Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover  (Przeczytany 3971 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« dnia: 2023-01-05, 11:30:03 »
Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś innego BootLoadera? Zastanawiam się nad Cloverem, on nie ma najmniejszych problemów z wykrywaniem różnych dystrybucji Linux, MacOS i Windows.
Mam mały problem jednak, chciałbym nauczyć się podpinać Linuxy pod rozruch do Clovera rezygnując z wpisów na partycji FAT32 (esp/efi).
Tam miałby być tylko Clover a partycja na stałe widoczna w systemach (w celu możliwości edycji).

Chciałbym nauczyć się podpinać nowo zainstalowane systemy pod istniejącego Clovera a same systemy byłyby instalowane już ręcznie bez programu rozruchowego, czyli instaluję sobie na czystej partycji jakiegoś Arch'a, mam w nim na EXT4 katalog/root/boot/.../... i tam dalej reszta łącznie z Grubem...
i właśnie to"coś" chcę nauczyć się ręcznie podpinać pod Clovera.

Dlaczego tak?
Moim zdaniem będzie to znacznie lepszy sposób jak automatyczne instalowanie rozruchu w każdej dystrybucji. Potem człowiek ma burdel w menu rozruchowym EFI, zostaje masa wpisów po poprzednich systemach (chodzi o UEFI w laptopie i menu rozruchowe F9 (HP)), nawet gdy skasuję jakąś dystrybucję to w EFI oprócz widoczności dysków z plikiem BOOTX64.EFI widnieją takie wpisy jak: manjaro, Ubuntu, Fefora i kilka innych.
One jakimś dziwnym trafem z czasem znikają samoczynnie ale jak to działa - nie wiem.
Używam dwóch lub trzech dysków jednocześnie (PCIE NVME, SATA3 oraz SATA1 wpięty w Multibay po DVDRW).
Chciałbym stworzyć Clovera (edytowalnego) na dysku NVME; systemy instalować bez obecności tego dysku na dysku 2 i 3 a potem ręcznie podpinać rozruch po ponownym zamontowaniu NVME z Cloverem.

Chcę na zawsze pozbyć się niespodzianki typu: Grub Rescue Mode, już mnie szlag trafił.

Ostatnio, z nieznanych mi powodów po aktualizacji Manjaro ponownie wyskoczył Grub w "panice". Nic nie zrobiłem, wrzuciłem na partycję EFI clovera, odpaliłem komputer ręcznie z pliku CLOVER64.EFI, bez problemu wykrył Linucha i Windows i bez problemu uruchomił system.
Postanowiłem zatem na stałe przerzucić się na coś, co nie ma problemów z utzymaniem siebie przy życiu a Grub.... niestety, niedorobiony, przykro mi, zdania prędko nie zmienię. Byle aktualizacja jakiejkolwiek dystrybucji obecnej na dyskach ro..z..pie..rd.ala Gruba. Pytanie jakim prawem?  Jakim prawem aktualizacja np. Manjaro rusza rozruch, który należy także do Fedory i Debiana, co?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-01-05, 12:07:03 »
Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś innego BootLoadera?
Od czasu do czasu miewam systemd-boot.
Mam mały problem jednak, chciałbym nauczyć się podpinać Linuxy pod rozruch do Clovera rezygnując z wpisów na partycji FAT32 (esp/efi).
Nie bardzo wiem co jest niezrozumiałe w: https://wiki.archlinux.org/title/Clover https://sourceforge.net/p/cloverefiboot/wiki/Configuration/
Tam miałby być tylko Clover a partycja na stałe widoczna w systemach (w celu możliwości edycji).

Chciałbym nauczyć się podpinać nowo zainstalowane systemy pod istniejącego Clovera a same systemy byłyby instalowane już ręcznie bez programu rozruchowego, czyli instaluję sobie na czystej partycji jakiegoś Arch'a, mam w nim na EXT4 katalog/root/boot/.../... i tam dalej reszta łącznie z Grubem...
i właśnie to"coś" chcę nauczyć się ręcznie podpinać pod Clovera.
A możesz powiedzieć dlaczego znów coś chcesz gwałcić jak Syfona przez uszy? Po co Ci bootloader, który startuje inny bootloader? Niezależnie od tego na jakiej partycji znajduje się system każdy współczesny bootloader winien mieć możliwość jego uruchomienia.
Jeśli ze wszystkim tak kombinujesz (a to już druga, dziwna rzecz, do której się przyznajesz w ostatnim czasie), jak z tym, to nic dziwnego, że Ci się wszystko krzaczy.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-02-16, 19:58:01 »
No i gdy byłem jeszcze na Linuchu ale uczyłem się Maca - postanowiłem wypietolić w kosmos Grubasa i wstawiłem w to miejsce OpenCore znanego z MacOS. Są na rynku podróbki, których używają Hamaki.
Działa to super, na liscie rozruchowej automatycznie pojawiają się wszystkie *.EFI które wrzucamy na FAt32. Nic nie trzeba edytować, bajer, wrzucamy i odpalamy, nawet HirensBoota. Warunek?  Duża partycja FAT32 (u mnie była 8GB) (max w Windows 32GB). Warto pobawic się, fajne rozruchy wielosystemowe można tworzyć, wsio rusza wtedy z dodanej partycji a nie z wiecznie tworzonych nosników. Ventoy też...
« Ostatnia zmiana: 2023-02-16, 20:02:57 wysłana przez eugieniek »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-02-17, 07:45:11 »
Nie znam Clovera, ale korzystam z rEFInda.

Systemy instaluję, jak opisałeś (/boot nie jest osobną partycją), ale wszystkie mają wspólny /boot/efi. Każdy system wrzuca swojego stuba EFI do własnego katalogu na partycji ESP, a rEFInd to ładnie indeksuje i wyświetla. Stuby mają mniej niż 1MB, więc w żaden sposób nie obciążają partycji ESP.

Niewykluczone, że Clover też ma taką funkcjonalność.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy