Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja - pytania  (Przeczytany 2732 razy)

Offline Syml

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Instalacja - pytania
« dnia: 2023-05-11, 09:18:00 »
Czesc,

Przede mna moja pierwsza instalacja linuxa, takze krotko pytanie.

Czy tak laptop wystarczy, by zainstalowac obojętnie jaka wersje linuxa i cieszyc sie praca? Nie bedzie uzywany do zadnych gier. Nauka i poznawanie linuxa, ewentualnie jakies filmy.

Acer aspire vx15
i5
8gb ram
Gpu: geforce 1050 4gb
1tb hdd i chyba 128gb ssd

Poki co lezy schowany jeszcze, dlatego specyfikacja dosyc okrojona. Powyzsze informacje to to co pamietam. Laptop dosyc wiekowy (z 2017 roku) ale solidny nawet jak na te czasy. Planuje wymienic mu baterie na nowa bo jest na wykonczeniu, dorzucic 8gb ram i zmienic dyski bo raczej im duzo nie zostalo. Tylko pytanie czy z ta grafika to w ogole ma sens, czy szukac czegos innego. Nie potrzebuje zadnej bestii za kilka tysi do nauki.

Pozdrawiam

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-05-11, 09:39:00 »
Spokojnie wystarczy dla dowolnej dystrybucji nawet z tym ramem co masz.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-05-11, 11:04:16 »
Popieram mackeire. Sam długo korzystałem z podobnej konfiguracji (tylko dużo starsze i5, bo 4 generacji i bez dedykowanego GPU). Na tym pójdzie każda współczesna dystrybucja w wersji pizza-ze-wszystkim. Jeżeli rzeczywiście chcesz wejść w programowanie i to z cięższymi IDE (np JetBrainsów), dodatkowe 8GB to dobry pomysł - ale jakbym miał wybrać czy rozbudować RAM czy zmienić SSD na większe, to jednak wymieniłbym SSD - żeby zmieścił się i system i cały katalog domowy. HDD na filmy, muzykę, instalki, backupy - rzeczy duże, a "powoli" odtwarzane.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-05-11, 11:40:26 »
Gość podobno używa kilka systemów i nie narzeka.
" Octa Boot Laptop | 8 OSs | Acer Aspire VX 15 "
https://www.youtube.com/watch?v=4nNKziYlFHs

Domyślnie raczej chyba nie będzie takiego ładnego Gruba.

Edytowane
Problem w tym, że najbardziej popularną nakładką na GRUB był BURG i nie wiem czy jeszcze działa.
Może to zależy od distro, nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-11, 11:51:19 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Syml

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-05-12, 11:03:20 »
Super, dzieki wielkie. W takim razie wymiana na nowe czesci i mozna dzialac ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-05-12, 12:41:19 »
Ja na multisystem (Arch, Manjaro, Gentoo, FreeBSD, OpenBSD, Win11) używam rEFInda. Każdy system to własna partycja (Linuksy bez wydzielonego /boot-a), ale wszystkie korzystają ze wspólnej partycji EFI. Refind wszystko automatycznie wykrywa i generuje ładne menu.

Ostatnia ikonka to o ile dobrze pamiętam Haiku, który w tym czasie testowałem.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Syml

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 2023-05-14, 13:06:24 »
Przy okazji. Czytam sporo o tym, ktora wersje linuksa na poczatek no i zdania sa podzielone. Aczkolwiek spora czesc ludzi uwaza, ze ubuntu lub elementary os na start, z uwagi na duza baze danych i bezawaryjnosc. Celowac w ktorys z nich? Wiem ze elementary podobny interfejsem do maców. Sam maca rowniez posiadam no ale nie jest to jakis mus. Myslalem o Ubuntu na poczatek. Czesci w lapku wymienione i tylko kwestia pobrania, zrobienia pendriva bootowalnego i instalacja. Ale tyle tego ze nie wiem...

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 2023-05-14, 17:24:22 »
Na stacjonarkach mam Archa (czystego), na laptopach Manjaro. Wszystko z KDE. Szczerze, pomimo czarnowidztwa poniektórych nie mam z Manjaro żadnych problemów (a kilka systemów mam nawet na testingu). Jak na razie nie mam też problemów z AUR-em. Fajny dla początkującego w Manjaro jest domyślnie zainstalowany i działający Timeshift - jak coś poknocisz, zawsze możesz przywrócić system do poprzedniego stanu.

Na początek może być Ubuntu, ale (mając alergię na Gnome) polecałbym coś z oficjalnych wersji alternatywnych: Kubuntu, Xubuntu, . Ciekawe są też Ubuntu Budgie, Ubuntu Mate i Ubuntu Cinnamon (te dwa ostatnie to coś innego, niż Mint Cinnamon/Mint Mate, tego z kolei mimo zachwytów innych nie polecam). Wszystkie warianty możesz potestować bez instalacji, zobaczyć, które okienka najbardziej pasują. Poza wyglądem aplikacji i domyślnym zestawem preinstalowanych, wszystkie wersje Ubuntu są równoważne pod względem możliwości, obsługiwanego sprzętu, itp. Trochę jak NASCAR - wszyscy mają te same silniki, ramy, zawieszenia - różni się tylko skorupa. EDIT: dla starszego sprzętu+początkującego użytkownika zdecydowanie polecam wersje 22.04 LTS.

Elementary nie używałem, więc się nie wypowiem. Wygląda ładnie, ale to nie mój klimat.
« Ostatnia zmiana: 2023-05-14, 17:26:41 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy