Nowe posty

Autor Wątek: Długo czekam na uruchamianie się programów w Arch'u  (Przeczytany 2703 razy)

Offline AdamK

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
System jest czysty, zainstalowany dosłownie godzinę temu. Od samego początku muszę dość długo czekać na pojawienie się jakiegokolwiek porogramu. gdy kliknę jego ikonkę. Dotyczy to wszystkiego, jest strasznie zamulony. Firefox czy Thunderbird uruchamiają się nawet po 10 sekundach. Reszta programów reaguje w czasie od 5 do 8 sekund. Jest to bardzo uciążliwe.
Mam dysk ssd (dość dobry), 16GB ram oraz i7-4800MQ na laptopie Hp 640G1.

W sesji wyłączone wszystko co zbędne podczas uruchamiania się systemu. Swap=0GB.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Długo czekam na uruchamianie się programów w Arch'u
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-05-19, 16:56:32 »
Liczyłem że ktoś z użytkowników Archa odpisze, bo jest ich dużo, ale widocznie nie mają czasu.
Lub może znalazłeś już odpowiednią pomoc na forum Arch-a.

Moim nieskromnym zdaniem trzeba by było sprawdzić cały laptop wraz systemem.
Nie ma uniwersalnego lekarstwa, co najwyżej przyczynę przypadkiem można czasem znaleźć szybciej.

Ostrzegam że nie używam Arch-a więc moje porady nie będą precyzyjne.

1. Warto zapoznać się z Wiki Archa https://wiki.archlinux.org/title/Table_of_contents
2. Warto sprawdzić ile zasobów zużywa aplikacja, do tego służy choćby " Monitor Systemu "
W zależności od środowiska aplikacja może się nazywać inaczej, a jej terminalowy odpowiednik to np. top i htop
3. W Linuxie nie zawsze błędy są pokazywane w osobnym okienku.
Warto czasami aplikację uruchomić z terminala.
4. Warto sprawdzić jakie dokładnie komponenty sprzętu i systemu posiadasz.
5. Warto sprawdzić logi systemowe i rozszyfrowywać komunikaty ( syslog lub nowsze journalctl )
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25697.msg138152.html#msg138152
6. Warto czasami sprawdzać sprzęt ( SSD , RAM )

Trochę o laptopach.
Jeśli instalujesz system który nie był przeznaczony na dany sprzęt, powinieneś się liczyć że mogą wystąpić problemy.
np. brak odpowiednich sterowników.
O ile firma HP wspiera urządzenia serwerowe na Linuxa i pisze o tym, to nie każdy laptop, co możesz sprawdzić na jego stronie.

Odnośnie sterowników
- czasami pomaga zmiana opcji startowych ( że się tak wyrażę )
https://help.ubuntu.com/community/BootOptions#Changing_boot_options_Permanently_for_an_Existing_Installation
Wszystkie dostępne opcje znajdują się w dokumentacji kernela w zależności od jego wersji
https://www.kernel.org/doc/html/v5.0/admin-guide/kernel-parameters.html?highlight=acpi_osi
- czasami pomaga zmiana kernela,
ponieważ dużo opcji jest także w samym kernelu które żeby działały to muszą być zaznaczone by się skompilowały.

Edytowane
Aplikacja typu Firefox może być kiepsko zoptymalizowana pod starsze układy scalone.
Dlatego proponuję także przetestować jakąś inną przeglądarkę internetową, nie wiem jaką, może np. qutebrowser.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-19, 17:15:36 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: Długo czekam na uruchamianie się programów w Arch'u
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-05-19, 17:58:00 »
Nie jestem jasnowidzem, chyba nie mam przeprowadzić badania epistemologicznego?
Sprawdź logi, jak kolega wcześniej sugeruje, może coś nie zgrzyta i blokuje. Może źle zbudowałeś system, brakuje pewnych składników, np. sterownika do Realtek Media Card Driver i system się gubi — teraz rzeźbię, jak na wstępie zaznaczyłem z ów badaniem.
Powinno śmigać szybciej od przeciągu, a może laptop..., aczkolwiek ma wsparcie HP. Swap = 0GB, a dlaczego równa się, czy to jest jednoznaczne z brakiem swapu? Jeżeli coś zgrzmociłeś w fstab, potraktuj hasztagiem linijkę. Nie mam pojęcia, aczkolwiek jeżeli coś źle zrobiłeś, system będzie się blokował.
Przetestuj jakąś dystrybucję live na Archu, np. Manjaro.

PS. Z myszką też masz problem...

Po co instalujesz Archa? Nie jest trudny, ale potrzeba trochę wiedzy albo czasu. Większość problemów, podpowiedzi znajdziesz przez wyszukiwarkę. Arch ma szeroką bazę wiedzy.
Nie prościej było spróbować z EndeaovourOS? Jeżeli się uczysz, rób notatki, przydadzą się na przyszłość.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-19, 18:35:02 wysłana przez Krzynisko »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Długo czekam na uruchamianie się programów w Arch'u
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-05-21, 17:06:09 »
Kilka pytań:
1. Jaki masz podział dysku?
2. Jakie to środowisko oraz czy używasz domyślnych dla niego wystrojów, ikonek itp., czy też skądś je dodałeś (w takim razie skąd)?
Lata temu miałem podobny problem i okazało się, że przyczyna leży w wadliwie przygotowanym wystroju (konkretnie w motywie ikon).
Niemniej jednak - logi.