Dystrybucje Linuksa > Jaką dystrybucję wybrać?

Dystrybucja pod HP Omen

(1/2) > >>

DzikSpodLasu:
Siemka!

Moi drodzy, ostatnio testowałem kilka dystrybucji linuxa na słabszym sprzęcie AMD w celu zapoznania się z komendami i środowiskami graficznymi, problem pojawil się gdy zainstalowałem Minta Cinnamon 21.3 wer. x-org na swoim głównym laptopie HP Omen.
Mianowicie system podczas rozgrywek w CS2 czy Fishing planet nie przełącza się na wydajniejszą grafikę. Ręczne przełączenie powoduje zawieszanie się pulpitu po kilku sekundach. Dodatkowo podłączony drugi monitor pod HDMI robi dziwne jazdy, uruchamia aplikacje na środku [polowa aplikacji jest na ekranie monitora laptopowego a druga na ekranie dodatkowym] sterowniki testowane zarówno najnowsze jak i zalecane wszystkie z zamknietym zrodlem.

Laptop HP Omen 16,1
1920x1080 144hz
ryzen 5 5600h [+ integra AMD]
RTX 3050ti
16GB DDR4
2x 500gb NVME

Dystrybucja oparta na ubuntu/debianie/arch itd. jest dla mnie bez wiekszego znaczenia
Ze środowisk najlepiej LXQT/Cinnamon [rozstawienie wszystkiego tak jak w windowsie]
Jesteście w stanie coś polecić ew. zaproponować rozwiązanie?

1709:
Wszystkie problemy pytaniami nie naprawisz.
Musisz się nauczyć
- czytać logi systemowe,
- badania możliwych przyczyn,
- wyszukiwania możliwych rozwiązań
-  i zgłaszać błędy w odpowiednie miejsca
Przykład poradnika  https://github.com/tele1/LinuxTutorial/blob/main/Menu.md

Ewentualnie zmienić system lub sprzęt.
Jakkolwiek do samych komend ( bez grania i sprzętu ) wystarczy Ci maszyna wirtualna.
( np. VirtalBox )

1709:
No i jak Ci idzie?
Znalazłeś coś ciekawego w logach systemowych lub rozwiązałeś jakiś z problemów?

pavbaranov:
Jedna - ogólna - uwaga. Będąc przez lata zadowolonym raczej użytownikiem procesorów od AMD zawsze stroniłem od dystrybucji, na których są stare kernele, albowiem goście finansowani przez AMD czynnie uczestniczą w rozwoju tak samego kernela, jak i sterowników dla ich grafiki. W Mint 21.3 masz jeszcze serię 5.15. Weź na pokład nowszą dystrybucję (choćby jakąś Fedorę) i sprawdź czy masz te same problemy. Nawet instalować nie musisz.

1709:
- Przy nowym sprzęcie bardzo ważne są sterowniki.
Wtedy najnowszy kernel jak i inne pakiety np. mesa, itp. się przydają
 lub po prostu są konieczne aby system zadziałał.
Czasami wybór może zależeć nie od nazwy dystrybucji,
 ale od tej która ostatnio została wydana z najnowszymi pakietami.
- Niektóre dystrybucje posiadają menadżer sterowników i kerneli.
Można sobie czasem także wersję zmienić.
Dotyczy to przykładowo dystrybucji opartych o Ubuntu ( w tym Minta ) oraz Manjaro.
- Dodatkowo w niektórych dystrybucjach można sobie zaktualizować dodając zewnętrzne repozytoria,
ale nie jest to zalecane dla początkujących użytkowników,
ponieważ jeśli wystąpią problemy to ta osoba musi umieć sobie z nimi poradzić.
( umiejętność używania Timeshift - polecana )
Jeśli zajdzie kiedyś taka potrzeba, to można się spytać developerów kernela co oni polecają.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej