria albo zużycie jakiegoś podzespołu?np.twardego dysku?

szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-22, 10:56:38 »
2005-12-21 23:53:00 szuwa 64 napisał:

> 2005-12-21 12:24:06 szuwa 64 napisał:
 >
 > > 2005-12-21 11:57:08 yonami napisał:
 >  >
 >  > > bo te komendy wywołuje sie z root'a.
 >  >  >
 >  >  > a co do KDM'a to powinno być "LOKALNIE" :P
 >  > Lokalnie-tak było i jest.Na próbę zrobi łem i,,nikt''i Administrato'',bez
 > skutku...wygląda,ze
 >  > nie odnoszą skutku żadne wprowadzane zmiany;tak jak wyżej w poście w temacie ,,włącz bez
 >  > hasła'',Coś jest chore,pierwszego dnia po uruchomieniu kdetv skanowal eter i jyz
 > ogladałem TV,a
 >  > na drugi dzień przy jego włączeniu brzęklo tluczone szklo i pojawił się
 > komunikat:,,wyswietlanie
 >
Rozumiem - brak odpowiedzi jest też odpowiedzią.

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-22, 16:05:52 »
Hehe

Ja nie pomoge, bo chwilowo jade na XDM i wyłączam przez

CTR+ALT+F1
su
shutdown -h now

:D

A KDM do tej pory mi działał dobrze. Wiesz, że to kwestia jeszcze ustawień w uprawnieniach userów. Tylko że nie głowiłęm się akuraat nad tym.

mayer_king

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-22, 16:44:02 »
Ja mialem tak samo, okazalo sie, ze nie zaktualizowalo sie do konca KDE.
Sprawdz tez Konfiguracja Komputera - Sprzet - Przeglad konfiguracja sprzetu.
Wybierz karta graficzna i uruchom aby Xorg byl domyslnie otwierany podczas sytemu

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-22, 16:48:01 »
Że co    O.o7
Pomiliłeś wątki, czy ja źle przeczytałem pytanie :D?

Bees

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-22, 20:17:24 »
2005-12-21 10:50:56 szuwa 64 napisał:

> Mam Mandriva 2006.Są dwa konta-root i użytkownik.Obojetnie, na którym jestem zalogowany i mam
 > ochotę skończyć pracę z komputerem nie mogę normalnie zamknąc systemu.

Mialem to samo , tez aktualizowalem system i takie dziwne kwiatki sie pojawily, o ile pamietam zmiana ustawien w menadzeze logowania nie przynosila pozadanego efektu w trybie graficznym ale dziala komenda "poweroff " w konsoli .O ile dobrze pamietam pomoglo usuniecie KDM i ponowne zainstalowanie z serwera. I chyba po kolejnym uruchomieniu juz jest zamykanie systemy w menu .
Nie ma jak eksperyment ;)
Pozdrawiam, Bees!


szuwa 64

  • Gość
zamykanie systemu
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-12-22, 23:56:49 »
2005-12-22 20:17:24 Bees napisał:

> 2005-12-21 10:50:56 szuwa 64 napisał:
 >
 > > Mam Mandriva 2006.Są dwa konta-root i użytkownik.Obojetnie, na którym jestem zalogowany i
 > mam
 >  > ochotę skończyć pracę z komputerem nie mogę normalnie zamknąc systemu.
 >
 > Mialem to samo , tez aktualizowalem system i takie dziwne kwiatki sie pojawily, o ile pamietam
 > zmiana ustawien w menadzeze logowania nie przynosila pozadanego efektu w trybie graficznym ale
 > dziala komenda "poweroff " w konsoli .O ile dobrze pamietam pomoglo usuniecie KDM i
 > ponowne zainstalowanie z serwera. I chyba po kolejnym uruchomieniu juz jest zamykanie systemy w
 > menu .
 > Nie ma jak eksperyment ;)
 > Pozdrawiam, Bees!
 >
 >
Dokładnie tak jak mówisz , nie ma jak eksperyment !  Komenda '' poweroff'' sprawiła tylko tyle, że w miejsce grafiki pojawiła sie konsola trybu tekstowego, ale po wpisaniu loginu i hasła nie reagowała na nic ; tylko na mc,i cal (zresztą tylko takie komendy wyczytałem w pismie z płytą).Zrezygnowałem z usunięcia KDE (zresztą -how !) , zrobiłem boot z płyty.Wyszło za drugim razem dopiero , bo za pierwszym zaznaczyłem opcję-zaktualizuj.Instalator  przelecial po kolejnych etapach ,restart no i klapa - czarny ekran .W drugim podejściu już zrezygnowany zaznaczyłem nową  instalacja ale z kolei tam gdzie są dwa pola z zaznaczeniami na formatowanie obu partycji zostawiłem domyślne (bodajże to pierwsze a drugie puste).Trwało to trochę dłużej , restart no ipanowie : sukces ! miał ktoś  łeb u tych gostków od Mandrivy.Normalnie jestem pod wrażeniem , się naprawiło , wszystkie pliki zostały, nawet zakładki w przeglądarce ,ustwienia wsio.Noo , Billy G. bedzie sie musiał baardzo starać przy Viście bo jak tak dalej coraz lepiej i wygodniej będzie na platformie LInuxa to cieniutko będzie ze sprzedażą...cieniutko .Dzieki bardzo panowie , pozdrowienia.