Nowe posty

Autor Wątek: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku  (Przeczytany 2469 razy)

Offline romserski

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« dnia: 2024-05-08, 02:37:37 »
Hej, na vboxie od dłuższego czasu nie mam dźwięku. Windows jest systemem hostem dla maszyny wirtualnej. Dziś zainstalowałem wersje xcfe ale nadal ten sam problem. Sprawdzałem ustawienia alsamixer oraz pulse ale bez żadnych rezultatów.
Wrzucam na pastebin ze wględu na przekroczoną ilość znaków

Alsa:
https://pastebin.com/raw/j6KYDeCJ

'inxi -Fxz' :
https://pastebin.com/raw/UKcFjPm0

Ktoś wie jaka może być tego przyczyna? Dzięki

Offline overcq

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
    • ‛overcq’
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #1 dnia: 2024-05-08, 16:06:21 »
Widzę, że masz zainstalowany PipeWire. Przypuszczalnie wymaga konfiguracji.
U mnie, gdy zainstaluję PipeWire, to programy zwykle wybierają ten system i też nie mam dźwięku, nie w maszynie wirtualnej.

Offline romserski

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #2 dnia: 2024-05-08, 17:42:59 »
Widzę, że masz zainstalowany PipeWire. Przypuszczalnie wymaga konfiguracji.
U mnie, gdy zainstaluję PipeWire, to programy zwykle wybierają ten system i też nie mam dźwięku, nie w maszynie wirtualnej.

Niestety nadal to samo

https://pastebin.com/raw/G6GZNzbJ

Offline overcq

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
    • ‛overcq’
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #3 dnia: 2024-05-09, 14:54:28 »
Sprawdziłem na wersji ‘live’: nie wymaga konfiguracji, odtwarza dźwięk. Natomiast u mnie ‘hostem’ jest Linux.
Pytania dodatkowe ;) :
1. Czy inny system testowy, nowo utworzony, uruchomiony w VirtualBox odtwarza dźwięk?
2. Czy w Windowsie masz inne dźwięki? To może być problem z Windowsem, jego ustawieniami.

Offline romserski

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #4 dnia: 2024-05-09, 16:29:16 »
Sprawdziłem na wersji ‘live’: nie wymaga konfiguracji, odtwarza dźwięk. Natomiast u mnie ‘hostem’ jest Linux.
Pytania dodatkowe ;) :
1. Czy inny system testowy, nowo utworzony, uruchomiony w VirtualBox odtwarza dźwięk?
2. Czy w Windowsie masz inne dźwięki? To może być problem z Windowsem, jego ustawieniami.

1. Nowo utworzony system uruchomiony na Vbox ma dźwięk tylko przez słuchawki.
Alsa świeżego systemu z dźwiękiem na słuchawkach:
https://pastebin.com/raw/u3jauVCL

inxi -Fxz
https://pastebin.com/raw/aU6Cq54G

Stary system również miał dźwięk wcześniej, ale teraz po tych próbach naprawy, po podpięciu słuchawek zauważyłem że tego dźwięku już nie ma, aczokolwiek tak, świeży system odtwarzał i odtwarza dźwięk tylko przez słuchawki które są połączone bluetooth. Myślę że łatwiej będzie skupić się na tych świeżych logach nowego systemu ten aktualny ma prawdopodobnie ten sam problem więc po rozwiązaniu usterki po prostu zacznę używać świeżej dystrybucji. Z góry wielkie dzięki

2. Windows


« Ostatnia zmiana: 2024-05-09, 16:56:04 wysłana przez romserski »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3062
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #5 dnia: 2024-05-09, 16:58:00 »
Ale ty jesteś świadom, że wirtualny Linux nie ma zielonego pojęcia jak fizycznie u ciebie działa dźwięk? Wirtualna karta dźwiękowa z Linuksa po prostu gra na domyślnym wyjściu Windowsa, jak jakakolwiek inna aplikacja odtwarzająca dźwięk (przeglądarka WWW, VLC, gry, cokolwiek).
Jeżeli gra na słuchawkach a nie gra przez głośniki, to wina jest w 100% po stronie Windows.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline romserski

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #6 dnia: 2024-05-10, 19:24:11 »
Ale ty jesteś świadom, że wirtualny Linux nie ma zielonego pojęcia jak fizycznie u ciebie działa dźwięk? Wirtualna karta dźwiękowa z Linuksa po prostu gra na domyślnym wyjściu Windowsa, jak jakakolwiek inna aplikacja odtwarzająca dźwięk (przeglądarka WWW, VLC, gry, cokolwiek).
Jeżeli gra na słuchawkach a nie gra przez głośniki, to wina jest w 100% po stronie Windows.

Dobrze szefie, dzięki za info. Rozumiem, że teraz tylko forum.windows.pl albo ogólnie coś w tym kierunku bo tutaj już raczej nie mam czego szukać

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3062
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #7 dnia: Wczoraj o 01:31:46 »
Nie o to chodzi. Cały VirtualBox z działającym w nim (jakimkolwiek) systemem jest widziany przez Windows jako normalna aplikacja odtwarzająca dźwięk. Wirtualizowany system nie wie, jakie masz GPU, nie wie jaką masz kartę dźwiękową i do czego podpiętą, nie wie jakie masz dyski, jaką pamięć, jaką myszkę, jaką klawiaturę, itp. (ale wie jaki masz model CPU)

Jeżeli przez jedne wyjścia masz dźwięk a przez inne nie - to ta zależność nie może pochodzić z wnętrza VM, bo ono po prostu nie ma świadomości co dzieje się z twoim fizycznym sprzętem. Fizycznie pewnie masz jakąś pochodną Intel HD Audio, wirtualka w domyśle emuluje AC97. Vbox przechwytuje strumień audio z wirtualki i retransmituje go na domyślne wyjście gospodarza (Windowsa). Jako, że AC97 jest domyślnie obsługiwany przez wszystkie Linuksy, błąd wynika albo z VBoksa albo Windowsa. 🤷
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 01:36:52 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline romserski

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #8 dnia: Wczoraj o 02:10:12 »
Nie o to chodzi. Cały VirtualBox z działającym w nim (jakimkolwiek) systemem jest widziany przez Windows jako normalna aplikacja odtwarzająca dźwięk. Wirtualizowany system nie wie, jakie masz GPU, nie wie jaką masz kartę dźwiękową i do czego podpiętą, nie wie jakie masz dyski, jaką pamięć, jaką myszkę, jaką klawiaturę, itp. (ale wie jaki masz model CPU)

Jeżeli przez jedne wyjścia masz dźwięk a przez inne nie - to ta zależność nie może pochodzić z wnętrza VM, bo ono po prostu nie ma świadomości co dzieje się z twoim fizycznym sprzętem. Fizycznie pewnie masz jakąś pochodną Intel HD Audio, wirtualka w domyśle emuluje AC97. Vbox przechwytuje strumień audio z wirtualki i retransmituje go na domyślne wyjście gospodarza (Windowsa). Jako, że AC97 jest domyślnie obsługiwany przez wszystkie Linuksy, błąd wynika albo z VBoksa albo Windowsa. 🤷

Ok dzięki za pomoc, będę próbował znaleźć problem po stronie hosta

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3062
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Odpowiedź #9 dnia: Wczoraj o 12:41:15 »
Dobra, zrobiłem eksperyment:

* Obraz linuxmint-21.3-xfce-64bit.iso  (SHA256 b284afcc298cc6f5da6ab4d483318c453b2074485974b71b16fdfc7256527cb1)
* VirtualBox 7.0.18 r162988 na Arch KDE6 (jedyna różnica do Ciebie)
* Domyślne ustawienia VBOX dla wykrytego obrazu ISO (czyli Ubuntu 64bit) oraz zaznaczone "Skip Unattended Instalation".
* Zmiana CPU na 4 sztuki, RAM na 4GB i HDD na 32GB - wszystkie pozostałe ustawienia VM na defaulcie (w szczególności defaultowe audio)
* Instalacja 100% na defaultach
   - wybór j. Polskiego
   - instalacja kodeków multimediów
   - wipe dysku z domyślnymi opcjami autopartycjonowania
   - Strefa czasowa Polska
   - Użytkownik user/user

Po restarcie i uruchomieniu, bez dotykania żadnych ustawień - Firefox, Youtube i... tadam... dźwięk po prostu działa. QED.

Masz skopane coś u siebie w Windowsie albo przy konfiguracji wirtualki.


« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 12:43:46 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy