Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja Linux Mint Cinnamon  (Przeczytany 3586 razy)

Offline maniacb

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Instalacja Linux Mint Cinnamon
« dnia: 2023-02-11, 16:01:46 »
Witam,
mam problem z instalacją Minta, a dokładniej z utworzeniem partycji. Obecnie mam zainstalowany Windows 10 i chciałbym mieć obok niego Minta. W tym celu utworzyłem bootowalnego pendriva z Linuxem przez program Rufus. Wszystko było ok, aż do momentu podziału partycji. Jak wcześniej robiłem instalację Windows 10, to specjalnie zostawiłem nieprzydzielone miejsce na Linuxa, aby w przyszłości je wykorzystać. Linux widzi tę wolną przestrzeń, ale nie może jej odpowiednio podzielić, opcje są szare i nie można ich wybrać. W jaki sposób mogę je aktywować?
Chcę utworzyć partycję systemową /
partycję /home na pliki 
oraz
/boot
Załączam screenshot.


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-02-11, 17:01:09 »
Jako że wszystkie cztery partycje są NTFS, oznacza to, że system został zainstalowany w trybie Legacy (a.k.a BIOS albo MBR), a nie w trybie UEFI. Tryb MBR jest ograniczony do 4 partycji podstawowych — a że masz już 4 partycje, więc nie dodasz już ani jednej dodatkowej, mimo wolnego miejsca.

Zainstaluj Windows jeszcze raz, tym razem dobrze wybierając tryb pracy komputera.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline maniacb

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-02-11, 17:15:08 »
Rozumiem, dziękuje za szybką odpowiedź.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-02-16, 19:55:21 »
Tutaj masz najlepszy sposób na stworzenie bootowalnego pendrive z systemem Windows.
Od tego musisz zacząć, czyli od ponownej instalacji Windows ale w trybie UEFI.
W taki sposób stwórz bootowalny pendrive z systemem Windows:
http://www.korepetycjenowysacz.edu.pl/diskpart-tworzenie-bootowalnego-pendrive-z-systemem/

Potem, przestaw w biosie w swoim komputerze uruchamianie (menu Boot) z Legacy na UEFI.
Dopiero wtedy, gdy komputer będzie startował w trybie UEFI ponownie zainstaluj system Windows.
Instalacja odbędzie się wtedy w trybie UEFI oraz stworzy partycje typu GPT zamiast MBR (jak masz teraz).

Dopiero wtedy, po instalacji systemu stwórz sobie nowy pendrive z instalką Linux Mint i instaluj obok linuxa.

Offline maniacb

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-02-16, 22:06:12 »
Dziękuje za porady. Udało mi się zmienić tryb Legacy na UEFI bez reinstalacji systemu. Użyłem Paragon Partition Manager™ 17 CE.
Zrobił robotę i udało mi się bezproblemowo zainstalować Linuxa. Minusem jest to, że pokazują się teraz dodatkowe dyski na Windowsie (D:) oraz (G:) i musiałem wyłączyć szybki rozruch komputera ponieważ, nie mogłem zamknąć systemu z poziomu startu.
Linux za to nie robi problemów. Zobaczymy, jak będzie sprawował się po dłuższym czasie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-02-17, 07:40:01 »
Nie zmieniłeś na UEFI tylko zmieniłeś ostatnią partycję z fizycznej na logiczną (a to już da się dalej podzielić).

W systemie działającym na UEFI zawsze na którymś dysku masz małą partycję (50..200MB) wyświetlaną jako EFI albo ESP (typ 0xEF w starej nomenklaturze) z systemem plików FAT32 (w wielu firmwarach działają też FAT16 i 12).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #6 dnia: 2023-02-17, 15:03:14 »
Linux za to nie robi problemów. Zobaczymy, jak będzie sprawował się po dłuższym czasie.
Z życia wzięte: najprawdopodobniej po jakims większym upadate (zwłaszcza Gruba) zobaczysz RESCUE MODE (tryb awaryjny Grub'a) :D   
To norma w Mint'cie.

Dobrym, trwałym sposobem na 2 systemy dla początkujących jest posiadanie dwóch niezależnych dysków w laptopie (np. drugi w miejscu nagrywarki). Wtedy, Windows instalujesz na jednym dysku (bez obecnosci drugiego), po instalacji wyjmujesz ten dysk i instalujesz Linux na drugim dysku (umieszczonym w miejscu nagrywarki) ale bez obecnosci dysku z Windows. Na koniec ustawiasz rozruch z dysku Linuxowego a linuxa uprzednio ustawiasz tak, aby szukał innych systemów podczas rozruchu.
Efekt tego taki, że gdy zamontujesz po robocie oba dyski jednoczesnie to wystartuje ten z linychem ale zobaczy też Windowsa. Morał? W razie awarii linuxa - zawsze masz dostępny Windows. W razie awarii Windows - zawsze dostępny będzie Linux.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-17, 15:10:52 wysłana przez eugieniek »

Offline maniacb

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #7 dnia: 2023-02-17, 17:34:04 »
Myślałem, że jak w systemie wyświetla się informacja, że tryb systemu BIOS to UEFI, to jest ok.
Postaram się w takim wypadku jeszcze raz postawić Windowsa i Linuxa na nowo.
Jeśli Mint nie działa dobrze na takim pojedynczym dysku, to proponujecie może jakąś inną dystrybucję?
Niestety, na chwilę obecną nie jestem w stanie dołożyć do tego jakiegoś dodatkowego dysku.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-17, 17:36:07 wysłana przez maniacb »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #8 dnia: 2023-02-17, 17:44:54 »
Każdy system będzie z tego pojedynczego dysku działał prawidłowo. UEFI (najsensowniej, choć można to zrobić też tak, jak masz), mała partycja EFI (jak pisał Paweł i tam mają być "startery" dla Windows i linuksa, reszta - w zależności od preferencji smakowych. I nie - nie tu jest problem z Mintem.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #9 dnia: 2023-02-17, 23:21:43 »
Na jednym dysku też będzie w miarę ok, lecz z tego co pamiętam ( a Mint rozszarpywał mi nerwy przez rok czy dwa bo od tego zaczynałem), wiele razy system padł po aktualizacji, zwłaszcza takiej większej gdzie aktualizowano także Grub2. Po prostu, nie uruchomił się już pokazując GRUB RESCUE. Można to łatwo naprawić kilkoma komendami, trwa może ze 20min (dla początkującego). Jeśli ogarniesz sobie ten temat - śmiało można na Mint siedzieć o ile nie będziesz z czasem wymagał nowszych paczek. Mint ma trochę stare bebechy, czasami aktualizacje istnieją już w innych dystrybucjach od pół roku a nawet roku a w Mint jeszcze tego nei ma. Ma to plusy i minusy, bo np. inne dystrybucje pchają nowości bez testów, przemyśleń i taki Linux Manjaro sypie się dosłownie co kwartał.
Mint - patrząc na ryneczek - to jednak dystrybucja godna polecenia dla bardzo początkujących.
Za rok czy dwa - może przejdziesz na coś innego lecz już dziś warto o tym pomyśleć, wszak uczyć się ponownie innej dystrybucji potem... z deka szkoda czasu.
I tak szczerze mówiąc - dużego wyboru nie ma, serio. Wększość tworów pochodzi od Debiana, trochę od Arch;, znaczy bazują na tym, jest też kilka pochodnych Gentoo.
Dobrym wyborem jest też Fedora, to był mój ostatni linuch i byłem bardzo, bardzo zadowolony, serio.
Nadal go mam na inych laptopach na których pacjentów od Microsoftu nie chcę instalować.
Fedorka cacy, bardzo ładna, stabilna i nawet początkujący szybko ogarnie sobie terminal i całą resztę.

Offline maniacb

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #10 dnia: 2023-02-19, 19:14:24 »
Dzięki za wyjaśnienie i polecenie. Jeśli będę miał problemy to się zgłoszę :)

Offline fotofan

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #11 dnia: 2023-10-20, 12:34:14 »
Z życia wzięte: najprawdopodobniej po jakims większym upadate (zwłaszcza Gruba) zobaczysz RESCUE MODE (tryb awaryjny Grub'a) :D   
To norma w Mint'cie.

Dobrym, trwałym sposobem na 2 systemy dla początkujących jest posiadanie dwóch niezależnych dysków w laptopie (np. drugi w miejscu nagrywarki). Wtedy, Windows instalujesz na jednym dysku (bez obecnosci drugiego), po instalacji wyjmujesz ten dysk i instalujesz Linux na drugim dysku (umieszczonym w miejscu nagrywarki) ale bez obecnosci dysku z Windows. Na koniec ustawiasz rozruch z dysku Linuxowego a linuxa uprzednio ustawiasz tak, aby szukał innych systemów podczas rozruchu.
Efekt tego taki, że gdy zamontujesz po robocie oba dyski jednoczesnie to wystartuje ten z linychem ale zobaczy też Windowsa. Morał? W razie awarii linuxa - zawsze masz dostępny Windows. W razie awarii Windows - zawsze dostępny będzie Linux.
Witam.
Wątek trochę stary, ale może autor cytatu ( lub każda inna osoba kompetentna ) zajrzy i odpowie na moję pytanie ?
Jestem właśnie w sytuacji instalacji linuxa na osobnym SSD bez obecności Windowsa. Na SSD 250 GB zainstalowałem właśnie Mint`a, potem Ubuntu razem z Mintem ( zmyślny instalator Ubuntu wszystko podpowiadał i poszło elegancko).
Po paru dniach zdecydowałem się na Ubuntu, bo Minth mimo że miał być najlżejszy dla mojego staruszka  to jednak jest wolniejszy od Ubuntu i obsługa też mi pasuje bardziej.
Chodzi o to ustawienie rozruchu linuxa jako startowy ?
Jak to zrobić ?
Mój oryginalny BIOS płyty jest z 2010 r. i koniec. To była ostatnia aktualizacja.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam .

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #12 dnia: 2023-10-20, 16:40:52 »
PS: Najlepiej zakładać nowe tematy

Tu masz podpowiedź jeśli chodzi o GRUB2
https://www.howtogeek.com/196655/how-to-configure-the-grub2-boot-loaders-settings/

Jest tam fragment
Cytuj
Choose the Default OS: Change the GRUB_DEFAULT= line. By default, GRUB_DEFAULT=0 uses the first entry as the default -- change the number to 1 to use the second entry,
Mówiący że należy edytować linię " GRUB_DEFAULT " w pliku /etc/default/grub
Nie zapomnij zaktualizować GRUB komendą"  update-grub " ( aby zmiany zostały faktycznie wprowadzone do GRUB-a )

Do pomocy z tłumaczeniem na Polski masz translatory online oraz wbudowane translatory językowe w przeglądarkach np. w Firefox.
Należy tylko uważać by nie przetłumaczyło za dużo np. komend / nazw programów.
« Ostatnia zmiana: 2023-10-20, 16:42:52 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline fotofan

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #13 dnia: 2023-10-22, 16:29:50 »
Witam ponownie.
Odpowiem tutaj, aby zachować ciągłość.
Przede wszystkim dziękuję za porady 1709  :-) .
Nie było problemów ze zrozumieniem tematu, ale nie osiągnąłem tego czego chciałem.
Owszem, przy starcie Ubuntu wyświetla się tabelka startowa, ale jest tam kilka wersji ubuntu - bez windowsa.
Powodem jest - jak sądzę - brak możliwości ustawienia BIOS mojego kompa w tryb UEFI, o którym w tym wątku pisaliście ? To nie pozwala zainstalować windy w UEFI i końcowo brak kompatybilności .
To bardzo stary BIOS ( komputer jeszcze starszy) z czasów gdy UEFI nie było.
Nie mam w tym biosie również opcji USB, zatem wypalałem płytki DVD - dla Ubuntu DVD R+ DL ( na szczęście nagrywarka dała radę).
Na teraz po prostu zmieniam dysk i mam system jaki potrzebuję.
Ale wiedza poszerzyła mi się "naprzód" ;-)
Dzięki wszystkim.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« Odpowiedź #14 dnia: 2023-10-23, 10:01:55 »
Cytuj
Nie mam w tym biosie również opcji USB, zatem wypalałem płytki DVD - dla Ubuntu DVD R+ DL ( na szczęście nagrywarka dała radę).
Rzeczywiście czasami łatwiej użyć CD / DVD.
Starszy sprzęt czasami potrafi wykryć USB, a czasami nie.
- Sprzęt może być faktycznie zbyt stary
- Przygotowane USB może działać lub nie działać w zależności od użytego programu. ( z komendą dd na linuxie raczej działa )
- Plik ISO może nie być przygotowane / "nie jest hybrydowe"  https://wiki.manjaro.org/index.php/Burn_an_ISO_File#How_you_can_check_ISO
Jeśli uda Ci się zauważyć to plik hybrydowy posiada 2 partycje
Przygotowanie aby było hybrydowe polega na użyciu komendy:  isohybrid -v /ścieżka/do/pliku.iso
- Niektóre obrazy ISO są przygotowane z opcją --uefi,
a z jakiegoś powodu starsze płyty mogą mieć z tym problem i trzeba ponownie przygotować plik ISO bez tej opcji.
- Nazwa wykrytego sprzętu może nie zostać dostrzeżona ze względu na różnice (np. nazw) w Biosach producentów.
W jednym może wykryć jako nagrywarkę USB-DVD,
w innym jako dysk twardy zamiast USB,
jeszcze w innym Biosie w menu / liście urządzeń boot-ujących będzie nazwa tylko jednego dysku twardego, a po kliknięciu jego lub innej opcji będzie można wybrać inny dysk twardy.
« Ostatnia zmiana: 2023-10-23, 10:06:10 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.