Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450  (Przeczytany 2467 razy)

Offline DzikSpodLasu

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« dnia: 2023-02-12, 18:41:24 »
Siemka wszystkim!

Mam POTĘŻNEGO DELLa E7450
i5 5300u
8GB DDR3
256GB SSD
Nvidia GeForce 840M 2GB

Chciałbym nauczyć się w końcu linuxa, znalazłem fajny kurs na YT od "PandaAcademy" ale nie wiem jaką dystrybucję i środowisko graficzne wybrać, do tej pory pracowałem na Mint cinnamon. Wybrałem następujące dystrybucje (ubuntu i mint odpadają, szukam czegoś nowego :D)

- Linux Lite
- ElementaryOS
- Zorin OS
- Manjaro (Plasma)
- EuroLinux

Funkcje, które muszą śmigać na tym systemie to:
- Visual studio code ( w chwili obecnej uczę się "webdevu" myślicie, że znajomość linuxa pomoże w znalezieniu pierwszej pracy w IT? :D)
- Steam CS:GO tutaj to na każdym systemie powinno śmigać :)
- Chciałbym mieć możliwość tworzenia nowego pliku z dodaniem rozszerzenia za pomocą PPM, bez wpisywania komendy w konsoli. Znacznie usprawnia to robote.
- Skoro już jest post :D w jaki sposób rozpakowujecie pliki rar?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-02-12, 21:22:09 »
Manjaro Plasma.
Elementary, Zorin i Linux Lite bazują na Ubuntu. EuroLinux jest... specyficzny... jak każdy czysty klon RHEL. RHEL jest średnio do domu nadający się...

* VSCode w wersji od M$ jest do zainstalowania yay-em (yay -S visual-studio-code-bin z konta użytkownika). Wersja od M$ ma dodatkowe pluginy zamkniętoźródłowe i korzysta z repo Microsoftu, czym różni się od otwartych code, vscodioum czy innych wynalazków w wersji "full open source". I o ile możesz dodać repo M$ do nich (łamiąc warunki licencji M$), to nie wszystkie pluginy działają poprawnie (albo w ogóle) bez "sekretnego sosu" zamkniętej wersji.
* CS:GO nie wiem, nie gram (w ogóle nie kręcą mnie multi) - ale mam dużo rzeczy ze Steama poinstalowanych. (Manjaro w ogóle preinstaluje Steama). 7 Days to Die, The Long Dark, Cites-Skylines, Empytrion, Dyson Sphere Program. Ok, zainstalowałem CS:GO (kiedy to ku*a kupiłem? Mam 5 różnych CSów... Do jakichś chipsów dodawali?) - tor treningowy działa bez problemu na Archu, więc na Manjaro też powinien. Z niedziałających najbardziej chyba brakuje mi Space Engineers...
* Nie za bardzo wiem, co chcesz uzyskać... Tak dodajesz własne pliki do menu Prawy klawisz myszy →Utwórz nowy.
* Prawy klawisz myszy → Wypakuj... → Wypakuj tutaj. Albo z MC.

EDIT: Tego CSa to sprawdzałem w 4K na i9 z 3060... Nie wiem jak pójdzie na Twoim Dellu... YMMV. Ludze zgłaszają koło <50FPS w low na podobnej do Twojej specyfikacji - ponoć port na Linuksa nie jest zbyt dobrze zoptymalizowany.

Cytuj
CPU: Intel i5 4210u with HD Graphics 4400
RAM: 8 GB
GPU: GeForce GT 840M (pretty meh)
Storage: SSD

----------------------------------------------------------------------

Final Update:

Test on CS:GO: same spot on dust II without bots

Native Linux: 45-48 fps
Proton: Unable to launch it, keeps getting fatal error: failed to connect to local steam client
Windows: 84-86 fps
Test on L4D2, same spot on first chapter

Native Linux: 80-82 fps
Proton 5.0-9: 92-95 fps
Windows: 110-147 fps, fluctuates a lot, so the average was 125-128 fps
I decided to try out overwatch on lutris and God damn, DXVK is such an amazing piece of software, congrats to the developers:

Lutris: 1st spot 60-61 fps
Lutris: 2nd spot 93-95 fps
Windows: 1st spot 69-72 fps
Windows: 2nd spot 100-105 fps
Conclusion: Apparently the transition layer between DirectX to OpenGL (ToGL) takes some part of my poorly CPU, so, this most likely be the culprit of the performance difference.

Thank you very much to everyone for the replies.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-12, 21:36:39 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-02-12, 23:43:09 »
Jedna uwaga: cokolwiek z archowej stajni, ale nie Manjaro. Może być np. Endeavour OS. I nie będę się rozpisywał dlaczego Manjaro należy omijać szerokim łukiem.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-02-16, 17:36:14 »
Tak na marginesie, nikomu nie docinając, pytanko mam:  w którym miejscu (gdzie/jak/kiedy) opisywany Dell jest POTĘŻNY?  Serio pytam...

Offline kszyhu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-02-17, 07:03:53 »
Tak na marginesie, nikomu nie docinając, pytanko mam:  w którym miejscu (gdzie/jak/kiedy) opisywany Dell jest POTĘŻNY?  Serio pytam...
Według mnie to był sarkazm, widzisz nawet że napisał dużymi literami.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-02-17, 15:13:51 »
Wiem, wiem, jajca sobie robiłem. Wracając jednak do tematu to na ten potężny sprzęt wszystko będzie cacy ale tylko wtedy, gdy będzie oparte o Xfce. Zapomnijcie o przyjemnej pracy na Plazmach i podobnych, grafa niestety jest przy-słaba (moim zdaniem). Xfce sprawdzi się cacy na tym lapku.
A co do dystrybucji to moim zdaniem Elementary jest godny polecenia.

Online mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #6 dnia: 2023-02-17, 16:42:33 »
Głupoty opowiadasz misiu, KDE działa na takich podzespołach bez żadnego problemu.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #7 dnia: 2023-02-17, 17:50:09 »
Jedyny problem, jaki widzę, to NVidia. Zdaje się, że ta karta obsługiwana jest przez sterownik w wersji     337.25 , a zatem taki musi być w dystrybucji dostępny (no, chyba, że nouveau itp.).
A jeśli chodzi o KDE - sorry, ale @eugeniek wiele już razy wprowadzał w błąd. Tak - pod warunkiem dostępnych sterowników - KDE (Plasma) działać będzie. Być może niekoniecznie super na wayland (ale nie sprawdzałem; zawsze jest dostępna sesja X).

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #8 dnia: 2023-02-17, 23:13:05 »
Głupoty opowiadasz misiu, KDE działa na takich podzespołach bez żadnego problemu.
No ja nie wiem, czy tak "bez żadnego problemu",...,  a koszt "towaru", "zapitki", "przepitki" i "zagrychy"?
No bo, kto na trzeźwo na tym siedzi?
:D

Online mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #9 dnia: 2023-02-18, 09:12:32 »
idź trollować gdzie indziej

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #10 dnia: 2023-02-18, 21:04:15 »
Tak, wiem, jakiekolwiek odzywanie się w jakimkolwiek temacie gdziekolwiek między kimkolwiejk w Polsce stało się złem - po prostu - zakaz mówienia ... i naród zdziwiony później, że co trzeci na ulicy to niechciany singiel/samotnik, ha,ha. Czasami, mam wrażenie że polski internet stworzył sam Ziobro, wszak w każdym temacie czytam o swoim pseudo trollowaniu - niezgodne z prawem; niezgodne z tematem; nie dotyczy sprawy. Ja pierdziuu, prawie jak na sali w sądzie, he. Rebiata potem zdziwione, źe fora pustoszeją.
Kiedyś, lata temu "margines" dodatków do tematu był szerszy a dziś? A dziś sztywniactwo - bez poczucia humoru, bez niczego, brak słów.
PS. Wisz kto trolii produkuje??? Ino tylko ci, którzy ich czytają.
:D 

Elektrodowo powinno zwać się forum, w którym zakaz mówienia zdefiniowano w pkt.1 regulaminu, potem jakiegos nawiedzonego moda dorzucić, potem kosz, ban i po ... trollu   (i forum przy okazji). Pozdrawiam Gulsona.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-18, 21:07:06 wysłana przez eugieniek »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #11 dnia: 2023-02-18, 23:13:17 »
@eugienek - Cóż... Lepiej może późno niż wcale: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/netykieta i dopisz sobie jeszcze do tych zasad, zasadę 16, która - choć wywodzi się z medycyny - powinna być przez wszystkich stosowana: primum non nocere. A szkodzeniem jest również wprowadzanie kogoś w błąd. Jeśli zatem nie uruchomiłeś Plazmy na komputerze/laptopie o takich komponentach jak: i5 5300u, 8GB DDR3, 256GB SSD, Nvidia GeForce 840M 2GB to po prostu nie wypowiadaj się, że należy o niej na nich zapomnieć. Nie jest to prawda, a Twoje zdanie/opinia, czy cokolwiek to jest jest w istocie zwykłym trollowaniem, albowiem nie wprowadza żadnej merytorycznej wiedzy do dyskusji (bo nie oparta na faktach) i wywołać ma tylko niepotrzebny szum.
I to nie jedyny Twój post, który ma tylko taki cel i zadanie. Nie dziw się zatem, że ktoś Cię w taki sposób postrzega i w dosłowny sposób działania takie nazywa.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-19, 01:45:37 wysłana przez pavbaranov »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #12 dnia: 2023-02-18, 23:51:41 »
@pavbaranow: sam korzystałem z laptopa o nawet nieco słabszej specyfikacji (i5 3 gen i bez dodatkowego GPU). Nie dość że Plasma chodziła bez problemów i to z Waylandem, to jeszcze ujeżdżałem na tym CLiona i GoLanda... Używałem go jakoś do września zeszłego roku, więc to nie wspomnienia zgryźliwego tertyka.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #13 dnia: 2023-02-19, 01:49:58 »
@Paweł Kraszewski - No właśnie. Wszystkim działa, a @eugienkowi - nie. Być może dlatego, że jej po prostu nie używa :)
PS: i5 3gen/4GB RAM + HDD, A12/4GB - również. I wiele by można wymieniać. Ba nie dość, że chodziła, działała, normalnie sobie na niej pracowałem, to jeszcze w tle często się coś kompilowało. I to przed laty, gdy jej optymalizacja była inna. Ten Dell to w miarę rozsądne narzędzie do codziennej pracy z praktycznie dowolnym systemem. Jedną obawę, jaką widzę, to ten natywny sterownik do NVidii.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Jaki system na POTĘŻNEGO DELLa E7450
« Odpowiedź #14 dnia: 2023-02-20, 00:36:48 »
Mam szczere pytanie: Wy na serio tak?
Na serio nie widzicie, jak plazma zachowuje się na takim szajsie, o jakim tu mowa?
A może - już wiem - nie macie z czym porównać, prawda? Zero jakichkolwiek poważnych punktów odniesienia...
i to już "wsio" w temacie.

Przycinki, zacinki i inne gady to norma na plazmie, którą uruchamiamy na czymś, co jest starsze aniżeli lat 5 i ma mniej jak 4GB. Mowa o karcie graficznej, zresztą, o czym ja tu gadam - z ludźmi z kraju w kórym 16GB RAM i 4GB w grafie 99% użytkownikom kompów "du..ę" z radości urywa.
Bardzo przepraszam, zapomniałem o ... epoce kamienia łupanego nad Wisełką, zatem... jeśli 99% usera stuka w klawę pseudo Amigi na dopingu - fakt - pewny fakt - plazma do...pie...dala wtedy jak żółw ninja !

Ludzie... słów mi zabrakło. Was bawi na Plazmie otworzyć katalog z fotami i czekać w pistttuuu aż się kawa zaparzy i ikonki wczytają gdy we folderku fotek ze 40-50 gigsów?  hehehe

Porównajcie proszę wtedy Plazmę z np. Xfce...

i5 3 gen. ??????
Szto to eta jest ??
Trup?
Przecie to już dawno powinno zostać zezłomowane!

Co na tym można?
Nic!!!
Ludzie na Błoga!
Głupi Firefox z kilkoma otwartymi kartami a na nich Google Maps ze ścieżką z punktem co 100m na odcinku powiedzmy 30km ukatrupia takie pseudo komputerki aż miło. I Wy to pracą nazywacie???

Sorry ale muszę - muszę bo już mnie to wku...rwia, te polskie bidulenie i złomów zachwalanie, kiedy my wreszcie europejczykami staniemy się?

HDD????  Serio??
No bez jaj!

32 jajka
128GB RAM
2 x SLI a w każdym po 8GB DDR5
do tego skromne NVME

i możemy gadać ... o "miłej pracy" na Plazmie i byle czym innym.