System > Instalacja

Instalacja Linux Mint Cinnamon

<< < (3/4) > >>

maniacb:
Dzięki za wyjaśnienie i polecenie. Jeśli będę miał problemy to się zgłoszę :)

fotofan:

--- Cytat: eugieniek w 2023-02-17, 15:03:14 --- Z życia wzięte: najprawdopodobniej po jakims większym upadate (zwłaszcza Gruba) zobaczysz RESCUE MODE (tryb awaryjny Grub'a) :D   
To norma w Mint'cie.

Dobrym, trwałym sposobem na 2 systemy dla początkujących jest posiadanie dwóch niezależnych dysków w laptopie (np. drugi w miejscu nagrywarki). Wtedy, Windows instalujesz na jednym dysku (bez obecnosci drugiego), po instalacji wyjmujesz ten dysk i instalujesz Linux na drugim dysku (umieszczonym w miejscu nagrywarki) ale bez obecnosci dysku z Windows. Na koniec ustawiasz rozruch z dysku Linuxowego a linuxa uprzednio ustawiasz tak, aby szukał innych systemów podczas rozruchu.
Efekt tego taki, że gdy zamontujesz po robocie oba dyski jednoczesnie to wystartuje ten z linychem ale zobaczy też Windowsa. Morał? W razie awarii linuxa - zawsze masz dostępny Windows. W razie awarii Windows - zawsze dostępny będzie Linux.

--- Koniec cytatu ---
Witam.
Wątek trochę stary, ale może autor cytatu ( lub każda inna osoba kompetentna ) zajrzy i odpowie na moję pytanie ?
Jestem właśnie w sytuacji instalacji linuxa na osobnym SSD bez obecności Windowsa. Na SSD 250 GB zainstalowałem właśnie Mint`a, potem Ubuntu razem z Mintem ( zmyślny instalator Ubuntu wszystko podpowiadał i poszło elegancko).
Po paru dniach zdecydowałem się na Ubuntu, bo Minth mimo że miał być najlżejszy dla mojego staruszka  to jednak jest wolniejszy od Ubuntu i obsługa też mi pasuje bardziej.
Chodzi o to ustawienie rozruchu linuxa jako startowy ?
Jak to zrobić ?
Mój oryginalny BIOS płyty jest z 2010 r. i koniec. To była ostatnia aktualizacja.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam .

1709:
PS: Najlepiej zakładać nowe tematy

Tu masz podpowiedź jeśli chodzi o GRUB2
https://www.howtogeek.com/196655/how-to-configure-the-grub2-boot-loaders-settings/

Jest tam fragment

--- Cytuj ---Choose the Default OS: Change the GRUB_DEFAULT= line. By default, GRUB_DEFAULT=0 uses the first entry as the default -- change the number to 1 to use the second entry,
--- Koniec cytatu ---
Mówiący że należy edytować linię " GRUB_DEFAULT " w pliku /etc/default/grub
Nie zapomnij zaktualizować GRUB komendą"  update-grub " ( aby zmiany zostały faktycznie wprowadzone do GRUB-a )

Do pomocy z tłumaczeniem na Polski masz translatory online oraz wbudowane translatory językowe w przeglądarkach np. w Firefox.
Należy tylko uważać by nie przetłumaczyło za dużo np. komend / nazw programów.

fotofan:
Witam ponownie.
Odpowiem tutaj, aby zachować ciągłość.
Przede wszystkim dziękuję za porady 1709  :-) .
Nie było problemów ze zrozumieniem tematu, ale nie osiągnąłem tego czego chciałem.
Owszem, przy starcie Ubuntu wyświetla się tabelka startowa, ale jest tam kilka wersji ubuntu - bez windowsa.
Powodem jest - jak sądzę - brak możliwości ustawienia BIOS mojego kompa w tryb UEFI, o którym w tym wątku pisaliście ? To nie pozwala zainstalować windy w UEFI i końcowo brak kompatybilności .
To bardzo stary BIOS ( komputer jeszcze starszy) z czasów gdy UEFI nie było.
Nie mam w tym biosie również opcji USB, zatem wypalałem płytki DVD - dla Ubuntu DVD R+ DL ( na szczęście nagrywarka dała radę).
Na teraz po prostu zmieniam dysk i mam system jaki potrzebuję.
Ale wiedza poszerzyła mi się "naprzód" ;-)
Dzięki wszystkim.

1709:

--- Cytuj ---Nie mam w tym biosie również opcji USB, zatem wypalałem płytki DVD - dla Ubuntu DVD R+ DL ( na szczęście nagrywarka dała radę).
--- Koniec cytatu ---
Rzeczywiście czasami łatwiej użyć CD / DVD.
Starszy sprzęt czasami potrafi wykryć USB, a czasami nie.
- Sprzęt może być faktycznie zbyt stary
- Przygotowane USB może działać lub nie działać w zależności od użytego programu. ( z komendą dd na linuxie raczej działa )
- Plik ISO może nie być przygotowane / "nie jest hybrydowe"  https://wiki.manjaro.org/index.php/Burn_an_ISO_File#How_you_can_check_ISO
Jeśli uda Ci się zauważyć to plik hybrydowy posiada 2 partycje
Przygotowanie aby było hybrydowe polega na użyciu komendy:  isohybrid -v /ścieżka/do/pliku.iso
- Niektóre obrazy ISO są przygotowane z opcją --uefi,
a z jakiegoś powodu starsze płyty mogą mieć z tym problem i trzeba ponownie przygotować plik ISO bez tej opcji.
- Nazwa wykrytego sprzętu może nie zostać dostrzeżona ze względu na różnice (np. nazw) w Biosach producentów.
W jednym może wykryć jako nagrywarkę USB-DVD,
w innym jako dysk twardy zamiast USB,
jeszcze w innym Biosie w menu / liście urządzeń boot-ujących będzie nazwa tylko jednego dysku twardego, a po kliknięciu jego lub innej opcji będzie można wybrać inny dysk twardy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej