System > Instalacja

Instalacja Linux Mint Cinnamon

(1/4) > >>

maniacb:
Witam,
mam problem z instalacją Minta, a dokładniej z utworzeniem partycji. Obecnie mam zainstalowany Windows 10 i chciałbym mieć obok niego Minta. W tym celu utworzyłem bootowalnego pendriva z Linuxem przez program Rufus. Wszystko było ok, aż do momentu podziału partycji. Jak wcześniej robiłem instalację Windows 10, to specjalnie zostawiłem nieprzydzielone miejsce na Linuxa, aby w przyszłości je wykorzystać. Linux widzi tę wolną przestrzeń, ale nie może jej odpowiednio podzielić, opcje są szare i nie można ich wybrać. W jaki sposób mogę je aktywować?
Chcę utworzyć partycję systemową /
partycję /home na pliki 
oraz
/boot
Załączam screenshot.

Paweł Kraszewski:
Jako że wszystkie cztery partycje są NTFS, oznacza to, że system został zainstalowany w trybie Legacy (a.k.a BIOS albo MBR), a nie w trybie UEFI. Tryb MBR jest ograniczony do 4 partycji podstawowych — a że masz już 4 partycje, więc nie dodasz już ani jednej dodatkowej, mimo wolnego miejsca.

Zainstaluj Windows jeszcze raz, tym razem dobrze wybierając tryb pracy komputera.

maniacb:
Rozumiem, dziękuje za szybką odpowiedź.

eugieniek:
Tutaj masz najlepszy sposób na stworzenie bootowalnego pendrive z systemem Windows.
Od tego musisz zacząć, czyli od ponownej instalacji Windows ale w trybie UEFI.
W taki sposób stwórz bootowalny pendrive z systemem Windows:
http://www.korepetycjenowysacz.edu.pl/diskpart-tworzenie-bootowalnego-pendrive-z-systemem/

Potem, przestaw w biosie w swoim komputerze uruchamianie (menu Boot) z Legacy na UEFI.
Dopiero wtedy, gdy komputer będzie startował w trybie UEFI ponownie zainstaluj system Windows.
Instalacja odbędzie się wtedy w trybie UEFI oraz stworzy partycje typu GPT zamiast MBR (jak masz teraz).

Dopiero wtedy, po instalacji systemu stwórz sobie nowy pendrive z instalką Linux Mint i instaluj obok linuxa.

maniacb:
Dziękuje za porady. Udało mi się zmienić tryb Legacy na UEFI bez reinstalacji systemu. Użyłem Paragon Partition Manager™ 17 CE.
Zrobił robotę i udało mi się bezproblemowo zainstalować Linuxa. Minusem jest to, że pokazują się teraz dodatkowe dyski na Windowsie (D:) oraz (G:) i musiałem wyłączyć szybki rozruch komputera ponieważ, nie mogłem zamknąć systemu z poziomu startu.
Linux za to nie robi problemów. Zobaczymy, jak będzie sprawował się po dłuższym czasie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej