Nowe posty

Autor Wątek: Ten sam profil Firefox dla Arch i Windows. Da się to zrobić?  (Przeczytany 2644 razy)

Offline AdamK

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Ogólnie mówiąc, temat dotyczy Firefoxa i Thunderbirda, powiedzmy że w tych samych wersjach.
Zastanawiam się, czy ktoś już próbował, zainstalować Firefoxa i Thunderbirda na jakiejś partycji exFat, którą widzi linux i widzi Windows, oraz używanie tych programów przemiennie, raz w Archu a raz w Windows.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: Ten sam profil Firefox dla Arch i Windows. Da się to zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-05-19, 14:31:02 »
Zainteresuj się czymś co się nazywa symlink.Profil może być trzymany w dowolnym miejscu, a tam gdzie powinien być domyślnie można zrobić wskazanie, tj. symlink do tego miejsca. Ale czy cokolwiek z tego wyjdzie, to nie wiem. Albo jakaś synchronizacja katalogów.

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Ten sam profil Firefox dla Arch i Windows. Da się to zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-05-19, 18:10:10 »
Chyba się da coś z tym zrobić, ale nie mam Windowsa i nie mam pewności, czy to możliwe, więc niewiele mogę pomóc.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-19, 21:33:54 wysłana przez Krzynisko »

Offline marqss81

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Ten sam profil Firefox dla Arch i Windows. Da się to zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-05-19, 22:02:18 »
Witam! Pewnie, że się da :) sam korzystam ze wspólnych profili dla TB :)
Wszelkiej maści synchronizacje czy symlinki możesz sobie odpuścić, nie tędy droga. Firefox i Thunderbird obsługują profile użytkowników. I pod linuksem, i pod windą, uruchamiasz dany program z przełącznikiem -p, np.:
"firefox -p" albo "thunderbird -p".
Po uruchomieniu w ten sposób otworzy się okno z wyborem profilu, z którego chcesz korzystać. Domyślne profile pod windowsem są ukryte gdzieś w c:/users, linuksowe w ~/.mozilla/.
Najprościej jest założyć nowy profil na dysku wspólnym dla obu systemów, np. na ntfs lub ext4 (dla windowsa są specjalne sterowniki umożliwiające dostęp do dysków linuksa, nawet dla btrfs). EW. możesz na wspólnym dysku założyć folder z danymi dla ff i tb i tam skopiować/przenieść aktualne profile, uruchomić programy poleceniem jak wyżej i nakierować na istniejący profil (choćby przez ręczną edycję pliku opisującego lokalizację profili).
Co to wszystko da? na każdym systemie firefox będzie wyglądać tak samo, będzie mieć te same ustawienia, tą samą historię przeglądania, hasła itd. chociaż tutaj warto się zastanowić, bo mając konto firefox daje niemal to samo. Inna sprawa to TB, ponieważ tak przygotowany pozwoli pracować na każdym systemie tak samo - wszystkie wtyczki, ustawienia, mejle itd. wszystko zamknięte jest w profilu użytkownika.
Powodzenia :)