Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Tablet graficzny i monitor  (Przeczytany 2696 razy)

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Tablet graficzny i monitor
« dnia: 2022-11-06, 18:17:41 »
Witam serdecznie.

Mój pierwszy wpis na tutejszym forum i na początek chciałem się z Wami przywitać. Jestem zaawansowanym użytkownikiem i starym wyliniałym linuksiarzem.

Mój problem polega na tym, że lubię wygodę :).
Przeszkadza mi na stałe ciągle włączony  tablet. Tablet marki Huion, nie jest zły, choć nazwa obyczajowo może wydawać się śmieszna. Tablet służy mi do pisania, rysowania, operowania grafiką. Kiedy skończę pracę, wyłączam, bo przeszkadza mi dodatkowe światło, ale problem polega na tym, że po naciśnięciu wyłącznika tablet jest wciąż widoczny w systemie, to delikatnie utrudnia operowanie, bo system nie wykrywa, że tablet jest wyłączony i mogę myszką polatać po ekranie, którego nie ma. Czasem jakieś okno tam wpadnie i muszę go wciągać na wyczucie z lewym klawiszem alt.
Jedyną alternatywą jest usunięcie, wyłączenie tabletu z systemu albo odłączenie go fizycznie. Niestety gniazdo USB-C z grubym kablem nie wydaje mi się na tyle solidne, żebym mógł często manipulować wtyczką, kiedy tylko zachcę, a do tego na tym rysować.
Potrzebny byłby jakiś sposób, który wykryje wyłączony tablet i wyłączy go w systemie.
System zbudowany na Archu z XFCE zmieszane z Plasmą na biurku, karta graficzna to starsza seria pracująca pod kontrolą sterowników Nvidia 470xx.

Systemd przychodzi mi do głowy, ale nie wiem, jak to ugryźć, żeby automatycznie wykrył wyłączony przyciskiem tablet i wyłączył go lub usunął w systemie.

Może jakaś podpowiedź albo gdzie szukać ratunku?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Tablet graficzny i monitor
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-11-06, 21:35:12 »
> . Kiedy skończę pracę, wyłączam, bo przeszkadza mi dodatkowe światło, ale problem polega na tym, że po naciśnięciu wyłącznika tablet jest wciąż widoczny w systemie,
Chyba wygaszasz ekran tylko.

> ... i mogę myszką polatać po ekranie, którego nie ma
Nie wiem czego używasz, ale najprościej po prostu wyłączyć aplikację której używasz.

> Potrzebny byłby jakiś sposób, który wykryje wyłączony tablet
Wygaszony ekran tabletu wykryje aplikacja na androida jak ją napiszesz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Krzynisko

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Tablet graficzny i monitor
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-11-07, 11:52:43 »
Tablet graficzny jest tylko ekranem, nie ma nic wspólnego z androidowym tabletem.
Dosyć trudna zagadka, jak to zrobić.
Gdyby była prosta, nie pytałbym.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet graficzny i monitor
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-11-07, 18:12:08 »
Jaki sterownik do niego stosujesz (ew. również jaki to model)? Czy i jakiego aplikacji/programu używasz do ustawień zachowania się tego tabletu? Xy czy Wayland (raczej to pierwsze skoro xfce)?
PS: Tak kompletnie na marginesie, to połączenie xfce z plasmą (cokolwiek by to nie znaczyło) raczej nie jest dobrym wyborem.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Tablet graficzny i monitor
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-11-07, 21:15:59 »
> Tablet graficzny jest tylko ekranem, nie ma nic wspólnego z androidowym tabletem.
Ok, jednak nadal podejrzewam że może coś tam być.
Ja się na różnicach nie znam, nazywaj to jak chcesz: system, software, firmware.
Dostęp do ustawień na tablecie / firmware może być zależny od modelu z poziomu owego tabletu graficznego.
Możliwe że nie każdy firmware na tablet tej marki jest dostępny na ich stronie.

Dostęp do tabletu z komputera,
  w tym przypadku może być raczej uzależniony od możliwości owego firmware / systemu i sterowników na Linuxa.
W instrukcji obsługi tableta w dziale np.
Driver -> Driver Interface Overview -->  6. Common Problems
masz tam link do wsparcia i na końcu instrukcji email do serwisu.
Możesz spytać czy Ci pomogą, ewentualnie czy ulepszą sterownik żebyś mógł tabletem z komputera sterować.

Z systemu Linux na komputerze jedyne co mógłbyś próbować to odłączyć połączenie  USB.
ale to musiałby się ktoś bardziej doświadczony wypowiedzieć.
- Bo np. jak czytam w internecie Device 00X z komendy lsusb to nie znaczy że znajdę /sys/bus/usb/devices/usbX/
u mnie to tak nie działa. U mnie jest głębiej w folderach.
- To że ja sobie np. odłącze np. myszke na USB, to nie znaczy że to będzie działać z twoim tabletem.
- Pomijam że to trochę niebezpieczne jest, jak się nie wie co się robi.

Polecam poczytać dokumentacje kernela razem z tym co ludzie piszą i jednocześnie sprawdzać czy to pokrywa się z twoim kernelem.
Ewentualnie spytać się w bugzilli kernela i twojego developera sterowników od tabletu.
Albo poproś niech Ci całą aplikację na Linuxa zrobią, jeśli mogą.

Tylko weź im dokładniej wyjaśnij oco chodzi bo jak czytam,
to nadal nie wiem o co chodzi z tym niewidocznym ekranem.
Cytuj
... wciąż widoczny w systemie, to delikatnie utrudnia operowanie, bo system nie wykrywa, że tablet jest wyłączony i mogę myszką polatać po ekranie, którego nie ma.
Ja rozumiem tylko że podpinasz tablet graficzny i od razu widzisz na nim pulpit swojego komputera,
i mozesz z poziomu tableta sterować komputerem.
( Czyli teoretycznie nie powinno Ci przeszkadzać )
Jak się mylę to mnie popraw.
« Ostatnia zmiana: 2022-11-08, 18:05:17 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet graficzny i monitor
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-11-08, 08:24:16 »
Może wystarczy odłączyć zasilanie tego USB gdzie tablet jest wpięty ?
echo '1-1' |sudo tee /sys/bus/usb/drivers/usb/unbind
albo
echo suspend > /sys/bus/usb/devices/usb1/power/level
czy coś w ten deseń
Teraz jeszcze odpowiednie polecenie żeby włączyć z powrotem dopisane do Exec programu który ma pracować z tabletem.