Nowe posty

Autor Wątek: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu  (Przeczytany 1363 razy)

Offline grzesiek811

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Miałem dysk SSD 128GB na system. Na początku by windows (obecnie windows 10), potem zmniejszyłem partycję windows i zainstalowałem Ubuntu 20.04. W chwili obecnej to ubuntu jest głównym systemem. Windows stoi teraz tylko na wszelki wypadek jako system rezerwowy jakby coś z windows było potrzebne, albo jakby Ubuntu padło całkowicie.

Zmieniłem komputer na HP Prodesk G3 SFF i z racji tylko dwóch portów sata przechodzę na dysk M.2 Zrobiłem klonowanie dysku za pomocą Rescuezilla. Trzeba było jeszcze za pomocą boot repair zainstalować ponownie gruba, bo się wysypało. Dodatkowo chciałem zwiększyć partycje systemowe z 60GB na 100 GB, bo 60 to mało. Przesunąłem partycję Ubuntu dalej i zwiększyłem obie partycje systemowe na 100GB. Z Ubuntu jest OK, system widzi powiększoną partycję. Niestety windows widzi ciągle 60 GB, pomimo, że partycja ma 100Gb i tyle widzą programy do partycjonowania. Próbowałem sprawdzać partycje za pomocą Gparted i EaseUS Partition Master, ale nic to nie dało.

Można to jakoś naprawić, czy trzeba przeinstalować windows od nowa. Mogę to zrobić, ale pewnie wtedy znowu grub się rozwali i chyba znów boot rapair. Teraz czytam, że można zrobić drugą partycję efi. Lepsze to niż wspólna partycja? Jak będzie montowana, np. jako /boot/efi2?

Co polecacie w tym wypadku?

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 494
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-04-06, 12:23:43 »
Polecamy zaorać wszystko , zrobić partycjonowanie od nowa z gparted wg sztuki i poinstalować systemy najpierw windę później ubu . Na dysku ssd to będzie moment.

Offline grzesiek811

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-04-06, 20:43:02 »
Windows to bym zaorał właśnie, ale Ubuntu chciałem zostawić, bo mam tam trochę rzeczy skonfigurowanych i wolałbym od nowa tego nie robić jak nie ma potrzeby.
Patrycja windows jest pomiędzy EFI a Ubuntu. Spróbuję wywalić windows i zainstalować od nowa zostawiając Ubuntu, tylko pewnie bootloader pójdzie też do piachu, ale boot repair powinien go zainstalować spowrotem

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-04-09, 02:21:41 »
Jaki system plików?

Po przeniesieniu partycji z poprzedniego dysku w programie gparted powinno wystarczyć użycie funkcji sprawdź albo przy użyciu fsck, a potem należy powiększyć partycje. Na pewno można to robić, aczkolwiek nie wiem, czy przy każdym systemie plików np. NTFS, jednakże przy systemie plików Ext4 powinno pójść bez większych problemów. Robiłem to wiele razy. Trudniej jest zmniejszyć dysk, ale też dawałem radę.
Jestem tradycjonalistą (bez polityki) i mi się nie śpieszy, a do kopiowania dysków wykorzystuję dd (kiedyś wykorzystywałem), a raczej sgdisk ze względu na tablicę partycji GPT, której nie kopiuje dd.

Możesz mieć inny system plików np. btrfs i stąd są u ciebie problemy. Kiedyś używałem, ale system plików się uszkodził i się zraziłem. Nie straciłem żadnych danych, tylko nie mogłem nic robić z partycją, poszerzać, czy nawet naprawić. W takiej sytuacji wypadałoby postawić nowy system, choć niekoniecznie (można kopiować), ale dla zaawansowanych. Dla mnie zależnie od programu rozruchowego, bo jeżeli nie grub, to ja nie potrafię.

Przed zbudowaniem nowego systemu, radziłbym zachować katalog /etc, bo tam są zapisane ustawienia systemu, nie wszystkie, ale wystarczająca większość. Cześć ustawień odnosząca się do systemd, jest zapisana w innym miejscu (/usr/share/polkit-1/actions/), ale podejrzewam, że tam nie dochodziłeś i nie wiesz, o czym piszę. Nie zawracaj sobie tym głowy, potraktuj to jako ciekawostkę. Wystarczy zrobić kopię katalogu /etc i później na żywo przywracać. Wiele miejsca nie zajmuje, więc..., nie szkoda.

Przed zbudowaniem nowego systemu zrobiłbym listę zainstalowanych paczek, żeby później szybko przywrócić system.

Katalog /home, o ile nie jest na osobnej partycji albo jest, skopiowałbym spod roota programem mc i przywrócił w nowym systemie na osobnej nowej partycji. System po takim zabiegu i przywróceniu zainstalowanych programów działa jak poprzedni.
To też zależy od okoliczności. Jeżeli masz katalog /home na osobnej partycji, nie usuwałbym go, tylko odpowiednio zainstalował system, żeby go nie sformatować i nie stracić danych. Trzeba wtedy ręcznie przydzielać partycje, np. root /, /boot, /home. Robię tak od dobrych kilkunastu lat i ciągle na tym samym katalogu. W sumie jakbym zachowywał ciągłość.

Oczywiście zakładając, przywrócenie ustawień z /etc, ale tego nie ma wiele, np. ustawienia dysków w /etc/fstab, czy jakieś tam pierdoły, ustawienia sieciowe, o ile takich dokonałeś.

System można naprawdę szybko przywrócić.

Gorzej kiedy zmienia się środowisko graficzne, bo w katalogu /home zostaje dużo śmieci, choć można to uporządkować, tylko trzeba poświęcić temu kilka minut.

Po moich poprzednich przenosinach kilkuletniego systemu nawet przeglądarki ruszyły ze starymi hasłami bez potrzeby logowania się do nich.


Na końcu pozbyłbym się Ubuntu.

Polecam potrenować i spróbować EndeavourOS albo Manjaro.

Zalecam robić notatki, żeby na przyszłość nowy system stawiać w niedługim czasie.
« Ostatnia zmiana: 2023-04-09, 02:38:54 wysłana przez Krzynisko »

Offline grzesiek811

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-04-09, 13:06:03 »
Że zwiększeniem partycji Ubuntu nie miałem problemu. Problem byl z partycją windows. Nie miałem tam nic ważnego i przeinstalowałem windows od nowa. Teraz jest ok. Nie musiałem nawet instalować od nowa gruba, tak by było na mbr.

Co do sugestii pozbycia się Ubuntu, to dzięki, ale próbowałem już naprawdę dużo dystrybucji jak np. kubuntu, Debian, Mint, MX Linux, opensuse, fedora, pclinuxos, Sabayon, również Manjaro i jakoś zawsze i tak wracam do Ubuntu, więc chyba jednak najbardziej mi pasuje. Na serwerze też mam Ubuntu server, a nie Debiana ani CentOS.

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze zwiększeniem rozmiaru partycji po klonowaniu
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-04-09, 17:28:55 »
Cieszę się, że ci się udało.
Co do NTFS (partycji Windows), na pewno kiedyś można było manipulować rozmiarem partycji, ale czy dziś, nie mam pojęcia. Od Windowsa XP nie korzystam z systemów od Microsoftu. Szmat czasu, a wiele się zmienia, więc tu ze szczególną rozwagą nie podpowiadam, żeby nie wprowadzić w błąd.

Co do samego Linuksa? Archlinux uważam za najlepszą dystrybucję. System jest lekki, wydajny, a paczki są prawidłowo zbudowane. W Ubuntu nie zawsze i czasem są zgrzyty, do tego jest ciężkie, ma wiele wad, stąd moja propozycja.
Luźna propozycja dla osób, które poznały trochę „Linuksa”.