Nowe posty

Autor Wątek: [ROZWIĄZANY] Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?  (Przeczytany 2670 razy)

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Wyjąłem z obudowy USB dysk 3TB. Miał partycję GPT i kiedyś montował się prawidłowo na starej płycie z USB 2.0. Teraz zmieniłem płytę i na USB 2.0 się montował, a na USB 3.0 nie. Jak go podpinałem pod USB 3.0 to nawet nie był widoczny w BIOS. Po wyjęciu z obudowy i podpięciu pod SATA jest widoczny jako:
/dev/sdc: PTTYPE="PMBR"

Jak go zamontować?
Z tego co czytam to może być uszkodzona tablica partycji. Ale nie chcę stracić danych robiąc coś pochopnie.
Edit:Co ciekawe jak go podłączyłem znowu pod USB 2.0 przez ten adapter USB system go widzi normalnie. Gparted widzi go wtedy jako mający partycję GPT, tyle że ma jakąś flagę msftdata, której sam nie dodawałem. Może to przez podpinanie pod windows się taka dodała.
Edit2:
sudo fdisk -l

Dysk /dev/sdc: 2,73 TiB, bajtów: 3000592982016, sektorów: 5860533168
Model dysku: ST3000DM001-1CH1
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0x00000000
 
Urządzenie Rozruch Początek     Koniec    Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sdc1                 1 4294967295 4294967295      2T ee GPT
 
Partycja 1 nie zaczyna się na granicy sektora fizycznego.
 


« Ostatnia zmiana: 2023-05-17, 10:04:23 wysłana przez kenpo »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-05-15, 15:20:55 »
Masz dysk, który kiedyś miał GPT i tzw "ochronny MBR" (protective MBR, w skrócie PMBR), czyli jedną wielką partycję typu EE od pierwszego do ostatniego sektora, żeby stare narzędzia nie próbowały czegoś na dysku dodawać. Potem struktura GPT została usunięta i zostało samo PMBR.

Dysk da się najprawdopodobniej naprawić np programem testdisk.

Msftdata to po prostu partycja Windows, NTFS albo exFAT (właściwie to potencjalnie też wszystkie FAT-y, ale nie obsługują one tak dużych partycji)

EDIT: Jeżeli jeszcze nie straciłeś danych, to po naprawie dysku biegusiem go wymień na cokolwiek innego, bo ten konkretnie model ma wadę konstrukcyjną, która go zabija.

Cytuj
This particular drive model was reported to have unusually high failure rates, due to a parking ramp that was made from different materials. The failure rates were approximately 5.7 times higher in comparison to other 3 TB drives, for which Seagate faced a class-action lawsuit.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-15, 15:25:38 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-05-15, 17:52:21 »
A masz jakąś teorię odnośnie dlaczego przez USB 2.0 jest montowany poprawnie, a przez USB 3.0 nie jest widoczny? Sam port wydaje się działać prawidłowo, bo inny dysk i pendrive działają.

Może jakbym go "ręcznie" zamontował kiedy jest podpięty pod sata tak jak się montuje pod usb, to by zadziałał?
A może to, że system mam na btrfs ma wpływ na montowanie?
Edycja 19:18
Kiedy go podłączam pod USB 2.0 testdisk pokazuje

TestDisk 7.1, Data Recovery Utility, July 2019 Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org> 

Disk /dev/sdc - 3000 GB / 2794 GiB - CHS 357698 64 32
Current partition structure:
     Partition                  Start        End    Size in sectors
 
Warning: number of heads/cylinder mismatches 255 (NTFS) != 64 (HD)
Warning: number of sectors per track mismatches 63 (NTFS) != 32 (HD)
 1 P MS Data                        6  732563999  732563994
 
Jak po tym naciskam Escape to pokazuje

The following partition can't be recovered:      Partition               Start        End    Size in sectors 
>  MS Data                732565503 1465128958  732563456
A kiedy podłączam pod sata Quick Search trwa bardzo długo. Zastanawiam się czy nie da się coś zrobić inaczej? Odczytać dane GPT (skoro widzi je poprawnie kiedy montuje na USB 2.0) i jakoś zapisać kiedy jest podłączony pod sata...
Jakoś fdiskiem. Oczywiście najpierw zrobię backup.
Jeszcze znalazłem sposób na "To convert an MBR partition table to GPT using sgdisk"https://wiki.archlinux.org/title/GPT_fdiskale nie wiem czy warto ryzykować.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-15, 19:30:36 wysłana przez kenpo »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-05-15, 20:50:35 »
1. Przez USB2 partycja zaczyna się od sektora 6, co absolutnie jest niezgodne z GPT (GPT zajmuje 32 sektory licząc od drugiego, plus kopia w ostatnich 32), czyli partycja częściowo nadpisuje tablicę partycji???? Z kolei na pewno jest to GPT, bo MBR ma limit do 2TB (te 4294967295 sektory z pierwszego posta to same F-ki szesnastkowo). Absolutnie nie próbuj naprawiać GPT, bo ubije początek partycji z danymi.

2. Co do flagi msftdata, po prostu masz źle ustawiony typ partycji. Linuksowi to akurat ryba, ale stąd warningi NTFS w testdisku.

3. Nie da się tego skonwertować ani do MBR (za duża partycja) ani poprawnie do GPT (partycja zaczyna się zbyt wcześnie - przy normalnym partycjonowaniu pierwsza partycja jest robiona od sektora 2048 i wszystkie konwersje się mieszczą). Jedyne sensowne rozwiązanie to podłączenie drugiego dysku, przepompowanie tam danych, poprawne spartycjonowanie i sformatowanie tej 3-terówki i przywrócenia danych.

4. Nie mam pojęcia z czego wynika rozjazd USB2 i USB3...

5. Możesz spróbować podpiąć dysk bezpośrednio do płyty i zrobić polecenie (czywiście jako root albo przez sudo i zakłądając, że ten dysk to SDC)
losetup -f -r --show -o 2560 /dev/sdc  
W wyniku powinna na ekranie pojawić się nazwa /dev/loop z jakąś cyfrą na końcu. Pewnie /dev/loop0.  Potem robisz
mount /dev/loop0 /mnt -o ro
i powinienes mieć w /mnt ten nośnik w trybie tylko do odczytu. Jeżeli pojawi się błąd montowania, spróbuj ponownie, tylko ze stałą 3072 zamiast 2560.

Jeżeli jesteś z Wawy, mogę jakoś pomóc ci to ogarnąć.


EDIT: Z tymi padającymi dyskami to nie żartowałem:
* Wiki
* Artykuł
« Ostatnia zmiana: 2023-05-15, 21:18:34 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-05-16, 08:47:25 »
Bardzo mi pomogły te polecenia. Trochę musiałem zmodyfikować, bo oba wywalały błąd:
sudo mount /dev/loop2 /mnt -o ro 
mount: /mnt: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na /dev/loop2, brak strony kodowej lub programu pomo
cniczego albo jeszcze inny błąd.
       dmesg(1) może podać więcej informacji o nieudanym wywołaniu systemowym mount.
Wygooglałem podobny przypadek

Miałem wcześniej zapisany wynik polecenia:
sgdisk -p /dev/sdc
Disk /dev/sdc: 732566645 sectors, 2.7 TiB
Model: Backup+ Desk   
Sector size (logical/physical): 4096/4096 bytes
Disk identifier (GUID): 557E0727-BEE5-4EA7-8A3E-142B982108F8
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 5
First usable sector is 6, last usable sector is 732566639
Partitions will be aligned on 8-sector boundaries
Total free space is 2640 sectors (10.3 MiB)

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1               6       732563999   2.7 TiB     0700 
Przemnożyłem 6*4096=24576
sudo losetup /dev/loop4 /dev/sdc -o 24576 
sudo mount /dev/loop4 /mnt
I poszło bez błędów. Dzięki temu mogę przenosić dane przez sata III, a nie przez USB 2.0. Co za ulga.
Jak przeniosę, to sformatuję i zrobię nowe partycję.

Może możesz polecić jakiś opis, stronę jak zrobić to dobrze. Mam dać GPT, allign to sector czy MB? Ile MB dać na sektor rozruchowy, chyba 4MB wystarczy?
Chodzi mi o te dane:
A ten sector size to mi się automatycznie ustawi na 4096?

Przepraszam za takie może podstawowe pytania, ale ostatni raz formatowałem dysk kilka lat temu i nie chcę już niczego zepsuć.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-16, 12:25:06 wysłana przez kenpo »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zamontować dysk rozpoznany jako PTTYPE=PMBR?
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-05-17, 07:22:30 »
Z ostatniego ekranu wyszło, co jest przyczyną fuckupu.

Jedne przejściówki pokazują go jako dysk z 4096B sektorami logicznymi, drugie jako dysk z 512B sektorami logicznymi i dlatego tablica partycji jest idiotyczna. Przy sektorach 4k (czyli 8 "starych" sektorów), początkowy sektor 6 jest całkiem poprawny (to sektor 48 "po staremu", czyli już poza tablicą partycji).

Poprawny rozmiar sektora to ten zgłaszany po podpięciu bezpośrednio przez SATA i wywal przejściówkę, która twierdzi inaczej. Według dokumentacji ten dysk ma fizyczne sektory 4k ale logicznie przedstawia się z sektorami 512B.

Jak już ustalisz trefny interfejs, po podpięciu do poprawnego partycjonowanie całego dysku na defaultach powinno wszystko prawidłowo zrobić. Czyli jedna partycja od sektora 2048 do końca.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy