System > Inne

Problem z brakiem miejsca na partycji systemowej

(1/4) > >>

Pawel87:
Witam wszystkich! Jestem nowym użytkownikiem forum oraz Linuxa. Jakiś czas temu przesiadłem się z Windowsa na Linuxa Mint zachęcony jakimś filmikiem na youtubie. Instalacja przebiegła bez problemów, wykonałem wszystko zgodnie z instrukcją i cieszyłem się nowym systemem... do czasu. Problem polega na tym, że zaczęło mi zwyczajnie brakować miejsca na partycji na której zainstalowałem system. Zgodnie z poradami z internetu przydzieliłem 20 GB na system, 8 GB na SWAP, 200 MB na BIOS, reszta na pliki (472 GB), lecz po jakimś czasie używania miejsca na partycji systemowej jest już na tyle mało, że nawet nie mogę przeprowadzić aktualizacji. Z programów, które zainstalowałem to STEAM (kilka gier, ale one chyba instalują się na tej największej partycji, bo widzę, że jak coś zainstaluję to tam miejsca ubywa, a nie na systemowej), ZOOM, WINE, LUTRIS oraz jakiś programik do obsługi pada od XBOX360. Próbowałem czyścić system programem BleachBit i komendami z poziomu konsoli. Raz nawet system nie chciał się załadować i po uruchomieniu z SHIFTem (GRUB) udało mi się jakoś zwolnić trochę miejsca, aby w ogóle wystartował.
Moje pytanie jest proste - co mam zrobić, aby zwolnić/rozszerzyć miejsce na partycji systemowej?
Być może nie do końca rozumiem jeszcze zasadę działania Linuxa, ponieważ jak pisałem na wstępie jestem świeżakiem, więc proszę o w miarę zrozumiałe porady. Czy to normalne, że miejsce na partycji systemowej jest tak pochłaniane? I przez co? Czy aktualizacje powodują zanik miejsca? Aktualnie pozbyłem się nawet kilku niepotrzebnych programów, które były w "pakiecie startowym", ale gdybym chciał cokolwiek zainstalować to już nie ma opcji.
Dziękuję za pomoc :)

Paweł Kraszewski:
Sprawdź katalog /var/cache/apt/archives/. Możesz stamtąd wywalić wszystko, to kopie "instalek" wszystkich aplikacji z repozytoriów. Jak system będzie czegoś potrzebował, to sobie znowu ściągnie. Możesz też popatrzeć na /var/log (też lubi spuchnąć).

Natomiast zastanowiłbym się z czasem nad repartycjonowaniem systemu: albo w ogóle bez wydzielonego /home, albo z wydzielonym /home ale wszystko pod kontrolą LVM. W moich systemach / rzadko jest zajęty poniżej 30GB... Na ogół bliżej 40... Zwykle root robię 60-80GB, ale ja pier*ty jestem :)

mackeire:
Sprawdź sobie kolego czy system nie kolekcjonuje sobie starych kerneli. To mogą być GIGABAJTY.

1709:

--- Cytuj ---Zgodnie z poradami z internetu przydzieliłem 20 GB na system
--- Koniec cytatu ---
Ja mam partycje 100GB dla Ubuntu w tym zajęte jest 40GB w tym katalog domowy zajmuje 8GB
bynajmniej tak mi GParted pakazuje.
mate-disk-usage-analyzer sygeruje mi że biblioteki zajmują najwięcej miejsca.

1. Jeśli korzystasz z Flatpak , Snap , AppImage to miejsce na dysku będzie znikać bardzo szybko.

2. To prawda że jeśli kernele nie są automatycznie usuwane to system też bardzo szybko się zapycha
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1970248#p1970248

3. Gry mogą być na osobnej partycji, ale ustawienia dla niektórych gier mogą być w katalogu domowym.
np. /home/user/.local/share/feral-interactive/

4. Możesz sobie przetestować kilka komend , np.

Pokaże 5 największych katalogów zawierające katalogi w katalogu /usr

--- Kod: ---
du -h /usr | sort -hr | head -5
--- Koniec kodu ---

Pokaże 5 największych katalogów zawierające katalogi i pliki w katalogu /usr

--- Kod: ---
du -ah /usr | sort -hr | head -5
--- Koniec kodu ---

Pokaże 5 największych plików w katalogu /usr

--- Kod: ---
find /usr -type f -exec du -ah {} + | sort -hr | head -5
--- Koniec kodu ---

Może to nie najlepszy zestaw, ale to lepsze niż nic, może ktoś zna lepsze komendy.
Nie podałem dwóch, nie ująłem nawet od razu  katalogu głównego " / "
ponieważ katalogów montowania " /media , /mnt "
katalogu /proc . /swap i
 może jeszcze czegoś należy pominąć.

5. Do rozszerzenia partycji można teoretycznie użyć GParted.
Ale trzeba być gotowym na fakt że może to popsuć system.
Dlatego warto robić kopie ważnych plików na osobnym nośniku.

kszyhu:

--- Cytat: Pawel87 w 2023-01-11, 14:21:01 ---...Moje pytanie jest proste - co mam zrobić, aby zwolnić/rozszerzyć miejsce na partycji systemowej?
...
--- Koniec cytatu ---
Żeby coś doradzić trzeba wiedzieć jak dysk jest podzielony na partycje.
Podaj wynik komendy:

--- Kod: ---
lsblk -f
--- Koniec kodu ---

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej