System > Inne

Która dystrybucja obsługuje wyświetlanie obrazu w HDR?

(1/4) > >>

eugieniek:
Od Windows 10 pojawiła się usługa o naziwe " Windows HDR Color ". Poprawia to znacznie obraz w stosunku do treści SCF, jest głębsze jakby pole widzenia kolorów, inne zakresy widzenia ostrości pomiędzy treścią w bieli a czerni. Suma sumarum - obraz jest znacznie ładniejszy, kstrzejszy i tak dalej.
Na mojej matrycy 14.0" IPS 1920x1080 obraz taki to żyleta.
Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
Zaczyna mnie z deka drażnić standardowy sterownik Video, wkładany w każdą dystrybucję.
Gołym okiem (powtarzam - gołym okiem) widzę, jak zachowują się pixele.
Tego, nie da się złapać kamerą video, aparatem czy screen shotem, więc spróbuję to opisać:

Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
Jest to ledwie widoczne ale jest, mam wrażenie że w tej linii kolor pixeli zmienia barwę z niewielką częstotliwością, powidzmy 10x1sek, zmienia te barwę z koloru białego na bardzo jasne siwe pixele.  Po prostu sobie to tak smuży, powtórzę, ledwie wodoczne ale jest.
Gdy przyglądam się ekranowi na uruchomionym Windows - tego nie ma.
Te całe smużenie pojawia się w całym tekście i powoduje - moim zdaniem - rozmycie ekranu i brak ostrości.

Jak sobie z tym poradzić?

pavbaranov:
Być może tu masz wytłumaczenie: https://wiki.archlinux.org/title/HDR_video_playback
Wygląda na to, że najwięcej sukcesu można (ale niekoniecznie na 100%) uzyskać pod Waylandem wykorzystując: https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase lub https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase. Generalnie jednak jeszcze nieco w Wiśle wody musi chyba upłynąć.

1709:

--- Cytuj ---Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
--- Koniec cytatu ---
Albo ty śpisz.
- Zapominasz lub nie wiesz że istnieją prawa patentowe, to znaczy może być podarowane, może być płatne, może być tajne.
- Że " wolne " oprogramowanie jest wspierane czasami inaczej niż płatne.
( masz jak zapłacisz , masz jak sam weźmiesz się do roboty, masz jeśli ktoś ma ochotę podarować )
- Że zabawa kolorami, algorytmami kolorów może działać dwojako. Może jeszcze bardziej uwidocznić wadę twojego monitora lub ją ukryć.


--- Cytuj ---Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
--- Koniec cytatu ---
- Albo masz coś z monitorem,
- Albo masz kijowe ustawienia systemowe ( mogę np. zmienić wygląd czcionki w środowisku: renderowanie , mogę np. dodać synchronizację w nvidia settings.)
- Albo mniej prawdopodobne że ze sterownikiem. ( mało prawdopodobne )
- Albo masz coś ze wzrokiem i zwiększony kontrast to niweluje. ( mało prawdopodobne )

eugieniek:
Wczoraj zrobiony był test na tzw. hamaku, wgrany Mojave. Obraz brzytwa. Dokładając do tego Windows11/10 wychodzi na to, że jednak nie ze wzrokiem lecz z systemami (dystrybucjami) jest coś nie tak. Powiada kolega o prawach patentowych zatem co na to wszystko powie prawo międzynarodowe?
Przecież, "ukrywanie" sterowników i zapodawanie ich tylko i wyłącznie dla systemów Windows lub MacOS to bezwzględne działania na niekorzyść wolnego oprogramowania oraz na korzyść monopolu, a to jest bardzo niezgodne z prawem w prawie każdym kraju.
Dlaczego zatem linuksiarze mają tak duży problem z uzyskaniem sterowników, które dawałyby na każdym systemie ten sam efekt (obraz)?
Bo trzeba zapłacić?
To czemu nie ma płatnych dystrybucji?
Ja chętnie dam 100-200-300zł za system z aktualizacjami choćby na 7-9 lat.

pavbaranov:
Z tym "prawem międzynarodowym" mocno się mylisz. Nie istnieje żaden "nakaz" udostępniania oprogramowania dla różnych systemów operacyjnych przez jego twórców (inaczej już dawno miałbyś natywnego na linux choćby Photoshopa). Nie istnieje też nakaz dołączania sterowników dla wszystkich systemów operacyjnych (a w przypadku linuksa/uniksa/BSD - dla wszystkich dystrybucji nawet). Nie istnieje - w tym przypadku - też żadne "ukrywanie" sterowników.
HDR - o ile się nie mylę jest pewnym "pomysłem", który może być zaimplementowany przez każdego, kto chce tego dokonać na urządzeniu wyświetlającym (i nie tylko). Wszystko zatem zależy czy dana firma, organizacja, osoba, zleci komuś implementację HDR w danym systemie (ograniczając to wyłącznie do systemów operacyjnych, albowiem nie jest HDR w ten sposób ograniczony), lub też ktoś poczuje potrzebę stworzenia tego we własnym zakresie z pobudek hobbystycznych. Dokonał tego MS, dokonał Apple. Jeśli przeczytałbyś linki, które podrzuciłem to np. ktoś kto się nad tym zastanawia w X.Org stwierdza, że on osobiście nie widzi w tym dla siebie użyteczności.
Gdybyś przeczytał te linki, to zauważyłbyś, że prace w różnych miejscach ekosystemu linuksowego w mniejszym lub większym stopniu trwają. Jeśli zależy Ci na tym, by rozwijały się szybciej, to w istocie możesz skontaktować się z twórcami tej implementacji (raz jeszcze - to nie jest sterownik) i dogadać się z nimi, co pomogłoby im przyspieszyć te prace. Obawiam się, że 100-300 zł na 7-9 lat temu nie pomogą, zatem musiałbyś pewnie uruchomić jakąś zbiórkę. Wszystko przed Tobą.
A odpowiadając Ci na zadane przez Ciebie pytanie - NVidia - od czasu do czasu, daje sterownik porównywalny z tym na Windows (tu zresztą w ogóle coś ostatnio drgnęło), sterownik AMD również jest na tym samym poziomie, a jedynie Intel w wersji 3 jest w wiecznej becie od kilku lat. Dlaczego? Bo tak. Bo widocznie jednym firmom się chce, a innym nie - nie widzą w tym interesu.
Problem jednak w tym, że to o czym tu piszesz - wg mojej wiedzy - zależny jest nie tyle od sterownika, a od systemu graficznego.
Tu masz jeszcze kilka ciekawych linków na ten temat (oczywiście o ile się nad nimi pochylisz):
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/05/07/hdr-in-linux-p1.html
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/06/28/hdr-in-linux-p2.html
Te powyżej są najbardziej chyba kompletne i najciekawsze.
https://www.reddit.com/r/linux/comments/ks8er5/does_anyone_have_any_news_of_hdr_on_linux/
https://lulz.com/when-will-linux-get-support-for-hdr-liihxgkp-287716/
https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/odibda/what_is_the_current_state_of_hdr_on_linux/
Oraz zerknij na to (przyznam, że nie miałem czasu się wgłębić, ale wygląda ciekawie):
https://linuxreviews.org/HOWTO_enable_10-bit_color_on_Linux

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej