System > Sieć

Projekt serwera

(1/2) > >>

ktatar156:
Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym przywitać z wszystkimi użytkownikami tego forum! Sam jestem użytkownikiem linuxa około 20 lat, zaczynając z Ubuntu/Debian, a od wielu lat już tylko Arch Linux; miałem swój epizod także z użytkowaniem Ubuntu for Phones, a teraz próbuję sił z Ubuntu Touch na Pixel 3a ;)

Myślę o pewnym projekcie i chciałbym zapytać czy to co sobie obmyśliłem, ma ręce i nogi.

Chcę postawić serwer na potrzeby przechowywania w prywatnej chmurze swoich danych oraz na potrzeby monitoringu obiektu fizycznego za pomocą 6 kamer PoE.

Nigdy nie stawiałem serwera, więc zakładam, że bardzo szybko zostałby on w jakiś sposób zaatakowany (na pewno nie umiałbym go skutecznie zabezpieczyć przed zagrożeniami z internetu). Szukałem gotowych rozwiązań i rozumiem, że najbliższe moim oczekiwaniom jest oprogramowanie https://syncloud.org/. Z tego co rozumiem, jest to rodzaj serwera z zainstalowanymi pewnymi aplikacji - zakładam, że będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie niż samodzielne pilnowanie ustawianie jakiegoś oprogramowania do ochrony serwera.

Chciałbym moje oczekiwania rozwiązać w następujący sposób:
Instaluję Syncloud na SBC (np. Odroid), podłączam do SBC dysk SSD 2TB, do SBC podłączam Ethernet Switch, do którego to podłączam 6 kamer rejestrujących obraz 2k. SBC ma służyć za serwer do przechowywania prywatnych danych Nextcloud i nagrań z monitoringu.
Doinstalowuję na SBC oprogramowanie np. ZoneMinder i ustawiam tak, aby rejestrowało mi obraz i przechowywało go przez X czasu. Oczywiście chciałbym mieć dostęp do nagrań z poziomu np. telefonu.
Drugą funkcją SBC byłoby dostarczanie prywatnej chmury Nextcloud na potrzeby kopii zapasowych (lokalnego PC oraz telefonów komórkowych).
Jak myślicie, czy dobrze to wymyśliłem czy gdzieś na etapie planowania mój pomysł trzeba zakopać i jest to w zaprezentowanej przeze mnie formie, niemożliwe do zrealizowania?
Np. od strony wydajnościowej - czy SBC jest w stanie obraz z 6 kamer skutecznie zapisywać?
W załączniku przesyłam schemat połączeń jakie planowałem (wszystko kablami Ethernet, oprócz tego, że z routera sygnał idzie już światłowodem do dostawcy internetu)
Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i wskazówki :)

Paweł Kraszewski:
Wszystko OK, ale do tego nie wystarczy mały Odroid ani inne podobne SBCe — przede wszystkim sprawy dostępu do dysku i SoC ARM. Niestety (wiem z własnego doświadczenia), ARM to kosmiczne ścierwo, jeżeli chodzi o support: smutny standard to stare kernele z łatkami producenta albo w ogóle z nieaktualizowalnym kernelem dedykowanym do konkretnego modelu, często w wersji 4.x. W jednej wersji działa jedno, ale nie działa drugie. Po aktualizacji zaczyna działać drugie, ale przestaje pierwsze. Do "standardu standardów" malinki 3 z oficjalnym LCD 7" znalazłem tylko jeden wpis w jednym forum, że trzeba podgrać innego bloba do karty graficznej, żeby uruchomienie Xów nie wyłączało matrycy. Piszę to z pełną świadomością jako osoba, która żyje z robienia embedów (np własna miniaturowa dystrybucja na Odroida C2 na potrzeby firmy). Poczytaj fora o PineBookach (a SoCe AllWinnera mają podobno niezłe wsparcie), każdemu coś nie działa, każdemu coś innego.

Sens miałby jakiś mały PC, np Odroid H3 (ma sprzętowe SATA i można wpiąć dużo RAMu) czy używka SFF, (poleasingowe i5 6 albo 7 generacji z 8GB RAM, cena koło 700-800zł)

ktatar156:
Dziękuję Panie Pawle za te wskazówki!
Tak zamierzam zadziałać, pytanie tylko czy np. Odroid H3 udźwignie nagrywanie z 6 kamer 2k jednocześnie i kopiowanie w Nextcloud sporadyczne?
Niestety nie widzę Odroid H3 na liście wspieranego hardware dla Syncloud :/ A znasz może innych soft taki out-of-the-box, który niejako 'stawia' serwer?
Jak wspominałem, nie czuję się na siłach, aby 'ręcznie' skonfigurować serwer i zrobić to w sposób bezpieczny.

PS. Mojej cioci skonfigurowałem Raspberry Pi 400 z zewnętrznym monitorem z wbudowanymi głośnikami, napędem DVD - i jest zachwycona, że taki mały komputerek w klawiaturze działa i na jej potrzeby jest ok :) (bliżej jej do 70-tki już)

Paweł Kraszewski:
Parametr "6 kamer 2k" nic nie mówi o potrzebnym paśmie. Co innego jak kamery dają strumień MJPEG a co innego, jak dają np. strumień h264. To są różnice rzędu MB/s vs kB/s przy tym samym materiale video...

Mój post bardziej miał na celu zwrócenie uwagi na to, że "klasyczne" SBC jest po prostu zdecydowanie za wolne w każdym scenariuszu.

ktatar156:
Dziękuję, zatem zdecyduję się na Odroid H3+ prawdopodobnie. Kamery, które będę chciał kupić mają kodowanie H.265+, H.265, H.264+, H.264. Spróbujemy, najwyżej jak się nie uda, zostawię tego Odroid tylko na serwer danych, a kupię osobny rejestrator CCTV.
Z przyjemnością przed rozpoczęciem projektu, chciałbym to jakoś policzyć wydajnościowo i energetycznie czy dźwignie temat, ale nie wiem jak się do tego zabrać za bardzo.
Rozumiem, że do kamer pójdzie zasilanie ze switcha, a skoro jedna kamera ma pobór max 7W, to pewnie ostrożnościowo z 60W switch ethernet muszę kupić. Kwestia pewnie obsługi zapisu z kamer czy Odroid to dźwignie....

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej