Nowe posty

Autor Wątek: ZSH: małe pytanie  (Przeczytany 10328 razy)

shadowrider

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« dnia: 2005-06-08, 12:38:45 »
problem jest taki ze mikrofon dziala - jak mowie to sam siebie slysze ale nic nie wychodzi na siec a rozmowce tez slysze

Skype 1.1.0.3_API
mandrake 10.1
Soundblaster Live

w opcjach mam Audio devices -
Calls /dev/dsp i /dev/dsp1 - tu zmianana dsp1 jest taka ze sam przestaje slyszec
Ringing - nieaktywne


bawilem sie KMixem i nie wiem jak to ugryzc


cube77

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-08, 13:45:45 »
Podpinam się pod problem, bo mam dokładnie ten sam, z tym że dźwiękówkę mam zintegrowaną (SiS) na niemłodej już płycie ECS K7S5A. Prawdopodobnie przyczyną jest brak fulldupleksu (bo chyba z tego samego powodu nie mam jednoczesnego odtwarzania np. mp3 i dźwieku sygnału z kadu), ale nie wiem za bardzo, czym to ugryźć.

de_laurent

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-08, 15:05:32 »
Jakie macie panowie okna? Jezeli KDE (przypuszczam ze tez i gnome), to musicie wylaczyc serwer dzwieku w multimedia - sterowanie arts - status arts - zawies teraz. U mnie urzadzeniem jest /dev/dsp. Gnome uzywa innego serwera dzwieku. U ciebie cube powinno dzialac jak sciagniesz sobie wtyczke do kadu: kadu-arts, jezeli masz kde... W xmmsie musisz wybrac jako wyjscie artsd.

Firewall raczej to nie jest... Ale mozesz sprobowac wylaczyc (jak masz oczy-wiscie).

bergo

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-08, 17:10:09 »
Witam Panowie,
tak się składa, że też mam \\"niemłodą\\" ECSk7s5a, co więcej używam Skype z powodzeniem słysząc i będąc słyszanym. Jedyne czego nie mam to jednoczesnych dziwęków z kilku programów.
Wracając do Skype - Jak słyszysz to co mówisz do mikrofonu w słuchawkach to zaznacz w mikserze \\"wycisz\\" dla mikrofonu (ta opcja oznacza, że to co idzie  z mikrofonu nie będzie słyszane w słuchawkach - wyciszone będzie). Następnie suwak głośności dla mikrofonu przesuń na maksa w górę i jeżeli masz obok opcję \\"mic boost\\" to ją zaznacz (dostaniesz około +20 Db na mikrofonie - będziesz lepiej słyszany). W Skype wybierasz /dev/dsp. Acha, jak masz Alsę to nie zapomnij sprawdzić w alsamixer (w konsoli dajesz to polecenie) czy masz mikrofon ściszony - jak tak to suwaczek na maksa w górę. To powinno pomóc - ja z takimi ustawieniami nie mam najmniejszych problemów. Przynajmniej ze Skype, bo niestety dzwięku z kilku programów na raz jeszcze nie oswoiłem.

Pozdrawiam,
Bergo

cube77

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-08, 23:00:34 »
Dzięki, chłopaki, ale nie pomogło:( co do kadu, to arts-sound nie chce mi się załadować, bo zgłasza konflikt z sound-driverem, a ten z kolei jest modułem statycznym, nie można go wyłączyć. A tak w ogóle używam gnome, ale to nie ma większego znaczenia

bergo

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-06-09, 00:30:28 »
> zgłasza konflikt z sound-driverem, a ten z kolei jest modułem statycznym, nie można go
 > wyłączyć.

Można, można - musisz jeszcze raz zainstalować Kadu z tym modułem skompilowanym jako moduł. Wtedy będziesz mógł go wyłączyć. Masz dwie opcje:
1: kompilujesz sam i edytujesz plik .config (bodajrze tak się nazywa w katalogu źródła_kadu/modules, lub źródła_kadu) - musisz przy module dound-driver postawić znaczek mówiący o kompilacji jako moduł, jaki to znaczek wyczytasz w tym pliku
2: korzystasz ze skryptu Instaluj i tam w okienku konfiguracji zaznaczasz, że ten moduł ma być dynamiczny

Pozdrawiam,
Bergo

shadowrider

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-06-09, 22:39:14 »
no niestety u mnie nie dziala

wszyttkie kombinacle na KMixie i alsamixerze probowale i nic

ja od poczatku mialem dzwiek z roznych programow wiec nie wiem jak wam pomoc

ogolnie efekt jet taki ze ja slysze kto co mowi ale tej osobie ostro odbija na glosniki to co ona mowi - normalnie pod winda jest ok

shadowrider

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-20, 13:38:43 »
to moze od innej strony

ogolnie jest jakas awaria z mikrofonem - slychac na zywo to co zbiera mikrofon, tylko tak jakby nie przekazuje tego dalej - nie moge np. nagrac tego do pliku audio

skype sam w sobie wyglada ze dziala dobrze - przekazuje dalej dzwieki z innych programow np. dzwieki wiadomosci z Kadu ale nie z mikrofonu

xis

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-20, 16:04:12 »
2005-10-20 13:38:43 shadowrider napisał:

> to moze od innej strony
 >
 > ogolnie jest jakas awaria z mikrofonem - slychac na zywo to co zbiera mikrofon, tylko tak jakby
 > nie przekazuje tego dalej - nie moge np. nagrac tego do pliku audio
 >
 > skype sam w sobie wyglada ze dziala dobrze - przekazuje dalej dzwieki z innych programow np.
 > dzwieki wiadomosci z Kadu ale nie z mikrofonu

Jeśli masz włączonego artsa i Twoja karta obsługuje full duplex (upewnij się, że zaznaczyłeś to w konfiguracji artsa: centrum sterowania->dźwięk i multimedia->serwer dźwięku) to powinieneś uruchamiać skype za pomocą polecenia:

artsdsp skype

Tak przynajmniej jest to opisane na forum skype, które zresztą polecam :)

Jeszcze taka mała rada: żeby testować dźwięk w skype i nie zawracać głów kolegom można połączyć się z botem o nazwie \\'echo123\\'. Ten bot najpierw mówi, że po usłyszeniu sygnału masz zostawić wiadomość, a później nagrywa i odtwarza Ci to co mu powiesz. Jeśli z nim zadziała, to i z kolegami powinno już zadziałać.

shadowrider

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-23, 18:22:17 »
 > Jeśli masz włączonego artsa i Twoja karta obsługuje full duplex (upewnij się, że zaznaczyłeś to
 > w konfiguracji artsa: centrum sterowania->dźwięk i multimedia->serwer dźwięku)

w mandraku tego nie ma

to
 > powinieneś uruchamiać skype za pomocą polecenia:
 >
 > artsdsp skype
 >

tak robie

problem jest raczej z mikserem - nie moge nagrac dzwieku z mikrofonu np.w Audacity  - sychac to co idzie na mikrofon ale nic sie nie nagrywa
w Kmixie mam obie diody zapalone i suwak do gory

chmooreck

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-23, 20:13:36 »
alsamixer
F4 (widok zrodel dzwieku nagrywanego)
ustaw tak, zeby nafrywanie bylo z mikrofonu (Mic) i ustaw glosnosc (Capture) na sensowna (w okolicach 80%)

no i oczywiscie daj znac, czy juz to przeszedles, a jak nie, to czy pomoglo ;-)

shadowrider

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-24, 16:18:42 »
nie wiem o co chodzi z F4 bo nic sie nie dzieje ale problem sie w koncu rozwiazal droga okrezna
bawilem sie w Audacity i przestawilem na zakladke mic - w koncu pomoglo chociaz nadal nie wiem co bylo zle

tyle tylko ze glos jest bardzo slabej jakosci - duzo gorszej niz pod winda ale moze jeszcze cos sie da z tym zrobic

profeto

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-06-08, 11:42:12 »
Zainstalowałem, żeby wypróbować, shella o nazwie ZSH. Wszystko działa, ale nie wygląda najlepiej.
W bashu na konsoli wyświetla:
nazwa_uzytkownika@tux katalog $

Dzięki czemu wiem bez używania dodatkowych poleceń kim jestem i w jakim katalogu jestem.

W ZSH wyświetla jakąś chińszczyznę:
[033[01;32m]u@h [033[01;34m]W $ [033[00m]

Poza tym chyba wszystko działa dobrze.

Jak zmienić, by wyglądało to podobnie jak w bashu?

profeto

  • Gość
ZSH: małe pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-06-08, 13:07:40 »
2005-06-08 11:42:12 profeto napisał:

> Zainstalowałem, żeby wypróbować, shella o nazwie ZSH. Wszystko działa, ale nie wygląda
 > najlepiej.
 > W bashu na konsoli wyświetla:
 > nazwa_uzytkownika@tux katalog $
 >
 > Dzięki czemu wiem bez używania dodatkowych poleceń kim jestem i w jakim katalogu jestem.
 >
 > W ZSH wyświetla jakąś chińszczyznę:
 > [033[01;32m]u@h [033[01;34m]W $ [033[00m]
 >
 > Poza tym chyba wszystko działa dobrze.
 >
 > Jak zmienić, by wyglądało to podobnie jak w bashu?


Sorki za fatygę, już poradziłem sobie.
Były małe błędy w .zshrc, ale już naprawione