Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?  (Przeczytany 4964 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Od Windows 10 pojawiła się usługa o naziwe " Windows HDR Color ". Poprawia to znacznie obraz w stosunku do treści SCF, jest głębsze jakby pole widzenia kolorów, inne zakresy widzenia ostrości pomiędzy treścią w bieli a czerni. Suma sumarum - obraz jest znacznie ładniejszy, kstrzejszy i tak dalej.
Na mojej matrycy 14.0" IPS 1920x1080 obraz taki to żyleta.
Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
Zaczyna mnie z deka drażnić standardowy sterownik Video, wkładany w każdą dystrybucję.
Gołym okiem (powtarzam - gołym okiem) widzę, jak zachowują się pixele.
Tego, nie da się złapać kamerą video, aparatem czy screen shotem, więc spróbuję to opisać:

Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
Jest to ledwie widoczne ale jest, mam wrażenie że w tej linii kolor pixeli zmienia barwę z niewielką częstotliwością, powidzmy 10x1sek, zmienia te barwę z koloru białego na bardzo jasne siwe pixele.  Po prostu sobie to tak smuży, powtórzę, ledwie wodoczne ale jest.
Gdy przyglądam się ekranowi na uruchomionym Windows - tego nie ma.
Te całe smużenie pojawia się w całym tekście i powoduje - moim zdaniem - rozmycie ekranu i brak ostrości.

Jak sobie z tym poradzić?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-12-27, 16:10:59 »
Być może tu masz wytłumaczenie: https://wiki.archlinux.org/title/HDR_video_playback
Wygląda na to, że najwięcej sukcesu można (ale niekoniecznie na 100%) uzyskać pod Waylandem wykorzystując: https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase lub https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase. Generalnie jednak jeszcze nieco w Wiśle wody musi chyba upłynąć.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-12-27, 17:51:40 »
Cytuj
Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
Albo ty śpisz.
- Zapominasz lub nie wiesz że istnieją prawa patentowe, to znaczy może być podarowane, może być płatne, może być tajne.
- Że " wolne " oprogramowanie jest wspierane czasami inaczej niż płatne.
( masz jak zapłacisz , masz jak sam weźmiesz się do roboty, masz jeśli ktoś ma ochotę podarować )
- Że zabawa kolorami, algorytmami kolorów może działać dwojako. Może jeszcze bardziej uwidocznić wadę twojego monitora lub ją ukryć.

Cytuj
Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
- Albo masz coś z monitorem,
- Albo masz kijowe ustawienia systemowe ( mogę np. zmienić wygląd czcionki w środowisku: renderowanie , mogę np. dodać synchronizację w nvidia settings.)
- Albo mniej prawdopodobne że ze sterownikiem. ( mało prawdopodobne )
- Albo masz coś ze wzrokiem i zwiększony kontrast to niweluje. ( mało prawdopodobne )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-12-28, 10:29:08 »
Wczoraj zrobiony był test na tzw. hamaku, wgrany Mojave. Obraz brzytwa. Dokładając do tego Windows11/10 wychodzi na to, że jednak nie ze wzrokiem lecz z systemami (dystrybucjami) jest coś nie tak. Powiada kolega o prawach patentowych zatem co na to wszystko powie prawo międzynarodowe?
Przecież, "ukrywanie" sterowników i zapodawanie ich tylko i wyłącznie dla systemów Windows lub MacOS to bezwzględne działania na niekorzyść wolnego oprogramowania oraz na korzyść monopolu, a to jest bardzo niezgodne z prawem w prawie każdym kraju.
Dlaczego zatem linuksiarze mają tak duży problem z uzyskaniem sterowników, które dawałyby na każdym systemie ten sam efekt (obraz)?
Bo trzeba zapłacić?
To czemu nie ma płatnych dystrybucji?
Ja chętnie dam 100-200-300zł za system z aktualizacjami choćby na 7-9 lat.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-12-28, 15:08:21 »
Z tym "prawem międzynarodowym" mocno się mylisz. Nie istnieje żaden "nakaz" udostępniania oprogramowania dla różnych systemów operacyjnych przez jego twórców (inaczej już dawno miałbyś natywnego na linux choćby Photoshopa). Nie istnieje też nakaz dołączania sterowników dla wszystkich systemów operacyjnych (a w przypadku linuksa/uniksa/BSD - dla wszystkich dystrybucji nawet). Nie istnieje - w tym przypadku - też żadne "ukrywanie" sterowników.
HDR - o ile się nie mylę jest pewnym "pomysłem", który może być zaimplementowany przez każdego, kto chce tego dokonać na urządzeniu wyświetlającym (i nie tylko). Wszystko zatem zależy czy dana firma, organizacja, osoba, zleci komuś implementację HDR w danym systemie (ograniczając to wyłącznie do systemów operacyjnych, albowiem nie jest HDR w ten sposób ograniczony), lub też ktoś poczuje potrzebę stworzenia tego we własnym zakresie z pobudek hobbystycznych. Dokonał tego MS, dokonał Apple. Jeśli przeczytałbyś linki, które podrzuciłem to np. ktoś kto się nad tym zastanawia w X.Org stwierdza, że on osobiście nie widzi w tym dla siebie użyteczności.
Gdybyś przeczytał te linki, to zauważyłbyś, że prace w różnych miejscach ekosystemu linuksowego w mniejszym lub większym stopniu trwają. Jeśli zależy Ci na tym, by rozwijały się szybciej, to w istocie możesz skontaktować się z twórcami tej implementacji (raz jeszcze - to nie jest sterownik) i dogadać się z nimi, co pomogłoby im przyspieszyć te prace. Obawiam się, że 100-300 zł na 7-9 lat temu nie pomogą, zatem musiałbyś pewnie uruchomić jakąś zbiórkę. Wszystko przed Tobą.
A odpowiadając Ci na zadane przez Ciebie pytanie - NVidia - od czasu do czasu, daje sterownik porównywalny z tym na Windows (tu zresztą w ogóle coś ostatnio drgnęło), sterownik AMD również jest na tym samym poziomie, a jedynie Intel w wersji 3 jest w wiecznej becie od kilku lat. Dlaczego? Bo tak. Bo widocznie jednym firmom się chce, a innym nie - nie widzą w tym interesu.
Problem jednak w tym, że to o czym tu piszesz - wg mojej wiedzy - zależny jest nie tyle od sterownika, a od systemu graficznego.
Tu masz jeszcze kilka ciekawych linków na ten temat (oczywiście o ile się nad nimi pochylisz):
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/05/07/hdr-in-linux-p1.html
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/06/28/hdr-in-linux-p2.html
Te powyżej są najbardziej chyba kompletne i najciekawsze.
https://www.reddit.com/r/linux/comments/ks8er5/does_anyone_have_any_news_of_hdr_on_linux/
https://lulz.com/when-will-linux-get-support-for-hdr-liihxgkp-287716/
https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/odibda/what_is_the_current_state_of_hdr_on_linux/
Oraz zerknij na to (przyznam, że nie miałem czasu się wgłębić, ale wygląda ciekawie):
https://linuxreviews.org/HOWTO_enable_10-bit_color_on_Linux

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-12-28, 15:38:32 »

To czemu nie ma płatnych dystrybucji?

Mylisz się, są.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-12-29, 01:46:03 »
eugieniek jak możesz to podaj wynik komendy
inxi -Fxxrzc0
lub sam na podstawie informacji o sprzęcie zerknij w internecie czy ktoś miał podobny problem jak ty z liniami pomiędzy wierszami.
Bo może jest jakieś rozwiązanie, zamiast szukania obejścia.
Lub ktoś miał podobny problem / błąd i należałoby go zgłosić w celu naprawy.

Ogólnie o " HDR Color " pavbaranov lepiej napisał.

O prawie " antymonopolowym " to ciężko mi znaleźć dobrego ogólnego źródła. Może trzeba by studiować prawo.
Wydaje mi się że ono działa głównie w przypadku niesprawiedliwego wykluczenia z rynku
lub w przypadku podejrzenia zagrożenia interesu kraju, gdy firma jest już monopolistą i jej upadek mógłby doprowadzić do kryzysu gospodarczego.
( wtedy np. firmę się dzieli ).

Co do sterowników to prawda że częściowo chodzi o kasę.
Ale to tylko jeden z powodów.
Niektóre dystrybucje linux są GNU  https://www.gnu.org/distros/
Firmom nie jest na rękę dzielenie się kodem źródłowym / patentami, ponieważ może to ułatwić rozwój konkurencji.
Dlatego masz wybór używać otwartych lub zamkniętych sterowników.
Ale to też zależy od firmy, z tego co mi wiadomo to sterowniki Intela na Linuxa są tylko otwarte.

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-12-30, 09:53:13 »
Dzisiaj definitywnie zakończyłem przygodę z Windows i Linuksem. Na stole 3500zł biwakuje i czeka na otwarcie komisu. Myślę że do popołudnia zwlokę jakiegoś używanego MacBookaPro z w miarę wydajnymi bebechami. Wstydu się najadłem, kumpel przyszedł ze starym Applem pod pachą, wgrany Mojave, ekran Retina3K, 8GB DDR3, 256GB M2 i ... pośmiał się ze mnie walczącego nad nagrywaniem CDA, DVD i innych. Stary złom oparty na i5 chyba 3 lub 4gen., wart na AlleJajach może 800-1000 złotówek a rozdupca każdy mój nowszszy sprzęt. Włączył system a tam obraz żyleta, takiej ostrości na jakimkolwiek z posiadanych laptopów pod szmatę (windows) czy Linuksa nie widziałem. Pokazano mi przed chwilą pewną bajkę w iOS: HDR TrueColor On lub Off, teraz trybię co to jest.
powyższy temat nieaktualny, dałem córkom lapka do dobicia, niech go nawet za okno wypietolą, zwisa mi już Hp czy tam Dell.
Wczoraj test zrobiłem, Sony Vegas na Windows kontra iOS.
Nie napiszę już co z tego wyszło, zabluzgał bym forum.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #8 dnia: 2022-12-30, 12:59:52 »
Tylko dopowiem że ostrość kolorów, a ostrość czcionki to dwie różne rzeczy.
Jakby Cię Ciekawiło
Cytuj
HiDPI (High Dots Per Inch) displays, also known by Apple's "Retina Display
https://wiki.archlinux.org/title/HiDPI

Edytowane
Trochę więcej linków o HiDPI https://forum.linux.pl/index.php/topic,25767.msg138731.html#msg138731
Jeśli mnie pamięć nie myli to jednej użytkowniczce na tym forum pomogła wymiana laptopa na inny z większym ekranem
Ale szczegółów co to było to nie pamiętam.
Tam przy dużej rozdzielczości po prostu problem z nieostrym obrazem nie występował.

Wnioski:
- Można próbować znaleźć lepszy laptop.
- Można próbować włączyć HiDPI na Linuxie, ale może się okazać się nie dopracowane i  nie zawsze / nie ze wszystkim działa.
- Moim zdaniem można spróbować wymienić np. czcionki na .svg i może renderowanie zadziała prawidłowo,
ale że raz że nie testowałem, dwa że czcionki to nie wszystko, a trzy że ludzie stworzyli HiDPI jako rozwiązanie problemu.
« Ostatnia zmiana: 2022-12-30, 23:33:05 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #9 dnia: 2023-01-04, 23:03:27 »
Linux nadal ciekawi, lecz zacząłem poważniejszą przygodę, jeśli jedni mogą znaczy że i ja z czasem będę mógł, zatem:
https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Full/Installation/pl
Mam już dość innych krzaków, zwłaszcza Archa i pochodnych.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #10 dnia: 2023-01-04, 23:43:51 »
Mam już dość innych krzaków, zwłaszcza Archa i pochodnych.
A z ciekawości, czy przeczytałeś dokładnie co napisał @pavbaranov https://forum.linux.pl/index.php/topic,26476.msg142291.html#msg142291?
Na Archu prawidłowa komenda do aktualizacji to
pacman -Syu
a nie
pacman -Syuu
« Ostatnia zmiana: 2023-01-05, 00:16:17 wysłana przez robson75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #11 dnia: 2023-01-05, 10:33:53 »
Linux nadal ciekawi, lecz zacząłem poważniejszą przygodę, jeśli jedni mogą znaczy że i ja z czasem będę mógł, zatem:
https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Full/Installation/pl
Mam już dość innych krzaków, zwłaszcza Archa i pochodnych.

A dlaczego nie np. Fedora, albo Ubuntu ?
Tam nie trzeba robić doktoratów , wypalasz iso, instalujesz i po prostu działa. Nuda , nie ma powodów do gównoburzy na forach. Po prostu sobie działa. Tylko tyle i aż tyle.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #12 dnia: 2023-01-05, 12:12:42 »
Padło na Gentoo i tak już zostanie. Przed instalacją jakichkolwiek paczek mam kompilację, prawda? A przed kompilacją możliwość edycji kodu i na tym już zostanę. Nie będą u mnie chrome/googla/firefoxy i inne gady rzeźbić telemetrii i badań na dysku bo je wykastruję zanim zainstaluję.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #13 dnia: 2023-01-05, 13:02:00 »
Ale ty się na tym nie znasz. Grzebiesz bez głowy w plikach systemowych a później kręcisz gównoburzę że nie działa i wszyscy się maja wstydzić . Nawet tak prosty i przyjazny program jak GRUB potrafisz wykoleić do góry kołami. Ubuntu Ci pisane, kolego i uchowaj Odynie od roota :)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?
« Odpowiedź #14 dnia: 2023-02-16, 17:54:07 »
Poszedłem na skróty, zafundowałem sobie MacBooka Pro z Monterejem na pokładzie. Zabawka oparta już o DDR4 i NVME. Dosć droga ale warta ceny. HDR jest, obraz na retinie 3K źyleta, nic się nie wali, pali i nie sypie na łeb jak na Wiochdołsie czy lipnych dystrybucjach pingwina. Nie wrócę już na inne systemy, nie ma szans zatem tytułowa sprawa nieaktualna.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-16, 17:56:25 wysłana przez eugieniek »