System > Konfiguracja

GPT

(1/2) > >>

1709:
Zainstalowałem najpierw Ubuntu, a potem OpenSuse.
Aktualnie uruchamia mi się GRUB z OpenSuse, a chciałbym w celach testowych uruchomić GRUB-a z Ubuntu.
Jeśli się da bez reinstalacji systemu.
Dysk jest sformatowany na GPT i nie używam secure boot

--- Kod: ---
$ LC_ALL=C sudo parted -l | grep 'Flag\|^ 1\|^ 2\|^ 5' | awk '{$2=$3=$4=""; print $0}'
Number    File system Name Flags
1    fat32 EFI_System_Partition boot, esp
2    ext4 UbuntuMate
5    ext4 OpenSuse legacy_boot
--- Koniec kodu ---
- Próbowałem usunąć  flagę legacy_boot, ale wtedy komputer nie znajduje systemu, nie widać żadnego GRUBA.
( dodanie tej flagi do partycji EFI tez nie pomaga )
- Próbowałem z poziomu Ubuntu reinstalować GRUB-a, ale nie pomogło
przykład

--- Kod: ---
$ LC_ALL=C sudo grub-install --target=x86_64-efi /boot/efi
Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: warning: EFI variables cannot be set on this system.
grub-install: warning: You will have to complete the GRUB setup manually.
Installation finished. No error reported.
--- Koniec kodu ---
Nie wiem jak jeszcze sprawdzić, czemu to bootuje z OpenSuse, a nie chce z Ubuntu.

Paweł Kraszewski:
Zachowuje się to, jakbyś Ubuntu zainstalował w trybie UEFI a OpenSuse w trybie legacy (na przyszłość patrz, co klikasz przy wyborze trybu w menu bootowania nośnika instalacyjnego),

Musisz doprowadzić wszystko do stanu bootowania z UEFI (da się to zrobić bez reinstalacji).

* W biosie przełącz system z trybu Legacy/CSM na tryb UEFI - wtedy dla odmiany powinien zacząć startować Ubuntu
* Jak wyświetli się menu GRUB-a Ubuntu, naciśnij "c" (albo ESC), żeby wejść w tryb linii komend
* Z linii komend GRUB-a Ubuntu załaduj konfigurację od Susa
  configfile (hd...)/boot/grub/grub.cfg (na TAB będziesz miał automatyczne dopełnianie nazw dysków, partycji, katalogów i plików)
* Suse powinien ten jeden raz wystartować w trybie UEFI
* Z poziomu SUSE'a reinstaluj GRUB-a, (powinien wystarczyć sam grub-install, jak nie to grub-install --target=x86_64-efi.
* Teraz znowu powinien wstawać domyślnie SUSE, ale już we właściwym trybie (zdjęcie atrybutu legacy_boot nie powinno już psuć systemu)

Na koniec zainstaluj rEFInd-a , który po prostu wyświeli menu z wyborem wszystkich systemów zgodnych UEFI przy starcie komputera. Sam z tego korzystam na wszystkich moich multisytstemowych kompach.

marcin'82:
Uruchom OpenSUSE, podaj wyniki poleceń:

--- Kod: ---
ls /sys/firmware/efi/efivars
--- Koniec kodu ---

--- Kod: ---
cat /etc/fstab
--- Koniec kodu ---

--- Kod: ---
efibootmgr
--- Koniec kodu ---

--- Kod: ---
sudo parted -l
--- Koniec kodu ---


--- Cytuj ---Próbowałem z poziomu Ubuntu reinstalować GRUB-a, ale nie pomogło
--- Koniec cytatu ---

Pokaż to samo, ale nie wiem w końcu czy się uruchamia czy nie.

Obecność Gruba w MBR można sprawdzić dd i hexem, xxd, ale to równie dobrze mogą być stare, nieużywane już przez UEFI "wpisy".

W każdym razie wszystko jest do naprawy przez livecd, nie trzeba nic reinstalować, orać dyskiem od nowa.

1709:

--- Cytuj ---Z linii komend GRUB-a Ubuntu załaduj konfigurację od Susa
--- Koniec cytatu ---
Dobry pomysł. W OpenSuse w /etc/grub.d/40_custom dodałem podobny wpis z wiki archlinux

--- Kod: ---
menuentry "GRUB Ubuntu" {
insmod part_gpt
insmod ext4
set root='hd0,gpt5'
configfile /boot/grub2/grub.cfg
}
--- Koniec kodu ---
Ale nie bootuje. A że nie widzę błędu, to nie wiem co go boli.


--- Cytuj ---Zachowuje się to, jakbyś Ubuntu zainstalował w trybie UEFI a OpenSuse w trybie legacy
--- Koniec cytatu ---
Tak wygląda, choć nie wiem czym to się dokładnie różni w praktyce w przypadku instalacji systemów z opcją "Legacy" w "Biosie".


--- Cytuj ---* W biosie przełącz system z trybu Legacy/CSM na tryb UEFI - wtedy dla odmiany powinien zacząć startować Ubuntu
--- Koniec cytatu ---
Po reboot-cie otwiera mi się "BIOS". Przypuszczam, że to foch sprzętu, że próbuje uruchomić w trybie UEFI coś instalowane w trybie Legacy.


--- Cytuj ---Uruchom OpenSUSE, podaj wyniki poleceń:
--- Koniec cytatu ---
efibootmgr nie działa na obu systemach. Zgaduje że to dlatego że systemy nie były instalowane w trybie UEFI, a trybie legacy.

--- Kod: ---
sudo /usr/sbin/efibootmgr
EFI variables are not supported on this system.
--- Koniec kodu ---

Panowie, dziękuję za pomoc.
Usunę na chwię np. OpenSuse i zainstaluje drugie Ubuntu. Tak będzie 100% szybciej.

1709:
Musze się trochę wyżalić, jak się komuś przyda, to dobrze, a jak nie to trudno.

1. Zauważyłem że system Ubuntu mi nie butuje gdy ustawie instalacje na sda1 gdzie jest partycja EFI,
w moim przypadku GRUB musi być istalowany na sda,

2. Mimo wspomnianego /dev/sda  jak instalowałem Ubuntu i EndeavourOS to oba systemy upierały się bym ustawił flagę na partycji EFI /dev/sda1 ,
nie pamiętam jaka to była flaga, ale raczej różna.

3. Zainstalowanie Gruba na /dev/sda z EndeavourOS spowodowało, że nie wstało mi ani Ubuntu, ani Linux Mint.
Po kliknięciu strzałki w dół pojawia się miedzy innymi komunikat " [DEPEND] Dependency failed for /boot/efi "
Powodem jest to, że np. w Ubuntu w /etc/fstab jest linijka

--- Kod: ---
UUID=1211-FC11 /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
--- Koniec kodu ---
i numer UUID się zmienił i " system nie potrafi tego naprawić "  w fstab.
Trzeba to zmienić ręcznie i uruchomić ponownie komputer.
 ... Aktualny UUID można sprawdzić np. komendą: lsblk -o name,uuid

Także udało się naprawić owe systemy.

System nie potrafi tego naprawić w fstab dałem w cudzysłów, ponieważ chciałbym żeby umiało naprawić,
ale działa to trochę inaczej.
Pojawiają się ostrzeżenia [DEPEND] ... , potem kilka komunikatów,np. o uruchamianiu usługi internetowej
i komunikat 

--- Cytuj ---You are in emergency mode. After logging in, type "journalctl -xb" to view system logs, "systemctl reboot", "systemctl default" or "exit"
to boot into default mode.
Press enter for maintenance
or press Control-D fo continue.
--- Koniec cytatu ---

Edytowane
W sumie skoro system wstaje z innego Gruba, to może on niepotrzebnie montuje /boot/efi .
No bo zgaduje że gdyby nie te " emergency mode " to system by się uruchomił normalnie.
W każdym razie w tym trybie komendą startx udało mi się uruchomić środowisko Mate ( konto root ), ale aplikacji z niego już nie,
podejrzewam, ze z powodu ograniczeń root, a zalogować się na użytkownika nie mogłem z powodu ograniczeń " emergency mode ".

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej